Až se princ Charles stane králem, Camille bude náležet titul královna

  13:01aktualizováno  13:01
Britské královny se dělí na dvě skupiny. Vládkyně, jako je nyní Alžběta II., a manželky. Královnou chotí byla každá z manželek vládnoucího panovníka. Přestože vévodkyně Camilla tvrdila, že po korunovaci Charlese se spokojí s titulem princezna choť, je to podle odborníků nesmysl.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla na snímku, který pomocí více zrcadel pořídil fotograf Hugo Rittson Thomas (17. března 2013). | foto: Reuters

Titul princezna manželka totiž náleží jen manželce prince. Nikdy v historii ho neužívala manželka krále. A nebude ani vévodkyně z Cornwallu Camilla, která se stane královnou chotí jako všechny její předchůdkyně.

Fotogalerie

Spekulace kolem používání titulu princezna manželka rozproudily průzkumy veřejného mínění. V roce 2017 například 77 procent občanů Spojeného království nesouhlasilo s tím, aby byla Camilla královnou. 

Jenže názor veřejnosti či samotné Camilly v této věci není rozhodující. Tou je tradice a zákony britské monarchie. Tu může úřadující král, tedy v tu chvíli Charles, změnit vydáním patřičného dekretu. Ale podle odborníků tak neučiní.

Camilla může udělat něco jiného. Vzdát se užívání titulu. Když se za Charlese vdala, stala se oficiálně princeznou z Walesu. Jenže pro občany Spojeného království byla princeznou z Walesu Diana. Proto se Camilla rozhodla titul nepoužívat, i když jí oficiálně stále náleží. Nechtěla zvětšovat tábor svých odpůrců. Manželku prince z Walesu tak uvádějí vždy pouze jako vévodkyni z Cornwallu. Až se Charles stane králem, princem z Walesu bude William a princeznou z Walesu jeho manželka Kate.

„Camilla oficiálně prohlásila, že když se Charles stane králem, bude princeznou manželkou. Ale osobně si myslím, že je to nesmysl. Až Charles usedne na trůn, Camilla bude královnou manželkou. Monarchie nestojí na závodě o získávání popularity, nemůžete měnit oficiální tituly z obavy, že určité lidi tím proti sobě popudíte,“ tvrdí šéfredaktor magazínu Royal Central Charlie Proctor.

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ...

Vévodkyně z Cornwallu Camilla, princ Charles, královna Alžběta II., princ Philip, princ William a vévodkyně z Cambridge Kate na večeři pro diplomaty v Buckinghamském paláci (Londýn, 8. prosince 2016)

Podle zákonů z roku 1351 a 1937 bude Camilla po Charlesově korunovaci oficiálně královnou manželkou (Queen Consort). Je možné, že požádá veřejnost a stát, aby ji tituloval jinak, ale královnou být nepřestane.

„Camilla bude výborná královna. Pracuje tvrdě, je milá a oddaná členka královské rodiny. Nenávist vůči Camille je neférová a nepodložená. Má úžasný vztah s královnou, Williamem a Harrym a princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem. Ale hlavní je, že má úžasný vztah s princem Charlesem. Budou výtečnými králem a královnou,“ míní Proctor.

Královská svatba Harryho a Meghan

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

Řepka dostal výzvu k nástupu do věznice. Soud mu dal týden

Tomáš Řepka

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka obdržel od soudu výzvu k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody. Nastoupit...

Člověk musí mít prostor smířit se s umíráním, míní Jitka Čvančarová

Jitka Čvančarová

Daří se jí. Herečka Jitka Čvančarová (41) má skvělého manžela, krásný dům, úžasné děti, úspěšné role. Přestože může na...

Řepku čeká nástup do vězení. Předtím byl za matkou a dal televizi rozhovor

Tomáš Řepka při rozhovoru pri primácký TopStar (Praha, 26. května 2019)

Bývalého fotbalistu Tomáše Řepku (45) čeká nástup do ruzyňské věznice. Za zpronevěru a pornoútoky na exmanželku stráví...

Nechci, aby má dcera spala s každým režisérem, říká Michal Suchánek

Michal Suchánek s dcerou Berenikou Suchánkovou v Show Jana Krause (2019)

Herec Michal Suchánek (53) v Show Jana Krause prozradil, proč ho kdysi nechtěli vzít na konzervatoř. Jeho dcera...

Další z rubriky

Výlet Trumpovy dcery do Cannes stál Američany půl milionu korun

Tiffany Trumpová s otcem Donaldem Trumpem (22. 4. 2019)

Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa (72) Tiffany (25) vyrazila s přítelem Michaelem Boulosem (26) na filmový...

Udělejte premiérem sexy zvukaře, vtipkují Britové na internetu

Zvukař připravuje mikrofony na pultu před vystoupením premiérky Theresy Mayové...

Oznámení rezignace britské premiérky Theresy Mayové vzbudilo na sociálních sítích veliký ohlas. Hlavní hvězdou vtípků...

Cvičení mě baví, takže ještě nejsem tak stará, říká Zuzana Bubílková

Zuzana Bubílková (29. dubna 2019)

Moderátorka Zuzana Bubílková (67) se může pochlubit štíhlou postavou. Nemá ji ovšem zadarmo. Když je u syna Tomáše v...

Najdete na iDNES.cz