Vondráčková a Michal prohráli spor s televizí Nova. Žalují i Primu

  15:36aktualizováno  15:36
Vrchní soud v Praze v pondělí pravomocně zamítl žalobu zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala na televizi Nova. Páru vadila reportáž, v níž byl spojován s Michalovým synem obviněným v rozsáhlé daňové kauze. Manželé od televize žádali omluvu a šest set tisíc korun. S požadavkem neuspěli.

Předmětem sporu byla reportáž odvysílaná v Televizních novinách 8. prosince 2012. Moderátorka ji ohlásila tak, že „manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal má vážný rodinný problém. Jeho syna Antonína zatkla protikorupční policie, byl totiž jedním ze 78 lidí, kteří podle obvinění připravili daňovými úniky stát o 1,25 miliardy korun“.

Fotogalerie

Redaktorka pak v reportáži uvedla, že podle policistů jde o jeden z největších případů krácení daně a že Antonín Michal nebude muset jít do vazby. Připomněla, že „s tou má bohaté zkušenosti jeho otec, který v ní v devadesátých letech strávil sedmnáct měsíců. Důvodem bylo podezření ze spáchání podvodu“. Martin Michal dostal v reportáži prostor a syna se zastal.

On ani zpěvačka však nebyli s odvysílaným zpravodajským šotem spokojeni a televizi Nova zažalovali. „Došlo k naprosto nepřípustnému spojování jmen žalobců (Martina Michala a Heleny Vondráčkové) s trestní kauzou (Antonína Michala), aby reportáž měla atraktivnější vyznění, aniž by k tomu byl dán jakýkoliv důvod, zejména u paní žalobkyně. Nebylo důvodu připomínat (dřívější) trestní stíhání žalobce. Toto jednání nemůže požívat právní ochrany,“ je přesvědčena jejich advokátka Jana Gavlasová.

V kauze údajných daňových podvodů figuruje i Antonín Michal (10. března 2017):

Právní zástupkyně TV Nova Zdeňka Zimová trvá na tom, že zpravodajská reportáž byla v pořádku. „Pravdivá informace o tom, že Antonín Michal, který byl v té době obviněn ze závažné trestné činnosti, je synem žalobce (Martina Michala), který je manželem žalobkyně (Heleny Vondráčkové), a uveřejnění pravdivé informace o tom, že žalobce byl nějakou dobu ve vazbě, nezasahuje do osobnostních práv žalobců,“ zdůraznila v jednací síni Zimová.

Senát vrchního soudu jí dal za pravdu a potvrdil prvoinstanční rozsudek, podle kterého zpěvačka ani její manžel nemají nárok na omluvu a finanční odškodnění.

Některé další spory a soudy

Podle soudu byla reportáž „v zásadě pravdivá“. Byla sice bulvárního charakteru a jejím cílem bylo patrně zvýšit sledovanost, to však není podle soudu nic nepatřičného, neboť „o sledovanost usilují nejen soukromé televize, ale i ty veřejnoprávní“.

„Žalobci jsou zvyklí na značnou míru mediální pozornosti a musí počítat s tím, že ne vždy jim taková mediální pozornost bude příjemná,“ řekla předsedkyně senátu Yvona Svobodová.

Právní zástupkyně Vondráčkové a Michala naznačila, že pondělním verdiktem spor nekončí a její klienti zřejmě podají dovolání. „Nemohu souhlasit s názorem soudu, že pokud je televize Nova brána jako bulvární médium, tak si může dělat v podstatě, co chce,“ řekla iDNES.cz Gavlasová.

Stejný senát bude řešit odvolání v podobném sporu, který Helena Vondráčková s Martinem Michalem vedou s televizí Prima. Ta je v prosinci 2012 v Krimi zprávách opakovaně spojovala s trestní kauzou, v níž figuruje Michalův syn Antonín. Manželé nepravomocně vysoudili 200 tisíc korun, žádali milion. Termín jednání zatím odvolací soud nenařídil.

Antonín Michal byl loni v červenci odsouzen k osmi letům vězení. V kauze údajných stamilionových daňových podvodů při obchodování s pohonnými hmotami bylo spolu s ním souzeno dalších sedm lidí. Nejvyšší desetiletý trest dostal Michalův tchán Eduard Vít. Rozsudek není pravomocný.

Letos v dubnu vysoudila zpěvačka s manželem na státu odškodnění ve výši 268 tisíc korun za průtahy, které jim v jejich sporech způsobil Městský soud v Praze. Od ministerstva spravedlnosti chtěli přes milion korun. Odvolání v této věci by měl soud projednat 6. listopadu.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Karel Gott trpí akutní leukémií, léčí se ambulantně v nemocnici

Osmdesátiny Karla Gotta se slavily 21. června 2019 v pražském Divadle Na...

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to potvrdil na...

Manželka je mentálně nemocná. Syna jsem neviděl dva měsíce, tvrdí Janeček

Karel Janeček a jeho syn Yanis

Karel Janeček (46) zveřejnil na sociálních sítích informaci o tom, že jeho manželka Mariem Mhadhbi (35) na něj podala...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Táta si na mou práci zvykl, říká dcera exministra obrany Jana Tvrdíková

Jaroslav Tvrdík s manželkou a dcerou Janou Tvrdíkovou na 25.ročníku finále...

Modelku Janu Tvrdíkovou (18), jejímž otcem je exministr obrany Jaroslav Tvrdík (51), teprve čeká maturita. Již nyní má...

Další z rubriky

Nemohla jsem jinak, říká Jitka Boho. I s dcerou náhle opustila manžela

Jitka Boho s manželem Lukášem a dcerou (Praha, 26. června 2017)

Zpěvačka a bývalá modelka Jitka Boho (27) oznámila na sociálních sítích, že se po čtyřletém manželství odstěhovala od...

Na roli Batmana jsem prý už starý, posteskl si Ventimiglia z Gilmorek

Milo Ventimiglia (Hollywood, 10. srpna 2019)

Milo Ventimiglia (42), známý ze seriálů Gilmorova děvčata a Tohle jsme my, si postěžoval, že kvůli svému věku nedostal...

Nevadí mi, když mě přirovnávají ke Kate Mossové, říká Eva Klímková

Eva Klímková (27. srpna 2019)

Před šesti lety vyhrála světové finále modelingové soutěže Elite Model Look v Číně a od té doby je v jednom kole. Eva...

Najdete na iDNES.cz