Krásky, můžete se hlásit

  18:26aktualizováno  18:26
Krásné dívky, jimž zrcadlo napovědělo, že by mohly být v příštím roce tou nejkrásnější, se mohou hlásit do soutěže. Patnáctý ročník Miss ČR byl vyhlášen. A stejně jako vloni poprvé, existuje i letos katogorie "patronů". Ten, kdo do soutěže přivede dívku, která v dubnu příštího roku získá titul Miss ČR, dostane odměnu 100 000 korun.
V článku najdete přehled soutěží krásy na celém světě i s jakými úspěchy se jich zúčastnily české dívky.

Pravidla bude i v příštím roce téměř stejná, jako v letech předchozích. Opět se z přihlášek vybírá do oblastních kol a z teprve z těch dívky postoupí do finále. Narozdíl od předchozích let jich však postoupí nikoliv osmnáct, ale pouze dvanáct. Slečny, které v soutěži uspějí už nebudou napříště uzavírat s modelingovou agenturou kontrakt na tři roky, ale pouze na rok.

Miss World je nejrozsáhlejší z mezinárodních soutěží královen krásy. Každoročně se jí už dvaapadesát let účastní na sto dívek. Televizní přenos z finálového galavečera je přenášen do více než sto čtyřiceti zemí.

Podobná přehlídka krásy - Miss Universe vznikla ve Spojených státech, kde se také konalo prvních dvacet ročníků. Od roku 1972 probíhá po celém světě. Televizní přenos z Miss Universe se vysílá v téměř stopětadvaceti zemích.

Na letošní soutěži, která se konala v květnu v San Juan v Portoriku, zastupovala Českou republiku Miss ČR 2001 Diana Kobzanová. Titul získala Oxana Fedorova z Ruska. Podle organizátorů však neplnila podmínky, a tak o něj po čtyřech měsících přišla. Držitelkou titulu se tak stala druhá v popřadí, Justine Paseková z Panamy. 
 
Miss Europe je sice ve svém rozsahu a záběru nejmenší ze čtyř nejprestižnějších mezinárodních soutěží krásy, ale zároveň je z nich nejstarší. Právě Miss Europe položila základy všem dalším mezinárodním volbám nejkrásnějších dívek, když se první držitelkou titulu Miss Europe se stala již v roce 1948 Jacqueline Donny z Francie. Od té doby probíhá soutěž nepřetržitě každý rok. Soutěže se v minulosti zúčastnili i italská filmová diva Sophia Loren či Gina Lollobrigida.

Miss Europe 2002 se uskuteční 28. prosince 2002 v Beirutu v Libanonu. Českou republika bude zastupovat letošní druhá vicemiss ČR Radka Kocurová.

Miss International  je nejmladší ze čtyř největších a nejprestižnějších mezinárodních soutěží. První ročník se konal před dvaačtyřiceti lety a vítězkou se tehdy stala Stella Marquez z Kolumbie. O rok později převzali přípravu Miss International Japonci a ve spolupráci s organizátory Miss Europe ji pořádají převážně na japonských ostrovech.

Miss International 2002 proběhla 30. září 2002 v Tokiu. Českou republiku zastupovala letošní Miss TV diváků, Miss sympatie a Miss ČR Internet Lenka Taussigová, která se umístila mezi dvanácti nejkrásnějšími dívkami.

ÚSPĚCHY ČESKÝCH DÍVEK NA MEZINÁRODNÍCH SOUTĚŽÍCH KRÁSY

Miss World
Alena Šeredová - 4. místo v roce 1998

Miss Universe
Jana Hronková - Top10 v roce 1990
Pavlína Baburková - Top10 v roce 1993

Miss Europe
Pavlína Baburková - Vicemiss Europe 1992
Monika Žídková - Miss Europe 1995
Jitka Kocurová - 5. místo v roce 1999 

Miss International
Ingrid Ondrovičová - Vicemiss International 1990
Markéta Silná - II. Vicemiss International 1991
Renata Hornofová - II. Vicemiss International 1995

Ve finále soutěže o nejkrásnější dívku České republiky zvítězila Kateřina Průšová z Chrastavy na Liberecku (uprostřed) před Kateřinou Smržovou z Prahy (vlevo) a Radkou Kocurovou z Karviné, 6. dubna 2002

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Vypadají na třicet, ale mají po padesátce. Producent hodnotí herečky

Kateřina Brožová

Herečky mnohdy nevypadají na svůj věk. A neplatí to jen o těch světových. Za jejich krásou jsou rady výživového...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Další z rubriky

Justin Bieber se léčí s depresemi. S manželkou to nesouvisí, vzkazuje

Justin Bieber a Hailey Baldwinová (6. 9. 2018, New York)

Justin Bieber (24) trpí depresemi, kvůli nimž musí chodit na pravidelné terapie. Fanouškům vzkázal, aby nespekulovali,...

Bündchenová o rozchodu s DiCapriem: Alkoholové večírky mi už nestačily

Leonardo DiCaprio a Gisele Bündchenová na 77. ročníku předávání filmových...

Gisele Bündchenová (38) přiznala, že rozejít se po pěti letech s její velkou láskou, hercem Leonardem DiCapriem (44)...

Co neovlivním, beru s nadhledem, říká Klára Doležalová

Klára Doležalová

Moderátorka Klára Doležalová (45) sice vystudovala herectví, ale její hlavní profesí se stalo moderování. Dvojnásobná...

Najdete na iDNES.cz