Před třiceti lety se Miss ČSSR stala Ivana Christová. Diváci ji vypískali

  0:29aktualizováno  0:29
Před třiceti lety se konalo finále obnovené soutěže o nejkrásnější dívku Československa. V Paláci kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích vyhrála tenkrát osmnáctiletá Ivana Christová. Rodačku z Prešova porota vybrala takřka jednomyslně, diváci ji ale vypískali, údajně chtěli, aby vyhrála některá z blondýn.

„V životě si člověk nemůže zrovna vybírat. Osud ho sám nasměruje. Využila jsem díky vítězství všechny své talenty. Teď oslavuji 27 let práce v mé nadaci s dětmi. Měla jsem úspěšnou kariéru, na tu dobu nádhernou práci. Přestože mě hala vypískala, dodalo mi to odvahu, že něco dokážu. Trošku to zabolelo, ale dalo mi to i více sil. Nic bych neměnila,“ zavzpomínala Ivana Christová pro iDNES.cz po 30 letech na dubnový večer roku 1989.

Fotogalerie

Finále tehdy v přímém přenosu přenášel druhý program Československé televize. Jako odměnu dostala šicí stroj, svatební šaty a zájezd do Japonska. 

„Neexistuje pohádkový život. Každý z nás prožívá pozitivní, ale i negativní chvíle. Díky těm negativním situacím člověk roste. Bez nich bychom nebyli tím, kým jsme,“ míní. 

Bývalá královna krásy přiznala, že na Miss obvykle moc nevzpomíná. Na podobných setkáních se zakladatelem soutěže krásy a dalšími vítězkami se k tomu ovšem ráda vrací. Je velice ráda, že byla součástí něčeho takového a měla to štěstí to odstartovat.  

„Cítím se velmi dobře, mladě a můj život je plný dobrodružství, splněných přání. Zároveň také překážek. Jde to ruku v ruce. Neexistuje ideál, ale záleží na tom, jak já se na to dívám,“ prohlásila Christová.

Jak tvrdilo Rudé právo, při první soutěži tohoto druhu po téměř dvou dekádách nebyl důležitý jen půvab. „Je to dobře, nebo je to daň módnosti? Těžko říci. Jisté je, že tentokrát nešlo jen o přitažlivou tvář a správné ženské proporce, ale adeptky prošly i psychologickými testy, zkouškami ze znalosti jazyků, musely prokázat takt, obratnost, sportovního ducha i umění společensky vystupovat. Spíše než o královně krásy bychom tedy měli hovořit o naší nejsympatičtější dívce,“ napsal tenkrát stranický deník.

Miloš Zapletal, který s nápadem na obnovení soutěže Miss přišel v roce 1988, přiznal, že začátky nebyly zrovna lehké. 

„Bylo to před sametovou revolucí, takže prosadit tu soutěž nebylo vůbec jednoduché. Udělat první velikou televizní show, to také nebylo úplně snadné. Trošičku jsme se poučili na zahraničních soutěžích a dali jsme to dohromady tak, jak jsme to dali. Měli jsme docela úspěch, takže jsme vydrželi dalších 20 let,“ řekl a prozradil, který ročník byl pro něj nejtěžší. 

„Ty ročníky se mi už trochu slévají. Je to už 12 let, co jsem z Miss odešel. Nejtěžší byl ale asi ten první. To jsme budovali na zelené louce, dělali jsme něco, co tady do té doby nikdo v tomto rozměru nedělal,“ dodal bývalý manažer, producent, scenárista, projektant či učitel v jedné osobě, který soutěž v roce 2008 prodal podnikatlei Janu Moťovskému. Utržené peníze použil na splnění svého snu a založil farmu v Blaníku.

První česká „miss“ se jmenovala Růžena a klaněla se jí Paříž

Počátek soutěží o nejpůvabnější ženu se dá v českých zemích vystopovat až na počátek 20. století, do časů Rakouska-Uherska, kdy se dva ve Francii usazení Češi rozhodli vybrat krajanku, jež by soutěžila na pařížské přehlídce krasavic. Porota, ve které zasedl i Alfons Mucha, na základě zaslaných fotografií vybrala osmnáctiletou herečku Růženu Brožovou. Ta nakonec, vybavena kromě půvabu i nově ušitým moravským krojem a šerpou s českým lvem, vyjela do Paříže, kterou doslova uhranula.

Jak vypadají vítězky soutěže krásy po letech

Následující ročník soutěže, nazvané Ideální dívka Čech, se konal až v posledním roce první světové války. Snad aby lidem aspoň na chvíli umožnil zapomenout na strádání. 

Potřetí se nejpůvabnější dívka, nyní již Československa, vybírala v dubnu 1928. Ani tehdy se ale soutěž ještě nedočkala opakování hned v následujícím roce. O jakési pravidelnosti se dá mluvit až v druhé polovině třicátých let, kdy se Ideální dívka vybírala v roce 1935 a poté čtyřikrát každoročně v letech 1937 až 1940.

Válka a pozdější nástup komunistického režimu soutěžím krásy nepřály, takže další se konala až v roce 1966, a to jako první svého druhu v sovětském bloku. Dívkou roku se stala Dagmar Silvínová, devatenáctiletá manekýnka z Prahy. Za vítězství dostala broušenou vázu, autobusový zájezd se svazáky do Francie a poukázku na boty v ceně 250 korun. A z Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, jak se tehdy jmenovalo holešovické Výstaviště, odjela domů tramvají číslo tři.

První českou královnou krásy byla v roce 1910 Růžena Brožová a její půvab...

První českou královnou krásy byla Růžena Brožová (1910).

Ivana Christová se stala Miss Československa 9. dubna 1989.

První novodobou Miss se stala Ivana Christová (1989).

Česká Miss 2018 Lea Šteflíčková pochází z Ústí nad Labem.

Zatím poslední Českou Miss je Lea Šteflíčková (2018).

V uvolněné atmosféře konce 60. let minulého století se Miss Československo stala téměř samozřejmou součástí sezóny. Vítězka ročníku 1967 Alžběta Štrkulová dokonce na Miss World,  kam její předchůdkyně nesměla kvůli americkému zapojení do války ve Vietnamu, skončila šestá. Po okupaci v srpnu 1968 a nástupu normalizace se ale nad soutěží o Miss Československa začaly stahovat mraky. Nadlouho naposledy se konala v červnu 1970 v tehdejším Grandhotelu Moskva v Karlových Varech.

KVÍZ: Jak dobře znáte Miss?

Přehlídku půvabných dívek vrátil do kalendáře až koncem 80. let Miloš Zapletal, který byl léta jejím prezidentem. Jeho Miss ČR od roku 2005 konkurovala Česká Miss, kterou pořádala Michaela Maláčová (provdaná Bakala), vítězka Zapletalovy soutěže z roku 1991. 

Vzájemné spory o název, které opakovaně řešily i soudy, skončily v roce 2011, kdy se obě soutěže krásy sloučily pod hlavičkou Česká Miss. Ta ovšem má dnes opět konkurenci v podobě soutěže Miss Czech Republic, bývalé Miss Face, kterou v roce 2010 založila Taťána Makarenko.

Tak šel čas s českou soutěží Miss

Od revolučního roku 1989 se tituly královen krásy rozdávaly pod hlavičkou soutěže Miss Československo – později České republiky, jejímž zakladatelem a prezidentem byl Miloš Zapletal. 

V roce 2008 odkoupil podnikatel Jan Moťovský pořádající agenturu soutěže Miss ČR od Miloše Zapletala, ale o několik měsíců později odcestoval na obchodní jednání do Francie a slehla se po něm zem. Co se s ním stalo, dodnes není jasné.

Jan Moťovský a Miloš Zapletal (2008)

Jan Moťovský a Miloš Zapletal (2008)

Ředitelka soutěže Česká Miss Michaela Maláčová a finalistky 10. ročníku soutěže...

Michaela Maláčová (2013)

Podnikatel Martin Ditmar a Česká vicemiss 2007 Eva Čerešňáková se stali spolu s...

Eva Čerešňáková a Martin Ditmar (2016)

V roce 2005 vznikla konkurenční soutěž manželky miliardáře Zdeňka Bakaly Michaely Maláčové s názvem Česká Miss. Ta fungovala paralelně spolu s Miss ČR do roku 2010, kdy se sloučila se starší a tradičnější soutěží.

V roce 2014 se novou majitelkou a ředitelkou České Miss stala podnikatelka Marcela Krplová. Ta později figurovala v kauze dotačního podvodu v Ústeckém kraji.

Na podzim 2016 se vedení České Miss chopila Eva Čerešňáková a Martin Ditmar. Po dvou ročnících skončili a jejich podíl v létě 2018 odkoupila mezinárodní kosmetická společnost Juliette Armand.

Která královna krásy se vám líbila?

celkem hlasů: 10777
Ivana Christová
2277
Renáta Gorecká
117
Michaela Maláčová
79
Pavlína Babůrková
119
Silvia Lakatošová
205
Eva Kotulánová
79
Monika Žídková
917
Petra Minářová
75
Terezie Dobrovolná
633
Kateřina Stočesová
217
Helena Houdová
223
Michaela Salačová
80
Diana Kobzanová
118
Kateřina Průšová
111
Lucie Váchová
130
Jana Doleželová
757
Kateřina Smejkalová
78
Lucie Králová
121
Renata Langmannová
197
Taťána Kuchařová
645
Lucie Hadašová
58
Kateřina Sokolová
154
Eliška Bučková
180
Zuzana Jandová
133
Iveta Lutovská
128
Aneta Vignerová
118
Jitka Válková
160
Jitka Nováčková
196
Tereza Chlebovská
118
Gabriela Kratochvílová
1933
Gabriela Franková
66
Nikol Švantnerová
53
Andrea Bezděková
73
Michaela Habáňová
119
Lea Šteflíčková
110

Upozornění

  • zaškrtnutých možností je více, než je dovoleno.
Autoři: , ,

Nejčtenější

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Meditující Brenda i vyčerpaná Donna. Beverly Hills má novou upoutávku

Tori Spellingová, Jason Priestley, Gabrielle Carterisová, Ian Ziering, Jennie...

Televize Fox představila novou upoutávku na pokračování seriálu Beverly Hills 90210, které bude mít premiéru letos v...

Jaromír Jágr vysvětlil, proč letos dáváme tolik gólů

Utkání skupiny B mistrovství světa v hokeji: Norsko - Česká republika, 11....

„To byl včera kotel, co? A hlavně neskutečna atmosféra, my Češi to fakt dokážeme,“ ozval se před pár hodinami svým...

Další z rubriky

Archieho rodný list odhalil, že Meghan je princeznou

Vévodkyně Meghan, princ Harry a jejich syn Archie Harrison Mountbatten-Windsor...

Dva týdny po porodu byl vydán rodný list syna vévody a vévodkyně ze Sussexu Archieho Harrisona. Jsou na něm údaje o...

Jirkovi Pomeje vděčím za dvě nádherné role, říká Dana Morávková

Dana Morávková

Dana Morávková (47) je nejen oblíbenou herečkou z Ordinace v růžové zahradě, ale také moderátorkou. V Limuzíně s Mírou...

Jovovichová přiznala, že přišla o dítě v pátém měsíci těhotenství

Milla Jovovichová (Cannes, 16. května 2018)

Herečka Milla Jovovichová (43) je dvojnásobnou maminkou. Na svět však mohlo přijít i její třetí dítě. Bohužel v pátém...

Najdete na iDNES.cz