Oba moji dědečkové byli ve vězení kvůli komunistům, zavzpomínal Jágr

  0:02aktualizováno  0:02
Výročí, dojetí, přátelé a osobní dárky. Taková byla akce v rámci golfového turnaje s názvem Golf s nadějí, kterou organizoval Martin Dejdar (53). Jako významného hosta pozval i jednoho z našich nejslavnějších hokejových hráčů Jaromíra Jágra (46).

Jaromír Jágr | foto: Prima ZOOM

„Předávám ti obraz a chtěl bych ti poděkovat za to, co jsi s tou osmašedesátkou pro českou zemi všechno udělal a dokázal,“ řekl hned na úvod akce Dejdar, který pro Jágra při této příležitosti uspořádal také výstavu jeho dresů. 

Fotogalerie

Obraz Jágra dojal i pobavil. „Martine, myslím, že je to kreslené tak před dvaceti lety, protože teď vypadám úplně jinak. Ale šediny tady jsou, což je v pořádku,“ poznamenal se smíchem hokejista.

Akce, kterou organizoval hokejový klub hvězd HC Olymp, byla pro Jágra utajeným překvapením. Do poslední chvíle se nevědělo, zda se jí hokejista zúčastní, protože ve stejný den ho čekal ještě zápas v Kladně. 

„Co se týká čísla na mém dresu, bylo spojené spíše s jarem 68 kvůli amnestii. Oba moji dědečkové byli totiž ve vězení kvůli komunistům. Když na půl roku vězení opustili, jeden můj děda umřel a já jsem pak hodně času trávil s mojí babičkou, která mi o všem vyprávěla,“ popsal Jágr.

Nebylo proto divu, že chtěl hokejista nosit na svém dresu symbolicky právě toto číslo. Na to si ale musel chvíli počkat. Jako malý oblékal dres s číslem 4, na Kladně pak dres s číslem 15 a při prvním startu na MS oblékl dres s číslem 22. Po listopadové revoluci měl už na helmě alespoň nalepené číslo 68. „Když jsem odešel do Ameriky, tam byla poprvé možnost mít šedesát osmičku. Tak jsem toho využil, vzal si ji a už ji nikdy neměnil,“ řekl hokejista.

Jaromír Jágr v kladenském dresu v utkání s Litoměřicemi.

Jaromír Jágr v kladenském dresu v utkání s Litoměřicemi.

Na Jágra čekal kromě portrétu ještě jeden dárek. Martin Dejdar přiznal, že dlouho přemýšlel nad tím, co Jágrovi ještě dát, aby to bylo zároveň  vzpomínkou na minulost. „Pátral jsem v paměti, po čem jsme jako kluci tehdy toužili,“ napínal Dejdar Jágra. „Vzpomínáš si na ty slavné papírové bundy? Tak jsem ti nechal udělat jednu speciální. Je to jediný kus na světě. Doufám, že se nebudeš zlobit, že jsem nesehnal dres Bolzano. Ten jediný tam chybí,“ upřesnil Dejdar a předal Jágrovi velmi netradiční dárek.

Pokud by měl sám Jágr vzpomenout na někoho, kdo je pro něj legendou, která mu v životě pomohla, byl by to prý jeho kolega Jiří Hrdina. „Chtěl bych moc poděkovat velkému člověku. Legendě, kterou je pro mě Jirka Hrdina. Mistr světa 1985, držitel stříbrné medaile ze ZOH 1984, účastník ZOH 1988 a dalších MS (1982, 1983, 1987 a 1990) a trojnásobný vítěz Stanleyova poháru v letech 1989, 1991 a 1992,“ řekl Jágr o muži, který byl u toho, když sbíral první desítky svých asistencí v NHL.

Martin Dejdar, Jiří Hrdina, Matěj Dejdar a Milan Tichý

Martin Dejdar, Jiří Hrdina, Matěj Dejdar a Milan Tichý

„Právě on mi hodně pomohl nakopnout kariéru. A tu šedesát osmičku mi vlastně zachránil. Kdyby mi tenkrát nepřišel dopis z Pittsburghu, tak bych tady dnes vůbec nebyl a nikdy bych nehrál. Jirko, moc ti děkuji,“ přiznal Jágr s tím, že sám je velmi hrdý na mladé hráče, kteří přivezli Stanley Cup. 

„Právě ty naše vzpomínky a gesta je potřeba předávat dál. Aby i ostatní měli před očima úspěchy Čechů, za které se nemusíme stydět,“ dodal Dejdar, který spolu s manželkou Danielou, svým hokejovým klubem hvězd HC Olymp a golfovým resortem Karlštejn, uspořádal nejen tento golfový turnaj, ale i dražbu.

Do té věnoval rukavice Jakub Vrána, hokejový útočník, který s týmem Washington Capitals v NHL letos vyhrál zmiňovaný Stanley Cup. Hokejový dres přinesl David Pastrňák, hokejový útočník Boston Bruins v NHL. Obraz znázorňující Dominika Haška věnoval herec Jiří Lábus a hokejku i dres pak Jaromír Jágr. Pro nadační fond Kapka naděje se podařilo vydražit celkem 526 tisíc korun. 

Nejčtenější

Jaromír Jágr potvrdil rozchod s Veronikou Kopřivovou

Jaromír Jágr a Veronika Kopřivová (6. září 2017)

Jaromír Jágr (47) už netvoří pár s Veronikou Kopřivovou (28). Hokejista to potvrdil serveru Expres.cz. Rovněž modelka...

Děkuji, byla jsi super, vzkázal Jágr expřítelkyni Kopřivové

Jaromír Jágr s Veronikou Kopřivovou

Jaromír Jágr (47) se zastal své bývalé přítelkyně Veroniky Kopřivové (28). Jeho přiznání, že už netvoří pár, totiž...

Meghan popřála Harrymu ke Dni otců. Zveřejnili fotku syna Archieho

Vévodkyně Meghan, princ Harry a jejich syn Archie Harrison Mountbatten-Windsor...

Vévodkyně Meghan (37) v neděli na sociálních sítích popřála svému manželovi ke Dni otců a zároveň se s fanoušky...

Youtuberka Třešničková se ukázala po několikaměsíční léčbě popálenin

Kristýna „Týnuš“ Třešničková (1. května 2017)

Youtuberka Kristýna Třešňáková (23), která je známá pod jménem Týnuš Třešničková, je po měsících strávených v turecké...

My moderní matky se nyní vracíme ke kořenům, říká Kristýna Leichtová

Herečka Kristýna Leichtová

Hvězda seriálu Ohnivý kuře Kristýna Leichtová (33) se před deseti měsíci stala maminkou. Herečka prozradila, že s...

Další z rubriky

Souboj královských klobouků. Alžběta II. i Máxima se ukázaly v Ascotu

Britská královna Alžběta II. a nizozemská královna Máxima na dostizích v Ascotu...

Dostihy v Ascotu jsou velkou událostí a britská královna na ně v úterý pozvala i nizozemský panovnický pár, který je na...

Herečka Šoposká je znovu těhotná, jako záchranářka z Ordinace má pauzu

Marika Šoposká (Praha, 14. září 2016)

Herečka Marika Šoposká (29) známá jako záchranářka Bibi Mrázková ze seriálu Ordinace v růžové zahradě se na sociálních...

Herectví pro mne není jen způsob obživy, říká Jana Stryková

Jana Stryková (2019)

Jana Stryková (40) prozradila, že nikdy neměla problém s matematikou, dokonce ji i doučovala. Ke studiu herectví se...

Najdete na iDNES.cz