Kamila Moučková v Show Jana Krause | foto: FTV Prima

Za pražské jaro a Dubčeka jsem od otce dostala přes hubu, řekla Moučková

  • 46
Hlasatelka Kamila Moučková (91) jako první ohlásila z televizní obrazovky vojenskou invazi v srpnu 1968. Vysílala do okamžiku, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci. Občansky se angažovala v průběhu pražského jara, ale také později v disentu. Proto nemohla dvacet jedna let sehnat adekvátní práci.

„Já jsem vlastně začala žít v demokratické zemi až ve svých jednašedesáti letech. Když mi bylo jedenáct let, začala okupace naší země Německem a pak přišli komunisti. A v tomhle jsem žila celý život,“ řekla Kamila Moučková v primácké Show Jana Krause. 

Fotogalerie

Svoji profesionální dráhu začínala jako herečka, jakmile se ovšem stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů, rozhodla se pověsit herectví na hřebík. Hrála ovšem v několika filmech a divadelních představeních.

„Já jsem si to pak odepřela, protože dělat zpravodajskou hlasatelku a k tomu hrát nějakou mrchu ve filmu je prostě blbost,“ myslí si.

Jan Kraus si připravil celou řádku fotografií Kamily Moučkové od nejútlejšího dětství po dospělost, které ona sama doprovází zhuštěným popisem svých životních osudů.

„V devatenácti letech jsem si v Horáckém divadle v Jihlavě namluvila herce Miloše Williga. Vdala jsem se, ve dvaceti jsem porodila dceru Káču a v jednadvaceti jsem se rozváděla. I když o sobě tvrdím, že jsem hodný člověk a nikomu jsem neublížila, tak jemu jo. Protože on mě hrozně miloval, ale já jsem se zaláskovala do medika Moučky. Ten se stal mým druhým mužem a ten mi pak všechno oplatil,“ řekla.

Kvůli svému postoji ze srpna 1968 se názorově rozešla i se svým otcem Vilémem Novým, přesvědčeným komunistou, který invazi naopak obhajoval a proslul také tendenční teorií o „studeném plameni“ a o smrti Jana Palacha.

„To jsem se za něj opravdu styděla,“ přiznala Kamila Moučková a dodala, že pak spolu léta nemluvili. „Na jaře v roce 1968 jsem ve svých čtyřiceti letech dostala od tatínka poprvé přes hubu, protože jsem byla příznivec pražského jara a produbčekovec. A pak jsme spolu přes deset let nemluvili, až když byl už špatný, chtěl vidět mě i vnoučata. Ale o politice jsme se už nikdy nebavili.“