Lux odletěl do USA na transplantaci kostní dřeně

  12:42aktualizováno  12:42
- Bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux odletěl z pražského ruzyňského letiště za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky do Spojených států amerických, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.
Na kliniku by měl Lux, nemocný leukémií, nastoupit začátkem září. Zhruba týden před samotným zákrokem, kdy mu bude transplantována kostní dřeň od italského dárce, podstoupí sérii odborných vyšetření, chemoterapii a další přípravě na operaci.

Po transplantaci má být Lux asi pět měsíců hospitalizován v USA, pak by ještě nějakou dobu měl být s americkým pracovištěm v blízkém kontaktu. "V té době by měl bydlet přímo v areálu kliniky, jehož součástí jsou i byty pro pacienty a jejich rodiny," upřesnila jeho asistentka Eva Rolečková. Délka Luxova pobytu na klinice bude záviset na průběhu léčby, od kterého se odvine rovněž její cena.

Léčení bývalého předsedy KDU-ČSL hradí dílem Všeobecná zdravotní pojišťovna, částečně Josef Lux sám a část nákladů bude uhrazena také z "Konta L", veřejné sbírky vyhlášené KDU-ČSL.

Manželka Věra s ním v USA zůstane do konce léčení, dcera Veronika, která umí dobře anglicky, by se měla vrátit zhruba za dva týdny. Oběma hradí Lux pobyt v Americe ze svých soukromých prostředků.

Na letiště se s Luxem kromě Rolečkové přišlo v neděli rozloučit několik nejbližších přátel. Bývalý šéf lidovců odletěl spolu s manželkou a dcerou krátce po osmé hodině ráno linkou British Airways do Londýna, odkud pokračuje už přímo do Seattlu. Před odletem Lux poděkoval všem lidem, kteří projevovali zájem o jeho zdraví a v dopisech či telefonátech mu přáli úspěšnou léčbu.

Lux si splnil dvě přání
Lux ještě před odletem prozradil, že si splnil dvě životní přání. "Vždycky jsem chtěl velký stůl, kam by se pohodlně vešla celá rodina, a krb. Stavební úpravy v domě mi dovolily tyto sny realizovat," uvedl v rozhovoru pro ČTK.

"Až to zvládnu, chci pomáhat lidem postiženým leukémií. Přál bych si, aby Konto L zůstalo symbolem i pro ně," prozrazuje málo ze svých plánů do budoucnosti. Velkou posilou v nemoci je pro něj nejen podpora rodiny, ale i solidarita cizích lidí. "Po ohlášení mé nemoci se do registru dárců kostní dřeně přihlásilo hodně lidí. Od lékařů z IKEM vím, že řada z nich se již stala potencionálními dárci. Kdyby to byl jediný výsledek, měl by smysl," řekl Lux.

Poslední chvíle před odletem trávil s rodinou. "Musíme přece oslavit všechny podzimní svátky a narozeniny," vysvětlil Lux a dodal, že se sejdou jen nejbližší příbuzní. "Naposled, když se sešla téměř celá rodina na platinové svatbě mých prarodičů, nás bylo přes sto."

Josef Lux s fenkou vodního psa Karolou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux přichází k fence vodního psa Karole na zahradu svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux svačí s manželkou Věrou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Josef Lux krájí se svým synem Honzou jablka na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Z pražského ruzyňského letiště odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Hackeři zveřejnili intimní video Lewise Hamiltona a Nicole Scherzingerové

Lewis Hamilton a Nicole Scherzingerová (Filmový festival v Cannes, 22. 5. 2014)

Na internetu se v uplynulých dnech objevilo video zachycující intimní chvíli mezi bývalou zpěvačkou skupiny Pussycat...

Sofie K. Filippi: S každou rolí v sobě rozkrývám další podoby mého já

Sofie K. Filippi

Dcera herečky Gabriely Filippi (48) Sofie K. Filippi (19) našla díky své umělecko-sportovní rodině zálibu jak v...

Na chlapy nemám ani pomyšlení, říká rozvádějící se Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková

Zpěvačka Lucie Vondráčková (38) svým fanouškům oznámila, že nemá nový vztah. Bulvár spekuloval o tom, že si rozvádějící...

Najdete na iDNES.cz