Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Solaříková: Jsem po mamince takový Herodes. Nesnáším rozmazlené děti

  0:02
Patricie Solaříková (28) se v herecké branži pohybuje notnou řádku let, ale teprve na jaře si odbyla svou divadelní premiéru. „Po 12 letech, co točím seriál Ulice, je to pro mě obrovské osvěžení. Díky divadlu mě lidé můžou vidět v jiných rolích než v té televizní,“ říká herečka.

Patricie Solaříková (17. května 2017) | foto: Herminapress

Na pozici benjamínka je Patricie Solaříková už zvyklá. V televizních seriálech začínala jako dítě a tento rok pro změnu vstoupila jako nováček do divadelního světa. V březnu poprvé v životě hrála v představení Na správné adrese aneb Holky z inzerátu.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Jak je možné, že jste se divadlu takovou dobu vyhýbala, když jako herečku vás diváci znají už odmala?
Ne, že by mě to nelákalo, ale toho přímého kontaktu s diváky jsem se hrozně bála. Navíc jsem studovala – nejprve klasicky střední školu a poté prezenčně vysokou školu. Zkombinovat studium a natáčení bylo tak akorát. Představa, že bych do toho měla ještě třeba dva měsíce v kuse denně zkoušet na divadle, nebyla reálná. Prioritní pro mě bylo dokončení školy. To se mi před dvěma lety podařilo, tak jsem si tehdy začala říkat, že už bych divadlo možná mohla zkusit.

A jaké jsou zatím dojmy z toho, co jste tolik let odkládala?
Strašně mě to baví a zjistila jsem, že mě to hrozně naplňuje. Po dvanácti letech, co točím Ulici, je to obrovské osvěžení. Nic to ale nemění na tom, že mám tenhle seriál moc ráda a nikdy by mě nenapadlo na něj nějak nadávat. Ale přeci jenom, když jste v jednom projektu po tak dlouhou dobu, potřebujete dělat ještě něco jiného, aby z toho člověk úplně nezakrněl.

Fotogalerie

Vnímáte svou postavu Terezy, kterou hrajete už dvanáctý rok, jako svou hereckou škatulku? Zkrátka jako něco, co vám už nikdy nikdo neodpáře?
Svým způsobem to určitě škatulka je. Na druhou stranu díky ní mám už dvanáct let v uvozovkách jistou práci, kterou mám navíc ráda a která mě živí. To je pro mě hrozně důležité. Samozřejmě, že bych si to přála mít jako Terezka Voříšková, která točí pořád něco a není to rozhodně herečka jedné role. Ale taky se hercům může stát, že mají hluché období, kdy se nic neděje. To se mi díky Ulici zatím nikdy nestalo. Zase je to vyvážené tím, že nejen pro diváky, ale nejspíš i pro tvůrce jsem zkrátka Tereza Jordánová. Vlastně ani nechci tohle mínění vyloženě bořit, protože s Terezou je spojených dvanáct let mého života a mám ji ráda. Jsem ale moc ráda za to, že se mi v poslední době začíná dařit i jinde a jinak a že mě diváci můžou hlavně díky divadlu vidět i v jiných rolích – třeba jako prostitutku. (smích) (Roli prostitutky hraje v představení Dva nahatý chlapi v Branickém divadle, pozn. red.)

Stává se vám, že neznámí lidé vás oslovují jako Terezu?
Často mi mladí lidé na sociálních sítích píší, že by hrozně chtěli takovou učitelku, jako jsem já. To je roztomilé a moc mě to těší. Byla bych ale strašná učitelka! Asi bych děti mlátila. (smích)

Tak to je ještě celkem příjemné. Horší by to asi bylo, kdybyste hrála nějakou pořádnou potvoru.
Mám velkou výhodu, že Tereza je tak pozitivní postava, nikdy jsem se nesetkala s vysloveně zlostnými reakcemi. Ačkoli si pamatuju, že když jsem měla dějovou linku, že jsem podvedla svého kluka, tak mi občas lidé říkali, že takové věci bych dělat neměla. Stejně tak, když si Tereza začala se ženatým mužem. Občas nás dvě zkrátka nejsou schopní oddělit. Někteří mě i přímo oslovují jménem Tereza.

Řekla jste sice, že byste nemohla být učitelkou, ale na druhou stranu jezdíte s dětmi na tábory jako vedoucí. Tam vám trpělivost stačí?
Asi čtyři roky po sobě jsem jezdívala na koňský tábor do jižních Čech a ještě jsem dva roky učila na letní herecké škole. Když mě oslovili kvůli zmiňované letní škole, říkala jsem si, že přeci nemůžu učit herectví, na které nemám žádné školy. Na druhou stranu mě ale práce s dětmi baví, tak jsem na to kývla. Líbí se mi nikoli děti vychovávat, protože to mi vůbec nepřísluší, ale být zodpovědná za to, co říkám a jak se chovám, protože děti to všechno opravdu hodně vnímají. To na tom mám ráda – že můžete říct a udělat něco, co je třeba skutečně ovlivní na celý život.

Patricie Solaříková

Patricie Solaříková

Patricie Solaříková a Pavla Tomicová - Party seriálu Ulice (2010)

Patricie Solaříková a Pavla Tomicová - Party seriálu Ulice (2010)

Patricie Solaříková a Marek Fryčák

Patricie Solaříková a Marek Fryčák

A zrovna tahle zodpovědnost se vám líbí?
Ano, protože tím člověk vlastně vychovává sebe. Ale dělám to jen jednou za rok, protože je to dost náročné. (smích) Letos ještě uvidím, zda mi to vůbec časově vyjde.

Nemáte problém udržet si u dětí autoritu? Neumím si vás totiž představit, že na někoho třeba vážně zvýšíte hlas...
Ony vědí, kam až můžou u mě zajít. Do jisté míry zastávám spíš přísnost. Jsem po mamince takový Herodes. Nesnáším rozmazlené děti. Když je nějaké moc rozjívené, nemám problém si ho zpacifikovat. Nemyslím tím, že bych ho fyzicky trestala, to vůbec. Ale klidně ho rázně okřiknu. Když na to přijde, moc se s tím nepárám. Myslím, že moje děti opravdu rozmazlené nebudou.

Když si člověk letmo prohlédne články o vás, nejde se nevšimnout, že média extrémně často řeší, jak se hýbe vaše váha. Víc už to schytává snad jen Ewa Farna. Neštve vás to?
Teď už ne. Teď je to vlastně ve fázi, že když o mně cokoli napíšou, pokaždé u toho zmíní, že jsem zhubla. Ono už je to dva roky, ale píše se to pořád. Je to rozhodně příjemnější než to, co se psalo předtím. Měla jsem zkrátka takové macatější období. Moje maminka byla v pětadvaceti taky oplácaná, moje sestra stejně tak a dnes je po dvou dětech neuvěřitelně hubená. Skutečně to vnímám jako takové období, kterým si zřejmě ženy od Solaříků musí projít. Dnes už je mi to ale hlavně úplně jedno. Není míň podstatná věc v životě než to, kolik vážíte. Navíc mám ráda jídlo a diety mi přijdou úplně absurdní.

Patricie Solaříková

■ Narodila se 19. prosince 1988 v Praze.
■ Vystudovala střední odbornou školu – management obchodu a služeb a Metropolitní univerzitu.
■ Už 12 let hraje postavu Terezy Jordánové v nekonečném seriálu Ulice.
■ Objevila se i v pohádce Zakletá třináctka, seriálu Ranč U Zelené sedmy či v televizním dramatu Svědomí Denisy Klánové.

Takže se v jídle moc neomezujete?
Myslím, že život je moc krátký na to, aby člověk řešil něco tak banálního. Když mám chuť, dám si klidně smažák s hranolkama a je mi to úplně fuk. Myslím, že o tom to právě je. Dokud jsem řešila každé sousto, tím víc jsem byla tlustší. Zcela popravdě, když jsem byla tlustší a psalo se o tom, tak to bylo hrozně nepříjemné. Každá holka, když přibere, tak doufá, že si toho nikdo nevšimne. Natož, aby se to rozebíralo v médiích a nazývali vás boubelka nebo baculka, špekoun, tlustoprd a já nevím jak... Nemyslím si, že jsem trpěla morbidní obezitou, aby se to muselo rozebírat takovým stylem. Takhle je to ale holt nastavené. Když o mně dnes nebo v budoucnu někdo napíše, že jsem přibrala, může mi tak akorát... políbit! Neříkám, že by se mi nelíbilo shodit ještě dvě tři kila, ale už to neřeším. Jsem se sebou spokojená, můj přítel je spokojený, a to jsou pro mě v téhle věci dva nejdůležitější lidé – já a on.

Když už jste zmínila přítele, tak se ještě musím vrátit na moment k dětem. Neprobudily ve vás zkušenosti z dětských táborů vaše vlastní biologické hodiny?
Ne. Moje sestra má dvě malé děti a od té doby, co se stala maminkou, mně přestalo tikat úplně všechno. (smích) Vím, že už bych na to teoreticky měla věk, ale s přítelem jsme zajedno v tom, že zatím opravdu ne. Navíc jsme spolu relativně krátce, abychom hupsli do dětí. A ještě ke všemu jsem takový ten staromódní člověk, který se chce nejdřív vdát a až pak si pořídit děti. Takže si dokážu představit, že bych se třeba za rok vdávala... Klidně. No a za další rok bych měla děti. Respektive nastavila jsem si takovou hranici, že do pětatřiceti bych rodinu chtěla. Vím, je to samozřejmě blbost, protože člověk míní a pánbůh mění, ale tak nějak jsem si to vysnila. Původně jsem tu hranici měla nastavenou do třiceti, ale vzhledem k tomu, že to je za rok a půl, tak... Ale kdo ví, třeba se mi to za půl roku v hlavě přecvakne a začnu tikat.

Po natáčení oblékla zástěru a štábu vařila obědy

Ačkoli v nekonečném seriálu Ulice hraje Patricie Solaříková už dvanáct sezon, nejde o její první seriálovou zkušenost. Jako malá holčička a později jako teenager se objevila v několika sériích dříve velice populárního seriálu Ranč U Zelené sedmy, který vysílala Česká televize. Na natáčení vzpomíná dodnes moc ráda. „Točilo se v létě a já měla všehovšudy nějakých deset natáčecích dní. Přesto jsem ale zůstala nakýblovaná u filmařů celé dva měsíce prázdnin,“ směje se při vzpomínce herečka.

Pavel Zedníček, Miroslav Noga, Milena Steinmasslová, Patricie Solaříková a...

Pavel Zedníček, Miroslav Noga, Milena Steinmasslová, Patricie Solaříková a Marián Beník v seriálu Ranč U Zelené sedmy (1996)

Když nebyly zapotřebí její výkony na place, stala se užitečnou v zázemí. „Byla jsem tam s děvčaty v cateringu, takže jsem normálně vařila a chodila v zástěře. Když jsem šla náhodou točit na plac, všichni se mě ptali, co bude k obědu, protože jsem uměla nazpaměť celý jídelníček,“ vzpomíná Solaříková na svou netradiční dobrovolnickou brigádu. „Nikdo mi za to neplatil, ale mně to vůbec nevadilo, protože jsem to tam zbožňovala,“ zdůrazňuje a přiznává, že to nebylo jen jídlo, co ji tenkrát táhlo do bezprostřední blízkosti štábu i herců. „Tehdy jsem byla navíc platonicky zamilovaná do Mariána Beníka, který hrál staršího syna seriálové rodiny. To byla moje první velká platonická láska. A on to věděl,“ zasnila se v závěru vyprávění.

  • Nejčtenější

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...

Plán jim vyšel. Martina Pártlová a Nikol Leitgeb porodily ve stejný den

Zpěvačka Martina Pártlová (42) je maminkou. Ve středu císařským řezem přivedla na svět holčičku, které dala jméno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Po podvázání žaludku hubnu kilo denně, říká transgender celebrita Alvesová

Transgender modelka Roddy Alvesová, která se narodila jako Rodrigo a několik let usilovala o proměnu v živého Kena, si...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Uvědomil jsem si, že jsem obézní, vysvětluje Martin Zounar hubnutí

Tlustého Bobo Švarce z Růžovky v něm nehledejte. Stačilo pár měsíců a z Martina Zounara (54) je úplně jiný chlap. Herec...

Kdo s kým to roztočí ve StarDance? Známe všechny páry

Na oznámení nové řady StarDance sice organizátoři představili osobnosti a tanečníky show, ale známé tváře nevěděly, s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...