Slídění paparazziů je nepřijatelné, řekl soud. Křížovi získají půl milionu

  16:40aktualizováno  16:40
Herci Pavlu Křížovi a jeho manželce Jolaně musí vydavatel časopisu Sedmička, společnost Empresa Media, zaplatit půl milionu korun. Ve čtvrtek o tom rozhodl Městský soud v Praze. Bulvární fotografové dvojici delší čas špehovali a časopis pak tajně pořízené fotografie zveřejnil. Podle soudu jde o hrubý zásah do soukromí.

Ve čtvrtek vyhlášený pravomocný rozsudek může být ranou pro tuzemský bulvár. Městský soud v Praze totiž ve sporu herce Pavla Kříže a jeho manželky Jolany s vydavatelstvím Empresa Media označil praktiky takzvaných paparazziů (bulvárních fotografů), kteří špehují a potají fotí známé osobnosti, za nezákonné.

Fotogalerie

„Slídění, sledování, číhání na žalobce (tehdy partnery, nyní již manžele Křížovy, pozn. red.) v rámci jejich soukromého života, je věc, která je hrubým zásahem do osobnostních práv. To čekání tam, to sledování, ta otázka zásahu do soukromého života, byť celebrit, je věc, která není v pořádku,“ řekla předsedkyně senátu Veronika Křesťanová.

Týdeník Sedmička loni v červnu nejprve v tištěné verzi a pak na internetu zveřejnil článek o Pavlu Křížovi s názvem „Má novou lásku“. Autoři v něm popisovali, jak herce sledovali a že podle jejich anonymního zdroje odletěl na dovolenou k moři s milenkou.

Článek obsahoval fotografie pořízené například před Křížovým domem, odkud pár odjížděl na letiště. „Fotografové týdeníku Sedmička byli filmovému básníkovi Štěpánu Šafránkovi v patách již delší dobu,“ napsali do článku autoři.

Jednoho ze členů senátu ve čtvrtek ještě před vyhlášením rozsudku zajímalo, jak vnímá vydavatelství Empresa Media tyto praktiky bulvárních fotografů.

„Má žalovaná (společnost) nějaký náhled na tyto snímky? Jak se k tomu staví?“ zjišťoval soudce Tomáš Novosad. „V této věci je podle nás podstatné, že tyto snímky byly pořízeny na veřejném prostranství,“ odpověděl mu právní zástupce vydavatelství Jiří Kmec. „A sledování toho života (Kříže a jeho partnerky) ze strany fotoreportérů? Má na to žalovaná nějaký sebekritický náhled?“ ptal se dál soudce. „To jsem s klientem neřešil,“ oznámil advokát. „To mi stačí,“ reagoval soudce.

Nedostatek sebereflexe vydavatelství se následně projevil ve vyhlášeném rozsudku. „Žalovaná tak, jak se vyjadřuje ve svých písemných podáních, ale i dnes, jak bylo předneseno, si tento aspekt (nezákonné jednání fotografů) stále neuvědomuje. Z tohoto důvodu jsme rozhodli o zvýšení satisfakce,“ uvedla předsedkyně Veronika Křesťanová.

U první instance vysoudili Křížovi odškodnění v celkové výši 250 tisíc korun (herec 150 tisíc, jeho partnerka 100 tisíc). Odvolací soud nyní rozhodl, že čtvrt milionu dostane od vydavatelství každý z nich. Empresa Media se jim také musí veřejně omluvit v časopisu Sedmička i na svém webu.

O partnerech celebrit média psát mohou

Soud také připomněl, že novináři mohou publikovat informace o partnerech známých osobností. V tom problém není.

„Odvolací soud již v jiných věcech vyřkl, že sama okolnost, že osoba veřejného zájmu, což pan žalobce (Pavel Kříž) jistě je, má určitého partnera, partnerku, ten se nějak jmenuje, případně se věnuje nějaké profesi, je informace, která je vyňata z jeho informačního soukromí. I ten partner musí počítat s tím, že (tato informace) bude zveřejněna,“ připomněla předsedkyně senátu.

Křížovi se podařilo před médii utajit, že jeho kanadská manželka před časem zemřela a on se stal vdovcem. Když se začal na akcích objevovat s Jolanou Kijonkovou a média se ho na jejich vztah ptala, měl to podle soudu objasnit, aby předešel spekulacím.

Empresa Media

Jaromír Soukup
  • česká mediální společnost, která vznikla v roce 2000
  • z pozice předsedy představenstva ji řídí Jaromír Soukup
  • v roce 2015 v ní získala menšinový podíl čínská investiční společnost CEFC
  • vydává například časopisy Týden, Instinkt, Sedmička, Popcorn a další
  • patří do ní i celoplošná TV Barrandov

„Odvolacímu soudu je zcela zřejmé, že je to záležitost (úmrtí manželky), která je pro žalobce velmi citlivá. Že se mu ji podařilo v zásadě před médii utajit. Ale v okamžiku, kdy se objeví už veřejně s novou partnerkou, musí počítat s tím, že bude oprávněně nastolena otázka, co se stalo s jeho předchozím vztahem. On ani neřekl, že již netrvá, neuvedl to na pravou míru,“ vysvětlila soudkyně Křesťanová.

Sedmička pak ve sporném článku naznačila, že ženatý Kříž má mimomanželský poměr, což nebyla pravda. „Máme za to, že významnou měrou si za ten zásah odpovídá žalující strana sama. Žalobce měl ve své moci to vysvětlit, ale nevysvětlil,“ dodala předsedkyně senátu.

Křížovi žádali od vydavatelství celkem 2,4 milionu korun, vysoudili zhruba pětinu.

Vydavatelství musí herci a jeho ženě poslat odškodnění do tří dnů od doručení písemného rozsudku. Osmidenní lhůtu dostalo na publikaci omluvy. Právní zástupci obou stran nechtěli vyhlášený rozsudek po jednání soudu komentovat.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Karel Gott trpí akutní leukémií, léčí se ambulantně v nemocnici

Osmdesátiny Karla Gotta se slavily 21. června 2019 v pražském Divadle Na...

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to potvrdil na...

Manželka je mentálně nemocná. Syna jsem neviděl dva měsíce, tvrdí Janeček

Karel Janeček a jeho syn Yanis

Karel Janeček (46) zveřejnil na sociálních sítích informaci o tom, že jeho manželka Mariem Mhadhbi (35) na něj podala...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Vondráčková a Michal prohráli spor s televizí Nova. Žalují i Primu

Martin Michal a Helena Vondráčková (20. listopadu 2017)

Vrchní soud v Praze v pondělí pravomocně zamítl žalobu zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala na...

Další z rubriky

Třicet let provozuji bílou magii v ženském kruhu, svěřila se Anistonová

Jennifer Anistonová na premiéře filmu Já, knedlíček (Los Angeles, 6. prosince...

Jennifer Anistonová (50) tvrdí, že bílá magie má velkou zásluhu na jejím úspěchu v práci i v soukromém životě....

S Ashtonem jsme čekali dítě. Potratila jsem v šestém měsíci, přiznala Moore

Demi Moore a Ashton Kutcher v době, kdy tvořili pár.

Šestapadesátiletá herečka Demi Moore vydává knihu o svém životě, která informuje o dosud nevyřčených tajemstvích....

K vyjádřením o Putinovi mě přiměla italská média, říká zpěvák Al Bano

Al Bano / Vladimir Putin (2019)

Italský zpěvák Al Bano (76), který se proslavil v 80. letech hity jako Felicita nebo Sharazan, bude moci podle svého...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SVAŘOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz