Soudkyně zastavila trestní stíhání zpěváka Penka, důvody tají

  10:46aktualizováno  10:46
V „němou barikádu“ se změnil Obvodní soud pro Prahu 10. Soudkyně odmítá vysvětlit, za jakých okolností podmíněně zastavila trestní stíhání zpěváka Michala Penka. Když zjistila, že se o věc zajímá novinář, rozhodla narychlo a neveřejně, přestože původně chtěla verdikt vyhlásit v rámci nařízeného hlavního líčení.

Neobvyklý postup zvolila soudkyně Libuše Jungová, která dostala loni v prosinci na stůl obžalobu zpěváka Michala Penka, známého díky několika hitům z osmdesátých a devadesátých let. Pak následoval umělcův pozvolný pád, zejména kvůli závislosti na drogách. V únoru 2015 ho dokonce hledala policie – po Penkovi tehdy bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Fotogalerie

Soudkyně Jungová zastává na soudu také funkci tiskové mluvčí. Poté, co se jí reportér 13. února zeptal, co je předmětem aktuální Penkovy obžaloby, kterou má na starosti a ohledně které už jedno soudní jednání proběhlo, nechala tuto otázku bez odpovědi.

Napsala však, že plánuje o týden později u dalšího hlavního líčení zpěvákovo trestní stíhání podmíněně zastavit. „Publicita není žádoucí. Děkuji za pochopení,“ uvedla, aniž by vysvětlila, proč novináře v jednací síni nechce.

Když jí autor článku odepsal, že se i přesto vyhlášení rozhodnutí zúčastní, udělala soudkyně pozoruhodný krok. Již naplánované hlavní líčení obratem 14. února zrušila a ve stejný den Penkovo stíhání zastavila neveřejně. Usnesení raději vydala od stolu, než aby média o případu cokoliv zjistila.

Redakce iDNES.cz oslovila zpěváka Michala Penka, který svoje trestní stíhání potvrdil. „Nevím, jestli o tom mohu mluvit,“ řekl a slíbil, že si to promyslí. Později se ozval s tím, že se ke své obžalobě veřejně vyjadřovat nechce. „Nezlobte se, nemůžu,“ prohlásil.

Za mluvčí se omlouvám

„Předsedovi soudu nepřísluší hodnotit procesní postup soudce. Jednalo by se o zásah do nezávislé rozhodovací činnosti,“ napsala iDNES.cz nadřízená Jungové, předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná.

Podmíněné zastavení trestního stíhání

  • Forma mezitímního rozhodnutí, jež nemá ani charakter a účinky odsuzujícího rozsudku, ale ani charakter definitivního zastavení trestního stíhání.
  • Jeho podstatou je dočasné pozastavení probíhajícího trestního stíhání, přičemž je obviněnému stanovena zkušební doba.
  • Po jejím úspěšném absolvování a po splnění určitých podmínek je trestní stíhání definitivně zastaveno.
  • Tímto způsobem lze řešit přečiny, u nichž je maximální trest pět let vězení.
  • Soudce musí prověřit dosavadní život pachatele, posoudit okolnosti případu a důvodně považovat podmíněné zastavení trestního stíhání za dostačující.
  • Pokud se obviněný dopustil přečinu pod vlivem návykové látky, podmíněné zastavení trestního stíhání nepřichází prakticky v úvahu.
  • Pachatel se musí doznat a nahradit způsobenou škodu.
  • Lze mu uložit povinnost zaplatit státu peněžitou částku určenou na pomoc obětem trestné činnosti.
  • Pokud se pachatel ve zkušební době neosvědčí, jeho podmíněně zastavené trestní stíhání se znovu rozběhne.

Podřízené soudkyni a mluvčí přesto udělila důraznou výtku. „Považuji za nepřípustné a nevhodné, že vám vyjevila předpokládaný procesní postup a to, jak ve věci hodlá rozhodnout (že Penkovo trestní stíhání podmíněně zastaví, pozn. red.). Stejně tak nebyla na místě poznámka o nežádoucí publicitě. Za toto jednání JUDr. Jungové z pozice tiskové mluvčí se vám tímto omlouvám,“ dodala předsedkyně soudu.

Na další dotazy k případu už Jungová neodpověděla a následnou žádost podanou podle zákona o svobodném přístupu k informacím z jiné své pozice – jako místopředsedkyně soudu – zamítla. Její šéfka v tom střet zájmů nevidí.

„Dle platného rozvrhu práce vyřizuje JUDr. Jungová žádosti o informace, které se týkají jí dozorovaného trestního úseku. S ohledem na charakter a obsah rozhodování o žádostech o informaci neshledávám střet zájmů v případě, že jmenovaná je zároveň zákonnou soudkyní v dotazované věci,“ píše její nadřízená Pokorná.

Štáb iDNES.tv Jungovou navštívil a požádal ji o vysvětlení. Soudkyně ale před kamerou dělala, že vůbec netuší, na který případ se jí reportér ptá.

Jungová odmítá uvést, jakým způsobem splnil Penk předpoklady pro podmíněné zastavení trestního řízení – zda například nahradil případnou škodu nebo jestli měl povinnost složit na účet soudu peněžitou částku na pomoc obětem trestných činů a v jaké výši. Tají i to, jakou mu uložila zkušební dobu.

Nejde přitom o první exces této představitelky Obvodního soudu pro Prahu 10. Loni v říjnu na dotaz, kdy bude vyhlášen rozsudek v případu léčitelky obžalované z vydírání, sdělila, že jeho vyhlášení bude neveřejné.

Po upozornění, že se všechny rozsudky v České republice ze zákona vyhlašují veřejně, připustila svoje pochybení. „Střet zásady veřejnosti a zásady zdrženlivosti mě vedl k nesprávnému závěru. Omlouvám se,“ uvedla Jungová.

Od fanynek k pervitinu. Připomeňte si kariéru zpěváka Michala Penka:

Autor:

Nejčtenější

Jacksonova dcera reagovala na zprávy o podřezaných žílách fotkou z KFC

Paris Jacksonová (Los Angeles, 6. března 2018)

Svět obletěla zpráva, že dcera zpěváka Michaela Jacksona (†51), Paris Jacksonová (20) se pokusila o sebevraždu. Dívka...

Dodnes netuším, čím spermatem jsem byla oplodněna, říká žena Jacksona

Michael Jackson, Debbie Roweová, Paris Jacksonová a Michael Joseph „Prince“...

Zdravotní sestra Debbie Roweová (60) bude navždy známá jako druhá manželka Michaela Jacksona (†50) a biologická matka...

Hra na kanadskou rodinu skončila, napsal Tomáš Plekanec

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Tomáš Plekanec (36) se vyjádřil k výsledku odvolacího řízení, které proběhlo v Kanadě. Soud nařídil, aby oba nezletilí...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

Lucie Vondráčková se syny se musí vrátit zpět do Česka, rozhodl soud

Lucie Vondráčková se syny Adamem Plekancem a Matyášem Plekancem (9. 8. 2018,...

Kanadský odvolací soud rozhodl v návratovém řízení zahájeném na návrh Tomáše Plekance (36) podle Haagské úmluvy o...

Další z rubriky

První tři dny jsou nejhorší, říká Miss Tereza Fajksová po porodu

Tereza Fajksová

Miss Earth 2012 Tereza Fajksová (29) se před pár týdny poprvé stala maminkou. Nyní na sociálních sítích svým příznivcům...

Dcery Willise a Moore měly kvůli trollům problémy se sebevědomím

Demi Moore a její dcery Tallulah a Scout Willisovy (Los Angeles, 27. ledna 2017)

Demi Moore (56) se svěřila s tím, jak moc její tři dcery ovlivňovaly v době jejich dospívání negativní komentáře...

Často přemýšlím o změně pohlaví, říká držitel Oscara zpěvák Sam Smith

Sam Smith (Los Angeles, 10. února 2016)

Sam Smith (26), který dostal před třemi roky Oscara za píseň k bondovce Spectre, se odmítá identifikovat s tradičním...

Najdete na iDNES.cz