Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Diskuse k článku

V životě bych doma nerodila, říká Natálie Kocábová krátce před porodem

Natálie Kocábová přivede za tři týdny na svět své druhé dítě. V Show Jana Krause vyjádřila svůj názor na lidi, kteří propagují domácí porody, a dokonce prozradila, jak se bude její dítě jmenovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

AlBunda

panebože,co mi je do toho!!!

0/0
16.4.2012 23:02

pesimistka7

to: log-out

Jelikož zase jedete svůj únavný obsáhlý "standard" jako v x předchozích diskusích (zatím jen "placatá země" , ale předpokládám, že "ad hominem", nějaké to přirovnání k něčemu co se dělo židům za války, atp. na sebe nenechá dlouho čekat a já tomu prostor dávat nechci) tak pouze ve zkratce:

 Je mi celkem jedno, zda je "pro" někdo, kdo jinak působí "materialističtěji", nebo někdo, kdo jede naplno v patřičné duchovní omáčce, populární herec, úspěšná ekonomka, nebo středoškolačka s šesti dětmi, svůj postoj k domporodům jsem vyjádřila jasně, stojí za ním i moje osobní zkušenost s poporodní komplikací, i zkušenosti přátel a známých.

+1/0
16.4.2012 18:00

log-out

Re: to: log-out

- Námitky proti porodům doma jsou většinou jak přes kopírák, takže si vystačím jen s velmi omezenou sadou protiargumentů, v tom máte pravdu :-)

- Pokud Vám je jedno, zda zastánci daného názoru jsou nebo nejsou materilalistického založení, tak proč to tedy vytahujete?

- Vaše zkušenosti Vám neberu, ale bohužel dělat závěr o (ne)vhodnosti daného "léčebného" postupu na základě velmi omezeného statisticky nereprezentativního vzorku bohužel nejde. Teda jde, ale riziko chyby je hluboko za hranicí, kdy se dá mluvit o jakékoli věrohodnosti. Navíc když na základě zkušeností s postupem A (porod v nemocnici) něco vyvozujete o B (porod doma). Obávám se, že mě opět nařknete z omílání téhož, ale argumentace "měla jsem při porodu potíže, takže bych doma umřela" je srovnatelná jako (pozor, zas se opakuji :-) "nevidim kouli ale placku, tak je země placatá." Zhodnotit rizika A a B je holt složitější, a stejně jako u otázky na tvar země tu laik bez použití vědecké metody dojde snadno ke špatnému závěru

0/0
16.4.2012 19:44

pesimistka7

Re: to: log-out

Argumenty domarodek jsou, pravda, mnohem pestřejší a občas se lze i pobavit....

Stran "proč to teda vytahuju"- protože ta "omáčka" teče od aktivistek (co jsou některé zač jsem také měla možnost poznat - a stačilo...:-/) ze spolků kolem mediálně profláklých PA...-včetně, stejně jako paušalizující a neověřovaná infa o rutinách a hrůzapodmínkách v porodnicích...co na tom, že už je to lezkde dlouho jinak. Ty, které máte tedy za "většinové netové fanatičky", je velmi rády citují a odkazují na ně.

Vy jedete ve statistikách, já mj. v "selském rozumu", což později podpořila bohužel i vlastní zkušenost, i informace, které by pro Vás nebyly relevantní, reprezentativní, možná ad ...  vyvíteco.

Parafráze: "nevidím komplikaci, ale low-risk, tak komplikace nebudou"

+1/0
16.4.2012 21:35

log-out

Re: to: log-out

- Co na tom, že už je to dlouho jinak? Jak to víte? V jedné větě brojíte proti paušalizaci a paušalizujete sama. 

- Navíc ta paušalizace ze strany zastánců domácích porodů je podložená. Protože nikdo netvrdí, že se to tak děje vždy a všude, ale že je to běžné: tzn. není problém na to narazit. To, že jste na to nenarazila Vy, popř. pár vašich známých nic nedokazuje, nikdo netvrdí, že některé porody neproběhnou ok.

- Ta paušalizace není neověřená. Některá data lze v pohodě ověřit: např. procento epiziotomií (vysoce nad doporučeným průměrem), procento podání oxytocinu při porodu (skoro 90%), některá lze ověřit na lokálním vzorku porodnic (např. v Praze neexistuje porodnice, kde by byla možná bezproblémová volba polohy při porodu), něco vychází ze zkušeností většího počtu rodiček (např. schválně si spočítejte, jakému procentu v této diskusi: http://goo.gl/hxkSc udělali hamiltona, aniž by se jich zeptali), některá z vyjádření samotných doktorů (citace jednoho primáře: ...

0/0
16.4.2012 21:59

Sekanice

Re: to: log-out

Víte vaše řeči o nepodstatném statistickém vzorku si opravdu nechte. Sama jsem rodila vícekrát, poprvé před cca 12 lety v porodnici vystrašená tím, co mě tam čeká za hrůzu, neboť jsem se setkala s vyprávěním některých propagátorek domácích porodů apod. a víte co? Nic strašného se mi tam, ani dalším ženám nedělo. Normálně jsme odrodily, chovaly se k nám slušně, šly jsme spokojené domů a bylo to tak i při dalších porodech a když mluvím se známými, tak ani jedna jediná nemá špatnou zkušenost z porodnice. Tak kdo je tedy pro Vás dostatečně reprezentativní vzorek, když ne běžná žena, která rodí v porodnici? Když Vám říkám já, nebo jiné, že to bylo O.K., tak vy opáčíte, že ne, že nebylo, vy to víte asi líp. Vy prostě říkáte, že porodnice je strašná a doma je to super, ale naprosto odmítáte připustit, že porodnice není strašná a jenom vy sama a spol. prostě chcete rodit doma i se všemi riziky. O.K. je to vaše věc, ale proč ještě chcete, aby Vám za to všichni tleskali?

+1/0
16.4.2012 23:09

log-out

Re: to: log-out

Je krásné, jak víte, co budu říkat, až na to, že to má jeden problém: jste vedle jak ta jedle.

-

Já Vám klidně nechám, že Vám současná porodnice vyhovovala: taky Vám porod doma rozhodně nenutím, roďte si kde chcete. Pro mne je naprosto přirozené, že lidé jsou různí a každému vyhovuje něco jiného: to, že se v současný systému cítíte dobře Vy (popř. že Vám nevadí nadužívání lékařských zákroků) ještě neznamená, že to vyhovuje/nevadí každému. Obojí jde vcelku snadno prokázat: nespokojenost např. zkušenostmi z inet fór - už jste si spočetla, kolika rodičkám udělali bez optání Hamiltona? A zdá se Vám to v pořádku? - nadužívání zákroků porovnáním oficiálních statistik s doporučeními. Naprosto nejde o jednotlivost, ale pro ilustraci: nevím, jestli Vám vyhovuje pro porod poloha na zádech, ale spoustě žen nikoli. Např. v Praze v žádné porodnici ale nejde bezproblémově rodit v jiné poloze. To Vám přijde správné? Nebo protože Vám rodit na zádech nevadí, tak to nemůže vadit nikomu?

0/0
17.4.2012 22:13

Sekanice

Re: to: log-out

No a vidíte, říkáte, že nemůžu vědět, co budete říkat a přitom říkáte přesně to, co všechny domarodičky dokola opakují, aniž by připustily, že neříkají pravdu, když nechci přímo říct, že lžou. Rodila jsem vícekrát v pražské porodnici, o které si právě na internetových diskuzích můžete přečíst opravdové horory. Místo toho se ve skutečnosti nekonalo žádné nadužívání zákroků, naopak pořád se mě ptali co potřebuji chtěli mě přesvědčovat na zkoušení různých poloh, o čež jsem skutečně ani moc nestála, ale ta možnost tam byla a pro všechny co tam byly se mnou. O Hamiltonovi jsem pouze četla v životě nezažila. Takže správné mi především připadá uznat, že v reálu se žádná dramata v porodnicích nekonají a pokud, tak je to jako všude a se vším o jednotlivcích a samozřejmě rizika jsou všude. Co mi ale skutečně vadí je překrucování pravdy a pomíjení skutečnosti.Já se ničeho nedožadovala, přesto mi nabízeli všechno o čem domarodičky tvrdí, že v porodnici chybí....toť z praxe ne z inetu.

+2/0
19.4.2012 23:16

log-out

Re: to: log-out

Já např. znám ze své blízkosti z pražských porodnic např. případ, kdy při porodu nepoznali zánět, další holce udělali bez domluvy nástřih, přestože jim předem říkala, že ho nechce. To, že Vám doporučovali měnit polohu je pozitivní: je pravda, že já znám situaci hlavně v Praze v Podolí, Apolináři a Motole, ani v jedné porodnici např. nelze rodit na čtyřech, přestože by člověk chtěl (v Podolí a v Motole si to člověk může vyhádat, v Apolináři snad ani to ne - všechno osobní zkušenost, nebo zkušenost blízkých naprosto věrohodných přátel, taktéž žádný inet). V té Vaší by to opravdu šlo, nebo změna polohy byla pouze v "rámci polohování křesla?"

-

Nadužívání zákroků těžko z dvou tří porodů poznáte, ale lékaři oficiálně publikovaná čísla (v porovnání s doporučeními) to dokazují. Ono laik těžko pozná, jestli ten nástřih, oxytocin či vyvolání porodu opravdu bylo nebo nebylo potřeba - takže laický dojem je tady k ničemu (samozřejmě na obě strany).

0/0
19.4.2012 23:49

log-out

Re: to: log-out

To, že to někdy proběhne dobře ještě nic nedokazuje - koneckonců to, že to je špatné vždy nikdo netvrdí. Dobře by to

přeci ale mělo být vždy. A personál si člověk v nemocnici nevybírá (i když má domluveného porodníka, tak to velmi často nevyje).

-Váš přístup je defakto s prominutím dosti egocentrický: "když to vyhovuje mě, musí to vyhovovat všem". Což doufám sama uznáte, je dosti netolerantní přístup. Jistě znáte přísloví "sytý hladovému nevěří", zkuste se nad ním zamyslet.

-

PS: A pokud chcete další hezký případ, tak jiné kamarádky si tak dlouho nevšímali (vyloženě, kontrolovali ji velmi zřídka, po více hodinách), až to došlo do (zřejmě) tak akutního stavu, že při následném nutném císaři zlomili dítěti ruku atd....

0/0
20.4.2012 0:02

pesimistka7

Nečtete pořádně a hned je důvod k "litaniím", že...

Možná jste účelově přehlédl slovo LECKDE - mám v něm sice překlep, ale je tam, tak jaká paušalizace! :-/

0/0
17.4.2012 7:24

log-out

Re: Nečtete pořádně a hned je důvod k

No buďto jste tím vyjádřením myslela, že se situace až na pár "zaostalých výjimek" víceméně změnila. Pak to paušalizace je. Nebo jste tím myslela, že se změnila jen tak občas někde. V tom případě jsou ale stížnosti naprosto oprávněné, nemyslíte? Neměla by se snad ta situace změnit všude?

Jelikož se proti těm stížnostem vymezujete, nemohl jsem nepochopit Vaše vyjádření jinak, než v prvním zmíněném smyslu....

-

Navíc, jak píšu i jinde, zas tolik se nezměnila (respektive změnila, ale nikoli dostatečně): např. v které porodnici v Praze nechají holku rodit v poloze, která ji nejlépe vyhovuje a nebudou ji nutit rodit vleže na zádech, max v polosedě na zádech?

0/0
17.4.2012 22:22

log-out

Re: to: log-out

...."ono to ty rodičky tak bolí, že nějaké okolní prostředí nevnímají"). Takže, narozdíl od Vás, když říkám, že v porodnicích není vše tak, jak má být, tak to podložené mám. Čím máte podložené Vaše tvrzení, že je v porodnicích vše správně? Na základě vaší jedné zušenosti s porodem? Promiňte, ale tady jste si fakt naběhla: zatímco nařkáváte ostatní z nepodložených argumentů, tak ve skutečnosti tady nepodložené věci hlásáte Vy. Ano, stav v porodnicích je mnohem lepší, než před deseti lety. To ale neznamená, že je dobrý.

- Nu ano - a opět se musím opakovat: tzv. zdravým rozumem podloženým vlastní zkušeností dojde člověk k ledasčemu, třeba i k té placaté zemi. Pokud nadřazujete laický úsudek založený na jedné zkušenosti nad výsledky systematického vědeckého bádání, pak se asi opravdu nemáme o čem bavit. Protože diskuse je možná pouze s použitím argumentů: a "to dám rozum" bohužel za argument opravdu považovat nelze.

0/0
16.4.2012 22:08

log-out

Re: to: log-out

A s prominutím nevím, jestli si mám o Vás myslet, že jste natvrdlá, ale proč pořád dokolečka opakujete "nevidím komplikaci, ale low-risk, tak komplikace nebudou", když to nikdo netvrdí a už X krát jsem Vám to, že to někdo tvrdí, vyvracel? (To je mimochodem také jedna z klasických demagogických technik - vložit soupeři do úst blbost a pak se na té vymyšlené blbině točit a dokazovat si. jak jsem dobrá - nicméně budu předpokládat, že to neděláte úmyslně).

.

Takže znovu: nikdo netvrdí, že doma komplikace nemohou nastat. To, na čem je založena hypotéza o relativní bezpečnosti porodu doma je, že díky absenci některých rizikových faktorů zde komplikace nastávají řidčeji, než v nemocnici, což vyváží fakt, že se doma tyto komplikace řeší s nižší úspěšností.

Tak doufám, že to je naposled, co tuto blbinu tvrdíte. Blbá nejste, tak to z tohoto vysvětlení snad pochopíte, vysvětlovat sice moc neumím, ale nepřijde mi to tak nepochopitelné.

0/0
16.4.2012 22:13

pesimistka7

Myslete si co chcete - je mi to šumák.

NEtvrdím, že v porodnici je vždy vše správně - opět Vaše účelovka.Věta, kterou jsem označila jako "parafráze", nebyla nic než parafrází na Vaši "placatou zemi" a použila jsem jí poprvé. Na vkládání něčeho do úst a následné "točení" jste expert Vy.

Je Vaše věc, čemu jste se rozhodl/i věřit, je dost komplikací, které nastanou bez ohledu na prostředí, i případnou medikaci v porodnicích, nelze je doma řešit a zde může nastat pouze zbytečná, či v nejhorším fatální časová prodleva při transportu (nejedete-li i ve víře, že "zkušená PA VŽDY vše včas stihne"). Zjednodušeně: fakt, že doma je hezky a nemusím se přesouvat, že miloučká PA u sebe nemá oxytocin a nenastřihne mne, pro mne nevyváží to, že mohu vykrvácet, nebo se moje dítě může přidusit. Když komplikace nenastane, může o tom taková domarodka i nadšeně blafat na diskusích -  ty, které "vyvažovaly" na nich ovšem nenajdete, že....

0/0
17.4.2012 8:26

log-out

Re: Myslete si co chcete - je mi to šumák.

- Tak znova: buďto tvrdíte, že v porodnicích jsou věci natolik správně, že není správné si stěžovat. Pak paušalizujete. Nebo to netvrdíte: pak proč ale kritizujete ty, co si stěžují?

- Je dost komplikací, které nastanou bez ohledu na prostředí? Jak vidno ze studií, zřejmě nikoli. Promiňte, ale v tomto daleko víc než laikovi, který to tvrdí bez sebemenšího důkazu, věřím odborníkovi, který svůj názor podkládá výzkumy.

- Co se týče těch, které vyvažovaly: tak v ČR to byla v poslední době jedna, a právě to byl případ fanatičky, která rodila doma bez ohledu na to, že nesplňovala kritéria. 

- A co se toho týče, že "vždy stihne", tak rozumnej člověk, co rodí doma, ví, že vždy se to nestihne - jen má (podložený) názor, že se průšvih nestane častějc, než v nemocnici.

- Jinak nevím, s jakými proporoddoma existencemi jste se setkala, že jste tak nabroušená - ale přesně tak "fanaticky", jak popisujete je, tak na mne s prominutím působíte Vy, akorát kopete za druhou stranu...

0/0
18.4.2012 23:21

pesimistka7

Aha...

Pokud je takovej "rozumnej člověk" ochoten risknout, že se doma nestihne něco, co může mít fatální následky a "ve zlé porodnici" dobře řešitelné, co dodat. Když navíc vím, že jste schopen falšování času odtoku plodové vody v případě, za který byla odsouzena pí Konigsmarková, přirovnávat k falšování dokladů židů, jako ochraně před nacisty.... Btw, já jsem, "kritéria" splňovala, ale kdybych dle Vašich vědeckých podložených statistik rodila doma (bylo to ale v porodnici, proto byl potřebný zásah rychlý, bez jakékoliv předchozí medikace, prostředí jsem neřešila - na komplikaci by stejně vliv nemělo, jako případná medikace), jen bych u Vás nebyla za fanatičku ale jako statistická "prostě smůla" - hmm, markantní rozdíl ve výsledku.

0/0
19.4.2012 8:18

pesimistka7

Re: Aha...

Setkala jsem se mj. s "existencí"- aktivistkou (ne nějakou z netu, mediálně známou) která byla schopná tvrdit známé, v rámci oblíbeného sportu - plivání na doktory, jejiž dítě mělo omotanou pupeční šňůru, že jí "císaře udělali zbytečně a ukradli jí přirozený porod", (důvod císaře jí nezajímal, nemá ani zdrav. vzdělání).A to není jediný "nekošer" způsob, který dámy používají, ty "netové" už jen papouškují. A kupodivu! to vyjančí i některé z těch "ne-low-risk" a ty potom místo těch všeobecně "zlých porodnic" risknou doma i to, nad čím kroutíte hlavou i Vy. Když přidám pochybení, která se dějí i v porodnicích a tedy se mohou stát i domporodPA, nejsou-li fakt neomylné...

Já jsem pro nejrychlejší možnost případného zásahu, jako kompromis bych podpořila porodní domy vedle porodnic, nebo v její části. Vy zůstaňte u statistik kterým chcete věřit - Vaše věc.

0/0
19.4.2012 8:38

log-out

Re: Aha...

Lidi jsou rúzné. Nicmíéně omotanou šňůru má tuším kolem 30% dětí (přesné číslo si asi nepamatují, ale rozhodně to není rarita a běžně se děti s šńůrou kolem krku). Takže kdo ví: třeba to byla opravdu blbá fanatička, třeba mohla mít pravdu. To, že se nezajímala o důvody císaře pak víte jak? Víte, že každá rodička po odchodu z nemocnice dostává papíry - a tedy ona se o důvod SC nijak zajímat nemusela, stačilo aby si je přečetla?

Uvědomujete si, že Vy ji za kritizuje, tedy implicitně vyjadřujete, že ten císař byl správně - a tedy se také vyjadřujete k věci, o které toho moc nevíte (vzhledem k tomu, že ani nevíte, že šňůra kolem krku je běžná)? Vy to smíte a ona ne?

0/0
19.4.2012 21:07

pesimistka7

Re: Aha...

Lidi jsou různé....Nicméně známé se začalo dítě škrtit a porod se zastavil. Byla jsem u toho, když to známé na JIPce lékařka vysvětlovala, ležela jsem vedle ní - aktivistka to opravdu vědět "nepotřebovala". Zbytek nemá cenu komentovat.

0/0
20.4.2012 6:45

log-out

Re: Aha...

A na základě tohoto jednoho zážitku jsou všichni, kdo si myslí, že někdy doktor udělal chybu, blbci? Nebo co to dokazuje?

Ano, porod doma je v ČR menšinová záležitost a jako každá menšinová záležitost asi přitahuje exoty, takže jich mezi příznivci je možná více než v průměrné populaci (i když v průměrné populaci např. v 48 40% volilo komunisty, takže být zcela "normální" člověk asi také není výhra....).

Stejně tak např. se dá najít poměrně slušná dávka exotů např. v organizacích na ochranu přírody, jsem přesvědčen, že i v organizacích na ochranu lidských práv. Je to snad důkazem toho, že je ochrana přírody či lidských práv je blbina?

0/0
21.4.2012 23:16

log-out

Re: Aha...

Ano - jsem to ochotnej risknout, protože mám naopak podložené, že se to doma děje výrazně méně. Stejně jako budu považovat bezpečnější lezení na petřínskou rozhlednu, než na pětimetrovou lezeckou stěnu: a kupodivu, přestože pád z rozhledny je v průměru fatálnější, lidi si tam narozdíl od lezecké stěny troufnou bez jištění. Ale to už jsem opakoval mockrát, kdybyste to chtěla pochopit, tak již by ste to dávno pochopila (a třeba nesouhlasila s premisou, místo dokolečka opakování toho samého): pokud praveděpodobnost vzniku komplikace není prokazatelně stejný, fakt, že v jednom případě je pravděpodobnost vyřešení větší ještě nic nedokazuje.

0/0
19.4.2012 21:17

log-out

Re: Aha...

Ad Váš případ: jednak prostředí roli hraje, ať chcete nebo ne: přinejmenším přejezd do porodnice v průběhu porodu má na porod rozhodně vliv. Možná by se to opravdu stalo i doma; ale včas by se to chytlo a jelo by se. Je klidně i možné, že jste ta výjimka, která skončí špatně. Kdo ví.

Neznám ale žádný jiný způsob, jak zhodnotit, zdali to, co se Vám stalo se stává i při domácích porodech nebo ne, zdali je to naprostá výjimka, nebo pravidlo, či v kterém případě těch průšvihů bude více, než souhrn zkušeností z mnoha případů, pokud možno srovnatelných. A tomu se říká studie. Z jednoho případu nevíte naprosto nic.

A jak studie, tak i souhrnné výsledky v ČR (porodů doma se tu děje poměrně dost a průšvih byl v podstatě pouze jeden a to navíc u nelowrisk porodu) dopadají tak, jak dopadají.

Proč, když je to podle Vás tak nebezpečné, v ČR dosud nezemřelo žádné dítě z domácího lowrisk porodu (s výjimkou vrozených vad)? A proč neumřela žádná rodička?

0/0
19.4.2012 21:23

pesimistka7

Re: Aha...

Na můj případ prostředí ani přejezd do porodnice vliv neměl, byla to komplikace po porodu, porod byl naprosto bezproblémový. MOŽNÁ by se to včas chytlo - možná ne...:-/

Z mého pohledu je ono "možná" zásadní v rozhodování a prostě se budu raději budu spoléhat na názor a možnosti odborníků ve vybavené porodnici, než na názor analytika mávající studiemi ze zahraničí:-P. Jsem holt ten jednotlivec, kterého zajímá především vlastní dítě a proto nebudu spoléhat na to, že se na vyšší úroveň péče "možná" dostanu včas - tečka.

0/0
20.4.2012 7:12

log-out

Re: Aha...

Jak víte, že díky přejezdu do porodnice netrval porod déle a děloha tedy nebyla déle namáhána a proto zareagovala tak, jak zareagovala? Nicméně máte pravdu v tom, že náhlé poporodní krvácení je jedno z největších nebezpečí domácího porodu, protože narozdíl od jiných komplikací zpravidla nemívá varovné příznaky předem (i když taky na něj lze zadělat, např. riziko zvyšuje právě podávání oxytocinu v 2. době porodní: jeden z důvodů, proč je to doma tabu, nebo nevhodným fyzickým zákrokem jako "skákání na břicho" popř. tahání za pupeční šňůru).

Mě a mojí ženu také zajímá především vlastní dítě, akorát se od Vás lišíme v názoru na to, jaký porod je pro naše dítě bezpečnější. Navíc, narozdíl od Vás, místo toho, abychom bez bližšího zkoumání věřili tomu, co nám někdo řekne, tak radši jako zodpovědní rodiče si sháníme informace sami.

0/0
21.4.2012 22:56

log-out

Re: Aha...

Uvědomujete si, že mě tady urážíte jako nezodpovědného, ale přitom jste u tak důležité otázky, jako je život Vašeho dítěte, rezignovala na vlastní zodpovědnost a vlastní snahu zjistit, která cesta je opravdu nejbezpečnější, a pouze jste automaticky spoléhala na Vám nejbližší odborníky? Aniž by Vám cokoli garantovalo to, že jejich názor je správný?

.

Vy tvrdíte, jak jste dobrá, že věříte (českým) doktorům... a já mám být  špatný, protože věřím jiným (zahraničním) doktorům?  Buďte objektivní: buďto porovnávejte mne s Vámi: pak je myslím jasné, že jsem si dal při rozhodování více práce se sháněním informací. Nebo porovnávejte mé zdroje s Vašimi: pak mé zdroje jsou stejní profesionálové, jako Vaše (také porodníci), ale s daleko větší zkušeností s domácími porody a tedy možností oba postupy porovnat, navíc je jejich názor podložen argumenty ve vědeckém světě obvyklými (a medicína je věda, tak jaké jiné argumenty bych měl chtít?), což se o českých porodnících bohužel říci nedá.

0/0
21.4.2012 23:08

pesimistka7

Re: to: log-out

Zatímco komplikace z porodnic podrobují zhusta rozboru obě strany a vzácně se shodnou na "jasných" vinících, aniž by ty porodnicové sdělily okolnosti a aktivistky je vyžadovaly...

0/0
17.4.2012 8:28

BíláKočkaPřevlečenáZaTrpaslíka

a co venku?

?

0/0
16.4.2012 11:14

muž s brašnou neprošel.

Re: a co venku?

Stejnej hnus.

0/0
16.4.2012 14:08

BíláKočkaPřevlečenáZaTrpaslíka

Re: a co venku?

to hodla rodit v otevrenejch dverich?8-o

0/0
16.4.2012 16:01

svob

hloupá holka

Co to je za nesmysl tvrdit, že lidé, kteří kupují biopotraviny a třídí odpad, rodí doma. Nevim, jestli je pomatená těhotenstvím nebo nevzdělaná a omezená. Jen nevěřícně kroutím hlavou ....

+4/0
15.4.2012 17:47

svob

Re: hloupá holka

Biopotraviny občas taky koupím, odpad třídím a doma bych nerodila !!!! Takže vedle jak ta jedle, Natálie!

+2/0
15.4.2012 17:48

JMoudry

Re: hloupá holka

R^

0/0
15.4.2012 19:32

Sekanice

Re: hloupá holka

Hloupí jsou ti, co každého v jednom kuse chytají za slovo, reagují na "běžné řeči" a dělají z toho problém....Dneska se neustále všechno psychologicky analyzuje, přemýšlí se nad každým slovem, co kdo a jak myslel, lidé jsou nepřirozeně citliví na své vlastní já... kašlete na to, jestli chcete rodit doma nebo jíst bio, tak to tak dělejte a ostatní zase nechte, ať si žijou po svém... Každý žijeme dle svého přesvědčení, že tak je to nejlepší, ovšem to naše přesvědčení nemusí být pravda... ani její, ani vaše. Takže proboha neřešte furt lidi kraviny. Proč Vás tak drásá, co Kocábová řekla, copak to nějak ovlivní to jak chcete žít? Nebo Vám spíš vadí, že ne všichni si myslí, že třeba zrovna Váš způsob života je dokonalý? I na to se přeci můžete víte co....vy si to myslíte třeba o Kocábové, tak ona ať si myslí taky co chce... navíc myslím, že sama to jen tak plácla a kdo chce, tak pochopí co měla na mysli a že nechtěla nikoho kdo propaguje zdravý způsob života urazit... prostě kašlete na to..

+1/0
15.4.2012 21:20

lajika

Re: hloupá holka

no - nic proti, ale když se někdo pozastaví nad tak zjevnou kravinou jako je tvrzení, že doma rodějí ti, co třídí odpad, tak to nepovažuju za slovíčkaření ani psychologickou analýzu, ale prostě jen za pozastavení se nad tím, co za pitomost ta slečna z huby vypustí. Navíc v televizi, kde by člověk měl asi aspoň trochu kontrolovat co plácá, aby nebyl za úplnýho troubu.

Kdyby někdo veřejně pravil například "v tramvaji jezdí jenom agresivní jedinci co si nevidí na penis" taky bych asi udělala nevěřícné "he?" aniž bych tím mínila nějak slovíčkařit či psychologicky rozebírat. A - samozřejmě - aniž by mě to drásalo a považovala bych to za útok na můj životní styl....

+2/0
16.4.2012 7:40

JMoudry

Re: hloupá holka

Tak pozastavit se nad elementární hloupostí, navíc veřejně prezentovanou, mi přijde celkem normální...

+1/0
16.4.2012 11:05

Sekanice

Re: hloupá holka

Víte myslím, že ona zrovna Kocábová už dokázala, že není hloupá...ale jinak je mi to fakt jedno. Prostě někdo se rád všeho chytá, aby mohl třeba začít propagovat domácí porody a tak. Každá příležitost dobrá, že :-D

+1/0
16.4.2012 23:02

JMoudry

Re: hloupá holka

S domácími porody nesouhlasím a vzhledem k tomu, že madam Kocábovou nijak nesleduji, nejsem si ani vědom toho, že by někde prokázala, že není hloupá. V tomto jejím vystoupení to ale rozhodně nebylo.

0/0
17.4.2012 0:46

mARKETAVIK

A co?

Co nám kváká o to, jaké jsou ženy, které rodí doma? Copak někdo hodnotí jí? Vzorná dcerka, která pěkně porodí v porodnici, aby se všem zalíbila. at rodí třeba na stromě, ale nepomlouvá ostatní.To je každého věc.

+4/0
14.4.2012 10:00

terezav

Re: A co?

řekla, že by doma nikdy nerodila - což chápu, já také ne - to je jen výsledek zdravého rozumu; copak řekla o ženách, které rodí doma? nějak si nevzpomínám

+7/0
14.4.2012 11:13

lajika

Re: A co?

že třídí odpad, kupujou biopotraviny a jsou agresivní?

0/0
16.4.2012 16:50

terezav

Re: A co?

jo a ještě - ono to není až tak o tom, že je někdo vzorná dcerka, ale spíš o tom, že je někdo vzdělaný a dokáže si spočítat, že porod v porodnici je daleko bezpečnější než doma; protože ať mi tu budete vykládat co chcete, v nemocnici jsou veškeré přístroje, máte ihned k dispozici transfúzi; doma, než k vám dojede sanita, je kolikrát pozdě

+7/0
14.4.2012 11:15

Chanuka

Re: A co?

R^R^

+2/0
14.4.2012 11:23

mARKETAVIK

Re: A co?

To by mě zajímalo, jak jste přišla na to, že ženy rodící doma jsou nevzdělané... asi si to přejete, že. Čechy, kocourkov světa!

+1/0
14.4.2012 21:00

Nahodicka

Re: A co?

Minimálně vy, tento dojem vyvoláváte.

+1/0
14.4.2012 21:43

terezav

Re: A co?

nevzdělané jsou, jinak by dokázaly zdravým rozumem posoudit benefit versus riziko; pokud nevíte, jaké komplikace mohou při porodu nastat i u doposud nekomplikovaného těhotenství, máte nedostatek znalostí; pokud jste obeznámena alespoň s určitými, dejme tomu nejzávažnějšími komplikacemi, tak do domácího porodu nepůjdete; jinak jestli mi tu někdo bude tvrdit, že pokud matce doma nepůjde zastavit intenzivní krvácení a přijede sanita a zachrání jí, tak je trochu mimo; vykrvácet se dá dost rychle; pro své vlastní pohodlí /a to je otázka, jestli je to doma opravdu pohodlnější/ bych život svůj ani dítěte neobjetovala; jinak v dnešní době si porodnici můžete vybrat, můžete si vybrat porodníka, jakým způsobem chcete rodit, takže argument pro domácí porod nemáte jeden jediný

+1/0
14.4.2012 22:26

log-out

Re: A co?

A kupodivu víte, že je to naopak? Že ženy, které rodí plánovaně doma jsou zpravidla vysokoškolsky vzdělané. Proto si např. jsou schopny najít lékařské studie na toto téma, které tvrdí naprostá opak toho, než co tvrdíte: podle lékařských výsledků je u dobře vedeného domácího porodu riziko stejné jako u porodu v nemocnici.

Například proto, že pohodlí matky je naprosto klíčový faktor pro rizikovost porodu: tzn. pokud je matka v nepohodlí, ohrožuje dítě (nepohodlí vede v zbržědní vylučování oxytocinu a zkomplikování porodu).

+3/0
15.4.2012 15:27

pesimistka7

Re: A co?

I vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou např. také schopní odmítnout nutnou transfúzi i pro svoje vlastní dítě z náboženských důvodů atp... :-P

+2/0
15.4.2012 16:09

log-out

Re: A co?

To já nerozporuji. Ale myslím, že obecně se dá říci, že "fanatiky" se spíše stávají méně vzdělaní lidé. Pokud nějaké rozhodnutí činí zpravidla vzdělanější lidé, bývá zpravidla (samozřejmě ne vždy) lepší.

-

V každém případě jádrem mého příspěvku nebylo porovnávat vzdělání obou skupin rodiček (byť to také o něčem svědčí), ale poukázat na to, že narozdíl od kritiků tohoto rozhodnutí, kteří zpravidla argumentují na úrovni: "občas nějaký dítě umře, takže je to nebezpečný, jedu do nemocnice a kdo tam nejede je Vůl", tak zpravidla holky, co rodí doma mají tuto problematiku nastudovanou na odborné úrovni.

PS:¨Byť samozřejmě nemohu popřít, že mezi "domorodkami" existují fanatičky, které opravdu s životem dítěte hazardují. Blbci ale existují v každé skupině.

0/0
15.4.2012 16:26

pesimistka7

Re: A co?

Pokud se dle Vás fanatiky stávají méně vzdělaní lidé, vychází to pro jejich vysokošlolsky vzdělané následovníky ještě kapku hůř....:-P

Nicméně pokud nechcete porovnávat - k čemu to vypichování vzdělání? To je na úrovni diskutérky z Vašeho "ranku", která už nevěděla co, tak jmenovala celebrity rodící doma (x jich zase ovšem doma nerodí, že). Ono "studium" domarodek ovšem neprobíhá jen na té Vaší "odborné" úrovni, ale tak nějak i na té "duchovní" a opravdu nemám takové za chtřejší porodníka, z jejichž řad vás jich mnoho nepodporuje (zde se většinou argumentuje způsobem "jde jim o kšeft", jakoby hrozil nějaký podstatný odliv rodiček z porodnic - případně způsobem, jako by "venku", kde domporody "odklepli" z toho byli porodníci snad přímo nadšení....)

0/0
16.4.2012 8:39

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Najdete na iDNES.cz