První gay svatba v královské rodině. Muže si vezme bratranec Alžběty II.

  10:28aktualizováno  10:28
Britská královská rodina v posledních letech upustila od řady tradičních konzervativních pravidel. Teď nastane další zlom. V královské rodině dojde k první svatbě dvou mužů. Svého vyvoleného si vezme lord Ivar Mountbatten (55), vzdálený bratranec královny Alžběty II. (92).

James Coyle a Ivar Mountbatten | foto: Profimedia.cz

Svatba se odehraje v létě v soukromé kapli na venkovském sídle lorda Ivara v Devonu a druhým ženichem bude James Coyle (56). „Už jsem neměl pocit, že se potřebuju oženit. Už jsem si to zažil a mám díky tomu úžasné děti. Ale chci to udělat pro Jamese,“ vysvětlil pro Daily Mail lord, který se k homosexuální orientaci přiznal až v roce 2016, roky poté, co se rozvedl se svou manželkou Penny.

„James nikdy neměl takový stabilní život jako já. A proto mu ho chci dát,“ dodal směrem ke svému nastávajícímu, který dodal, že mají velmi moderní vztah, založený na hlubokém přijetí velké lásky.

Fotogalerie

Ivara k oltáři odvede jeho bývalá žena, se kterou byl ženatý 16 let a mají spolu tři dcery – Ellu (22), Alix (20) a Luli (15). V posledních letech je prý jeho velkou oporou. „Je to opravdu hodně emocionální. Jsem dojatá. Ivar je v poslední době o tolik uvolněnější, šťastnější. Zřejmě si ani neuvědomoval, jak moc trpěl tím, že tajil svou sexualitu. Teď je to venku a je to úplně jiný člověk,“ popsala Penny svého bývalého manžela.

Obřad bude podle Ivara malý, jen pro blízké přátele a členy rodiny. „Před pár týdny jsme byli na jedné svatbě a řekli jsme si, že takto to u nás nebude. Takže žádné krájení dortu, žádný první tanec,“ vysvětlil lord Mountbatten. Všechno si prý vynahradí na party po svatbě, kde chtějí mít „asi 120 lidí a spoustu dobrého jídla a dobré hudby“.

Královský bratranec

Otec Ivara Mountbattena David byl bratrancem prince Philipa, kterému šel v roce 1947 na svatbě s princeznou Alžbětou (pozdější královnou Alžbětou II.) za svědka. David Mountbatten byl rodinně spřízněn i s britskou panovnicí, jejich společnou praprababičkou byla královna Victoria.  

Na obřad prý nedorazí lordův příbuzný a blízký přítel princ Edward, který je třetím synem královny Alžběty. Přestože nemůže přijít, mají prý on i jeho žena Sophie Jamese moc rádi. „Všichni moji přátelé Jamese přijali. Řekl jsem jim, že jsem si někoho našel a že je to muž. Nejdřív se smáli. Pak se ale s Jamesem setkali a zjistili, jak je skvělý. Jeden můj kamarád mi řekl, že kdyby byl gay, chtěl by ho taky,“ popsal své přiznání homosexuální orientace Ivar.

Že je jiný, prý věděl už během dospívání, ale rodičům to přiznat nemohl. „Tam, kde jsem vyrůstal, se o gayích mluvilo jako o teplouších, buzících, prostě hanlivě. Takže jsem si nikdy nemyslel, že bych si jednou mohl nějakého i vzít. Je to skvělé.“

Oba muži se seznámili v březnu 2015 ve švýcarském lyžařském resortu Verbier. James prý tehdy na lorda křičel přes celý bar, protože si ho spletl se svým instruktorem.

Autor:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Nechtěli mě v televizi, tak jsem se stal zpěvákem, říká Leoš Mareš

Leoš Mareš

Léta se snažil dokázat, že není zpívající blázen v kožichu, nýbrž především moderátor. A pak se před třemi lety něco...

Další z rubriky

Je slušnost přizpůsobit se místním poměrům, říká Patrasová o cestování

Dagmar Patrasová (Tunisko, 16. května 2019)

Herečka a zpěvačka Dagmar Patrasová (63) miluje cestování. Jejím snem je Japonsko. Nyní ovšem vyrazila do Tuniska, kde...

Václav Noid Bárta se pochlubil, že bude podruhé tatínkem

Eliška Grabcová a Václav Noid Bárta (18. října 2018)

Zpěvák Václav Noid Bárta (38) bude dvojnásobným tatínkem. O šťastnou novinu se ve čtvrtek podělil s fanoušky na...

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz