Vondráčková s manželem žalují stát kvůli pomalé justici. Vysoudili čtvrt milionu

  9:03aktualizováno  9:03
Zpěvačce Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi došla trpělivost s tempem, jakým soudkyně Městského soudu v Praze Jaroslava Lobotková řešila jejich spory na ochranu osobnosti. Zažalovali stát a částečně uspěli. Za průtahy je má ministerstvo spravedlnosti odškodnit částkou 268 tisíc korun.

Helena Vondráčková a Martin Michal | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Vondráčková s Michalem podali v roce 2013 tři žaloby na tři mediální společnosti. Nejprve jim vadil článek v časopisu Týden nazvaný „Helena a její chlapci“. Autoři v něm psali, že Michal je garážový podnikatel či mistr republiky v soudních sporech a jeho syn Antonín „si může pomalu nárokovat stejný titul v daňových únicích“, za něž mu hrozí až deset let vězení.

Fotogalerie

Manželé kvůli článku zažalovali v únoru 2013 společnost Empresa Media, která časopis Týden vydává. Jejich další žaloba v dubnu téhož roku mířila na televizi Prima kvůli sérii reportáží, v nichž měli být také „neoprávněně spojováni“ s údajnou trestnou činností Michalova syna. O měsíc později se začali soudit i s televizí Nova.

Všechny tři spory na ochranu osobnosti měla na Městském soudu v Praze vyřešit soudkyně Jaroslava Lobotková. V tom prvním s Empresou rozhodla po třech letech. Jenže nadřízený soud její verdikt zrušil a nařídil, aby věc projednala znovu a lépe.

Podobné to bylo s žalobami na televize. Rozsudek ve sporu s Primou (žaloba zamítnuta) vyhlásila soudkyně po více než třech letech, konkrétně 21. listopadu 2016.

V kauze s Novou sice padl verdikt hned u prvního stání. To se však konalo až 30. března 2015, tedy téměř dva roky po podání žaloby. Soudkyně ji také zamítla. Obě tato rozhodnutí kvůli chybám následně zrušil Vrchní soud v Praze.

Soudkyně Jaroslava Lobotková přichází do jednací síně (22. 4. 2013)

Soudkyně Jaroslava Lobotková přichází do jednací síně (22. 4. 2013)

Lobotková tak musela řešit všechny tři spory znovu. Nové rozsudky vyhlásila v průběhu loňského roku. Žaloby opět zamítla, s výjimkou té na společnost Empresa Media, kde Vondráčkové přiznala odškodnění sto tisíc korun. Zpěvačka žádala trojnásobek.

Ani jedna z těchto projednávaných věcí není po šesti letech pravomocně skončena.

Pět tisíc za každý měsíc průtahů

Vondráčková s Michalem mají se soudkyní Lobotkovou dlouhodobý problém. Opakovaně si stěžovali na její údajnou podjatost a žádali, aby spory řešil někdo jiný. S námitkami však neuspěli.

Některé spory a soudy

Loni v květnu podali k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Rozsudky Lobotkové, které zrušil vrchní soud, označili za nezákonné a žádali odškodnění. Finanční satisfakci požadovali také za průtahy, kterých se podle nich soudkyně dopustila. Od státu chtěli celkem 1,23 milionu korun. Každý z nich vyčíslil svou újmu na 615 200 korun.

Soudce Martin Trepka detailně přezkoumal práci Jaroslavy Lobotkové a dospěl k závěru, že žaloba Vondráčkové i Michala je zčásti důvodná. „V posuzovaném řízení došlo k nesprávnému úřednímu postupu spočívajícímu v nepřiměřené délce řízení,“ konstatoval soudce.

Soudkyně podle jeho výpočtů zavinila průtahy v celkové délce 53 měsíců. Nejdelší (dvacetiměsíční) skluz způsobila ve sporu s TV Nova.

Z rozsudku však také vyplývá, že za část průtahů si mohou žalobci sami, třeba tím, že nezaplatili soudní poplatek.

Zpěvačce a jejímu manželovi nakonec soud přiznal dohromady 268 502 korun, což je asi pětina původně požadované sumy. Za každý měsíc, kdy se jejich spor bezdůvodně vlekl, vysoudili Vondráčková a Michal přes pět tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti jim má poslat peníze do patnácti dnů od právní moci rozsudku.

Soudce Trepka na druhou stranu odmítl, že by zrušené rozsudky bylo možné považovat za nezákonné. V této části žalobu Vondráčkové a Michala zamítl. Verdikt není pravomocný, kvůli podaným odvoláním ho musí přezkoumat nadřízená instance.

Autor článku požádal o vyjádření kritizovanou soudkyni Jaroslavu Lobotkovou. Na zaslané dotazy zatím neodpověděla.

Helena Vondráčková a její manžel, respektive jeho agentura MM Praha, se soudí poměrně často. Mezi nejznámější spory patřila prohraná žaloba na zpěvačku Martu Kubišovou. S jinými žalobami, například na bulvár, byla dvojice úspěšnější.

Spor s Martou Kubišovou Michalova agentura prohrála (září 2010):

Vondráčkovou v minulosti rozzlobilo třeba lživé tvrzení, že kvůli kariéře podstoupila potrat, nebo dehonestující video, v němž byla spojována s výstavou preparovaných těl Bodies.

Michal podal loni trestní oznámení na starostu Dolních Studének Radima Sršně za jeho výrok, že „jako normální lidé chodí pravidelně do kostela nebo do posilovny, agentura MM vlastněná manželem Heleny Vondráčkové Martinem Michalem chodí pravidelně podávat trestní oznámení na kde koho“. Policie později odložila věc s tím, že se starosta ničeho nezákonného nedopustil.

Soudy mě neuvěřitelně stresovaly, říká Helena Vondráčková (květen 2018):

Autor:

Nejčtenější

Hodně záleží na tom, jestli je dítě počato vědomě a láskyplně, říká Dušek

Jaroslav Dušek

Improvizátor a herec Jaroslav Dušek (58) je i velký samorost. Chystá knížku První dotek, v níž budou některé jeho...

Manželé Miley Cyrusová a Liam Hemsworth se necelý rok po svatbě rozešli

Liam Hemsworth a Miley Cyrusová (2012)

Zpěvačka Miley Cyrusová (26) a její manžel Liam Hemsworth (29) se necelý rok po svatbě rozešli. „Rozhodli se, že toto...

Libor Bouček se potřetí oženil. Držte nám palce, vzkázal

Gabriela Bendová a Libor Bouček

Moderátor Libor Bouček (38) se v sobotu oženil. Po pětiletém vztahu si vzal finalistku soutěže krásy z roku 2014...

Ženy obvinily Dominga ze sexuálního obtěžování. Vždy souhlasily, tvrdí pěvec

Plácido Domingo s tanečnicemi ze skupiny The Rockettes (New York, 27. února...

Operního zpěváka a dirigenta Plácida Dominga (78) obvinili, že nutil ženy k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci...

Vondráčkovou spojují s parkouristou Zonygou. Je to známý, tvrdí zpěvačka

Tomáš Zonyga a Lucie Vondráčková (Praha, 13. srpna 2019)

Lucie Vondráčková (39) odletěla do Kanady. Na letišti ji vyfotili s parkuristou Tomášem Zonygou (26). Podle bulváru...

Další z rubriky

Zloděje, který se podobá Rossovi z Přátel, odsoudili na 9 měsíců vězení

Americký herec David Schwimmer a zloděj z anglického Blackpoolu (vpravo)

Devět měsíců vězení za krádež a podvod vyměřil britský soud muži, který se nápadně podobá americkému herci Davidu...

Moc mezi celebrity nechodím. Většinou si jen stěžují, říká Dalibor Janda

Dalibor Janda

Ačkoliv už jeho písně neboří nejnovější žebříčky hitparád, trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda (66) má tolik...

Spousta lidí se na Instagramu mění v chodící reklamu, míní Vagnerová

Hana Vagnerová

Herečka Hana Vagnerová (36) nedávno fotila charitativní kalendář. Přiznala, že si to užila a rozpovídala se také o...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz