Když mě navrhli na státní vyznamenání, to bylo hodně "dada", řekl Kovy v Rozstřelu

  15:13aktualizováno  27. září 12:15
Hostem pátečního Rozstřelu byl jeden z nejúspěšnějších českých youtuberů Karel Kovář (23), známý jako Kovy. Kromě zábavných videí se věnuje i tématice, které se jeho kolegové spíš vyhýbají, například české politice. Jeho příznivci ho budou moci již brzy sledovat i v pořadu StarDance.

Zatímco dříve dokázalo různé osobnosti masově proslavit vystupování v televizi, dnes je to především internet a server YouTube, kde může své videopříspěvky sdílet každý. Ne všichni se však proslaví. Youtuberů je v Česku mnoho, jedním z těch, kteří vyčnívají, je Karel Kovář alias Kovy

Fotogalerie

To, co Kovyho momentálně asi nejvíce zaměstnává, jsou taneční zkoušky. Stal se jedním protagonistů jubilejního desátého ročníku taneční televizní soutěže StarDance, která začíná již 12. října.

„Příprava na soutěžení ve StarDance mi momentálně konzumuje zhruba čtyři hodiny denně. Každý den tak nyní řeším, jak položit správně kotník, jak držet břicho a mít při tanci správný sklon. Unavuje mě to spíše mentálně než fyzicky. Nervozita se zatím nedostavila. Ale jsem velký trémista. Stejnou měrou jako se bojím, se zatím také těším,“ svěřil se v úvodu pořadu Rozstřel Karel Kovář.

Nejdřív si myslel, že nabídka na účast v pořadu StarDance je jen pouhou legráckou někoho z kolegů youtuberů. „Když jsem zjistil, že to tak není, s nadšením jsem přijal. Myslím, že i sestava soutěžících se letos vyvedla. Jsem nadmíru spokojený také s výběrem mé taneční partnerky, devatenáctileté Veroniky Liškové, která bude nejmladší účastnicí soutěže. Moc rád se učím nové věci, ale mám rád, když mi zároveň hned jdou. U tance tak pro mě vzniká trochu konflikt. Je to hodně o trpělivosti,“ pokračuje.

Největší problémem jsou prý pro Kováře zatím různé taneční techniky. „Udělat to tak, aby to nebylo tolik fyzicky náročné. Aniž by soutěž začala, již jsem zhubl čtyři kila a stále hubnu,“ přiznává.

Druhý večer StarDance bude věnovaný Karlu Gottovi. „Naposlouchal jsem si kvůli tomu spoustu jeho písniček, které jsem dosud neznal. Cítil jsem se kvůli tomu až zahanbeně. Samotného mě překvapilo, kolik skvělých písniček pan Karel Gott má, a které se ke mně zatím nedostaly,“ říká Kovy.

„Nevadilo by mi, kdyby spolu ve StarDance tancovali dva muži, či dvě ženy, jak o tom uvažují například producenti v Británii. Má sexuální orientace mě však nedefinuje. Kdybych měl ve StarDance nějakým způsobem vybočovat, neviděl bych v tom žádný smysl,“ míní Karel Kovář, který o homosexuální orientaci otevřeně promluvil ve své knize Ovšem.

Karel Kovář alias Kovy v pořadu Rozstřel (27. září 2019)

Karel Kovář alias Kovy v pořadu Rozstřel (27. září 2019)

Mezi jeho nejúspěšnější videa na YouTube patří hudební parodie, které si prý diváci velmi rádi pouští opakovaně. „Nemyslím si, že z pohledu tvůrce je správné se soustředit jen na počet zhlédnutí. Když točím vážnější videa, jsem rád i za stovky tisíc zhlédnutí a doufám, že videa zaujmou alespoň několik diváků, kteří se zamyslí nad jejich obsahem. Dělám to již sedm let. Co se týká obchodních nabídek, odmítám je, pokud mi nesedí svou autenticitou,“ říká. 

Instagram je dnes podle Kovyho pro influencery jednodušší platformou než YouTube. „Spousta mladých tvůrců včetně mě již dnes například vůbec nepoužívá Facebook. Jsem na YouTube i na Instagramu a mám své vlastní aktivity také mimo svět online. Nemusím se tak bát toho, že budu jednou otrokem algoritmu,“ svěřil se Kovář.

Když poslanec za Piráty Tomáš Martínek navrhl youtubera na státní vyznamenání, Kovy se hlavně dobře bavil. „To bylo hodně ‚dada‘,“ řekl s tím, že si nemyslí, že by ve svém věku měl dostat takové ocenění. Už dříve prohlásil, že kdyby k tomu přece jen došlo, nepřijal by ho. To vyvolalo reakci hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Když mě nazval angažovaným svazáčkem, tak jsem se smál tři minuty v kuse,“ prozradil.

Kromě mnoha nadšených fanoušků má Kovy i diváky, které některá videa z jeho tvorby pobuřují. „Jednou mi přišel dlouhý e-mail, kde si někdo stěžoval na to, že ve svých skečích často vyobrazuji ženy jako hloupé. Není to o tom, ty scénky jsou mimo realitu a vše je tam nadsazené. Jsou to fiktivní vtipné scénky a nechovají se nich přehnaně jen ženy, ale i muži. Je tam muž koukající na fotbal, žena, které to vadí... spousta podobných stereotypů se tam samozřejmě vyskytuje. Nemyslím si však, že by to bylo vychýlené jedním či druhým směrem,“ dodává Karel Kovář.

28.července 2019 v 20:09, příspěvek archivován: 24.září 2019 v 13:53

Karel Kovář pochází z Pardubic. Na YouTube začínal pod přezdívkou Gameballcz, v minulosti točil převážně vlogy o hraní počítačových her (takzvaná let’s play videa). V současnosti odebírá jeho videa na této platformě přes 775 tisíc fanoušků. Jeho dosud nejsledovanějším videem je parodie na známou píseň „Despacito“, která přesáhla hranici jedenácti milionů zhlédnutí. 

Kovy vytváří jako jeden z mála českých youtuberů ke svým videím scénáře a kriticky i nadšeně se vyjadřuje k nejrůznějším tématům jako je YouTube, Snapchat, Facebook, ale i politika. Své fanoušky baví mimo jiné parodiemi na televizní pořady. Na paškál si v minulosti vzal například pořad S Halinou v kuchyni.

V roce 2016 získal Kovář ocenění Bloger roku. Časopisem Forbes byl označen za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích v roce 2016 a rok poté se objevil na dvacátém místě žebříčku „30 pod 30“, uvádějícím 30 nejtalentovanějších Čechů ve věku pod 30 let vybraných tímto časopisem.

V roce 2017 dostal Kovy jako jeden ze tří mladých youtuberů (dalšími byli Abdel En Vrai z Belgie a Diana zur Löwen z Německa) možnost vyzpovídat předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Kovář se Junckera ptal na migrační krizi, vztah Evropské unie s Tureckem, nákladné přesuny jednání Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem a komunikaci EU s mládeží. 

V roce 2017 vydal Karel Kovář knihu nazvanou Ovšem. V letech 2016, 2017 a 2018 vyhrál ocenění videobloger roku v anketě Czech Blog Awards.

  • Nejčtenější

Krajčo věděl o vážném stavu Gotta. Srdce nehasnou musel složit rychle

Naposledy spolupracoval Karel Gott s Richardem Krajčem. Ten pro něj a jeho dceru Charllote Ellu napsal píseň Srdce...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Kdybych jen ležel a koukal do stropu, to by byl konec, říká Jančařík

Moderátor Michal Jančařík (44) se svěřil s tím, co mu v poslední době dělá největší radost a jak ho v životě posunuly...

Disney hvězdička Bella Thorneová obdržela cenu za svůj první pornofilm

Bývalá Disney hvězdička Bella Thorneová (22) natočila sado-maso film pro známý web s pornem. Film Him And Her s BDSM...

Mareš, Zelenková, Gombitová a další známé tváře se rozloučily s Gottem

Na zádušní mši za nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta dorazily desítky známých tváří. Obřad v katedrále svatého Víta...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kovy ve StarDance poslušně trénuje, Fridrichová se považuje za outsidera

Karel Kovář alias Kovy dostal v prvním nevyřazovacím kole StarDance od poroty nejvíce bodů. Youtuber prozradil, že mu...

Rád bych si zahrál něco vážnějšího, klidně vraha, říká Roman Štabrňák

Herec Roman Štabrňák (36) má kromě své profese ještě jednu vášeň, kouzelnictví. Letos ho zúročí v nově připravovaném...

Princ Harry se kvůli synovi Archiemu rozplakal před vážně nemocnými dětmi

Princ Harry (35) s manželkou Meghan (38) dorazili na londýnskou charitativní akci WellChild Awards, kde se udílely ceny...

Jaromír Jágr poslal vzkaz z Las Vegas a předvedl se nahoře bez

Jaromír Jágr potěšil fanynky na Instagramu fotografií v plavkách z Las Vegas, kde natáčí videoklip. Přestože česká...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz