V Británii býval u královského porodu i člen vlády, řekl Forejt v Rozstřelu

  10:14aktualizováno  13:37
Princ Harry (34) a vévodkyně Meghan (37) se již brzy stanou rodiči. Pro jejich potomka platí jiná pravidla než pro děti Kate a prince Williama, který jednou bude králem. Někdejší hradní protokolář a odborník na královské rody Jindřich Forejt v Rozstřelu uvedl, že na první fotky miminka si možná počkáme déle.

„Narození potomka je pro královskou rodinu významná událost stejně jako pro každou jinou rodinu. Navíc nyní je už jedno, jestli to bude dívka nebo chlapec, na rozdíl od minulosti, kdy se řešil následník trůnu. Všichni doufají, že všechno proběhne bez komplikací a hladce,“ řekl Jindřich Forejt.  

Fotogalerie

Kdysi se v královských rodinách rodilo za účasti spousty svědků. Častokrát bylo v pokoji i kolem dvou set lidí. V místnosti nesmělo být ostré světlo ani vůně. I v létě se tam topilo, aby bylo prostředí co nejpříjemnější. Podle Forejta takovéto porody i se svědky byly hlavně v době, kdy králové měli i mnoho nelegitimních potomků.

„Královské porody nikdy nebyly věcí soukromou. V dnešní době je to lehká soutěž, jestli se podaří porod utajit. Pokud to bude domácí porod, bude to návrat k tradicím. Všechny děti Alžběty II. se narodily v paláci. Jedna místnost se vždy proměnila v porodní sál a v hodinu H byl povolán tým odborníků,“ prozradil Jindřich Forejt. 

Doplnil, že do roku 1930 bylo ve Velké Británii pravidlem, že narození královského potomka se účastnil i člen vlády.

„Je kuriózní, že když byla královna matka podruhé těhotná s princeznou Margaret, ministr skoro měsíc čekal ve Skotsku, než se narodila. Musel všechny své schůzky odsouvat a rušit. Když pak byl povolán na hrad, aby mohl dosvědčit její narození, nakonec přišel pozdě. Ministr musel svým podpisem narození potvrdit, aby se princezna dostala do linie nástupnictví,“ uvedl bývalý hradní protokolář.

Podle Jindřicha Forejta jsou zprávy, že Meghan předstírala těhotenství a dítě odnosí náhradní matka, pouze fabulací, kterou by šlo jen těžko utajit. 

Vévodkyně Meghan podle některých informací nepřivede svého potomka na svět v soukromém křídle The Lindo Wing nemocnice St. Mary’s, kde rodila její švagrová Kate a kde se narodili William a Harry. Právě William byl prvním následníkem trůnu, který se narodil v nemocnici. Meghan by mohla rodit doma a princ Harry bude nejspíš u porodu.

Celý Rozstřel s Jindřichem Forejtem:

„Prvním královským tatínkem, který byl u porodu, byl královnin manžel princ Philip, když se narodil jejich poslední syn Edward. Když se královny ptali, jak ji napadlo mít u sebe manžela, údajně řekla, že o tom četla v dámském magazínu,“ řekl Forejt.

První společný potomek vévody a vévodkyně ze Sussexu bude sedmý v pořadí nástupnictví na britský trůn a bude to osmé pravnouče třiadevadesátileté britské královny Alžběty II. Jak dlouho se bude čekat na oznámení narození a případně i první snímky malého prince nebo princezny, zatím není jasné.

„V královské rodině není neobvyklé, že se miminko hned neukáže. Dítě Harryho a Meghan bude sedmé v linii nástupnictví. Jeho místo v královské rodině je jiné než v případě dětí prince Williama. Zpráva o narození by mohla být sdělena na sociálních sítích. Je to ale zatím spekulace,“ míní Forejt.

Těhotenství vévodkyně ze Sussexu bylo oficiálně oznámeno v říjnu 2018. Ještě před narozením miminka se Harry s chotí odstěhovali z Londýna. Jako nové bydliště si zvolili rezidenci Frogmore Cottage, která je součástí areálu hradu Windsor západně od britské metropole. Ve Windsoru se britský princ a americká herečka v květnu 2018 vzali.

Autor:

Nejčtenější

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Karel Gott poslal z Bertramky fanouškům nové foto a vzkaz

Karel Gott na křtu alba Ta pravá (Malostranská beseda, Praha, 26. července 2018)

Karel Gott (80) pozdravil příznivce aktuální fotografií z Bertramky. Zpěvák bojuje s akutní leukémií a podstupuje...

Táta si na mou práci zvykl, říká dcera exministra obrany Jana Tvrdíková

Jaroslav Tvrdík s manželkou a dcerou Janou Tvrdíkovou na 25.ročníku finále...

Modelku Janu Tvrdíkovou (18), jejímž otcem je exministr obrany Jaroslav Tvrdík (51), teprve čeká maturita. Již nyní má...

Nemohla jsem jinak, říká Jitka Boho. I s dcerou náhle opustila manžela

Jitka Boho s manželem Lukášem a dcerou (Praha, 26. června 2017)

Zpěvačka a bývalá modelka Jitka Boho (27) oznámila na sociálních sítích, že se po čtyřletém manželství odstěhovala od...

Další z rubriky

Pan Božský ze Sexu ve městě bude v 65 letech podruhé otcem

Chris Noth (Londýn, 2. prosince 2018)

Představitel pana Božského ze seriálu Sex ve městě, herec Chris Noth se v pětašedesáti letech stane podruhé otcem. S...

Přítelkyně režiséra Kačeny sdílela první fotografii po nehodě

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (38) skončil počátkem září po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice...

Nadnárodní společnosti profitují z války v Jižním Súdánu, říká Clooney

George Clooney (Londýn, 15. května 2019)

Americký herec George Clooney (58) ve čtvrtek v Londýně naléhavě vyzval mezinárodní společenství, aby důrazněji zasáhlo...

Tréninky mě baví. Poskakovala bych tam celý den, říká Radka Třeštíková

Tomáš Vořechovský a Radka Třeštíková při natáčení znělky pro StarDance X

Spisovatelka Radka Třeštíková (38) vtipkuje, že kdyby nešla do StarDance, měla by snazší život. Na nabídku ale ráda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz