Internet nabízí přímý přenos oslav od pyramid

  16:43aktualizováno  16:43
- Desetitisíce lidí se chytají oslavit příchod roku 2000 u paty pyramid v egyptské Gíze. Pro monumentální stavby rýsujících se proti obzoru již 4500 let bude ale rok 2000 další z mnoha, neboť jak říká staré arabské přísloví: "Člověk má strach z času, ale čas se bojí pyramid." Přes vznešenost místa oslavy rozhodně nebudou tiché ani zakřiknuté, píše agentura Reuters. Francouzský hudebník Jean-Michel Jarre "rozbalí" nejdostupnější zvukotechniku a od soumraku posledního dne roku do následujícího rozbřesku nabídne asi 50.000 divákům elektronickou operu s názvem Dvanáct snů slunce.

Spolu s ním vystoupí 1000 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Koncert bude snímán televizními kamerami a bude možné ho sledovat také na internetové adrese www.virtuetv.com.

O půlnoci snese vrtulník zlatou špici na Cheopsovu pyramidu. Podle egyptologa Zahího Haváse se tak největší z pyramid bude podobat tomu, jak vypadala po dokončení. Havás, který je také ředitelem památek v Gíze, chce prakticky demonstrovat, že tvůrci pyramid jsou Egypťané, a nikoli "zednáři, Židé nebo ztracená civilizace Atlantidy", jak tvrdí různé sekty.

Havás prý osobně před pěti lety narazil na hieroglyfický nápis, který popisoval špičku pyramidy jako pozlacený kámen, který dělníci na pyramidu dopravovali při slavnostním obřadu a s tancem. "Interpretuji to tak, že jakmile dal král na pyramidu dopravit vrchol, znamenalo to, že stavba je hotová. Všichni tančili, protože pyramida byl národní projekt," tvrdí Havás.

Nasazování zlatého vrcholu i Jarrův koncert má v Egyptě řadu kritiků. Někteří tvrdí, že staré památky nemají být nijak měněny, a další by si přáli, aby při tak významných oslavách zněla egyptská, a nikoli cizí hudba. Žádná z těchto debat nezabrání vybraným hostům slavit v jednom z 12 luxusních stanů, které budou stát pod pyramidami. Každý pojme 500 lidí a za slavnostní večeři s přípitkem se bude počítat 400 dolarů. Stany budou vytápěny a v každém bude obří obrazovka, na níž bude promítán Jarrův koncert.

Stan, který bude stát uprostřed ostatních, je rezervován pro egyptského prezidenta Husního Mubaraka a jeho suitu. Prezident, který unikl několika nezdařeným atentátům, bude přísně střežen. Ti, kdo na oslavy v teple nemají, si mohou za pouhých 50 egyptských liber (11,5 dolaru) stoupnout před pódium, ale musejí počítat s nevlídnou zimou i větrem prohánějícím se po plošině.

Protože na přelomu roku bude stále ještě islámský postní měsíc ramadán, nebude se mimo stany prodávat žádný alkohol. Kdo si bude chtít venku připít, musí si šampaňské přinést s sebou. Obyčejní Egypťané, kteří se nikdy neřídí křesťanským, nýbrž lunárním rokem, budou letošním oslavám konce roku věnovat zřejmě malou pozornost, protože se navíc kryjí s ramadánem. Pro většinu z nich to bude "večírek cizinců".

Egyptské pyramidy lákají turisty.

Autor:

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Bojujte proti falešnému pornu, vyzývá ženy Scarlett Johanssonová

Scarlett Johanssonová na promo fotografiích značky DOLCE AND GABBANA (2009)

Hollywoodská herečka Scarlett Johanssonová (34) nabádá ženy, které se staly oběťmi falešného porna, aby se k celé věci...

Novotného sestra: Byl vždycky trochu hovado, ale manželka ho zpracovala

Pavel Novotný a jeho sestra Lenka Fialová

Někdejší protekční fracek, král bulváru a pokerová star Pavel Novotný (37) je nyní starostou pražských Řeporyjí. Jeho...

Další z rubriky

Na hubnutí po porodu jsem nespěchala, prozradila Eva Longoria

Herečka Eva Longoria a její sexy korálový model.

Eva Longoria (43) tvrdí, že po porodu svého prvního syna nedrží žádné striktní diety a na úbytek váhy nespěchá. „K...

Nárožný: Pohádky mám stále rád, ale nelíbí se mi některé moderní prvky

Petr Nárožný

Jeho hlasem mluví večerníčkové postavy a sám se objevil ve spoustě pohádek. I proto herec Petr Nárožný (80) neváhal ve...

Sex je důležitá součást mého života, říká Martin Freeman

Martin Freeman (New York, 19. dubna 2018)

Herec Martin Freeman (47) je sice nezadaný, ale rozhodně nežije v celibátu. Představitel doktora Watsona ze seriálu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SMĚNY V LISOVNĚ PLASTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz