Byl jsem v Ulici už trochu jako rekvizita, míní Ondřej Pavelka

  12:32aktualizováno  12:32
Ondřej Pavelka (62) je letos jednou z hlavních tváří Letních shakespearovských slavností. Přitom původně na nabídku nekývl, protože chtěl mít v létě volno. Přesvědčilo ho až jméno režiséra Jana Antonína Pitínského. „Pro mě je spolupráce s ním spíš odměnou než prací,“ řekl herec pro týdeník 5plus2.

Ondřej Pavelka | foto: archiv TV Nova

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Herec Ondřej Pavelka je tváří několika populárních seriálů, ať už jde o kriminálku Polda nebo komediální Ohnivý kuře. Ovšem ve své asi nejznámější roli Oldy v nekonečné Ulici se už delší dobu neobjevil. „S tvůrci jsem domluvený, že moje působení v Ulici na nějaký čas přerušíme. Už jsem si tam připadal trochu jako rekvizita,“ usmívá se herec, jenž se od příštího týdne bude objevovat coby nesympatický Parol v Shakespearově hře Dobrý konec všechno spraví. 

Je pro herce nutné najít si ke své postavě alespoň nějaké sympatie, i když hraje úplného darebáka?
Určitě, protože člověk si svou postavu musí svým způsobem obhájit. Myslím, že bez toho to ani nejde. Stejně tak máte spoustu lidí, kteří se chovají jako potvory a určitě si to o sobě nemyslí. Řekl bych, že většinou je to naopak – že o sobě mají úplně jiné mínění, než jak je vnímá okolí. Konkrétně u postavy Parola je to velice zvláštní a napínavé. 

Vy jste prý původně nebyl zrovna nadšený z nabídky účinkovat na shakespearovských slavnostech, že?
Nejen, že jsem nebyl nadšený, já jsem na ni vůbec nekývl, protože jsem chtěl mít toto léto konečně volno. 

Fotogalerie

Co vás tedy nakonec přimělo změnit názor?
Když mi řekli, že hru bude režírovat pan režisér Jan Antonín Pitínský. V tu chvíli pro mě nebylo co řešit. Žádné konkrétní letní plány mi to nezhatilo a když jsem se na tuto práci už jednou dal, je tato spolupráce nakonec spíš odměnou. 

O Shakespearových dramatech se mluví jako o dílech, která mají obrovský společenský a časový přesah, a tudíž jsou pořád aktuální. Dá se to říct i u komedií? Nestárne přeci jen humor o něco rychleji?
Určitě i komedie mohou mít obrovský časový přesah, ale je třeba, aby je režisér a herci převedli do současnějšího divadelního jazyka, aby stále měly blízko k divákovi a byly pořád srozumitelné. Pořád je pro mě důležitější obsah než forma a ten je v případě Shakespeara hodně magický, napínavý a zároveň vtipný. 

Jaroslav Plesl, který v rámci slavností i letos exceluje jako Hamlet, loni v rozhovoru přiznal, že k Shakespearovi si musel najít cestu postupně. Že coby studentovi mu jeho hry zrovna blízké nebyly. Jak to bylo u vás? Také jste tomuto dramatikovi musel přijít na chuť až postupem času? Vůbec ne. Moje první setkání se Shakespearem byla inscenace Romeo a Julie, která se točila i pro Českou televizi a ve které jsem hrál Merkucia. Nevím, já jsem na to nepotřeboval víc času jako Plesl. (smích) 

Kromě hraní se věnujete i režii a za poslední dobu máte na kontě představení Kleopatry na scéně La Fabrika. Do inscenace jste obsadil svého bývalého studenta a dnešního frontmana kapely Chinaski Michala Malátného.
Takové věci vznikají většinou strašně náhodně. Před lety jsem byl ve Zlíně na nějakém večírku, kde hráli Chinaski. Po koncertu jsme s Michalem stáli venku, pili červené a já říkal, jak mu závidím, že jako rocker klidně i při hraní může pít víno, což si já jako herec na jevišti absolutně nemůžu dovolit. No a on mi zase řekl, jak závidí mně, že hraji divadlo. Dělali jsme si z toho legraci a navzájem si skládali komplimenty a nakonec z toho vypadlo, že by opravdu chtěl zase na divadle něco zkusit. A tak se stalo. Vzniklo to nahodile a ve výsledku i text byl psaný pro konkrétní herce. 

Ondřej Pavelka

■ Narodil se 10. září 1955 v Novém Jičíně.
■ Vystudoval gymnázium a DAMU.
■ Hrál v pražském Divadle na okraji, později i v Ypsilonce a Divadle Na zábradlí.
■ Od roku 1993 účinkuje v Národním divadle a byl pedagogem na DAMU.
■ Věnuje se také režii a scenáristické práci.
■ Populárním je i díky televizním seriálům jako Ulice, Polda či Ohnivý kuře.
■ Z filmů se objevil v Teorii tygra, Padesátce, Výchově dívek v Čechách či v snímku Post Coitum. 

Vy jste byl na divadelní fakultě asi oblíbený pedagog, že?
To byste se musela zeptat studentů. Těžko říct, oni totiž herci už na škole skvěle předstírají. (smích) 

Vzpomínáte si na ten první den, kdy jste jako pedagog měl poprvé předstoupit před třídu?
Měl jsem trému, ale víte, učení je úžasný a hlavně vzájemný proces. Je to úžasné předávání energie a i jako učitel se toho hodně naučíte. Není to pro mě úplně uzavřená kapitola. Kdo ví, třeba se k tomu ještě vrátím.

Už několik měsíců nejste vůbec vidět v seriálu Ulice, kde se vaše postava Oldy Farského objevovala už od samotného začátku před dvanácti lety. Byl na vás projekt už příliš dlouhý?
S tvůrčím týmem jsme se domluvili, že mé působení na nějaký čas, a možná i natrvalo, přerušíme. Byl jsem v Ulici už tak trochu jako rekvizita. Bylo nás asi osm nebo deset, kteří jsme celý ten projekt rozjížděli, a v té době to byl velký adrenalin, protože s tímto formátem nikdo neměl žádnou zkušenost, a to jak hereckou, tak režijní nebo scenáristickou. A vlastně ani diváckou. 

Bylo to něco neznámého, zábavného a sešli se při tom skvělí lidé. Víte, ale za těch jedenáct let už jsem jako Olda všechno zažil. Zemřelo mi dítě, měl jsem milenky, daroval jsem své ženě ledvinu… Pro scenáristy to musí být mimořádně těžké neustále vymýšlet něco, co bude zajímat vás i diváky. Zkrátka jsme si řekli, že už je čas odejít. A kdyby tvůrce něco originálního a zajímavého napadlo, existuje možnost se vrátit. Vím ale, že zatím se o Oldovi v Ulici pořád ještě mluví! (smích)

Shakespearovské slavnosti s Pavelkou i se Stašovou

Letní shakespearovské slavnosti i tento rok přicházejí s novou premiérou. Půjde o méně známou Shakespearovu komedii Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského s Annou Fialovou a Ondřejem Pavelkou v hlavních rolích. „Hru jsem si zvolil sám. Je jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament,“ říká režisér, pro kterého je inscenování pod širým nebem zcela nová zkušenost. „Je hloupé to přiznat, ale láká mě to jako malého chlapce. V srdci mám od dětství Pražský hrad a vše s ním spojené s jakousi něhou a zvláštní magií. Nemohl jsem odmítnout!“ přiznává Pitínský. 

Na slavnostech nebudou chybět další známější tituly, jako Hamlet s Jaroslavem Pleslem, komedie Mnoho povyku pro nic nebo dnes již legendární Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou, které jsou součástí festivalového programu už dlouhých deset let. Naposledy budou mít diváci možnost zhlédnout hry Sen noci svatojánské s Tomášem Měcháčkem a Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem. S programem slavností se totiž letos tyto inscenace loučí. Pražský program obohatí bratislavská Komédia omylov a také soubor Prague Shakespeare Company, který v hlavním městě představí komedii o sexuálním obtěžování Measure for Measure hranou v angličtině.

Anna Fialová a Ondřej Pavelka na oficiální fotografii k představení Dobrý konec...

Anna Fialová a Ondřej Pavelka na oficiální fotografii k představení Dobrý konec všechno spraví

KAM ZA SHAKESPEAREM:
Praha – Pražský hrad, 26. června až 7. září 
Praha – HAMU, 8. až 30. srpna
Brno – Špilberk, 17. až 20. července, 25. až 27. července, 30. července až 1. srpna, 8. až 10. srpna
Ostrava – Slezskoostravský hrad, 23. až 25. července, 27. až 29. července, 8. až 10. srpna
Bratislava – nádvoří Bratislavského hradu, 4. až 8. července, 10. až 11. července, 13. až 26. července

Autor:

Nejčtenější

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Meditující Brenda i vyčerpaná Donna. Beverly Hills má novou upoutávku

Tori Spellingová, Jason Priestley, Gabrielle Carterisová, Ian Ziering, Jennie...

Televize Fox představila novou upoutávku na pokračování seriálu Beverly Hills 90210, které bude mít premiéru letos v...

Jaromír Jágr vysvětlil, proč letos dáváme tolik gólů

Utkání skupiny B mistrovství světa v hokeji: Norsko - Česká republika, 11....

„To byl včera kotel, co? A hlavně neskutečna atmosféra, my Češi to fakt dokážeme,“ ozval se před pár hodinami svým...

Další z rubriky

Profesionální celebrita Kim Kardashianová dala synovi neobvyklé jméno

Kim Kardashianová

Rapper Kanye West (41) a jeho žena Kim Kardashianová (38) světu konečně vyzradili jméno čtvrtého potomka, kterého jim...

OBRAZEM: Královská svatba ve Windsoru. Bratranec Alžběty II. provdal dceru

Thomas Kingston a lady Gabriella Windsorová se vzali ve Windsoru 18. května...

Kaple svatého Jiří na hradě Windsor opět hostila královskou stavbu. Před rokem se tu oženil princ Harry a na podzim se...

V Romanci pro křídlovku jsem se prvně líbala a hned s Hanzlíkem

Zuzana Cigánová

Zazářila po boku Jaromíra Hanzlíka ve filmu Romance pro křídlovku. Pak se ale slovenská herečka Zuzana Cigánová (71)...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz