Hodně záleží na tom, jestli je dítě počato vědomě a láskyplně, říká Dušek

  0:02aktualizováno  0:02
Improvizátor a herec Jaroslav Dušek (58) je i velký samorost. Chystá knížku První dotek, v níž budou některé jeho originální myšlenky. Pro čtvrteční Magazín DNES promluvil mimo jiné o narození dcery a o tom, jak ho fascinuje vznik života.

Kromě všech svých nejrůznějších aktivit se herec zajímá také o molekulární biologii. „Vezměte si třeba situaci, jak se spermie spojí s vajíčkem. To je vlastně ten úplně první dotyk při vzniku života. Zaujalo mě, že se pak dalších osmnáct hodin neděje nic. Teprve potom nastává uvnitř vajíčka dělení, vzniknou geometrické útvary a začne se vytvářet tělo. A nejdřív srdce. Úžasné!“ prohlásil.

Pak si položil otázku, nakolik ovlivní náš život, kdo se nás po narození první dotkne. Jestli maminka, nebo personál nemocnice. „A ukazuje se, že tento první dotek je velice podstatný. Od něj se odvíjí, co je vám vtištěno,“ míní a přiznal, že je příznivcem domácích porodů.

„To jsem. Dcera rodila doma a všichni na to vzpomínají v dobrém. Když se připravovala, v nějaké literatuře se dočetla, že se mají dětem rozmasírovat po narození zaťaté pěstičky. Následně s překvapením zjistila, že syn je zaťaté nemá. Když se na to ptala, dozvěděla se, že u dětí narozených doma to tak bývá. Není to zvláštní?“ přemýšlí Dušek.

Podle nej to mohlo být tím, že díky domácímu porodu bylo to dítě v pohodě. „Můj táta se narodil doma, stejně jako všichni jeho sourozenci. Problém je, že se systém nechce vzdát toho, aby se mohl dětí dotýkat první,“ uvedl herec.

Fotogalerie

Na úskalí porodu doma s ohledem na to, že dnešní ženy jsou křehčí a přibývá rizikových těhotenství, má jasný názor. „Myslím, že hodně záleží, jestli jste počata vědomě a láskyplně, nebo vznikáte nedopatřením, ba dokonce jako nechtěné dítě. Tyto okolnosti patrně hrají nějakou roli,“ řekl Jaroslav Dušek pro čtvrteční Magazín DNES s tím, že také o tom mluví v knížce, kterou teď zpracovává jeho kamarádka, spisovatelka Pavlína Brzáková. 

„Bude se jmenovat První dotek a týká se právě těch nenápadných hypnoticko-magických rituálů, které nás obklopují a většinou si je neuvědomujeme. V těchto rituálech se odevzdává osobní síla,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Hodně záleží na tom, jestli je dítě počato vědomě a láskyplně, říká Dušek

Jaroslav Dušek

Improvizátor a herec Jaroslav Dušek (58) je i velký samorost. Chystá knížku První dotek, v níž budou některé jeho...

Libor Bouček se potřetí oženil. Držte nám palce, vzkázal

Gabriela Bendová a Libor Bouček

Moderátor Libor Bouček (38) se v sobotu oženil. Po pětiletém vztahu si vzal finalistku soutěže krásy z roku 2014...

Ženy obvinily Dominga ze sexuálního obtěžování. Vždy souhlasily, tvrdí pěvec

Plácido Domingo s tanečnicemi ze skupiny The Rockettes (New York, 27. února...

Operního zpěváka a dirigenta Plácida Dominga (78) obvinili, že nutil ženy k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci...

Bývalá Disney hvězdička natočila sado-maso film pro známý web s pornem

Bella Thorne (21. července 2019)

Herečka a zpěvačka Bella Thorne (21) je známá především z Disney filmů a seriálů. Před třemi lety na Twitteru oznámila,...

Vondráčkovou spojují s parkouristou Zonygou. Je to známý, tvrdí zpěvačka

Tomáš Zonyga a Lucie Vondráčková (Praha, 13. srpna 2019)

Lucie Vondráčková (39) odletěla do Kanady. Na letišti ji vyfotili s parkuristou Tomášem Zonygou (26). Podle bulváru...

Další z rubriky

Vdávat jsem se nikdy nechtěla, přiznala Jaroslava Obermaierová

Jaroslava Obermaierová

Tato herečka je nezmar. Uplynulý rok Jaroslavu Obermaierovou (73) sužoval jeden zdravotní problém za druhým. Naposledy...

Bývalá Disney hvězdička natočila sado-maso film pro známý web s pornem

Bella Thorne (21. července 2019)

Herečka a zpěvačka Bella Thorne (21) je známá především z Disney filmů a seriálů. Před třemi lety na Twitteru oznámila,...

Pravidelné vyšetření, komentuje Gottova mluvčí návštěvu nemocnice

Karel Gott na projekci filmu Klec (2019)

Zpěváka Karla Gotta (80) v pondělí vyfotili před nemocnicí na pražském Karlově náměstí. Podle webu Expres.cz jeho...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz