Princ Harry a vévodkyně Meghan (Londýn, 4. září 2018)

Princ Harry a vévodkyně Meghan (Londýn, 4. září 2018) | foto: AP

Bulvár u prince Harryho a vévodkyně Meghan používal dvojí metr

  • 67
Kauza kolem odchodu prince Harryho a Meghan z královské rodiny rozvířila debatu o rasismu v Británii. Terčem kritiky je bulvár. Média připomínají sporné výroky o „exotické DNA“ vévodkyně ze Sussexu a poukazují na to, že Meghan novináři kritizovali za stejné chování, o jakém se u vévodkyně Kate psalo pozitivně.

Harry a Meghan si na bulvár stěžují v podstatě od samého počátku jejich vztahu. Už v listopadu 2016 vydal princ prohlášení kritizující „rasistické narážky“ některých komentářů, jakož i „otevřený sexismus a rasismus“ na sociálních sítích. Loni královský pár média obvinil z „neutuchající propagandy“ a šikany.

Ke stížnostem se na podzim připojilo i několik desítek britských poslankyň, které pro změnu hovořily o „staromódních a koloniálních podtónech“ v tisku. Naznačily, že bulvár zveřejňoval i sdělení, jejichž cílem bylo „ublížit ženě bez jakéhokoli zřejmého důvodu“.

Například list Daily Mail v minulosti vévodkyni Meghan spojil s kriminálními gangy z Comptonu na předměstí Los Angeles, zatímco sestra britského premiéra Rachel Johnsonová v komentáři pro Mail on Sunday napsala, že bývalá herečka tmavé pleti přinese do královského rodu „pestrou a exotickou DNA“. 

Loni na jaře rozhlasový moderátor BBC Danny Baker po narození syna Harryho a Meghan zveřejnil na Twitteru fotografii s malým šimpanzem, kterou doprovodil popiskem „královské dítě opouští nemocnici“. Posléze byl z BBC propuštěn.

Web BuzzFeed News kromě toho našel řadu případů, kdy bulvár neměřil Meghan a Harrymu stejným metrem jako vévodkyni Kate a jejímu manželovi. Daily Mail se v jednom z titulků tázal, proč si těhotná Meghan „nemůže přestat sahat na bříško“, zatímco u Kate o rok dříve psal o „něžných“ dotecích. Deník Daily Express zase před rokem kritizoval Meghan za oblibu v konzumaci avokád, ačkoli dříve o tomto plodu psal jako o léku na ranní nevolnost pro Kate. BuzzFeed News podobných příkladů uvádí deset.

„Britský tisk uspěl ve své zjevné snaze vyštvat Meghan z Británie,“ napsala v komentáři na webu deníku The New York Times lektorka žurnalistiky na Univerzitě Jižní Kalifornie Afua Hirschová. Akademička a autorka knihy „Brit(ish)“ o rasismu v britské společnosti se domnívá, že „rasistický přístup“ bulváru k Meghan nebylo možné přehlédnout už od prvního titulku.

Oficiální svatební portrét prince Harryho a Meghan Markle, který pořídil Alexi Lubomirski. (19. května 2018)

„To, jak se k ní chovali, dokazuje, co mnozí z nás vždy věděli: Nehledě na to, jak jste krásní, koho si vezmete, jaké paláce obýváte, jaké charity podporujete... v této společnosti vás rasismus bude vždy pronásledovat,“ dodala.

Podobná obvinění vznesli i další komentátoři nebo labouristický poslanec Clive Lewis. Ministryně vnitra Priti Patelová se však domnívá, že rasismus nesehrál roli při rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu ustoupit z jejich současných rolí. BBC v pondělí řekla, že nic takového v médiích nezaznamenala. Jiní analytici připomínají, že Meghan rozhodně není prvním členem královské rodiny, který má s britským bulvárem problémy.

22. října 2019

Ať už bylo příčinou napjatých vztahů cokoli, Harry a Meghan plánují po odklonu od monarchie komunikaci s médii výrazně změnit. Na svém novém webu uvedli, že už nechtějí být součástí takzvaného královského rozpisu, což je systém komunikace s vybranými deníky, včetně čtyř bulvárních. Exkluzivní přístup budou umožňovat „důvěryhodným titulům, které se zaměřují na objektivní zpravodajství“.

Podle sloupkařky Nesrine Malikové aktuální debata o rasismu britskou společnost nikam neposune. Tyto polemiky se dávno změnily v „pantomimu“, jejímž cílem nikdy není napravovat nespravedlnosti. „Britská debata o rase se bez ustání opakuje, nejdříve jako tragédie a pak navěky věků jako fraška,“ píše na webu deníku The Guardian.

,

Britská královská rodina