Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Kniha, za niž žádal omluvu Karel Gott, už není soudně zakázaná

  0:01aktualizováno  0:01
Obvodní soud pro Prahu 5 zastavil projednávání žaloby, kterou podal v roce 2016 Karel Gott kvůli knize Na cestách se slavíkem. Vadily mu například některé publikované fotografie. Zpěvák loni v říjnu zemřel a po jeho smrti nelze v řízení pokračovat. Zrušeno bylo i předběžné opatření, kterým soud prodej knihy zakázal.

Karel Gott | foto: Lenka Hatašová

Soudkyně obvodního soudu Šárka Malíková Petříčková chtěla vést řízení o ochraně osobnosti dál bez ohledu na to, že žalobce, který se domáhal omluvy, zemřel. Plánovala počkat na výsledek dědického řízení, aby zjistila, kdo se stane Gottovým procesním nástupcem. Nadřízený soud ji ale upozornil, že to není možné.

Fotogalerie

„Smrtí člověka, o jehož osobnost se jedná, zaniká právo na ochranu osobnosti včetně práv plynoucích z porušení tohoto práva,“ připomněla předsedkyně senátu Veronika Křesťanová z Městského soudu v Praze. Otázka, kdo bude dědicem Karla Gotta, je podle ní v tomto sporu bezvýznamná, protože zpěvákovo právo na případnou omluvu přestalo po jeho smrti existovat.

„Osobní pocit, že já se cítím dotčená, nemůže nikdo zdědit,“ vysvětluje advokátka Jana Rejžková, která ve sporu zastupovala autora knihy a novináře Jiřího Krušinu.

Jiná by byla situace, pokud by se Gott soudil s úřadem (orgánem veřejné moci) a domáhal by se satisfakce v penězích. Pak by jeho dědicové mohli ve sporu pokračovat.

Karel Gott podle advokáta nechtěl, aby se kniha prodávala (červen 2018):

Zpěvák vedl spor o omluvu jak s autorem knihy Krušinou, tak s nakladatelstvím Narfi, které publikaci vydalo. „V projednávané věci se žalobce domáhal omluvy a zdržovací povinnosti, to jest nároků vázaných výlučně na osobu žalobce. Jelikož v průběhu řízení žalobce ztratil způsobilost být účastníkem řízení, jedná se o takový nedostatek podmínky řízení, který nelze odstranit, soudu proto nezbylo než řízení zastavit,“ rozhodla soudkyně Malíková Petříčková. Její usnesení, které má redakce iDNES.cz k dispozici, je pravomocné od poloviny března.

Nakladateli zůstaly stovky neprodaných kusů

Sporná vzpomínková kniha vyšla v roce 2016. V prosinci téhož roku ji soud na návrh Gotta předběžným opatřením zakázal vyrábět, prodávat, nabízet k prodeji či propagovat. To teď už neplatí. Kniha se tak může vrátit do obchodů.

„S tím, že je řízení pravomocně zastavené, padá i předběžné opatření, které souviselo s tímto sporem, a výsledkem je, že ta kniha se může dál vydávat a prodávat,“ sdělila iDNES.cz Krušinova advokátka Jana Rejžková.

Právní zástupce nakladatelství Narfi Marek Nemeth na dotaz, zda se kniha znovu objeví na pultech, nechtěl odpovědět. „Když si uděláte právní rozbor toho, co víte...,“ naznačil a dodal, že nebyl zbaven povinnosti mlčenlivosti.

Ve skladu zůstaly stovky neprodaných kusů a je pravděpodobné, že o ně bude mezi Gottovými fanoušky zájem. „Je to kniha s příběhem. Myslím, že bude mít velkou cenu,“ myslí si advokátka Rejžková.

Advokát Petr Ostrouchov, který zastupoval Karla Gotta, je z přístupu soudu zklamaný. „Je smutné, že soud nedokázal věc rozhodnout ani tři roky po podání žaloby. V řízení postupoval neefektivně, jednotlivá jednání nařizoval (se značnými časovými odstupy) vždy k výslechu jediného svědka, místo toho, aby všechny svědky předvolal najednou. Opakovaně jsem soud žádal, aby postup ve věci byl rychlejší, což se bohužel nepodařilo. S paní Gottovou nyní vyhodnotíme, zda v ochraně práva Karla Gotta porušeného vydáním knihy bude pokračovat ona, k čemuž má ze zákona právo,“ sdělil iDNES.cz.

Rozhovor s autorem knihy a novinářem Jiřím Krušinou (červen 2018):

Karlu Gottovi v knize vadily některé uveřejněné historky a více než deset fotek, na kterých byl zachycen například po vystoupení v šatně, v limuzíně nebo ve vypůjčeném domácím oděvu. Jeho právní zástupce tvrdil, že fotografie byly pořízeny bez vědomí klienta, který navíc k jejich publikování nedal souhlas.

Gott poprvé žaluje novináře. Naštvaly ho fotky ze šatny nebo limuzíny

Autor knihy a zpěvákův dlouholetý spolupracovník Jiří Krušina byl žalobou překvapený. U soudu trval na tom, že fotografie pořizoval vždy s vědomím Karla Gotta.

„Kdybych cítil nějaké pochybení, tak bych jeho žádosti (knihu stáhnout) vyhověl, ale opravdu nemám uvnitř svého srdce pocit, že bych něco udělal špatně. Fotky nikdy nevznikaly ve stylu paparazzi. To bych se styděl a taky bych po boku pana Gotta nemohl dlouho fungovat. Vždycky vznikaly s jeho souhlasem a vědomím,“ uvedl Krušina.

Karel Gott a soudy

Červen 1996 – zpěvák se soudil o určení neplatnosti prodeje své vily v Jevanech, kterou v roce 1988 prodal za 6,1 milionu korun firmě Narex. Vilu získal zpět, peníze firmě vrátil (podrobněji zde). V září 2005 prodal Gott vilu za 11 milionů podnikateli Janu Moťovskému, který v ní vytvořil zpěvákovo muzeum s názvem Gottland.

Listopad 1999 – Gott chtěl žalovat vydavatele a autory knihy „Když milenky pláčou aneb Devět žen Karla Gotta“, která se věnovala zpěvákovu sexuálnímu soukromí. K soudu nakonec nedošlo.

Květen 2007 – zpěvák uvedl, že podal žalobu na německou fanynku, která ho pronásleduje a vyhrožuje mu i jeho rodině smrtí. Žena také veřejně zpochybňovala Gottovo otcovství ve vztahu k jedné z dcer. Zpěvák ji označil za psychopatku. „V Německu je na tuto ženu podaná žaloba, u nás to musím řešit jinou cestou, ale nebudu říkat jakou,“ řekl MF Dnes Karel Gott. Zda soud proběhl a jak dopadl, není z veřejných zdrojů známo.

Karel Gott: Dotek lásky (z obalu alba)

Listopad 2007 – Gott zvažoval žalobu na polského spisovatele Mariusze Szczygieła, který vydal knihu Gottland, která se zabývala jeho pohledem na Čechy. Zpěvák chtěl docílit stažení knihy s tím, že označení "Gottland" je jeho registrovanou slovní ochrannou známkou pro ČR i EU.

Červen 2010 – pořadatelé koncertu ve východoněmeckém Eisenhüttenstadtu chtěli Gotta žalovat kvůli tomu, že vystoupení bylo krátké a údajně odzpívané na playback. Podání žaloby si v srpnu rozmysleli.

Duben 2014 – Gott žaloval stát kvůli jeho postupu při výpočtu daní. Berní úředníci přikázali zpěvákovi doplatit na dani několik milionů korun. Ve výpočtu však udělali chybu a z rozhodnutí soudu mu museli doplatek vrátit. Nikdo se mu neomluvil. Gott chtěl po ministerstvu financí 1,3 milionu korun jako odškodné za výdaje, které kvůli sporu se státem měl. S žalobou neuspěl.

Listopad 2016 – zpěvák podal žalobu na ochranu osobnosti kvůli knize Jiřího Krušiny Na cestách se slavíkem. Domáhal se omluvy a zákazu prodeje publikace, vadily mu například některé zveřejněné fotografie. V průběhu řízení Karel Gott zemřel a soud proto nemohl v projednávání sporu pokračovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Šla jsem ze vztahu do vztahu. Sportovce už nechci, tvrdí Vlaďka Erbová

Jedna z kdysi nejznámějších tváří showbyznysu, česká playmate Vlaďka Erbová (38) plnila v minulosti titulní stránky...

Dcera nosí i v pěti a půl letech pleny, přiznala Kristen Bellová

Další z výroků Kristen Bellové (39) vyvolal nedávno velké pozdvižení. Herečka se v jednom z rozhovorů svěřila s tím, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionář Sarkozy se rozvádí. Jeho žena využila první den zprovoznění soudu

Newyorské soudy po několika týdnech obnovily svou činnost pro veřejnost. Pro občanskoprávní spory měly zavřeno kvůli...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Během karantény jsem se naučila dělat barf, syn zase číst, říká Frühlingová

Zpěvačka a spisovatelka Iva Frühlingová (38) strávila čas v karanténě po boku svého syna a manžela. V rozhovoru pro...

Piešová, Ricci i Schreiner. Podívejte se na proměny finalistů SuperStar

Finalisté SuperStar 2020 se mění před očima diváků. Jak vypadalo pět finalistů letošního ročníku pěvecké soutěže na...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Přítelkyni modelku jsem poznal při natáčení videoklipu, říká Mikolas Josef

Mikolas Josef (24) se v rozhovoru na Rádiu Impuls rozpovídal o tom, kde se dal dohromady se svou přítelkyní, modelkou...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...