Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Cimický: V dnešním světě se k čemukoliv mohou vyjadřovat i naprostí idioti

  0:02
Psychiatr Jan Cimický zná duše mnoha špičkových českých sportovců. A má tak pochopení i pro jejich občasné kontroverzní chování. „Nejvíc je kritizují ti, kteří extrémní situace nikdy nezažili,“ řekl pro týdeník 5plus2 Cimický, který letos oslavil sedmdesátiny.

MUDr. Jan Cimický | foto: Josef VostárekMF DNES

Sportovní okamžiky bývají vypjaté nejen pro fanoušky, ale hlavně pro  sportovce. To ostatně před pár dny dokázala tenistka Karolína Plíšková, když neudržela nervy na uzdě a po zápase v Římě kvůli křivdě rozštípala na třísky  svou raketu i sedadlo pro rozhodčí. „Musela spálit adrenalin. Udělala to dobře!“ komentuje její výstup psychiatr Jan Cimický.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Pozitivně vnímá i další sportovní kontroverzi minulých týdnů, a sice autobiografii biatlonistky Gabriely Koukalové, která v ní přiznala potíže s anorexií a zkritizovala spoustu lidí ze svého okolí.  Napsat knihu byl správný způsob, jak si srovnat psychiku,“ tvrdí Cimický.

Aktuální sportovní emoce se točí kolem hokeje. Po neúspěchu českého týmu na mistrovství světa se tradičně snesla na hráče kritika, nejvíce to schytal kapitán Roman Červenka. Jaký vliv má taková negativní smršť na mysl  sportovce? 
Neustálé výtky, které člověk už několikrát slyšel, a tudíž o svých chybách ví, se po určité době opravdu stávají kontraproduktivní. Dotyčného totiž automaticky stavějí do opozice a má potřebu hledat důvody, proč ta útočná slova nejsou pravdivá a proč je ten úsudek nespravedlivý. Každopádně  psychická příprava například před vrcholovými zápasy je nesmírně důležitá.  Nejen u hokeje, ale i fotbalu a u individuálních sportů, jako je zvláště tenis, by  bylo vhodné, aby měli sportovci psychologickou průpravu. Například výborná tenistka Helena Suková všechny tyhle vypjaté situace zažila na vlastní kůži a dnes jako psycholog dokáže lidem pomoci, aby v určitých okamžicích nedělali stejné chyby. Nemusí pokaždé složitě hledat cestu, jakou se vydat.

Fotogalerie

Co může rozházená psychika na startu závodu nebo před začátkem utkání se sportovcem udělat?
V klíčových situacích, kdy skutečně o něco jde, dochází často k tomu, že se  roztřesou, nebo naopak ztuhnou. Mají  sice pocit, že by strašně chtěli, ale tělo  je jakoby neposlouchá. Psychika je  zkrátka zablokuje. Právě proto, a u sportu  obzvlášť, je potřeba, aby se tyhle stavy lidé naučili zvládat bezprostředně. V běžném životě mohou pomoci různé léky, to ale v případě sportovců není  okamžité myslitelné řešení.

Jak se tedy rozhozený sportovec může dát rychle do pořádku, když  nemůže jako kdokoli jiný sáhnout po uklidňujícím léku?
K tomu slouží například relaxační techniky. Když je budou poctivě cvičit, mohou je zvládnout účinně používat už za šest týdnů. Pomáhají v extrémních situacích, aby dokázali organismus uvolnit a udržet energii, přesnost a hlavně koncentraci. Když se pak ale stejně nezadaří, je snadné kritizovat. Většinou nejvíc kritizují ti, kteří přímo v tom pekle nebyli, ale samozřejmě mají o věci jasnou představu. Stejně jako kritik, který sám nic neumí, nejlépe ví, jak napsat knihu nebo namalovat obraz.

Klade se dnes na psychiku sportovců dostatečný důraz? Jsou u nich zmiňované relaxační techniky běžné?
Už v roce 1968 na olympijských hrách v Grenoblu trenér francouzského lyžaře Jean-Claude Killyho, který vyhrál ve všech třech disciplínách v těžké konkurenci, představil novou relaxační techniku, která se jmenuje sofronizace. Killy byl první, kdo se tomu podrobil a připravil se. Nesmírně důležité zjištění bylo, že se v rámci relaxace naučil jinak vnímat čas. Uvedl pak, že setina vteřiny pro něj byla najednou hrozně dlouhá, ačkoli zůstala samozřejmě fyzikálně stejná. Od té doby se vyvinulo ještě několik dalších technik a zejména v západní Evropě jsou na to sportovci zvyklí. U nás, mám pocit, se tyto věci stále ještě dost podceňují. Narážíme na fakt, že to sportovcům chybí.

Jan Cimický

■ Narodil se 23. února 1948 v Praze. 
■ Psychiatr, prozaik, básník, překladatel, dramaturg a scenárista byl 15 let byl primářem v Psychiatrické léčebně v Bohnicích.
■ V roce 1996 otevřel privátní Centrum duševní pohody Modrá laguna.
■ Na Českém rozhlasu Dvojka moderuje v pátek pořad Noční Mikrofórum.
■ Jeho próza čerpá převážně z lékařské praxe, mnohdy jde o příběhy s detektivní zápletkou, vydal také několik sbírek vlastní poezie. Překládá díla francouzských dramatiků a básníků.

Fanoušky i sportovce před pár týdny šokovala zpráva o sebevraždě fotbalového obránce Pavla Pergla. Byla to za poslední rok třetí tragédie mezi českými fotbalisty. Je snad tato skupina  sportovců více ohrožena?
Netroufal bych si to na základě několika víceméně náhodných sebevražedných činů nějakým způsobem zobecňovat. Kdybychom si udělali nějakou statistiku, třeba bychom zjistili, že jiná povolání jsou z tohoto hlediska ještě více ohrožena. V minulosti se objevily případy, které pak vedly k většímu počtu sebevražd.  Když například vyšla kniha Utrpení mladého Werthera, tak řada mladých lidí skutečně začala páchat sebevraždu, protože podléhali příkladu románového hrdiny. Stejně tak, když spáchá sebevraždu nějaký populární herec či zpěvák. Ale že by fotbalisté trpěli silnými depresemi více než ostatní, to si nemyslím.

Velký rozruch vyvolala biografie Gabriely Koukalové, v níž se někdejší královna českého biatlonu pustila mimo jiné do kritiky trenérů a kolegyň z reprezentačního týmu. Může být taková forma zpovědi pro sportovce formou terapie?
Myslím, že konkrétně v případě Gábiny Koukalové to autoterapie skutečně byla. Dokonce jsem byl informován o tom, jak knížka vznikala, jak ji psala a co tehdy pociťovala. Myslím si, že to byl velice správný způsob, jak její psychiku srovnat. Dokonce sami takovou terapeutickou možnost nabízíme, jde o takzvané terapeutické kreativní psaní, kdy se lidé vypíšou z toho, co je v duši trápí. Takže já za tohle Gabrielu musím pochválit.

Jak se tedy díváte na tu kritiku, která se na ni po vydání knihy spustila?
Člověk, který s něčím takovým vyjde ven, musí počítat s tím, že nepřijdou jen  pozitivní ohlasy. Ona se odhodlala k jakémusi analytickému pohledu na svůj  život a na to, co dělala. Ale vzhledem k tomu, že v dnešním světě se k čemukoli mohou vyjadřovat i naprostí idioti, nedá se nad nenávistnými reakcemi dělat nic jiného než pokrčit rameny.

Pokud jde o komunikaci směrem ven, tak zcela opačný typ sportovní  osobnosti reprezentuje Ester Ledecká, o které se říká, že „žije ve své  bublině“. Nemyslíte, že kdyby její příklad následovalo víc sportovců, mohli by se uchránit od skandálů, mediálního tlaku i psychické zátěže?
Takový člověk musí být hodně silná osobnost a musí mít hodně silné zázemí v bezprostředním okolí. To Esterka Ledecká má, protože její táta, máma i brácha jsou skvělí lidé. Poskytli jí maximální obranu, protože cítili, co by jinak tlak zvnějšku mohl způsobit. Když se rozhodla, že se chce věnovat sportu, její rodina řekla: „Ano, uděláme tedy vše pro to, aby se ti to mohlo povést.“ To je rozdíl oproti rodičům, jejichž děti na to svými výkony nemají, a přesto je dospělí nutí k tomu, aby vše obětovaly sportu. Tím jim ničí nejen dětství, ale i životy, a rostou z nich pak nešťastní lidé, se kterými se potkáváme v ordinaci.

Tenistku Karolínu Plíškovou mnozí kritizují za výbuch vzteku, když po  zápase vzteky rozmlátila raketu, protože jí rozhodčí neprávem neuznala  bod. Jak se na tuhle konkrétní situaci díváte vy?
V okamžiku, kdy prožíváte stres, se zvedne adrenalin, který potřebujete spálit. Karolína ho spálila tím, že rozbila raketu, a udělala to dobře! Myslím, že zareagovala naprosto přirozeně. Víte, spousta lidí také říká, že psychiatr musí zůstat vždycky klidný. Jenže když se něco děje, tak se přeci dovedu naštvat! (smích)

Co říká psychiatr Jan Cimický o...

...stoupající rozvodovosti:
„Lidé se domnívají, že jejich vztah bude pořád takový jako na začátku, že se nemění. Když změna nastane, vnímají to jako negativum a hledají opravu, nějak jinak, s někým jiným.“

...o mužském pohledu na ženskou emancipaci:
„Protože muž je prestižní a ješitný a chce být podvědomě chválen, vadí mu, když je žena úspěšnější než on. Pro vytíženého muže je proto zajímavější žena, která bude podle jeho představ naplňovat tradiční ženskou roli, tedy starat se o fungující domácnost."

...o alkoholismu mezi umělci:
„Pokud někdo hledá inspiraci jen v pití, asi jeho umělecká potence skončí na dně první lahve. Říkal mi kdysi František Hrubín: Nikdy nevěř, že v alkoholu je inspirace. Jediný, kdo opravdu mohl psát opilý v celé naší historii literatury, byl Jaroslav Hašek.“

Autor:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

Partner na mě nesměl sahat a mluvit, popsala průběh těhotenství Jágrova ex

Expartnerka Jaromíra Jágra, bývalá modelka, nyní podnikatelka Veronika Kopřivová, je v šestém měsíci těhotenství. Otec...

Modelka Cara Delevingne zažádala o státní podporu

Britská modelka a herečka Cara Delevingne (28) je také ředitelkou úspěšné společnosti Harvey White Properties. A...

Princ Charles jako první z rodiny navštívil svého otce v nemocnici

Princ Charles (72) navštívil svého otce prince Philipa (99) v londýnské nemocnici, kde je hospitalizován od úterý....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lady Gaga při venčení ukradli psy, zpěvačka nabízí půl milionu dolarů

Zpěvačka Lady Gaga nabízí půl milionu dolarů (asi 10,8 milionu korun) za navrácení svých psů. Dva francouzské buldočky...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

HEADLAJNER: Exkluzivně s Babišem. Odpovíme na vaše komentáře

Zamrzlý Bohuš Matuš, potomek berana a kozy požírající faktury, houfnice DITA i hrozící lockdown a kratší pracovní týden...

Lady Gaga při venčení ukradli psy, zpěvačka nabízí půl milionu dolarů

Zpěvačka Lady Gaga nabízí půl milionu dolarů (asi 10,8 milionu korun) za navrácení svých psů. Dva francouzské buldočky...

Ukradení buldočci Lady Gaga se našli. Zda vyplatí odměnu, není jasné

Dva psi, které tento týden při venčení ukradli zloději americké zpěvačce Lady Gaga, se našli a jsou v pořádku. Na...

Snažím se být užitečná a nepřestávat pracovat, říká Yvetta Blanarovičová

Premium Studovala operní zpěv a hru na housle v Žilině, ale toužila po divadle. A tak si Yvetta Blanarovičová tajně podala...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...