Až se princ Charles stane králem, Camille bude náležet titul královna

  13:01aktualizováno  13:01
Britské královny se dělí na dvě skupiny. Vládkyně, jako je nyní Alžběta II., a manželky. Královnou chotí byla každá z manželek vládnoucího panovníka. Přestože vévodkyně Camilla tvrdila, že po korunovaci Charlese se spokojí s titulem princezna choť, je to podle odborníků nesmysl.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla na snímku, který pomocí více zrcadel pořídil fotograf Hugo Rittson Thomas (17. března 2013). | foto: Reuters

Titul princezna manželka totiž náleží jen manželce prince. Nikdy v historii ho neužívala manželka krále. A nebude ani vévodkyně z Cornwallu Camilla, která se stane královnou chotí jako všechny její předchůdkyně.

Fotogalerie

Spekulace kolem používání titulu princezna manželka rozproudily průzkumy veřejného mínění. V roce 2017 například 77 procent občanů Spojeného království nesouhlasilo s tím, aby byla Camilla královnou. 

Jenže názor veřejnosti či samotné Camilly v této věci není rozhodující. Tou je tradice a zákony britské monarchie. Tu může úřadující král, tedy v tu chvíli Charles, změnit vydáním patřičného dekretu. Ale podle odborníků tak neučiní.

Camilla může udělat něco jiného. Vzdát se užívání titulu. Když se za Charlese vdala, stala se oficiálně princeznou z Walesu. Jenže pro občany Spojeného království byla princeznou z Walesu Diana. Proto se Camilla rozhodla titul nepoužívat, i když jí oficiálně stále náleží. Nechtěla zvětšovat tábor svých odpůrců. Manželku prince z Walesu tak uvádějí vždy pouze jako vévodkyni z Cornwallu. Až se Charles stane králem, princem z Walesu bude William a princeznou z Walesu jeho manželka Kate.

„Camilla oficiálně prohlásila, že když se Charles stane králem, bude princeznou manželkou. Ale osobně si myslím, že je to nesmysl. Až Charles usedne na trůn, Camilla bude královnou manželkou. Monarchie nestojí na závodě o získávání popularity, nemůžete měnit oficiální tituly z obavy, že určité lidi tím proti sobě popudíte,“ tvrdí šéfredaktor magazínu Royal Central Charlie Proctor.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ...

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ Philip, princ William a vévodkyně z Cambridge Kate na večeři pro diplomaty v Buckinghamském paláci (Londýn, 8. prosince 2016)

Podle zákonů z roku 1351 a 1937 bude Camilla po Charlesově korunovaci oficiálně královnou manželkou (Queen Consort). Je možné, že požádá veřejnost a stát, aby ji tituloval jinak, ale královnou být nepřestane.

„Camilla bude výborná královna. Pracuje tvrdě, je milá a oddaná členka královské rodiny. Nenávist vůči Camille je neférová a nepodložená. Má úžasný vztah s královnou, Williamem a Harrym a princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem. Ale hlavní je, že má úžasný vztah s princem Charlesem. Budou výtečnými králem a královnou,“ míní Proctor.

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři:

Nejčtenější

Až mi bude lékař nutit léky, abych přežil, vyhledám jiného, říká Dušek

Herec Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek (57) má svůj svět. Alternativní, pro někoho možná podivínský. „Od roku 1991, kdy jsem poprvé šel přes...

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Hosteska z Glóbů se vecpala celebritám na fotky a je hitem internetu

Jamie Lee Curtisová a FIJI Water dívka Kelleth Cuthbertová na Zlatých glóbech...

Zlaté glóby ovládla letos podle mnoha uživatelů Twitteru hosteska Kelleth Cuthbertová. Ta se objevila s product...

Pravda vyjde najevo a my nebudeme za bestie, říká Šafářová o vztahu

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Tenistka Lucie Šafářová (31) promluvila o vztahu s Tomášem Plekancem (36). Hokejista, který se rozvádí se zpěvačkou...

John Travolta odložil paruku a od fanoušků sklidil pochvalu

John Travolta v lednu 2019 a v prosinci 2018

Herec John Travolta (64) je známý tím, že rád ukrývá svou pleš. V zásobě má spoustu paruk a příčesků, kterými maskuje...

Další z rubriky

OBRAZEM: 12 drahých rozvodů hvězd. Madonna i Ford zaplatili miliardy

Rozvody celebrit

Peníze, nevěra, hádky, nefunkční manželství nebo nesplněná nerealistická očekávání. I to mohou být důvody k rozvodu....

Trojka Sexu ve městě nejspíš nebude, míní pan Božský

Chris Noth (Beverly Hills, 26. července 2017)

Herec Chris Noth (64) se snaží ukončit plané naděje fanoušků kolem natáčení filmu Sex ve městě 3. Věčné spekulace jsou...

Plastiky nemám, jsou návykové jako drogy, myslí si Drew Barrymore

Drew Barrymore (Beautycon Festival, Los Angeles, Kalifornie, 14. července 2018)

Drew Barrymore (43) tvrdí, že nepatří mezi hollywoodské hvězdy, které experimentují s botoxem, plastikami a injekčními...

Najdete na iDNES.cz