Co neovlivním, beru s nadhledem, říká Klára Doležalová

  0:02aktualizováno  0:02
Moderátorka Klára Doležalová (45) sice vystudovala herectví, ale její hlavní profesí se stalo moderování. Dvojnásobná maminka prozradila, že kvůli dcerám se snaží pilně studovat angličtinu, i když to poslední dobou trochu zanedbávala.

Klára Doležalová | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Stále ještě chodíte na lekce angličtiny? Kdy máte nejvíce příležitost angličtinu procvičovat?
Přiznám se, že teď jsem to přerušila, nějak jsem to časově nezvládala. Víte, já se anglicky bez problémů domluvím. Když cestujeme, dokážu vše vykomunikovat, to problém není. Jenže mé dcery studují bilingvní školy a úroveň jejich jazyka už je daleko nad tou mojí, což mě mrzí. Starší dcera už má de facto ukončen nejvyšší level CPE a to už je angličtina vysoko nad mými možnostmi. Jasně, že toto už nedoženu, ale alespoň se při komunikaci s profesory nechci červenat. Mladší dcera už má také úroveň rodilého mluvčího. No. A pak se neučte…

Fotogalerie

Váš manžel Miodrag Maksimovic  je cizinec. V čem nejvíce spatřujete jeho kulturní odlišnost?
Pro mě cizincem nikdy nebyl. Ví se o mě, že mám díky babičce srbské předky a jazyk ovládám od dětství. Stejně tak dobře znám mentalitu a nic mě už v tomto ohledu nemůže nějak překvapit. Jasně, že v mnoha směrech se projevuje odlišná výchova v dětství, i naše pohledy na výchovu našich dětí se občas liší, takže aplikujeme takový hybridní způsob. (smích) Jinak jsou to odlišnosti nepodstatné. Oba jsme Slované a křesťané.

Mluví vaše dcery oběma rodnými jazyky svých rodičů? Už začíná být jasné, čím by dcery chtěly být, jakým směrem je to táhne?
Ano, mluví i srbsky, respektive i chorvatsky, protože mezi těmito jazyky je rozdíl malý. Nese to s sebou i spoustu vtipných situací souvisejících s mícháním češtiny a srbštiny. Občas u nás slyšíte takové „esperanto“ a občas tím bavíme nejen sebe, ale i okolo stojící lidi. Co se týká výběru jejich budoucího povolání, zatím plujeme vesmírem. Jediný fakt je, že už hledáme fakultu v zahraničí, protože starší Natalia bude končit gymnázium IB maturitou. Tak bude ještě veselo. Baví ji jazyky, studuje ještě francouzštinu a ruštinu. A mladší Mia? Vidím to tak asi na ředitelku zeměkoule.

V čem jsou vám dcery podobné a v čem se naopak potatily?
Těžko říct. Jsou to dva originály. Jiná doba, jiné podmínky, jiný svět. Jsou úplně jiné, než jsme byli my. A jsou jako jin a jang. Jedna introvert, druhá extrovert. Jedna hlasitá, druhá tichá. Jedna společenská, druhá individualistka. Jedna dobrodruh, druhá vášnivá čtenářka. Obě však například milují hudbu nebo poznávání nových světů.

Váš moderátorský kolega Karel Voříšek píše knihy na téma rozvoje osobnosti. Četla jste je? Název jedné z nich je Štěstí se dá naučit. Co si o tom myslíte?
Četla. A myslím si, že je skvělé takové knihy číst. Přijde mi, že se svět dnes točí rychleji a mnoho lidí se nejen neorientuje v těch prudkých změnách kolem nás, ale především se ztrácí sami sobě. Hledání odpovědí je to, co nás zaměstnává nejvíc. Já sama jsem měla takové těžší období sama se sebou. 

Přišlo mi, že už se neumím otočit dovnitř, do svojí duše. Ztrácela jsem klid a nadhled a smysl toho všeho honění. Karel mi dal k narozeninám voucher na lekci meditace s úžasným Dechenem Thurmanem, bratrem herečky Umy Thurmanové, který občas přijede do Prahy a vede tu kurzy nejen jógy a meditace. Byla jsem tam dvakrát na individuální lekci a už zase stojím nohama na zemi.

Co je pro vás štěstí?
Pro mě jsou to maličkosti. Radosti mých dětí, pohlazení od mého muže, běhání se psem po lese, kde jsme úplně sami. Úspěchy mých nejbližších, pocit z dobré práce za mnou. Slunečný den, večer s přáteli.

Co vám dělá radost a co naopak kazí náladu?
Náladu mi zkazí věčně naštvaní nebo závistiví lidé, nemoci dětí, nespravedlnost. Jestli myslíte, že mě třeba ovlivňuje politika nebo jiné kauzy, co denně vysíláme ve zprávách, tak to ne. Udržuji si nadhled a věcmi, které neovlivním, se snažím nemasírovat.

Klára Doležalová a Karel Voříšek

Klára Doležalová a Karel Voříšek

Vystudovala jste herectví, ovládáte ještě dnes herecké řemeslo? Hodí se vám někdy i v životě?
To víte, že ano! Hlasovou průpravu využiji v práci jednoznačně. Vím, jak funguje nonverbální komunikace, rozumím řeči těla. Tyto věci jsou nejen pro mou práci důležité. A jestli bych ještě uměla hrát? Nevím…to se zapomíná?

Loni jste oslavila půlkulatiny, je něco, co byste ráda podnikla, nebo zažila a dodnes se vám to nepodařilo?
Já se teď orientuji hlavně na své holky. Musím je postavit na správnou cestu, vybrat další školy, pomoci jim najít ten správný směr. To je úkol, který je prioritní. A co ještě zažiji, to ví jen ten nahoře. Znáte to. Chceš-li pobavit Boha, pověz mu o svých plánech.

Jaká kniha, film, seriál či pořad vás v poslední době hodně zaujaly a proč?
Čtu teď knihu, co jsem dostala od našich přátel, Tajuplný život vody od Masaru Emoto. Je to neuvěřitelná cesta k poznání úplně obyčejné věci, která nás každý den všude obklopuje. Strašně mě to baví. Film? Miluji všechny filmy Emira Kusturici nebo Pedra Almódovara, zkrátka evropské filmy. Z novějších bych doporučila strhující snímek, který mě převálcoval. Dánský film Lepší svět. A pokud se mě ptáte na seriál, tak je to Dům z karet, ale vřele doporučuji vidět v originálním znění. Z českých seriálů mě nadchla Pustina. Kam se hrabe Hollywood! Máme neuvěřitelně dobré herce. A ano, i Most! mě baví. Geniálně natočené s veškerou syrovostí a autenticitou.

Autor:

Nejčtenější

Teď mě čeká boj o syna. V Mariem jsem se zmýlil, říká Karel Janeček

Karel Janeček

Miliardář a podnikatel Karel Janeček (45) říká, že v osobním životě momentálně prochází dvěma extrémy. Na jedné straně...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Jsem šťastná a těším se. Špatně mi bylo jen chvíli, říká těhotná Šafářová

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec

Lucie Šafářová (32) nedávno skončila s tenisem, Tomáš Plekanec (36) si po tahanicích přivezl z Kanady domů oba syny....

Youtuberka Třešničková ukázala jizvy na obličeji po popáleninách

Kristýna „Týnuš“ Třešničková (1. května 2017)

Youtuberka a influencerka Kristýna Třešňáková (23), známá pod jménem Týnuš Třešničková, se opět začala více věnovat...

Gott dokázal elegantně spolupracovat i s minulým režimem, říká Fanánek

Lou Fanánek Hagen na křtu CD skupiny Tři sestry Fernet Underground (22. 5. 2015)

I když je kapela Lou Fanánka Hagena (53) tvorbě Karla Gotta (79) vzdálená, mistr má ve Fanánkovi obdivovatele. „V 80....

Další z rubriky

Přetrhal jsem pouta s přáteli, říká o psychických potížích Ed Sheeran

Ed Sheeran na londýnské premiéře filmu Yesterday (19. června 2019)

Koncerty Eda Sheerana (28) navštívilo před několika dny v Praze sto padesát tisíc fanoušků. Hudebník se v aktuálním...

OBRAZEM: Tanec místo ryb. S Vágnerem je desítka StarDance kompletní

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

Herci, zpěváci, biatlonistka, youtuber, spisovatelka a také rybář. Tito všichni na podzim zabojují o titul král a...

Největší dřina byl nos, říká Jitka Zelenková o dárku pro Karla Gotta

Jitka Zelenková s dárkem pro Karla Gotta (Ostrava, 15. července 2019)

Památní eurobankovka, přezpívaná píseň od kolegů, stovky dopisů či dort v podobě Slavíků. Karel Gott k osmdesátinám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz