Čtvrtek 16. července 2020, svátek má Luboš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Ne každý dobrý herec je i dobrý člověk, míní Michaela Maurerová

Seriál   0:02aktualizováno  0:02
Michaela Maurerová (39) se stala herečkou navzdory přání svých rodičů. Prozradila, že seriál Ulice opustila po 15 letech, aby se mohla věnovat rozrůstající se rodině. Její třetí dítě se narodí už za pár týdnů.

Michaela Maurerová | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Často zmiňujete svou touhu po pozornosti, která provázela vaše dětství. Pomamilo se v tomto ohledu některé z vašich dětí?
Myslím, že tento rys po mě zdědily obě děti. I když Madlenka je trošku plašší a uzavřenější než Pepík, který nemá absolutně žádný problém třeba někde veřejně vystoupit. Jsou to malí exhibicionisté, ale uvidíme, co s nimi udělá blížící se puberta, která mnohdy lecčím zamíchá. Z extroverta pak může být klidně i introvert.

Fotogalerie

Říkáte o sobě, že rychleji mluvíte než myslíte. Způsobuje vám to často problémy?
Nepochybně ano. Ale naštěstí mám takovou povahu, která mi nedovolí si špatné zážitky dlouho uchovávat. Když se ale něco podobného stane, rychle to zase okecám jinak a je to vyřešené.

Vaše úplně první filmová zkušenost byla pod vedením režisérské legendy Karla Kachyni. Jak na tu dobu vzpomínáte?
To byl film Poslední motýl. Já maminku donutila, aby se mnou šla na konkurz na dětské role. Byl začátek devadesátých let a já se díky natáčení absolutně zamilovala do herecké profese, i když natáčení by podle mě mělo dítě od herectví spíš odradit. Ta dlouhá čekání a nicnedělání mezi obrazy je opravdu velká otrava. A režiséři jsou k dětem často přísní, zvlášť když neustále vyrušují jako třeba já. Taky jsem to od pana Kachyni jednou pěkně schytala, když jsem se coby dítě v koncentráku ošklíbala nad písmenkovou polívkou, kterou jsem podle scénáře měla naopak hladově hltat.

Vzpomenete si, co jste si pořídila za tento svůj první herecký honorář?
To si pamatuji naprosto přesně. Honorář tehdy inkasovala moje máma a koupila mi za něj zlatý přívěsek, abych měla památku na tento svůj počin. Je pro mě vlastně taková pamětní medaile.

Na gymnáziu jste pak v herectví pokračovala, vaší první rolí byla dokonce postava Malého prince.
Je zvláštní, že mužské role tak trochu provázejí celou moji hereckou kariéru. Tehdy to začalo Malým princem a pokračovalo třeba na DAMU postavou Puka ve Snu noci svatojánské. Prostě nikdy jsem si tu Julii nezahrála. Obávám se, že spíš než jí se jednou dočkám Romea!

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Bylo nás šest:
Stanislava Jachnická
Jan Šťastný
Regina Řandová

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Cirkus Humberto:
Petr Nárožný
Pavel Mang
Rudolf Hrušínský
Jaromír Hanzlík

Údolí bílých králů:
Miroslav Etzler
Zdeněk Žák
Lucie Vondráčková

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Zdivočelá země:
David Suchařípa
Jitka Sedláčková
Aleš Háma

České století:
Jan Budař
Robert Jašków
Jiří Vyorálek

Odsouzené:
Alena Štréblová
Hana Gregorová
Zuzana Mauréry

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Za studiem herectví jste se vypravila proti vůli vašich rodičů, jejichž profese jsou inženýrka ekonomie a lékař.
Právě díky jejich zaměření se nabízelo, že půjdu v jejich stopách, což byl velký omyl. Nikdo netušil, že ze mě bude komediant, jak říká můj táta. Přijímačky na DAMU jsem navíc spolu s Danielem Špinarem, který je dnes vyhlášeným režisérem, absolvovala čtyřkolově místo klasických tří kol. Zřejmě aby se komise mohla bezpečně ujistit, že má náš talent smysl. V mém případě nakonec zasáhl Boris Rössner, který se asi jako jediný nezalekl gejzíru mojí energie. Dodnes jsem mu za jeho intervenci vděčná, stejně jako paní Voskové, která mě na přijímačky připravila. Byla jsem tehdy ohromená, když jsem zjistila, že monology se učím ze scénářů, které patřily přímo jejímu otci Václavu Voskovi.

Kdo byli vaši spolužáci?
Náš ročník byl zajímavý v tom, že spousta mých spolužáků se dnes v rámci naší profese věnuje něčemu jinému, než vystudovali. Jako například zmíněný Dan Špinar nebo třeba jeden z nejvyhledávanějších herců současnosti David Švehlík, v našem ročníku původně student divadelní režie. Mimochodem můj spolužák Vítek Karas mě teď režíroval v pořadu Bedekr.

Do studentských let na DAMU jste se pak ale ještě vrátila v rámci filmu PF 77, kde hrajete studentku herectví.
Na tento film jsem pyšná. Nejenže jsem měla možnost zahrát si v něm s Vlastou Chramostovou, ale vůbec celé jeho téma bylo dost zásadní. Dobu tvrdé normalizace a začátky Charty 77 jsem samozřejmě nezažila, o to víc na mě události, které ve filmu divákům připomínáme, zapůsobily. Navíc se mi podařil vtipný kousek. Do role mé maminky se mi podařilo nechat obsadit mou skutečnou mámu, což pro ni byl velký zážitek. Sice se ve filmu objeví až v samotném závěru na mém pohřbu, ale i tak to bylo fajn. Teď mě napadá, že film PF 77 byl pro mě jediná možnost, jak si zahrát mou vytouženou Julii. Ve scénáři jsme totiž parta studentů DAMU, kteří zkouší Romea a Julii.

Dušan Klein byl dalším zásadním režisérem vašeho života.
Ten si mě původně vybral omylem. Viděl mě při jednom natáčení, kde jsem byla vycpaná do podoby obrovského androida, a myslel si, že jsem pěkně při těle. A když pak potřeboval podobný typ do své pohádky Halíbela, pozval mě na konkurz a jen zíral, že ve skutečnosti vypadám úplně jinak. Nakonec mě obsadil, ale do jiné role. A později do dalších a dalších, což vyvrcholilo mým účinkováním v seriálu Ulice, kde jsem s přestávkami hrála celých patnáct let. Ulici jsem ale před rokem dobrovolně opustila. Ráda bych se teď věnovala své stále se rozrůstající rodině.

Takže populární postava kadeřnice Digi je navždy pryč?
Nikdy neříkej nikdy. Pokud postava v seriálu nezemřela, vždycky se může vrátit. V jedné době, kdy jsem se po menší pauze do Ulice vrátila, jsem dokonce v roli kopírovala přesně to, co jsem ve svém osobním životě žila, což pro mě bylo dost vyčerpávající.

Jedním z vašich prvních seriálů byla ovšem Redakce, kde jste si na vlastní kůži vyzkoušela, jak fungují noviny a média vůbec.
V seriálu Redakce šlo jenom o epizodní roličku reportérky, moderátorky. Kdo tehdy mohl tušit, že to bude směr, kterým se jednou budu v rámci své profese ubírat? Navíc se jednalo o tvůrčí tým, který mě o něco později přizval k natáčení První republiky. Nic se v životě, i tom profesním, neděje náhodou.

Michaela Maurerová a její dvojčata Magdalena a Josef Kožíškovi

Michaela Maurerová a její dvojčata Magdalena a Josef Kožíškovi

Díky velkolepému projektu České televize První republika jste se zase ocitla naopak v kůži služky.
Tato práce mě moc bavila. Období první republiky miluji, zejména módu té doby. Navíc jsem se díky té roli seznámila a podruhé se zamilovala do Táni Medvecké, která hrála starší služku. Táňa je nejen skvělá herečka, ale jak jsem měla možnost poznat, i úžasný člověk, což ne vždy bývá v naší branži pravidlem.

Zmínila jste fascinaci módou, sama ji prý dokonce tvoříte.
Od malička jsem byla vedená k ručním pracím, do kterých spadá i šití, což se mi hodilo hlavně v dobách, kdy nebyly peníze. Spoustu oblečení jsem si ušila, a ještě dnes se k tomuhle koníčku vracím. Hlavně když poslouchám svůj oblíbený Český rozhlas a jeho hry. Vždycky u toho musím něco dělat rukama. Vypěstovaná zručnost se mi ostatně hodí i v rámci mé charity Korálky dětem.

Další vaší vášní je jóga. Už umíte stoj na hlavě?
Už dávno, ale nevnímám to jako nějaký zlom v mém cvičení. Jóga je pro mě coby zrychlenou a hyperaktivní ženu úžasný proces zklidnění a jakési duchovní uvnitření. Jóga pro mě propojuje úplně všechno a moc mě baví. Cvičím dokonce i teď těsně před porodem a těším se, až přijde čas, kdy se zase budu moct k asánám vrátit naplno.

Taťjana Medvecká a Michaela Maurerová v seriálu První republika (2014)

První republika (2014)

Petr Konáš a Michaela Maurerová v seriálu Cesty domů (2010)

Cesty domů (2010)

Michal Zelenka a Michaela Maurerová v seriálu Ulice (2005)

Ulice (2005)

V rámci televizního pořadu Bedekr jste navštívila spoustu evropských zemí. Nezanevřela jste tak trochu na cestování?
Moje účinkování v Bedekru díky mému těhotenství prozatím končí, což mě mrzí. Moc mě moderování tohoto pořadu bavilo. A naopak, na cestování jsem nezanevřela, spíš jsem pro sebe a své blízké vytipovala to nejlepší, kam by stálo za to se vrátit.

Už máte za sebou hereckou noční můru, kterou je prošvihnuté představení?
Bohužel ano. Naštěstí jsem to zažila jen jednou a snad už se to opakovat nebude. Dodnes mi tu hrůzu připomíná film Pán prstenů, na který jsem šla do kina v domnění, že mám ten večer volno. Jaký to byl šok, když jsem si pak zapnula telefon a měla tam asi dvacet zmeškaných hovorů a vzkazů, to vám jistě nemusím vyprávět.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Paroubek bude platit vyšší alimenty, musí uhradit dluh na výživném

Rozvádějící se Jiří Paroubek má posílat své manželce Petře na nezletilou dceru víc peněz. Obvodní soud pro Prahu 5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská europoslankyně Monika Beňová bude v 52 letech matkou

Slovenská europoslankyně Monika Beňová (51) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že je těhotná. V...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Kamu po měsících odmlčení přiznala boj o život dvou milovaných lidí

Kamila „Kamu“ Rundusová (30) se po čtyřech měsících opět ozvala svým fanouškům na sociálních sítích. Ti si už o ni...

Vzkaz od Ivany i fanoušci u Gottova hrobu. Zpěvák by slavil narozeniny

Památce zesnulého zpěváka Karla Gotta se v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházejí od rána poklonit fanoušci...

Muži začínají vypadat jako pitomci, konstatuje Jakub Prachař

Premium Budu se chovat sobecky, říká o svých nejbližších plánech. Raduje se z dalšího titulu fotbalové Slavie, ale zároveň se...

V civilním životě jsem strašně špatný lhář, říká Jan Kříž

Muzikálový a divadelní herec Jan Kříž (34) prozradil, že letos výjimečně v létě nezkouší, což se mu nestalo řadu let....

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...

Zemřel Zdeněk Hess. Hrál v Ulici či daboval školníka ze Simpsonových

Televizní a divadelní herec Zdeněk Hess, který se nejvýrazněji zapsal rolí v seriálu Ulice či dabingem, zemřel. Stalo...