Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70. letech k rockové hvězdě Janis Joplin. Na špičce ale vydržela jen pár let, pak propadla alkoholu. Zemřela v 45 letech na rakovinu jícnu. Letos čtvrtého dubna by oslavila sedmdesáté narozeniny.

„Má hlas, o němž by se dalo klidně říct, že je odřený. Zní doslova tak, jako kdyby se sklouzl po struhadle. Ovšem po chvíli – právě jako ono příslovečné trpké víno – zachutná. Vposlouchá se,“ napsal o ní před lety jeden publicista.

Na televizní obrazovce se Jana Robbová poprvé objevila v roce 1971 v semaforském pořadu Hop dva tři Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Mnohem známější se stala poté, co ji v televizním recitálu vysílaném na Vánoce o rok později představil zpěvák Karel Gott.

„Pane Gott, můžu si s váma zazpívat?“ ptala se ho nakřáplým sopránem opřená o piáno. „S tímhle hlasem? Asi těžko,“ reagoval. „Dovolíte?“ požádala a zanotovala si kousek písničky s jeho hudebníky. „Ovšem s tímhle hlasem – ano!“ prohlásil uznale Gott. V duetu Toulky pak ukázali, jak jim to ladí.

Když se za rok vyhlašoval Zlatý slavík '73, vyšvihla se Robbová v této soutěži popularity z předchozího 31. místa mezi špičku. Skončila pátá. Dostala skoro třicet tisíc bodů a porazila třeba Hanu Zagorovou, Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou.

V první desítce se držela další tři roky. Po Gottově boku nazpívala ještě jeden duet – předělávku jeho hitu Bum, bum, bum (Dám dělovou ránu).

Jana Robbová v anketě Zlatý slavík
ROČNÍKMÍSTO
ROČNÍK
MÍSTOROČNÍKMÍSTO
197147
19757197911
197231
19769198023
19735197711198132
19747197819198241

„S Karlem Gottem se mi nejen velmi dobře zpívalo, ale i pracovalo během zkoušek, natáčení, vůbec; protože on je jednak hodný člověk, jednak dokonalý profesionál. Ví, co chce od sebe i od jiných, dokáže pomáhat – to je vzácná vlastnost,“ chválila ho. Sama však měla s profesionalitou problém.

„Myslím, že alkohol byl pouze jedním z důvodů, proč jako zpěvačka skončila. Její lehkomyslnost ve spojitosti s pitím z ní dělala nespolehlivého člověka. Janina spolupráce s Karlem Gottem skončila proto, že asi dvakrát nepřišla na schůzku. Karel je charakter, a tak to nikdy neřekl. Natáčení jejího prvního alba taky ztroskotalo na tom, že nepřišla na několik frekvencí, které byly zaplacené,“ vzpomínal v knize Slavičí osudy Janin bratr Miroslav Robb.

Náhrada za Naďu

Jeho o dva roky mladší sestra přišla na svět 4. dubna 1951 v Praze na Štvanici. Od pěti let chodila do baletu, pak přidala sportovní gymnastiku. Kvůli zranění však musela se závoděním skončit. Maminka jí koupila kytaru španělku. „Jako samouk jsem pečlivě cvičila akordy, něco mne naučil i bratr a kamarádi,“ vzpomínala.

„Vždycky jsem kamarádila spíš s klukama než s holkama. Kluci mi také vymýšleli docela milé a dobrosrdečné přezdívky – říkali mi trpaslíku nebo malý pivo.“

Jana Robbová zpěvačka

V roce 1969 se zúčastnila soutěže Hledáme nové talenty a s písničkou Massachusetts od Bee Gees postoupila do finále. Její hlas i živelnost se líbily kapelníkovi skupiny The Lovely Sextet, který jí nabídl angažmá včetně pozvánky na zahraniční turné.

Na cestách po Evropě strávila zhruba dva roky. Zpívala na diskotékách a v mládežnických klubech v Německu, Jugoslávii, v Itálii, ve Švýcarsku, Dánsku nebo Holandsku. Naučila se anglicky a německy, zkoušela i italštinu.

Všední den Jany Robbové v roce 1973

Zpěvačka Jana Robbová na titulní straně časopisu Sedmička pionýrů (rok 1973)
 • vstává v sedm, od školních let, bez ohledu na to, v kolik den skončil
 • na snídani nikdy nechybí půl litru mléka
 • „Když není dopoledne v divadle zkouška, toulám se po ulicích, koukám do výloh po hezkých věcech, na plakáty, na lidi.“
 • když prší, čte si, Erbenovu kytici přečetla nejméně desetkrát
 • když je horko, bývá na plovárně, „lítá“ s míčem nebo hraje badminton
 • „Oběd? Ten se obvykle nestihne.“
 • odpoledne zkouší
 • večer mívá představení v Semaforu

zdroj: Sedmička pionýrů, srpen 1973

Mohla zůstat na Západě, měla několik nabídek. Jednu dostala třeba na koncertu v Hamburku. „Manažer mě pozval do studia, chtěl se mnou natočit singl,“ říkala. Na druhou stranu se bála toho, že o práci přijde a zůstane v cizí zemi sama, bez prostředků.

Po návratu do Prahy se od přátel dozvěděla, že z divadla Semafor odchází Naďa Urbánková, tak tam šla zkusit štěstí. Její temperament zaujal Jiřího Grossmanna. V září 1971 se stala členkou divadelního souboru.

„Zpívat jsem se nikdy neučila. Mým vzorem byli Beatles. Obdivuji Ellu Fitzeraldovou a Arethu Franklinovou. Když jsem byla na jejich koncertech, udělalo to na mne takový dojem, že jsem se nějaký čas bála sama vůbec něco dělat. Z klasiky se mi líbí Čajkovský a Smetana,“ vypočítávala v rozhovorech svoje oblíbence, mezi které řadila i Waldemara Matušku.

První nahrávky jí vyšly v roce 1972, ještě před účinkováním s Gottem. Byly to skladby nazvané Sopka a Kormorán.

Během kariéry měla Robbová v diskografii jen singlové desky, bylo jich do dvaceti. Poslední dvě jsou z roku 1980, kdy pod názvem Dal's mi lásku přezpívala píseň It's A Heartache, hit velšské zpěvačky Bonnie Tyler.

Opilá padala na pódiu

S repertoárem experimentovala. Zkoušela různé styly, od všeho trochu. Beat, rock'n'roll, kantilénu, rozdováděný popík i komorní písničky od Miroslava Palečka a Michaela Janíka.

V druhé půlce sedmdesátých let zakotvila u bratrů Neckářových a jejich skupiny Bacily. „Když jsme byli ubytováni v hotelu a šli na večeři do restaurace, kde se živě hrálo, mnohokrát se stalo, že se domluvila s místní kapelou a skvěle si s nimi střihla nějaké blues,“ vyprávěl Jan Neckář.

Máte nějaký talisman?

Zpěvačka Jana Robbová a její zvláštní talisman

„Talisman mám. Není to ani kůň, ani medvěd, ale něco z obojího a výsledkem je jakési milé strašidýlko. Měří asi 40 centimetrů – navzdory tomu si je beru i na koncerty, kde sedí v šatně anebo v zákulisí. Nejhezčí na tom je, že vlastně ani nevím, odkud pochází. Když jsem začala zpívat, dal mi ho nějaký pán, který ho sám vyrobil,“ odpověděla zpěvačka v 70. letech na dotaz čtenářů jednoho z dětských časopisů.

V knize Slavičí osudy také připomněl Janinu bulimii. „Stravovala se stejně jako v minulosti šlechta: pořád hodovala, a když nemohla a aby neztloustla, zvrátila jídlo ven. Nejedla, protože měla hlad, ale protože jí chutnalo,“ vzpomínal.

„S Neckáři to bylo perfektní, ale pořád to nebylo ono. Toužila jsem po kapele muzikantů, kteří by se mnou na pódiu tancovali, zpívali a různě blbli,“ svěřovala se Robbová.

Své deprese mírnila alkoholem. „Později její pití vygradovalo do takového stádia, že několikrát spadla přímo na pódiu při vystoupení, jindy na koncert vůbec nedorazila nebo nebyla schopná vyjít na jeviště,“ tvrdil její bratr.

Robbová absolvovala dvě protialkoholní léčení, ale závislost na pití nikdy úplně neporazila. Uvádí se, že její kariéra skončila 11. března 1985. Koncert plánovaný na tento den pořadatel bez udání důvodu zrušil. „Nezjišťovala jsem proč, ale asi v tom byly mé zápaďácké manýry a anglicky zpívané písničky, což vadilo. Ze všeho jsem se totálně složila a žádný jiný koncert už nebyl,“ uvedla.

Pak se živila jako servírka. To už používala příjmení Kočová, které získala druhým sňatkem. Ze zdravotních důvodů nemohla mít děti. Snila o tom, že si otevře vlastní country hospodu. V devadesátých letech měla několik hudebních nabídek, šlo třeba o zpívání s dechovkou, ale neklaplo to.

V roce 1996 se její stav zhoršil. Lékaři nejprve tvrdili, že má bolesti od nachlazených průdušek. Až po půl roce zjistili, že se jedná o rakovinu jícnu. Už bylo pozdě. Na konci života, v pětačtyřiceti letech, se o ni staral personál pražské Nemocnice s poliklinikou ve Vysočanech.

Kdysi populární zpěvačka zemřela zapomenutá 4. srpna 1996. Pohřeb se na její přání konal jen v úzkém rodinném kruhu. Kometa, která sežehla sama sebe, shrnul její životní příběh jeden z novinových titulků.

Autor:
 • Nejčtenější

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Princové William a Harry na pohřbu dědečka nebudou kráčet vedle sebe

Zesnulého britského prince Philipa na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

O herectví nemám žádné velké mínění, říkával charismatický Jiří Adamíra

Premium Nikdy nekřičel. Mnohdy nemusel ani mluvit. Zasloužilému umělci Jiřímu Adamírovi stačilo jedno gesto, jeden pohled a...

Je strašně důležité, aby rodiče byli svěží a v pořádku, míní Pizingerová

Vendula Pizingerová (49) si na malou chvilku odskočila od mateřských povinností na natáčení pořadu Máme rádi Česko....

Princové William a Harry na pohřbu dědečka nebudou kráčet vedle sebe

Zesnulého britského prince Philipa na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na...

Miss a moderátorka Monika Leová je maminkou. Dcera dostala jméno Mia

Moderátorka Monika Leová a její manžel Martin Košín se stali rodiči. Radostnou novinou o narození dítěte se bývalá...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...