K setkávání patří čaj

aktualizováno 
-
Jasmínová čajovna na Janském vršku se na první pohled podobá jiným místům, kde se holduje nápoji ze spařených lístků. Na druhý pohled tu však jedna zřejmá odlišnost je: chybí puntičkářská obřadnost, tak typická pro některé ctitele čajových dýchánků. »Do čajoven většinou chodí jen mladí lidé - ale já jsem chtěla, aby se k nám nebála vstoupit třeba starší paní s taškou v ruce, která jde náhodou kolem,« říká majitelka LENKA MACHOVÁ.

* Jedna z prvních otázek, které dostává člověk, když přijde na návštěvu, zní: Dáte si čaj, nebo kávu? Proč bych se měl rozhodnout pro čaj?

Čaj je určitě zdravější a patří také k současnému trendu, kdy se lidé vracejí k pozapomenutým tradicím a dovednostem. Ale především čaj nabízí mnohem větší výběr než káva: každý si může najít svůj druh.

* Jak se pozná dobrý čaj?

Nejjednodušším vodítkem může být už cena - do ní se totiž promítá i práce ochutnávačů, kteří posuzují kvalitu čaje. Ve velkoobchodě se cena nejlepších směsí pohybuje okolo tří tisíc korun za kilogram.

* A co na pohled?

Dobrý čaj se pozná podle velikosti lístků, mezi nimiž by mělo být co nejméně řapíků. Známkou kvality je i co největší množství tipsů vrcholových pupenů. Vypadají jako zlatavě zbarvené částečky mezi tmavými lístky.

* Je sáček znakem horší kvality?

Do sáčků se obvykle balí čajový prach. Kdybych chtěla uvařit dobrý čaj pro své přátele, tak bych si čaj v sáčku nevybrala.

* Znám člověka, který při přelití čajových lístků zmáčkne stopky. Když dojdou na konec třetí minuty, nápoj sleje a usrkne první doušek. Nepřehání?

Záleží na tom, co chce z čaje vyluhovat. Chcete-li v něm mít méně tříslovin, slijte ho po třech minutách, pokud vám třísloviny nevadí, můžete ho slít po čtyřech minutách, silný čaj se může luhovat i pět minut. Svou roli samozřejmě hraje i typ čaje: třeba darjeeling se má vyluhovat jen dvě a půl až tři minuty.

* Co dávají čaji třísloviny?

Čaj obsahuje nejen kofein a třísloviny, ale i vitaminy a řadu minerálů třeba vápník nebo draslík. Co z nich zůstane v šálku, záleží právě na tom, jak dlouho necháme čaj vyluhovat. Třísloviny, které jsou blahodárné třeba pro lidi se střevními problémy, dávají čaji trpčí chuť - až při delším, třeba desetiminutovém vyluhování začíná čaj »padat na jazyk«.

* Někdo ohrnuje nos nad čajem s mlékem, Angličani by zase kroutili hlavou nad citronem. Patří podle vás do čaje dochucovadla?

Kultura pití čaje se v různých koutech světa liší: v Asii dávají do čaje máslo, u Angličanů je normální přidávat mléko - a dokonce oni sami vedou spory, jak jej správně připravit: má se čaj přilévat do mléka, nebo naopak? Někdo přidává med, citron - záleží na individuální chuti každého člověka. Podle mého názoru se dochucovadla nehodí k zeleným čajům, zatímco u černých čajů nevadí.

* Hlavně děti by určitě hořký čaj nepily...

Děti by neměly pít moc silný černý čaj, a zelený čaj bych dětem nedoporučovala už vůbec, protože snižuje krevní tlak. Dětem obvykle nejvíc chutnají ovocné čaje, v nichž je i kandované ovoce a bylinky. Mají rády také úplný »nečaj« - nápoj zvaný Roobois. Ten se vyrábí z kůry tropické liány, neobsahuje kofein a má v sobě spoustu vitaminů a minerálů.

* Vaříte jiný čaj v zimě a jiný v létě?

Čaj má termoregulační schopnosti: zelený čaj spíše ochlazuje, černý zase teplo dodává. Podobně je tomu i s příměsemi: čaj se zázvorem nebo s orientálním kořením je výborný pro chladné období, v létě se zas hodí lehčí čaje dochucené květy, citronem nebo pomerančovou kůrou.

Ovocný ledový čaj podle Lenky Machové

Horkou vodou přelejte dvojnásobné množství směsi, než obvykle používáte.Každou čajovou sklenku do poloviny nebo do dvou třetin naplňte ledem a rychle zalijte horkým nápojem.

Autor:

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Bojujte proti falešnému pornu, vyzývá ženy Scarlett Johanssonová

Scarlett Johanssonová na promo fotografiích značky DOLCE AND GABBANA (2009)

Hollywoodská herečka Scarlett Johanssonová (34) nabádá ženy, které se staly oběťmi falešného porna, aby se k celé věci...

Novotného sestra: Byl vždycky trochu hovado, ale manželka ho zpracovala

Pavel Novotný a jeho sestra Lenka Fialová

Někdejší protekční fracek, král bulváru a pokerová star Pavel Novotný (37) je nyní starostou pražských Řeporyjí. Jeho...

Další z rubriky

Štíbrová po rozchodu se snoubencem: Jsme pořád rodina a máme lepší vztah

Nikol Štíbrová

Je jednou z nejvtipnějších i nejvlivnějších žen českého internetu. Nikol Štíbrová (32) pro čtvrteční Magazín DNES...

S Parkinsonem se mi život zatím moc nezměnil, tvrdí Alan Alda

Alan Alda

Herec Alan Alda (82) loni přiznal, že už několik let bojuje s Parkinsonovou nemocí. Hvězda seriálu M.A.S.H. nyní...

Vždycky jsem byl ten herec, co se na všechno moc ptá, říká Orozovič

Igor Orozovič

Igor Orozovič (34) sice chtěl být veterinářem, ale stal se hercem. Kromě velkých divadel už deset let hraje v Cabaretu...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – OKRES HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz