Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Člověk svoji smrtelnost chápe jako přirozenost, říká Petra Černocká

Seriál   0:02
Petra Černocká (69) brzy oslaví životní jubileum, nesmrtelná jako její Saxana z filmu Dívka na koštěti by však být nechtěla. Zpěvačka se nyní těší na divadelní provedení Saxany. To se už brzy objeví na scéně divadla Studio DVA.

Petra Černocká | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Vždycky jste chtěla být zpěvačkou. Saxana vám však kdysi otevřela i svět herectví. Jak jste se potýkala s rolemi, ve kterých nejste sama za sebe?
Když jsem byla na konzervatoři, tak jsem pochopitelně chtěla jen zpívat a psát si písničky. Jak šel čas, ukázalo se, že další profese, jako moderátorka nebo herečka, na sebe tak trochu navazují. Dnes už je to zřejmé, že hodně herců i výborně zpívá, zvládnou dobře i roli moderátora, a to jsem zapomněla, že případně velmi dobře tančí. 

Fotogalerie

Na škole jsem měla i hodiny operního herectví, což je pravda tak trochu specifická disciplína. Když přišla nabídka hrát ve filmu Dívka na koštěti, tak se mi mnohé z toho, co mě ve škole naučili, hodilo. Tu poctivou hereckou průpravu však nemám. Některé další základy herectví jsem se naučila možná až v Divadle Semafor, kam jsem po škole nastoupila.

K Saxaně jste se během svého života ještě několikrát vrátila, ať už to bylo v rámci pokračování Dívky na koštěti s názvem Saxana a kniha kouzel, nebo ve vašich vlastních představeních pro děti. Letos se téměř po padesáti letech od jejího zrodu Saxana vrací ve velkém stylu…
To máte pravdu, protože se opravdu vrátila a tentokrát na divadelní scénu. Je mi velkou ctí, že Šimon Caban, který Saxanu režíruje pro Studio DVA, našel způsob, jak mě do představení zapojit. Nemám zatím ještě finální scénář v ruce, takže pracovně mé roli zatím říkáme „zjevení“. 

A protože už vím, že v tomto kuse nebude o kouzelnické iluze a triky nouze, tak další, čím přispěji, bude i fakt, že si zazpívám. Zdá se, že tam někde nahoře to zařídili, abych dostala tento dáreček v podobě premiéry skoro na den mých kulatých narozenin. Ještěže jsem dostala rozum a po prvním odmítnutí účasti na další Saxaně pochopila, že tento kousek bude v režii mistra excelentní.

Herectví máte tak trošku v genech, vaším bratrancem byl Vlastimil Brodský. Co vám ho dodnes nejvíc připomíná?
Tak herecké geny po Vlastovi v první řadě zdědili Terezka i Marek. Jestli na mě něco zbylo, tak snad spíš muzikálnost. Vlasta totiž muziku miloval a tatínek mi vyprávěl, jak si dokonce po kavárnách jeden čas přivydělával jako stepař. To si já samozřejmě nemohu pamatovat, protože jsem v létech, kdy byl Vlasta student, byla ještě „na houbách“. 

Na našeho Vlastu, nebo chcete-li Bróďu, jak se mu později říkalo, vzpomínám vždycky, když dorazím na chalupu v Kytlici. Většinou i zkusím zavolat Markovi, jestli tam náhodou není, že bychom zašli do hospůdky. Marka mám ráda, je to chytrý hoch s mnoha talenty včetně toho, že moc krásně maluje. Občas mě sice oslovuje tetičko, což zní děsně, ale já mu to odpouštím.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rodinná pouta:
Dana Morávková
Zdeňka Žádníková-Volencová
Jan Révai

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Život je ples:
Berenika Kohoutová
Lucie Benešová
Josef Carda

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková
Mahulena Bočanová

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek
Štěpán Benoni

Přístav:
Petr Čtvrtníček

K vašemu herectví se vážou například i role v seriálech Případ pro zvláštní skupinu nebo Stopy života, vzpomenete si ještě na ně?
Se mnou je to těžký. Hodně roliček, které mi nepřišly nějak zásadní, jsem odehrála a pak zapomněla, jako je to třeba i v těchto případech. Je to pár let, co jsem vytáhla svoji dceru Báru do posilovny, a jak jsme šlapaly na kolech, tak na obrazovce nad námi cosi běželo. Najednou Bára povídá: „Hele mami, to jsi ty!“ Běžel tam nějaký starší film, nebo snad i seriál, ale dodnes netuším, co to bylo. Nebo se probírám starými fotkami a vypadne na mě nádherný snímek, kde stojím v důvěrné pozici s Jiřím Kodetem.

Nakonec si vzpomenu jen na to, že jsem mu kdysi kdesi hrála milenku, nebo snad manželku. V úterý chodím na cvičení na kulaťák do Dejvic. A vždycky chodím kolem stánku, kde jsem v nějakém seriálu hrála prodavačku. Co to bylo za dílko, bych si nevzpomněla. Ale vím, že jsem tam vedla z okénka rozhovor s panem Somrem. Dobře si ale pamatuji televizní seriál Nepokojná láska. Byla to trilogie, krásně obsazená. Třeba otce mi hrál pan Július Pántik. Starší diváci, se kterými se někdy setkám, si hlavně pamatují scénu, kdy mě tatínek coby nezdárnou dceru, mlátil v hlubokém sněhu holí. Asi to bylo hodně silné místo.

O tom, že je vaše působení hodně univerzální, svědčí i role ve videoklipu uskupení Mateřská.com, kde jste si dokonce zarapovala.
Uskupení Mateřská.com jsou dvě holky, a to moje dcera Bára a její kamarádka Lena. Skládají si tak trochu praštěné písničky, pak si vymyslí děj klipu a nakonec ukecají své kamarády, aby jim to natočili. Když mi nabídly účast v klipu Vylitá, kde jsem dostala za úkol rapovat, tak jsem neváhala ani minutu a brala to jako mateřskou povinnost. Na place byl o generaci mladší štáb, který mě naučil patřičné pohyby a bylo to. Vlastně jsem i spoluautorkou, protože text jsem si vymyslela sama.

Klip má na YouTube více jak půl milionu zhlédnutí, což je velký úspěch. Sledujete na tomto kanále hudební novinky, nebo třeba i svá videa, kterých je tam poměrně hodně?
Na YouTube účet nemám, ale mám celoživotní fanynku Petru, která se o moje videa stará, vyhledává je a archivuje. Jednou jsem se tam podívala a pochopila jsem, že tato moje fanynka je v podstatě detektiv. Objevila věci, o jejichž existenci jsem neměla ani tušení.

Jak se vám mimochodem s dcerou Bárou zpívalo na koncertě kapely Monkey Business?
To bylo moc fajn. Kapela měla pěkné aranžmá, samozřejmě Saxany, která se jim zrovna tematicky hodila. Hudebníci byli zdvořilí, milí a jako vždy kostýmově akcentovaní. Tak jsme se s Bárou taky trochu vyšperkovaly a písničku jsme si rozdělily napůl. Publikum, většinou skoro o generaci mladší, nám hezky aplaudovalo, což mě opravdu potěšilo.

Tvrdíte, že na konzervatoři, kterou jste vystudovala, jste se moc zpívat nenaučila. Kdy jste pocítila, že je to opravdu ono a že váš lyrický soprán zní tak, jak má?
Na škole jsem neměla moc dobrou paní učitelku. A když jsem nastoupila do Semaforu, tak mi paní profesorka Bernardová, která učila Milušku Voborníkovou, sdělila, že je to opravdu mizérie. Umluvila jsem ji, aby si mě vzala do parády, a ukázalo se, že vše ještě není ztraceno. Trvalo to dva roky, než jsem si mohla říct: „Tak teď jsem fakt zpěvačka.“

Jste autorkou několika svých vlastních hitů včetně jednoho z těch prvních Koukej se mnou si píseň broukej. Nenapadlo vás psát i pro své kolegy? O dobré skladby je čím dál tím větší nouze.
Jen jednou jsem si napsala takovou šansonově laděnou písničku, při které jsem si myslela na Jitku Molavcovou. Ale nějak jsme se v ten čas nepotkaly. Tak jsem si ji nazpívala na svoje poslední autorské CD Souhvězdí střelce s textem Hanky Sorrosové. Jmenovala se Kartářka, ale posluchači ji asi znát nebudou, protože rádia od nás straších ročníků už novinky hrát nechtějí. Posluchači si prý píšou jen o ty staré songy. Ani se nedivím, když nějaký čerstvější kousek, v rádiu nikdy neuslyší.

Kdo je vaším prvním posluchačem a kritikem, když složíte něco nového?
Je to můj muž, pochopitelně. Když si sednu k pianu, tak opravdu trpí. Protože na to, že jsem hrála na klavír dohromady dvanáct let, se každou chvíli přehmátnu. Nakonec raději nahraje demo snímek s kytarou sám.

Poslední album Souhvězdí střelce, které jste si celá napsala a složila sama, vyšlo v roce 2006. Kolik máte v šuplíku nových věcí na další desku?
Víte, co je nejsmutnější? Že v šuplíku mám ještě i ta CD. Občas si k pianu sednu, třeba teď jsem složila jednu vánoční píseň, protože moje akční dcera vymyslela, že by bylo pěkné udělat společné vánoční CD. Zazpívá si na něm i moje vnučka Coco.

Petra Černocká a Jan Kraus ve filmu Dívka na koštěti (1971)

Dívka na koštěti (1971)

Petra Černocká v seriálu Nepokojná láska (1975)

Nepokojná láska (1975)

Petra Černocká

Petra Černocká (2019)

Když vaše hity hrají rádia, jak je to v tomto případě s tantiémami? Můžou být v dnešní době pro zpěváka či autora příjemným zlepšením domácího rozpočtu?
Tantiémy z OSA samozřejmě dostávám jen u písniček, u kterých jsem označena jako autor. Jsou to milé částky, ale na domeček, vlastně dnes ani na garsonku, by to nebylo.

Jste velkou odbornicí na diety, co teď u vás v této oblasti aktuálně vede? Jak kromě diet pečujete o svou kondici?
Je fakt, že už jsem vyzkoušela hodně diet. Věčný mindrák umělkyň, že mám v pase víc, než by se slušelo, mám celý život. Patřím k té většině žen, které průběžně bojují o dvě kila nahoru dolů. Na diety jsem už zapomněla, pochopila jsem, že věc je tak jednoduchá, že v mém věku je jen třeba víc se hýbat a méně jíst. Když je nejhůř tak dojde na osvědčený hemenex. Řeknu vám ale, že když se na mě vyboulí ta dvě žlutá oka (vajíček), tak už jsem pěkně otrávená. Jednou jsem byla na návštěvě u Yvetty Simonové. Bylo poledne a zrovna si na sporáku přehazovala hroudu zeleniny zleva doprava. Tak jsem si řekla: „Vítej v klubu!“

Vaše Saxana se ve filmu Dívka na koštěti vzdala nesmrtelnosti. Kdybyste měla tu možnost, za jakých okolností byste se jí vzdala vy?
Tak zrovna s nesmrtelností nemám žádný problém. Možná jako mladou holku by mě napadlo, že by se nesmrtelnost mohla docela hodit. Teď už by mě taková možnost docela vyděsila. Jak jde život, člověk svoji smrtelnost chápe jako přirozenost, která k životu patří. Nehledě na to, že moje generace je první, která zažila opravdu tak prudký posun všeho ve všech směrech, o technologiích ani nemluvě, že jen tak tak stíháme.

Autor:
  • Nejčtenější

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

HEADLAJNER: Orbánův guláš: Rodina, tradice a gay orgie

Trumpova nedodělaná zeď, zážitky z českých „callcentráků“, Zeman a ruští špioni, Bidenova zlomená kost i poslanec na...

Blanarovičová svoji slavnou roli oplakala a záviděla kolegyni Kuklové

Hrála sice pár princezen, pro diváky ovšem zůstane hlavně čerticí. Yvetta Blanarovičová (57) si chlupaté potvory...

Na rozdíl od Blanky z Ulice alkohol nemusím, říká herečka Linda Rybová

Premium Křehká žena, která má romantické představy o životě, miluje pohádky a pije mléko. Ale také máma tří dětí, která říká,...

Pandemie v nás odhalila kolektivní sobectví, říká Halina Pawlowská

Premium První vlnu pandemie prožila na jaře za zdmi svého domu se čtyřgenerační sedmičlennou rodinou. Jaká úskalí i potěšení...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...