Obamovou přirovnali k Marii Antoniettě za luxus v době krize

  13:50aktualizováno  13:50
První dáma Spojených států Michelle Obamová ve Spojených státech sklidila kritiku kvůli své několikadenní luxusní dovolené ve Španělsku. V době, kdy je zhruba každý desátý Američan v produktivním věku bez práce, prý projevila málo empatie.

První dáma USA Michelle Obamová s dcerou na dovolené ve Španělsku | foto: AP

I když si Obamová cestu a ubytování platila sama, americký daňový poplatník stejně musí platit její ochranku. I to je v USA zdrojem znatelné hořkosti, kterou živí zejména konzervativní média. Kritika je ale slyšet i zleva.

Sloupkařka bulvárního deníku New York Daily News Andrea Tantarosová označila Obamovou za materialistku. Navíc ji nazvala moderní Marií Antoinettou, podle francouzské královny, která vedla rozmařilý život, zatímco lid hladověl.

"Zatímco mnoho z nás je v nelehké situaci, první dáma tráví několik dní v pětihvězdičkovém hotelu na módním Costa del Sol v jižním Španělsku se 40 'nejbližšími přáteli'," napsala sloupkařka.

Michelle Obamová odpočívala ve Španělsku, o její osobu byl velký zájem

Michelle Obamová odpočívala ve Španělsku, o její osobu byl velký zájem

I když ve skutečnosti Obamová byla ve Španělsku se svou mladší dcerou Sashou a dvěma kamarádkami, kritizovala ji na stránkách rozhlasové stanice NPR i mnohem střízlivější komentátorka Michel Martinová. Prezidentova žena si podle ní "vzala dovolenou od empatie". Cestu do Španělska také označila za špatný nápad.

"Nemyslím si, že někdo očekává, že Obamovi stráví srpnovou dovolenou na podlaze u babičky. Nezabilo by je ale, kdyby projevili trochu větší citlivost k lidem, kteří tolik chtějí uspět, ale v současnosti pro to nemohou udělat nic moc víc než doufat," napsala Martinová.

Michelle Obamová na dovolené ve Španělsku. I se svou ochrankou

Michelle Obamová na dovolené ve Španělsku. I se svou ochrankou

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs uvedl, že Obamová je na dovolené jako soukromá osoba a věc nechtěl dále komentovat. Američtí novináři ale namítají, že první dámu, která aktivně vstupuje do politiky, za soukromou osobu rozhodně považovat nelze. Její cesta navíc daňové poplatníky, jak neopomenula připomenout konzervativní stanice Fox News, stojí kolem 80 tisíc dolarů denně, převážně za náklady na ochranku a doprovod. Na dovolenou také letěla jedním z letadel prezidentské letky. Cestu si nicméně zaplatila, ne tak ale její doprovod.

Předseda demokratické strany Tim Kaine se nicméně Obamové zastal. Kritici se podle něj snaží její dovolenou zpolitizovat. Jistou pachuť z cesty první dámy do Španělska tím ale zřejmě nepřekryl. Podle internetového deníku je přitom dosud populární Obamová pro demokraty před nadcházejícími podzimními volbami do Kongresu důležitá. Voličům prý stále připomíná, co se jim dříve líbilo na Obamovi. Je nicméně otázkou, do jaké míry tento obraz poškodí současný rozruch kolem její dovolené.

Michelle Obamová s dcerou Sashou na návštěvě u španělského krále Juana Carlose

Michelle Obamová s dcerou Sashou na návštěvě u španělského krále Juana Carlose

Manželka amerického prezidenta strávila ve Španělsku pět dní. Americká strana rezervovala ve Villa Padierna nedaleko známého letoviska Marbella pro ubytování Obamové, její dcery, přátel a bezpečnostních pracovníků, kteří ji provázejí, prý šedesátku pokojů. Nejlevnější pokoj tu stojí 250 eur (asi 6250 Kč).

První dáma se ubytovala v jedné z jedenácti luxusních vil komplexu se zahradou a soukromým bazénem, která stojí 6000 eur na jednu noc (asi 150.000 Kč). Na závěr své návštěvy se Obamová v neděli na Baleárských ostrovech setkala se španělským králem Juanem Carlosem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Karel Gott poslal z Bertramky fanouškům nové foto a vzkaz

Karel Gott na křtu alba Ta pravá (Malostranská beseda, Praha, 26. července 2018)

Karel Gott (80) pozdravil příznivce aktuální fotografií z Bertramky. Zpěvák bojuje s akutní leukémií a podstupuje...

Táta si na mou práci zvykl, říká dcera exministra obrany Jana Tvrdíková

Jaroslav Tvrdík s manželkou a dcerou Janou Tvrdíkovou na 25.ročníku finále...

Modelku Janu Tvrdíkovou (18), jejímž otcem je exministr obrany Jaroslav Tvrdík (51), teprve čeká maturita. Již nyní má...

Nemohla jsem jinak, říká Jitka Boho. I s dcerou náhle opustila manžela

Jitka Boho s manželem Lukášem a dcerou (Praha, 26. června 2017)

Zpěvačka a bývalá modelka Jitka Boho (27) oznámila na sociálních sítích, že se po čtyřletém manželství odstěhovala od...

Další z rubriky

Tréninky mě baví. Poskakovala bych tam celý den, říká Radka Třeštíková

Tomáš Vořechovský a Radka Třeštíková při natáčení znělky pro StarDance X

Spisovatelka Radka Třeštíková (38) vtipkuje, že kdyby nešla do StarDance, měla by snazší život. Na nabídku ale ráda...

Než manžel zemřel, poslal mi SMS. Chybí mi dotyky, říká Céline Dion

René Angélil a Céline Dion (Paříž, 22. května 2008)

Céline Dion (51) pochovala manžela Reného Angélila (†73) v lednu 2016. Zpěvačka nyní přiznala, že jí chybí dotyky...

Maséra, který obvinil Spaceyho ze sexuálního obtěžování, našli mrtvého

Kevin Spacey (New York, 24. května 2017)

Jednoho z mužů, kteří obvinili herce Kevina Spaceyho (60) ze sexuálního obtěžování, našli mrtvého. Zemřel náhle minulý...

Přítelkyně režiséra Kačeny sdílela první fotografii po nehodě

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (38) skončil počátkem září po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice...

Najdete na iDNES.cz