Revue.iDNES.cz

Až se princ Charles stane králem, Camille bude náležet titul královna

  13:01aktualizováno  13:01
Britské královny se dělí na dvě skupiny. Vládkyně, jako je nyní Alžběta II., a manželky. Královnou chotí byla každá z manželek vládnoucího panovníka. Přestože vévodkyně Camilla tvrdila, že po korunovaci Charlese se spokojí s titulem princezna choť, je to podle odborníků nesmysl.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla na snímku, který pomocí více zrcadel pořídil fotograf Hugo Rittson Thomas (17. března 2013). | foto: Reuters

Titul princezna manželka totiž náleží jen manželce prince. Nikdy v historii ho neužívala manželka krále. A nebude ani vévodkyně z Cornwallu Camilla, která se stane královnou chotí jako všechny její předchůdkyně.

Fotogalerie

Spekulace kolem používání titulu princezna manželka rozproudily průzkumy veřejného mínění. V roce 2017 například 77 procent občanů Spojeného království nesouhlasilo s tím, aby byla Camilla královnou. 

Jenže názor veřejnosti či samotné Camilly v této věci není rozhodující. Tou je tradice a zákony britské monarchie. Tu může úřadující král, tedy v tu chvíli Charles, změnit vydáním patřičného dekretu. Ale podle odborníků tak neučiní.

Camilla může udělat něco jiného. Vzdát se užívání titulu. Když se za Charlese vdala, stala se oficiálně princeznou z Walesu. Jenže pro občany Spojeného království byla princeznou z Walesu Diana. Proto se Camilla rozhodla titul nepoužívat, i když jí oficiálně stále náleží. Nechtěla zvětšovat tábor svých odpůrců. Manželku prince z Walesu tak uvádějí vždy pouze jako vévodkyni z Cornwallu. Až se Charles stane králem, princem z Walesu bude William a princeznou z Walesu jeho manželka Kate.

„Camilla oficiálně prohlásila, že když se Charles stane králem, bude princeznou manželkou. Ale osobně si myslím, že je to nesmysl. Až Charles usedne na trůn, Camilla bude královnou manželkou. Monarchie nestojí na závodě o získávání popularity, nemůžete měnit oficiální tituly z obavy, že určité lidi tím proti sobě popudíte,“ tvrdí šéfredaktor magazínu Royal Central Charlie Proctor.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ...

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ Philip, princ William a vévodkyně z Cambridge Kate na večeři pro diplomaty v Buckinghamském paláci (Londýn, 8. prosince 2016)

Podle zákonů z roku 1351 a 1937 bude Camilla po Charlesově korunovaci oficiálně královnou manželkou (Queen Consort). Je možné, že požádá veřejnost a stát, aby ji tituloval jinak, ale královnou být nepřestane.

„Camilla bude výborná královna. Pracuje tvrdě, je milá a oddaná členka královské rodiny. Nenávist vůči Camille je neférová a nepodložená. Má úžasný vztah s královnou, Williamem a Harrym a princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem. Ale hlavní je, že má úžasný vztah s princem Charlesem. Budou výtečnými králem a královnou,“ míní Proctor.

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři:
zpět na článek