Soudkyně zastavila trestní stíhání zpěváka Penka, důvody tají

  10:46aktualizováno  10:46
V „němou barikádu“ se změnil Obvodní soud pro Prahu 10. Soudkyně odmítá vysvětlit, za jakých okolností podmíněně zastavila trestní stíhání zpěváka Michala Penka. Když zjistila, že se o věc zajímá novinář, rozhodla narychlo a neveřejně, přestože původně chtěla verdikt vyhlásit v rámci nařízeného hlavního líčení.

Neobvyklý postup zvolila soudkyně Libuše Jungová, která dostala loni v prosinci na stůl obžalobu zpěváka Michala Penka, známého díky několika hitům z osmdesátých a devadesátých let. Pak následoval umělcův pozvolný pád, zejména kvůli závislosti na drogách. V únoru 2015 ho dokonce hledala policie – po Penkovi tehdy bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Fotogalerie

Soudkyně Jungová zastává na soudu také funkci tiskové mluvčí. Poté, co se jí reportér 13. února zeptal, co je předmětem aktuální Penkovy obžaloby, kterou má na starosti a ohledně které už jedno soudní jednání proběhlo, nechala tuto otázku bez odpovědi.

Napsala však, že plánuje o týden později u dalšího hlavního líčení zpěvákovo trestní stíhání podmíněně zastavit. „Publicita není žádoucí. Děkuji za pochopení,“ uvedla, aniž by vysvětlila, proč novináře v jednací síni nechce.

Když jí autor článku odepsal, že se i přesto vyhlášení rozhodnutí zúčastní, udělala soudkyně pozoruhodný krok. Již naplánované hlavní líčení obratem 14. února zrušila a ve stejný den Penkovo stíhání zastavila neveřejně. Usnesení raději vydala od stolu, než aby média o případu cokoliv zjistila.

Redakce iDNES.cz oslovila zpěváka Michala Penka, který svoje trestní stíhání potvrdil. „Nevím, jestli o tom mohu mluvit,“ řekl a slíbil, že si to promyslí. Později se ozval s tím, že se ke své obžalobě veřejně vyjadřovat nechce. „Nezlobte se, nemůžu,“ prohlásil.

Za mluvčí se omlouvám

„Předsedovi soudu nepřísluší hodnotit procesní postup soudce. Jednalo by se o zásah do nezávislé rozhodovací činnosti,“ napsala iDNES.cz nadřízená Jungové, předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná.

Podmíněné zastavení trestního stíhání

  • Forma mezitímního rozhodnutí, jež nemá ani charakter a účinky odsuzujícího rozsudku, ale ani charakter definitivního zastavení trestního stíhání.
  • Jeho podstatou je dočasné pozastavení probíhajícího trestního stíhání, přičemž je obviněnému stanovena zkušební doba.
  • Po jejím úspěšném absolvování a po splnění určitých podmínek je trestní stíhání definitivně zastaveno.
  • Tímto způsobem lze řešit přečiny, u nichž je maximální trest pět let vězení.
  • Soudce musí prověřit dosavadní život pachatele, posoudit okolnosti případu a důvodně považovat podmíněné zastavení trestního stíhání za dostačující.
  • Pokud se obviněný dopustil přečinu pod vlivem návykové látky, podmíněné zastavení trestního stíhání nepřichází prakticky v úvahu.
  • Pachatel se musí doznat a nahradit způsobenou škodu.
  • Lze mu uložit povinnost zaplatit státu peněžitou částku určenou na pomoc obětem trestné činnosti.
  • Pokud se pachatel ve zkušební době neosvědčí, jeho podmíněně zastavené trestní stíhání se znovu rozběhne.

Podřízené soudkyni a mluvčí přesto udělila důraznou výtku. „Považuji za nepřípustné a nevhodné, že vám vyjevila předpokládaný procesní postup a to, jak ve věci hodlá rozhodnout (že Penkovo trestní stíhání podmíněně zastaví, pozn. red.). Stejně tak nebyla na místě poznámka o nežádoucí publicitě. Za toto jednání JUDr. Jungové z pozice tiskové mluvčí se vám tímto omlouvám,“ dodala předsedkyně soudu.

Na další dotazy k případu už Jungová neodpověděla a následnou žádost podanou podle zákona o svobodném přístupu k informacím z jiné své pozice – jako místopředsedkyně soudu – zamítla. Její šéfka v tom střet zájmů nevidí.

„Dle platného rozvrhu práce vyřizuje JUDr. Jungová žádosti o informace, které se týkají jí dozorovaného trestního úseku. S ohledem na charakter a obsah rozhodování o žádostech o informaci neshledávám střet zájmů v případě, že jmenovaná je zároveň zákonnou soudkyní v dotazované věci,“ píše její nadřízená Pokorná.

Štáb iDNES.tv Jungovou navštívil a požádal ji o vysvětlení. Soudkyně ale před kamerou dělala, že vůbec netuší, na který případ se jí reportér ptá.

Jungová odmítá uvést, jakým způsobem splnil Penk předpoklady pro podmíněné zastavení trestního řízení – zda například nahradil případnou škodu nebo jestli měl povinnost složit na účet soudu peněžitou částku na pomoc obětem trestných činů a v jaké výši. Tají i to, jakou mu uložila zkušební dobu.

Nejde přitom o první exces této představitelky Obvodního soudu pro Prahu 10. Loni v říjnu na dotaz, kdy bude vyhlášen rozsudek v případu léčitelky obžalované z vydírání, sdělila, že jeho vyhlášení bude neveřejné.

Po upozornění, že se všechny rozsudky v České republice ze zákona vyhlašují veřejně, připustila svoje pochybení. „Střet zásady veřejnosti a zásady zdrženlivosti mě vedl k nesprávnému závěru. Omlouvám se,“ uvedla Jungová.

Od fanynek k pervitinu. Připomeňte si kariéru zpěváka Michala Penka:

Autor:

Nejčtenější

„Aquaman“ Momoa se v rámci boje proti plastům po sedmi letech oholil

Jason Momoa na premiéře filmu Aquaman (Los Angeles, 12. prosince 2018)

Hvězda filmu Aquaman a seriálu Hra o trůny, herec Jason Momoa (39) se poprvé po sedmi letech oholil. „Stop vodě v...

Očkování jsem ohlídala u dcer, u Jiřího mě to nenapadlo, říká Menzelová

Jiří Menzel a Olga Menzelová (Výstava Václavák, 6. 11. 2017)

Olga Menzelová (41) tvrdí, že vážné nemoci, kterou prodělal její manžel Jiří Menzel (81), se dalo snadno předejít....

Moje dítě, které jsem považovala za syna, je dcera, říká Theronová

Charlize Theronová na Oscarech (Los Angeles, 24. února 2019)

Charlize Theronová (43) má dvě děti, které adoptovala coby malé kojence. Nejdřív chlapce Jacksona (7) a poté dívku...

Maroš Kramár se po dvaceti letech rozvedl s právničkou Nikitinovou

Maroš Kramár a Nataša Nikitinová (Československý ples v pražském Obecním domě,...

Slovenský herec Maroš Kramár (59) se po dvacetiletém manželství rozvedl s právničkou Natašou Nikitinovou (51), se...

Princezna Eugenie na svatbě ukázala jizvu. Můžu ostatním pomoct, míní

Princezna Eugenie coby nevěsta (Windsor, 12. října 2018)

Princezna Eugenie (29) mnohé lidi překvapila, když na svou svatbu zvolila šaty, které odhalovaly její velkou jizvu na...

Další z rubriky

Princ Louis slaví první narozeniny. Jeho nové fotky pořídila maminka Kate

Princ Louis na snímku vévodkyně Kate u příležitosti jeho prvních narozenin...

Britský princ Louis slaví 23. dubna první narozeniny. Královský palác k této příležitosti zveřejnil jeho nové portréty....

Porod se blíží. Meghan vynechala mši s královnou a přiletěla za ní matka

Princ Harry (Windsor, 21. dubna 2019)

Vévodkyně Meghan (37) chyběla na nedělní velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor, kde královna Alžběta II. zároveň...

Zemřel lucemburský velkovévoda Jean. Bylo mu 98 let

Lucemburský velkovévoda Jean (Lucemburk, 3. října 1999)

Ve věku 98 let zemřel velkovévoda Jean, který stál v čele Lucemburska od roku 1964 do své abdikace v roce 2000. Za jeho...

Najdete na iDNES.cz