Nejdřív báseň, potom udání

  17:58aktualizováno  17:58
Řekli byste, že udavačem byl třeba slavný spisovatel Johan Wolfgang Goethe? Nebo excelentní český herec Valtr Taub, známý kupříkladu z filmu Smrt si říká Engelchen? Ta tajemství vycházejí najevo až po letech, někdy po staletích.

Významní umělci, básníci, spisovatelé či herci, kteří mají známosti a autoritu, jsou totiž pro špionáž ideální. Někdy se jim to podaří utajit nadlouho, někdy ne. Někdy se o nařčeních složitě diskutuje.

Tak třeba Goethova udání na studenty a profesory univerzity v německé Jeně objevil v archivech americký historik Daniel Wilson před čtyřmi lety - po dvou staletích. Podle něj Goethe fungoval nejen jako oficiální básník vévody Karla Augusta, ale i jako jeho špicl. Udával prý svobodomyslné příznivce Velké francouzské revoluce.

Vynikající český herec Valtr Taub, agent komunistické rozvědky i sovětské tajné služby, byl udavačem z přesvědčení. Věřil ve vítězství komunismu a na svých hereckých zájezdech v Rakousku a Německu donášel na tamní špičkové politiky, s nimiž se znal z válečného exilu ve Švédsku.

Zatímco Taub se jako herec proslavil například rolí Lenina ve hře Kremelský orloj, jeho manželka, rovněž kovaná komunistka, zase svými názory v ČTK, kde pracovala a kde se jí říkalo Rudá hrůza. Přitom za svého mládí dokázala svést během jediného dne tři švédské politiky, vytáhnout z nich informace a večer o tom sepsat tajnou zprávu Moskvě. Taub zemřel v roce 1982 na jevišti vídeňského Burgtheatru.

Donašečem z přesvědčení byl zřejmě i zkrachovalý americký umělec Dean Reed, jenž se usadil v bývalém východním Německu, kde se živil estrádami a kritikou své americké vlasti. "Řada umělců byli levičáci. Byli tedy snáz zverbovatelní komunistickou špionáží. Verbovčík si našel fintu, jak je chytit, aby to vypadalo, že bojuje za lepší budoucnost lidstva," říká expert na tajné služby Karel Pacner.

Obvinění ze špiclování však čelili i ti, kteří donášeli lidem z druhé strany barikády. Vynikající britský spisovatel, autor bestselleru "1984", George Orwell, který zemřel v roce 1950, byl označen za donašeče před osmi lety. Než zemřel, předal kontrašpionážnímu oddělení britského ministerstva zahraničí abecední seznam asi sto třiceti lidí, které označil jako nebezpečné. Byl mezi nimi například herec Charlie Chaplin či spisovatel G. B. Shaw. Jeho jednání mnozí kritizovali, jiní je zase vysvětlovali spisovatelovou nemocí. Pověst muže, kterému se v Anglii přezdívalo "Svědomí národa", však bezpochyby utrpěla.

Podobně dopadl i geniální americký režisér Elia Kazan, který si musel kritiku svého donašečství vyslechnout dokonce ve chvíli, kdy získal v Hollywoodu zvláštního Oscara za celoživotní dílo. Kazan v padesátých letech, kdy se Amerika obávala sovětské hrozby, prozradil Výboru pro neamerickou činnost jména svých osmi známých - komunistů. Bývalým komunistou byl však i Kazan. Ve vězení nikdo neskončil, ale Kazanovi jeho prohřešek mnozí vytrvale předhazovali až do konce života.

Kdybychom měli najít přímo modelový případ umělce, který se zaprodal za peníze, mohli bychom klidně zůstat v Česku. Příběh talentovaného spisovatele Karla Sabiny, autora libreta k Prodané nevěstě, je z učebnic dějepisu a literatury dostatečně známý. Sabina za tučné honoráře donášel rakouské policii, což mu v době vypjatého nacionalismu devatenáctého století čeští vlastenci, ostře naladění proti rakouské monarchii, neodpustili. Vlastně ze všech jmenovaných dopadl nejhůř - nejdřív ho vyhnali z vlasti a pak mu nedovolili psát pod pravým jménem. Na plakátech k Prodané nevěstě se směly objevit jen iniciály K. S.

ČTĚTE TAKÉ:
Soud o minulost Jiřiny Bohdalové

Autoři:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Po nedávných fámách o jeho skonu potěšil Gott fanoušky aktuální fotkou

Karel Gott (Praha, 26. června 2018)

Karel Gott (79) potěšil o víkendu všechny své příznivce. Po fámách o jeho úmrtí, které se šířily na sociálních sítích v...

Móda z plesu: Verešová a Puhajková za hvězdy, Gelemová přestřelila

Česko-Slovenský ples (Obecní dům, Praha, 16. 2. 2019)

Dokonalé róby, sladěné doplňky i make-up, ale také několik přešlapů k zamyšlení. Luxusní modely, ve kterých se slavné...

Meghan si po svatbě s princem Harrym hraje na Britku, míní fanoušci

Vévodkyně Meghan a princ Harry na návštěvě Muzea přírodní historie (Londýn, 12....

Podle mnoha komentářů na sociálních sítích i některých jazykovědců si Meghan Markle (37) od svatby s princem Harrym...

Najdete na iDNES.cz