Janeček podpořil ženy kojící na veřejnosti. Napsal chytrý dopis do banky

  16:55aktualizováno  16:55
Karel Janeček (45) se zastal matek kojících na veřejnosti. V minulém týdnu poslal oficiální dopis generálnímu řediteli Raiffeisenbank na protest proti diskriminačnímu jednání člena ochranky jedné z pražských poboček.

Lilia Khosnoutdinová, Karel Janeček a jejich dcera Isabela | foto: Archiv K. Janečka

Miliardář Karel Janeček sdílel ve středu otevřený dopis na svém profilu na Facebooku. Při incidentu, který se odehrál na konci března, upozornila ochranka pražské Raiffeisenbank kojící ženu, ať se zahalí. 

„Vážený pane generální řediteli, jakožto Váš dlouholetý klient bych rád vyjádřil své silné znepokojení ze situace, která je momentálně veřejně probíraná nejen na sociálních sítích. S matkou mé dcery Isabely věnujeme značnou část své energie a úsilí, například prostřednictvím nadačních fondů, podpoře žen a mateřství, a tím mimo jiné také vzácného daru kojení. To, jak je vědecky dokázáno, je klíčové pro přirozený vývoj a rozvoj dítěte a jeho vztahu s matkou,“ píše Janeček.  

Fotogalerie

Kojení vnímá matematik jako zcela přirozený proces a jeho omezování považuje za diskriminaci a porušování základních lidských práv. Podporuje kojení zcela přizpůsobené požadavkům dětí, tedy kdekoli, kdykoli a do jakéhokoli věku dítěte je potřeba. 

„Při výběru banky pro správu mých financí je pro mě podstatná nejen její důvěryhodnost, ale i etické standardy. Očekávám, že chování zaměstnanců banky bude vždy zdvořilé a nediskriminující a nikdy by se nemělo uchýlit ke snižování lidské důstojnosti a sebehodnoty klientů, zvláště ne hlasitými osobně napadajícími urážkami odkazujícími na exhibicionismus a podobné patologické jevy. Paradoxně, faktická společenská nebezpečnost podobných patologických jevů je jejich příměrem k aktu kojení radikálně snižována,“ pokračuje Janeček. 


Původní vyjádření mluvčí banky a omluva byly podle Janečkova zcela nedostačující. Žádá o nové oficiální sdělení k celé záležitosti. „Pokud zaměstnanec vykazující kojící matky ven z pobočky skutečně jednal na základě interních politik a nařízení, musím trvat na tom, abyste svou politiku zákaznické péče radikálně změnili směrem k budování důstojných kojeneckých koutků (pochopitelně nehovořím o toaletách pro osoby se sníženou mobilitou), ze kterých se maminky nebudou muset vracet zpátky až na konec fronty,“ píše Janeček. 

Ke zvážení je podle něj i celková prioritizace maminek s malými dětmi tak, aby se jejich pobyt v bance zkrátil na nutné minimum a mohly se naplno a co nejdelší dobu věnovat tomu, co je pro celou společnost tak extrémně důležité. Tedy péči a výchově nových generací.

„Není přijatelné, aby byl kdokoliv pohoršován kojením na veřejnosti. Neměli bychom v civilizované zemi spíše podporovat toleranci a pochopení?“ dodává Karel Janeček.

Podle mluvčí Raiffeisenbank Petry Kopecké situace nebyla tak vyhrocená, jak bylo popsáno na sociálních sítích. Muž z ochranky podle ní zasáhl na základě stížnosti jiného klienta.

„Člen ochranky klientku požádal o zahalení, nikoliv o opuštění pobočky. Určitě se však mohl a měl zachovat lépe a ke kojící ženě vstřícněji. Za jeho chování jsme se již klientce osobním dopisem omluvili,“ reagovala pro iDNES.cz Kopecká. 

Zaměstnanci banky podle ní mají kojící mamince na požádání nabídnout místo s dostatkem soukromí. Člen ochranky i ostatní pracovníci podle Kopecké prošli po incidentu další instruktáží.

Autor:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

Řepka dostal výzvu k nástupu do věznice. Soud mu dal týden

Tomáš Řepka

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka obdržel od soudu výzvu k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody. Nastoupit...

Člověk musí mít prostor smířit se s umíráním, míní Jitka Čvančarová

Jitka Čvančarová

Daří se jí. Herečka Jitka Čvančarová (41) má skvělého manžela, krásný dům, úžasné děti, úspěšné role. Přestože může na...

Řepku čeká nástup do vězení. Předtím byl za matkou a dal televizi rozhovor

Tomáš Řepka při rozhovoru pri primácký TopStar (Praha, 26. května 2019)

Bývalého fotbalistu Tomáše Řepku (45) čeká nástup do ruzyňské věznice. Za zpronevěru a pornoútoky na exmanželku stráví...

Nechci, aby má dcera spala s každým režisérem, říká Michal Suchánek

Michal Suchánek s dcerou Berenikou Suchánkovou v Show Jana Krause (2019)

Herec Michal Suchánek (53) v Show Jana Krause prozradil, proč ho kdysi nechtěli vzít na konzervatoř. Jeho dcera...

Další z rubriky

Weinstein zaplatí 45 milionů dolarů ženám, které zneužíval. Soud ho nemine

Harvey Weinstein, jehož případ vyvolal mezinárodní hnutí proti sexuálnímu...

Producent Harvey Weinstein (67) souhlasil, že zaplatí odškodné za sexuální obtěžování žen. Mimosoudní vyrovnání ho bude...

Divadlo nám pomohlo najít cestu z manželské krize, říká Carmen Mayerová

Petr Kostka a Carmen Mayerová (5. října 2017)

Strávili spolu už takřka půl století života, přesto si prý herečka Carmen Mayerová (74) s manželem Petrem Kostkou (80)...

V současnosti pro mě existuje pouze jeden muž, říká Andrea Bezděková

Andrea Bezděková (16. května 2019)

Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (25) vyrazila do Tuniska, kde strávila pracovně několik dní s finalisty mužské soutěže...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz