Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Gott a Balogová: Co je k sobě přivedlo

  14:31
Když se objevila zpráva, že Karel Gott zazpívá duet s Martinou Balogovou, hodně lidí si řeklo: Proč to ten Gott dělá? Jiní se zase divili: Má to Balogová zapotřebí? Ti dva byli první, ale určitě ne poslední. Zavedení umělci, skladatelé, textaři i zpěváci, se spojují s talenty ze SuperStar.

NA KONCI ČLÁNKU ČTĚTE ROZHOVOR S MARTINOU BALOGOVOU A KARLEM GOTTEM.

Mohou za to dva pánové, kterým bylo letos pětašedesát a kteří mají platinových desek tolik, že by jimi zakryli Václavské náměstí. Může za to nesouhlas s davem.

V soutěži Česko hledá SuperStar si oblíbili slečnu, která však zůstala jen do šestého kola. Pak diváci Martinu Balogovou vyřadili.

"Jsem zklamaný a natočím s ní duet," prohlásil tehdy Karel Gott. "Složím vám ho," přidal se Karel Svoboda.

Od roku 1968, kdy Svoboda přes noc u lahve whisky složil hitovku Lady Carneval, nenapsal žádnou píseň rychleji. "Za deset dní byla hotová nahrávka ve studiu," popisuje. Ale proč tak spěchal? "Chtěl jsem napravit nespravedlnost. Takový hlas, jako má Martina, u nás dlouho nebyl. Až do jejího vyřazení jsem si myslel, že jsme národ muzikantů."

Svoboda popohnal autora slov Petra Šišku, který mu vrátil text s názvem Svět je prostě nekonečná pláž. Natáčení šlo tak rychle, že nebyl čas zkoumat, jestli se k sobě zpěv Gotta a Balogové hodí. To je přitom základ: pokud má jeden ze zpěváků odlišně posazený hlas - například mnohem hrubší, jímž toho druhého překřičí - výsledek je často špatný.

Gott s Balogovou si však sedli. "Martina má čistý hlas a romské srdce," tvrdí Svoboda. "Dala do toho velké emoce a já mám po dlouhé době duet, se kterým jsem spokojen." Jsou však i názory opačné. "Takových duetů už jsem slyšel," říká hudební kritik Josef Vlček. "Není ani dobrý, ani špatný. Spíš komerční průměr."

Deset slavných českých duetů

Láska nebeská
(Eva Pilarová, Waldemar Matuška)
Kde jsi včera byl a s kým
(Helena Vondráčková, Waldemar Matuška)
Jedeme dál
(Petra Janů, Petr Janda)
Vím, že jsi se mnou
(Leona Machálková, Daniel Hůlka)
Levandulová
(Hana Hegerová, Petr Hapka)
Knoflíky lásky
(Iveta Bartošová, Petr Sepéši)
S tím bláznem si nic nezačínej
(Marie Rottrová, Pavel Bobek)
Dívám se, dívám
(Lucie Bílá, Petr Hapka)
My dva a čas
(Yvetta Simonová, Milan Chladil)
Duhová víla
(Hana Zagorová, Petr Rezek)

Ať tak či tak, spojení zavedeného zpěváka a objevu ze SuperStar je v módě. Jistě vznikne další duet, ale určitě ne z dobré vůle pomoci talentům. "Zpívání je jedním z mála oborů, kdy se starší mohou přiučit od mladších," tvrdí Vlček. "Desítka ze SuperStar patří k nejsledovanějším lidem v zemi a starší zpěváci si na nich rádi přihřejí popularitu."

Nejen zpěváci, ale i skladatelé a textaři přiznávají, že si soutěž talentů pečlivě hlídali. Jak by také ne, je to, jako když fotbalový manažer sleduje turnaje mládeže. I jemu jde o budoucí živobytí. Umění se stejně jako sport stalo byznysem.

Téměř čtyřicet let zpívali Karel Gott s Helenou Vondráčkovou každý zvlášť. Před čtyřmi lety spolu vystoupili v newyorské Carnegie Hall, a protože měli úspěch, vyjeli na první společné turné. Sportovní haly byly vyprodané. Ještě předtím, než Vondráčková na přelomu tisíciletí chytila druhý dech, byla jednoznačnou královnou českého popu Lucie Bílá. Není tedy divu, že tehdy zpíval Gott s ní. A není divu, že si teď vybral Balogovou. "Duet už jsem nazpíval se všemi předními zpěvačkami," říká.

Je to trend. A obchod výhodný pro obě strany. I když Balogová českou hudbu neposlouchá a radši zpívá anglicky, potřebuje nastartovat kariéru. A vedle koho jiného se jí to povede líp, než vedle muže, jenž získal devětadvacet Slavíků. Stejný princip platí i v zahraničí. Když mazaná obchodnice Madonna viděla, že zájem o ní upadá, oslovila o generaci mladší krásku Britney Spearsovou a nazpívali hit Me Against The Music.
VÍCE ČTĚTE ZDE:
IDEÁL JE MATUŠKA A PILAROVÁ

Dvojrozhovor s Karlem Gottem a Martinou Balogovou
Balogová: On byl můj idol
Gott: Její zpěv mě strhl

Kdy jste si jeden druhého poprvé všimli?
Balogová: Slýchala jsem Karla v rádiu. Vybavuju si jednu jeho písničku. "Když jsem já byl tenkrát kluk..." Tu mám od něj nejradši.
Gott: Mě Martina zaujala hned v prvním finálovém večeru SuperStar.

Čím?
Gott: Hudebním cítěním, to mi bylo vždycky blízké. Dává do zpěvu něco svého, něco, co nejde vyjádřit notami. Kromě toho mi bylo jasné, že má v sobě rutinu. A zpěv by měl mít v sobě něco erotického, to Martina má. Na to nejsou žádné konzervatoře ani akademie.
Balogová: Sex-appeal do zpěvu patří. A talent mám po otci, ten krásně zpívá i hraje na kytaru.
Gott: No vidíte. Mé dvě dcery mají absolutní antitalent a můj otec nezpíval vůbec. Hvízdal si a ještě falešně.

Popište Karla jako zpěváka.
Balogová:
Je mezi námi věkový rozdíl, ale on je špička. Hvězda. Hodně ho uznávám. A zpívat s ním? To byl sen!

Ten sen začal v neděli 30. května, kdy v soutěži Česko hledá SuperStar zbyli čtyři zpěváci a vy jste vypadla.
Balogová: To mi ani nepřipomínejte!

Co se potom dělo?
Gott: Ten večer jsem seděl u televize. SuperStar jsem si hlídal a byl jsem překvapený. Martina byla pro mě favoritka a nejen pro mě, s ostatními zpěváky jsme si o ní často povídali. Bylo nás mnoho, kdo jsme jí fandili. Nechci otupovat výkon druhých, ale Martina mě strhla. Právě při jejím zpěvu mě mrazilo.

Takže jste si řekl něco jako: Nespravedlnost!
Gott: To ne, to je moc silné slovo, přece jen rozhodli lidé. Okamžitě mi ale volal Karel Svoboda. "Viděls to? Co tomu říkáš? Já vím, že už léta tvrdím, že nebudu psát pop-music a že budu dělat hudbu pro filmy nebo možná složím muzikál. Ale jí něco napíšu." Následoval telefonát z Novy, že chystají pořad, v němž finalisté budou zpívat duety. Martina si vybrala mě a Karel Svoboda se znovu ozval. "Co kdybych vám to napsal já? Hned na to sednu!" Takové nadšení jsem od něj dlouho neviděl.

Napsal píseň Svět je prostě nekonečná pláž a říká, že to byla jeho nejrychlejší od dob Lady Carneval. Tu v roce 1968 složil přes noc.
Gott: To nebylo přes noc, to bylo za půl hodiny, z radosti, že nás vyslali do Rio de Janeira. Když člověk začne moc vymýšlet, škrtat a měnit, není to ono.

Vy jste měla hned jasno, že si vyberete Karla Gotta?
Balogová: O nikom jiném jsem nepřemýšlela. On byl můj idol, kdyby si ho vybral někdo jiný, nedala bych ho. Vlastně jsem ten sen sebrala tátovi, on si vždycky chtěl zazpívat s Gottem.

Měla jste pro vás dva vybranou písničku?
Balogová: Měla. Jmenuje se Endless Love a nazpívali ji třeba Lionel Ritchie s Dianou Rossovou.
Gott: To je krásný duet, ale cizí repertoár má mnoho rizik. Dochází ke srovnání s originálem. Sice večer zazáří, ale druhý den vyšumí. Lidi si řeknou: "No, tak nám to předvedli a jede se dál." Tenhle duet je původní, napsaný jen pro nás a na to je člověk dvojnásobně hrdý.

Co jste si říkali, když jste ho poprvé slyšeli?

Gott: Přišel jsem do studia a hlas Martiny už tam byl nahraný. O to větší jsem měl chuť. První verzi jsem se rozhodl nazpívat o oktávu níž. Když přebírám druhou sloku, každý by čekal tenor a já zpívám spíš baryton. Bavilo mě ve studiu hledat jiné barvy hlasu, takové negottovské.

Další pěvecké partnerky Karla Gotta
Marcela Holanová
(Čau, lásko)
Darina Rolincová
(Zvonky štěstí)
Lucie Bílá
(Co sudičky přály nám)
Helena Vondráčková
(Song hrál nám ten ďábel saxofon)
Hana Hegerová
(Já nemám ráda muže)
Eva Pilarová
(Dotýkat se hvězd)
Eva Urbanová
(Svátek svátků)

V čem je jiné zpívat duet a sólo?
Balogová: Musíte poslouchat toho druhého. Můžete se nést, nechat se inspirovat, můžete na sebe koukat, máte oporu.

Ale taky to chce větší disciplínu, ne? Například si dávat pozor, abyste toho druhé nepřekřičeli.
Gott: Chce to cit. Měl jsem před lety turné s Evou Urbanovou a ona už byla světově uznávaná operní pěvkyně. Mohla mě silou hlasu zamést, kdykoliv by si vzpomněla, ale ona, původně rockerka, se mi dorovnala. Proto mám teď po zkoušce s Martinou pocit, že bychom mohli jít znovu do studia a ještě jednou to přezpívat. Trochu si s tím pohrát.

Vy jste nazpíval duet snad se všemi předními českými zpěvačkami. Kdybych vás o půlnoci vzbudil, který mi řeknete jako první?
Gott: Film Kdyby tisíc klarinetů a duet Je nebezpečné dotýkat se hvězd s Evou Pilarovou. Bylo to v roce 1964, já byl prvním rokem v Semaforu a najednou jsem dostal příležitost zpívat ve filmu tak krásnou věc s Evou. Tehdy jsem k ní vzhlížel jako ke hvězdě, byla pro mě Ellou Fitzgeraldovou v českém vydání. Nespal jsem z toho, abych jí byl dobrým partnerem.

Řekněte mi každý své oblíbené duety.
Gott: Líbí se mi skoro všechny, které dělá Celine Dionová.
Balogová: Teď jsem to chtěla říct.
Gott: Třeba se Sinatrou. When somebody loves you...
Balogová: ... all the way.
Gott: Nebo s BeeGees.

Vkus máte stejný. Ale co české duety?
Gott: Nechtěl bych nikoho vynechat.

A co třeba Láska nebeská?
Balogová: To neznám.
Gott: To je první, co mě napadlo. Pro naší pop-music je Láska nebeská základní kámen. Psal se rok 1962 a po padesátých letech se začalo zpívat jinak. i v muzice. Dostali jsme možnost se odvázat.

Martino, stále mluvíte o zahraniční hudbě, prozpěvujete si zahraniční písničky. Kolik máte doma českých desek?
Balogová: Jednu, od Karla Svobody, a tu jsem navíc dostala. Je to dvojcédéčko k jeho pětašedesátinám.
Gott: Vidíte, až k jeho pětašedesátinám si ho všimla. Autoři hitů často zůstávají v anonymitě.

Brzy asi vydáte vlastní desku. Ale nechcete zkusit muzikály? Jako třeba váš kolega ze soutěže Tomáš Savka?
Balogová: To mě právě nebere, z toho mám strach. Na muzikály mám svůj názor. Když je člověk začne zpívat, dostane se na úplně jiný styl zpěvu, což nechci.
Gott: Úplně vám rozumím. Dostával jsem nabídky a byly zajímavé. West Side Story. Bídníci. "Pane Gotte, kdo jiný než vy?" Ne. Nejsem zrozen pro to, abych každý den chodil do divadla a odzpíval noty pokaždé stejně. Ne.
Balogová: Přesně tak, hrůza.
Gott: Hlásit příchod, odchod. Když budu mít chuť, tak si árii z muzikálu zazpívám na koncertě. Anebo nezazpívám, podle toho, jaké bude publikum. Tohle v muzikálu udělat nemůžete, tam musíte každý den držet se not. I když kolegové zpěváci mě ujišťují, že i v muzikálu se dá s písní pohrát.

Teď máte společný duet. Co bude dál?
Gott: Třeba druhý duet.
Balogová: Proč ne.
Gott: Nebo naopak s někým jiným. Martino?

To je, jako byste řekl: S někým mladším.
Gott: Proto na ni mrkám. Když nebude úspěch, samozřejmě jdeme od toho. Ale i když bude, tak si možná řekneme: Bylo to hezké, děkuji za krásný zážitek, ale jedeme dál. Byla to jedna z perliček v mé dlouhé dráze, už si to můžu dovolit říct.
Balogová: Pro mě to třeba bude první perlička.

Karel Gott s Helenou Vondráčkovou

Ještě předtím, než Vondráčková na přelomu tisíciletí chytila druhý dech, byla jednoznačnou královnou českého popu Lucie Bílá (na fotografii). Není tedy divu, že tehdy zpíval Gott s ní. A není divu, že si teď vybral Balogovou.

Martina Balogová

Martina Balogová

Martina Balogová

Martina Balogová s přítelem

Martina Balogová

MARTINA BALOGOVÁ. Vyučila se servírkou, ale ve svém povolání se neměla čas realizovat, protože hned po skončení školy odjela zpívat do zahraničí, kde zůstala celých sedm let. Byla to pro ni obrovská zkušenost, díky které se naučila pořádně zpívat, vystupovat, zdokonalila se i v jazycích. Přestože jako dítě nezpívala v žádném souboru a jejího talentu si nikdy nikdo nevšiml, Martina tvrdí, že v jejím hlase už tenkrát něco bylo, ale bylo to hodně schované. Martina to přesto měla v sobě, od malička díky tátovi, profesionálnímu muzikantovi poslouchala dobrou muziku, ale nikdy si nepředstavovala, že bude zpěvačkou. V sedmnácti se rozhodla vyzkoušet své pěvecké schopnosti, odjela do Německa za svým otcem, kde dva měsíce zpívala v jeho skupině. Jejích pěveckých kvalit si všiml kapelník skupiny Alexis, kterému se její projev natolik zalíbil, že ji oslovil ke spolupráci, ze které se vyklubalo dlouhých sedm let. Byla to pro ni obrovská škola života a díky této zkušenosti by asi dnes nebyla tam, kde je. Když se dozvěděla, že je možnost přihlásit se do SuperStar, přerušila dočasně svou spolupráci s Alexis duo a rozhodla se zkusit štěstí v soutěži. Martinu především baví zpívat, má ráda jazz a soul, evergreeny, ráda tancuje a ráda se směje. Za krátkou dobu své popularity v Čechách již Martina natočila duet s Karlem Gottem na hudbu Karla Svobody, zazpívá na letošních Královnách popu a čeká ji natočení jejího debutového alba.

Karel Gott je slavný 40 let, Martina Balogová půl roku. Teď zpívají spolu. Je to nový trend v pop-music?

Karel Gott je slavný 40 let, Martina Balogová půl roku. Teď zpívají spolu.

  • Nejčtenější

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pětatřicet mi netipují. Preventivní botox doporučuji všem, říká Mottlová

Barbora Mottlová (35) promluvila otevřeně o estetických úpravách i preventivním botoxu, který podstoupila a doporučuje...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Letní HEADLAJNER: Ženy v politice, ruku v ruce?

Po kratší pauze je tu letní speciál satirického pořadu Headlajner. Ženy v politice, sexy křivky, alkohol i létající...

Zájem bulváru mi nepřekáží, chci žít muzikou, říká dcera Maroše Kramára

Dcera herce Maroše Kramára se už v dětství setkávala se zájmem médií o jejího otce a celou rodinu. Tamara Kramárová...

U porodu mě rozčiloval Pepův humor, říká Laurinová o Vojtkovi

Sabina Laurinová (49) je maminkou dvou dcer Valentýny (19) a Máji (13). Herečka prozradila, že při narození obou děvčat...

Po odchodu z Novy ulovila Petra Suchoně konkurenční televize

Petr Suchoň, kterého před pár týdny propustila Nova, se stane novou posilou televize CNN Prima News. Na starost dostane...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...