Pondělí 25. ledna 2021, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Z Francie jsem se vrátila, abych neohrozila svou rodinu, říká Filipová

  0:01
Lenka Filipová (64) vydala po patnácti letech novou desku, při jejíž tvorbě si troufla zariskovat. Zpívá na ní v pěti různých jazycích, mnohé texty jsou v gaelštině či v bretonštině. Zpěvačka se v aktuálním rozhovoru pro týdeník 5plus2 svěřila i s tím, že z Francie se kdysi vrátila hlavně kvůli rodině.

Lenka Filipová | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

„Snažila jsem se tyto jazyky dostat pod kůži, ale nedá se říct, že bych si některý z nich sama osvojila,“ přibližuje Lenka Filipová vznik nahrávky Oppidum, jež je plná keltské muziky. Turné k desce začíná už na konci února. Keltskou hudbu měla zpěvačka ráda vždycky, a to například v podání skupiny Clannaad, v níž působila éterická hvězda Enya. Ovšem sama se populární česká šansoniérka podobnou desku odhodlala vydat až nyní, navíc dlouhých patnáct let od své poslední řadové nahrávky.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Proč jste přišla s novou deskou až po tak dlouhé době?
Rozhodně jsem celou tu dobu nezahálela. Mezitím vyšly desky výběrové, live záznamy z koncertu na CD i DVD, třeba z pražské Masaryčky. A často a pravidelně jsem koncertovala u nás i v zahraničí. Podnět vydat úplně nové album zaměřené na keltskou hudbu se tvořil právě na pódiu, takzvaně za pochodu. Byla to pomalejší cesta, ale zato prověřená, protože jsem měla možnost dlouhodobě vyzkoušet na publiku, jak nové písně zafungují.

Takže se osvědčily tak, jak jste doufala?
Někdy se stane, že si pro nový projekt zvolíte nějaké téma a až v průběhu práce zjistíte, že to téma není například až tak nosné. O téhle desce jsem ale byla přesvědčená jak já, tak i Sean Barry - virtuos na keltskou harfu, bez kterého by se celý projekt asi těžko realizoval. Deska je ale konečně na světě, pokřtili jsme ji loni v listopadu a 28. února začínáme turné prvním koncertem v Bratislavě. Turné Oppidum bude pokračovat v březnu dalšími koncerty na Moravě a na Slovensku. Zakončíme ho 25. března v pražské Lucerně. Koncerty budou mít speciální scénografii, na pódiu nebudou chybět moji oblíbení hosté, včetně zmiňovaného Seana Barryho a smyčcového tělesa Brno Strings.

Fotogalerie

Vaši fanoušci, kteří chodí na koncerty, už vědí, oč jde, ale pro mnohé může být určitě překvapením, že jste se pustila do muziky inspirované keltskou hudbou.
Keltská hudba je mi hodně blízká svou harmonií i vibracemi. Poprvé jsem ji začala více vnímat a poslouchat, když jsem se dostala k deskám skupiny Clannad, ve které působila Enya. Je to už spoustu let. Líbila se mi i její pozdější sólová dráha, protože měla svůj opravdu osobitý styl. Nechtěla jsem ji ale kopírovat, takže jsem její hudbu jen ráda poslouchala. Jak šel čas, tvořila jsem si jiné desky, věnovala se kytarové klasice, takže tvůrčí rejstřík jsem měla a mám i tak dost široký. S léty se také měnilo pódiové seskupení mých spolupracovníků a spoluhráčů. Potom přišlo seznámení se Seanem Barrym, což byl takový základní kámen k tomu, že jsem se keltské hudbě začala věnovat aktivně. Skvěle se nám společně pracuje. Je to Angličan – pravý Kelt a jeho hudební kořeny jsou opravdu silné. Je to excelentní hráč na harfu, ale dokáže v podstatě zahrát na jakýkoli nástroj, na který sáhne.

O vás je známé, že cizí řeči vám nedělají potíže, ale na desce zpíváte například i ve starém jazyce gaelic. Jak se vám učil jazyk, který se nedá použít v praxi a nedá se natrénovat v běžném rozhovoru?
Jazyky mi nejsou cizí, učím se je ráda. Zaplať pánbůh, toto máme společné s mou dcerou. Ale máte pravdu, v tomhle případě se nedalo nic pochytat v terénu. Nicméně už dlouhou dobu jsem si pěstovala ke keltské muzice vztah, takže už jsem měla hodně naposloucháno. Ovšem nebýt Seana, tak bych byla ztracena. Gaelic je velmi těžký jazyk, protože se jinak píše a úplně jinak vyslovuje. Hodně jsme pracovali na fonetickém znění textu a výslovnosti tak, abych vše dostala pod kůži. Pak jsem se teprve mohla věnovat zpěvu a teprve pak přišla na řadu práce, jak píseň uchopit výrazově po svém. Na desce zpívám v pěti jazycích – ve starém jazyce gaelic, v jazyce irském, skotském, dále ve staré bretonštině a angličtině. Nedá se ale vůbec říci, že bych si některý z těch jazyků osvojila.

Lenka Filipová

■ Narodila se 14. února 1954 v Praze. Vystudovala konzervatoř.
■ Pochází z umělecké rodiny, otec Adolf Filip byl operním pěvcem a hercem, maminka učitelkou hudební výchovy.
■ V 70. letech absolvovala kurzy hry na kytaru na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Hrála také v divadle Semafor. Zpívala i se skupinou Spirituál kvintet, Orchestrem Karla Vágnera nebo skupinou Flop Karla Zicha.
■ Její dcera Lenny je také úspěšnou zpěvačkou.

Když už si povídáme o jazycích, tak jedním z těch, ke kterým máte opravdu silný vztah, je francouzština. Ve Francii jste navíc před lety studovala hru na kytaru. Bylo to poprvé, co jste vycestovala na delší dobu?
Kdepak, v té době už jsem měla za sebou tříměsíční koncertování po Spojených státech a Kanadě, kde jsem byla jako host BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, pozn. red.). Tehdy mě vzali přímo ze školy, protože se za mě zaručil šéf orchestru Bohouš Smékal. Cestovala jsem s paní Šulákovou a Jožkou Černým, což pro mě byla obrovská škola lidové muziky. Měla jsem v rámci koncertů takové svoje okénko s kytarou, napleteným copem a jihočeským krojem. Byla to úžasná zkušenost a první velký kulturní šok. Francie byla další šok.

Jak na svá studia vzpomínáte? Francie byla a je hodně liberální země. Rozdíl oproti Československu musel být ve všech směrech obrovský.
Musím na to zavzpomínat v dobrém i ve zlém. Pro studentku – mladou dívku to byl takový rozdíl, že mě to možná odvedlo až moc od učení, kvůli kterému jsem tam jela. Ta obrovská různorodost a pestrost ve všem včetně politického smýšlení mě tak zahltila, že muzika šla v jednu chvíli lehce stranou. Když dnes odjedete studovat hudbu, tak se na ni budete skutečně soustředit a vaši pozornost neodvedou hezké boty, které byste doma jen těžko koupila, úplně jiná strava, zajímavé filmy, samizdatová literatura a tak dále. V té době jsem byla najednou v úplně jiném světě. Neskutečně mě to osvěžilo, dalo mi to nový náboj a v neposlední řadě to samozřejmě podepřelo i moji francouzštinu, kterou jsem do té doby jen tak plácala. Najednou jsem měla opravdovou chuť se ji naučit.

V čem bylo tedy to zlé?
Na druhou stranu mě to odvedlo od mé první velké lásky, která zůstala tady v Česku. Stýskalo se mi také po rodičích a bráškovi.

Neuvažovala jste ani na chvíli o tom, že byste tam zůstala?
To víte, že mi to hlavou proběhlo. Měla jsem tam už během studií úspěšně rozjetou kariéru, spoustu kontaktů a podepsanou smlouvu s francouzským vydavatelstvím CBS, u kterého jsem vydala své první dva singly a chystali jsme další projekty. Nedostala jsem ale oficiální povolení z české strany ve spolupráci pokračovat, tedy i cestovat. Rozhodla jsem se proto vrátit, abych neohrozila svoji rodinu.

Vy jste se loni po zdravotní pauze, kdy vás trápilo imunitní onemocnění, v doslova zběsilém tempu opět vrhla na koncertní pódia. Nejen fanoušky, ale i novináře jste tím hodně překvapila.
Zaskočila jsem tím i sama sebe. Muzika mě doslova zase pohltila zpátky a musím říct, že koncertování a pódium miluju stále víc a víc. Je pravda, že jsem do toho skočila po hlavě a někdo by to mohl nazvat riskem nebo hazardem, ale vím hodně o psychosomatice a věřím, že spousta věcí jde jednoduše od hlavy. Je důležité, aby se duše s tělem nehádala – a v mém případě tělo vidělo, že duše strašně moc chce.

Lenka Filipová - Oppidum Tour

 • 28. 2. Bratislava – Istropolis
 • 10. 3. Košice – SP
 • 17. 3. Brno – Sono centrum (vyprodáno)
 • 18. 3. Brno – Sono centrum (přidaný koncert)
 • 20. 3. Ostrava – Gong
 • 25. 3. Praha – Lucerna
Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

 • Nejčtenější

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

 • Další z rubriky

Mám absťák po divadle. Žádný kompenzační bonus ho nenahradí, říká Adamovská

Premium Loni oslavila Zlata Adamovská šedesátku. „Nebilancovala jsem, ani jsem se moc neohlížela zpátky. Prostě vím, že času,...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Vítěz StarDance podstoupil transplantaci vlasů. Styděl jsem se za sebe, říká

Vítěz StarDance 2019 Dominik Vodička (25) se svěřil s tím, že v minulosti podstoupil transplantaci vlasů. Tanečník svým...

Dalibor Janda má za sebou dvě operace, jeho stav zůstává nadále vážný

Dalibor Janda (67) má za sebou dvě operace a jeho stav zůstává i nadále vážný. Z jednotky intenzivní péče však zpěváka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...