Iva Hüttnerová: Malování je svobodnější, herec musí čekat na příležitosti

Seriál   0:03aktualizováno  0:03
Herečka a malířka Iva Hüttnerová (69) prošla na DAMU třídou Oty Sklenčky, jehož dopisy má dodnes schované. Prozradila také, že k malování ji přivedl herecký kolega Jan Kanyza, vystavovat by prý však spolu nemohli.

Iva Hüttnerová | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

I když vaše puberta proběhla ve znamení rebélie a studium na gymnáziu jste nedokončila, absolvovala jste úspěšně DAMU. Mezi vaše oblíbené profesory patřil Ota Sklenčka. Jak na něj vzpomínáte?
Byl nejen skvělý herec, ale i člověk. Své studenty měl rád, pomáhal nám, jak to šlo. Dlouhé hodiny trávil u Železničního mostu na své pramici a chytal ryby. Také rád a dobře maloval. Dodnes mám schovaná jeho psaní a pohledy, které vždy ozdobil malůvkami. Nejraději mám gratulaci k narození mého syna. Těšil se, že ho bude za dvacet let přijímat na DAMU. Tenkrát mi připadal jako starý moudrý muž, až teď mi došlo, že mu bylo málo přes padesát.

Fotogalerie

Jste žena minimálně dvou profesí, ve které z nich se cítíte svobodnější?
Svobodnější je jednoznačně malování. To můžu dělat, kdy chci a jak chci. Když se mé obrázky někomu líbí, jsem potěšená, ale nezoufám si, když je to jinak. Práci v divadle či televizi ovlivňuje spousta věcí a lidí, pořád se vlastně čeká na „příležitost“. Ta se může, i ne vlastní vinou, promarnit. Na druhou stranu, malování je osamělé, a já jsem šťastná mezi lidmi.

K malířství vás přivedl spolužák z herecké akademie a kolega Jan Kanyza. Stejně jako on i vy hojně své obrazy vystavujete. Představili jste někdy nebo představíte svou tvorbu společně?
Honza maluje úžasné abstraktní obrazy a ze všech takzvaných malujících herců je nejprofesionálnější. Naše výtvarné styly jsou hodně odlišné a vystavovat společně by asi nešlo. Máme se ale rádi už od studií a vzájemně se respektujeme.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Velké sedlo:
Jitka Smutná
Jana Krausová
Pavel Nový

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Druhý dech:
Veronika Žilková
Ilona Svobodová
Vladimír Kratina

Bylo nás šest:
Stanislava Jachnická
Jan Šťastný
Regina Řandová

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Cirkus Humberto:
Petr Nárožný
Pavel Mang
Rudolf Hrušínský
Jaromír Hanzlík

Hříchy pro pátera Knoxe:
Gabriela Filippi
Jan Kanyza
Lucie Zedníčková

Údolí bílých králů:
Miroslav Etzler
Zdeněk Žák
Lucie Vondráčková

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Největší z pierotů:
Miloslav Mejzlík

Vedete si evidenci, kolik vaše celoživotní malířské dílo čítá kousků?
Protože maluji pravidelně téměř padesát let, opravdu nemám tušení, kolik jsem toho namalovala. Ale už dlouho každým rokem dělám kalendáře a z nich mám trochu přehled, co jsem kdy namalovala.

Jak byste popsala proces vzniku obrazu?
Nejdůležitější je nápad, téma, situace. Nejprve si udělám podklad, jestli je léto, zima, den či noc a pak týden čekám, až to uschne. Pak přijde nejhezčí fáze. Zabydlení obrázku domy, stromy, lidmi. Ze všeho nejradši maluji tváře a psy. A nakonec, znovu po uschnutí, vylepšuji detaily.

Jste autorkou vykládacích karet, umíte je i sama vykládat? Věříte v osud?
Udělat vykládací karty byl krásný úkol. Nebylo snadné najít obecný symbol pro smutek, štěstí, žárlivost či naději. Třicet dva slov, ze kterých se skládá život, a vtěsnat to do malých obrázků. Vykládat karty ale neumím a ke kartářce nechodím. Jen občas si levou rukou od srdce poslepu vytáhnu tři karty, jestli mi třeba osud nechce něco naznačit. Když jsou špatné, tahám znovu.

Herectvím kompenzujete osamělost malíře. Pomáháte si při studiu rolí fantazií, kterou používáte i při malování? Vnímáte například text v obrazech?
Například můj oblíbený Bohumil Hrabal svými texty přímo provokuje fantazii. Když jsem v divadle zkoušela roli Pepina v Postřižinách, namalovala jsem z nich spoustu obrázků. Myslím, že herecká a výtvarná fantazie si jsou dost podobné.

Na základě onoho energického Pepina pro vás před časem Jiří Just napsal představení s názvem Domácí štěstí@hned, ve kterém dvě hodiny coby postava Vilemína Gruntorádová pěkně řádíte. Jak se vám hraje?
Text hry svým způsobem vychází z mých knížek babičkovských rad. Jiří Just mi napsal krásnou roli, jen zapomněl, že je mi o třicet let víc, než když jsem hrála strýce Pepina a že už bohužel nemám takovou páru. Ale snažím se, tohle představení si opravdu užívám. A diváci se většinou dobře baví.

Zmíněná hra má souvislost i s vaším úspěšným televizním pořadem Domácí štěstí, ve kterém jste skvěle zúročila svou vášeň pro pradávné rady, recepty i předměty. Přibyly do vaší sbírky v poslední době nějaké zajímavé kousky z této oblasti?
Z posbíraných rad našich babiček jsem vydala dvě knihy a další zatím nechystám. Se sbíráním starých předmětů jsem musela přestat z prostého důvodu: už to nemám kam dávat. Ale v mé sbírce je řada pozoruhodných věcí, třeba z pozůstalosti Emy Destinové, Bohumila Hrabala, Elišky Junkové a dalších. Momentálně je moje sbírání vystaveno na zámku Chyše u Lubence.

Jste velkou obdivovatelkou Boženy Němcové, sbíráte její knihy i busty, dokonce jste jí věnovala jeden ze svých obrázků. Čím je vám tak blízká?
Jako malá holka jsem hrála v divadle Barunku v Babičce a pak jsem se k téhle knížce vracela v různých etapách života. A tak mám pochopitelně vztah i k její autorce, o které jsem se toho nejvíc dozvěděla z její korespondence. Svou touhou po lásce, svobodě, svou energií a nešťastným osudem mě vždycky zajímala a přitahovala. Mám ji moc ráda.

Součástí vaší herecké profese jsou i televizní seriály. Vzpomenete si na svou roli ve velkolepé výpravné televizní podívané Největší z pierotů?
V tomhle seriálu jsem byla jednou z hereček ansámblu, kde hrál Jean Gaspard Deburau. Vladimír Javorský byl fantastický, měl dokonalou pohybovou průpravu a byl slavnému mimovi opravdu podobný. Točilo se v karlínské Invalidovně, v okolních ulicích a na divadelní výstupy jsme jezdili až do půvabného divadla v Táboře. Mým úkolem bylo v jednu chvíli zazpívat Marseillaisu a přesto, že je to už skoro třicet let, pořád si její text pamatuji. Škoda, že se tenhle seriál tak málo reprízuje, viděla jsem ho jen jednou a moc se mi líbil.

Do povědomí televizních diváků jste v posledních letech prostřednictvím seriálu Ordinace v růžové zahradě vstupovala coby hospodyně Jolana Lepařová. Čím vám byla blízká ona?
Měla jsem štěstí na pěknou roli, která měla svůj vývoj. Lepařka se z bezdomovkyně vypracovala na hospodyni u Suchých, měla zdravý selský rozum a smysl pro humor. Vždycky jsem se těšila na nový scénář a na to, co pro ni autoři vymysleli v dalším díle.

Vlasta Žehrová a Iva Hüttnerová v seriálu Ordinace v růžové zahradě (2005)

Ordinace v růžové zahradě (2005)

Iva Hüttnerová v pořadu Domácí štěstí (2000)

Domácí štěstí (2000)

Obraz Babička v kuchyni od Ivy Hüttnerové

Obraz Babička v kuchyni

Tato role vám do života přinesla i velkou popularitu. Vzpomenete si na nějaká setkání s vašimi televizními fanoušky i v běžném životě?
Seriálová popularita je specifická a já se s ní setkala až v pokročilém věku. Možná proto mě tak zaskočila. Přestože jsem z obrazovky zmizela už téměř před rokem, pořád mě lidé oslovují jménem té role. Zaujala mě jedna dáma v obchodě, když mě ukazovala svým dětem se slovy: „Podívejte, to je ta paní, Lepařová, co maluje ty hezké obrázky!“

Sledujete sama televizní seriály a televizní tvorbu vůbec?
Z profesního zájmu se občas podívám, kam se ubírají osudy mých kolegů z Ordinace. Z českých seriálů mám nejraději Ulici. Z těch zahraničních nedám dopustit na Sex ve městě. A nikdy si nenechám ujít staré seriály s vynikajícími českými herci jako Byl jednou jeden dům, Sňatky z rozumu, Cirkus Humberto a další. Říkám si vždycky, jaká to musela být radost v nich hrát.

Tento rok oslavíte významné životní jubileum, co všechno chystáte?
Nějak rychle to uteklo a zničehonic jubileum! Naštěstí mám kolem sebe starší lidi, než jsem já, kteří si života užívají s velkou chutí. Tak doufám, že budu mít dost energie a zdraví, aby se to dařilo i mně. Od konce listopadu budu mít velkou výstavu obrázků v Novoměstské radnici v Praze, diář mám pořád plný a s kamarády a rodinou se to taky chystám poctivě oslavit. Vždyť kolik těch jubileí mám ještě před sebou?

Autor:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Nechtěli mě v televizi, tak jsem se stal zpěvákem, říká Leoš Mareš

Leoš Mareš

Léta se snažil dokázat, že není zpívající blázen v kožichu, nýbrž především moderátor. A pak se před třemi lety něco...

Řepka dostal výzvu k nástupu do věznice. Soud mu dal týden

Tomáš Řepka

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka obdržel od soudu výzvu k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody. Nastoupit...

Další z rubriky

DiCaprio a Pitt na premiéře v Cannes. Nenechala si je ujít ani Kurková

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt na premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu (Cannes,...

Ve středu večer měl v Cannes premiéru nový film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. Nechyběly ani hlavní hvězdy...

Člověk musí mít prostor smířit se s umíráním, míní Jitka Čvančarová

Jitka Čvančarová

Daří se jí. Herečka Jitka Čvančarová (41) má skvělého manžela, krásný dům, úžasné děti, úspěšné role. Přestože může na...

Cvičení mě baví, takže ještě nejsem tak stará, říká Zuzana Bubílková

Zuzana Bubílková (29. dubna 2019)

Moderátorka Zuzana Bubílková (67) se může pochlubit štíhlou postavou. Nemá ji ovšem zadarmo. Když je u syna Tomáše v...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz