Genzer: Netvrdím, že se předřeme

  16:31aktualizováno  16:31
Na vojně ho nutili, aby na pódiu nosil Leninovu bekovku. Dnes je Richard Genzer hvězdou jednoho z nejsledovanějších zábavných pořadů. S takovým úspěchem nepočítal. „Když jsme začali dělat TELE TELE, nikdo se na to nedíval. Mysleli jsme, že nás po třech měsících vyhodí,“ říká vyhlášený šprýmař.

Richard Genzer býval tanečníkem. Nechal toho na prahu třicítky, když se rozpadla taneční skupina Uno, v níž vystupoval. Dnes na původní profesi vzpomíná s nadhledem. „Chlapi si myslí, kdoví jak si tanečníci užívají, když zvedají partnerku nad hlavu. Držíte ji za zadek, ale na jevišti přemýšlíte, že nesmíte spadnout, protože by se lidi smáli. Takže vám ani nepřijde, že držíte hezkou holku. Je to stejné, jako když vzpíráte pytel cementu.“

Mnohé legrácky v TELE TELE jsou poněkud drsnější. Už vám na Nově nějakou scénku zatrhli?
Ještě ne. My si to hlídáme sami, máme rozum a víme, co si můžeme dovolit a co už je mimo mantinely.

Veronika Žilková, která TELE TELE připravuje spolu s vámi, však tvrdila, že vy a Michal Suchánek žádné mantinely nemáte.
Veronika je ženská, a tak jí nesmíte všechno věřit. Někdy si před ní děláme srandu, proto se jí možná zdá, že neznáme žádnou mez.

Nikdy jste nedošli k názoru, že jste tuhle mez překročili?Dělali jsme si legraci z epileptiků, byl to takový starý vtip. Pak nám napsala jedna paní, že má epileptického syna. Nám to bylo pochopitelně líto, tak jsme jí odpověděli, že se omlouváme. Jenže to by si člověk nemohl dělat srandu z ničeho. Třeba že nabourá auto, protože při nehodách umírají lidé. Nebo z horolezců, protože se někteří skutečně zabili. Anebo z nemocí, jelikož někteří lidé jsou skutečně těžce nemocní.

TELE TELE děláte čtvrtým rokem. O kolik se posunuly hranice vašeho drsného humoru?
Určitě jsme přitvrdili. Začátky byly oproti dnešku úplným čajíčkem. Potřebovali jste, aby si diváci zvykali pomalu a postupně? Museli si na nás zvykat. Když jsme začínali, nikdo se na to nedíval. Mysleli jsme, že nás z Novy po třech měsících vyhodí. Ale teď už se dívá hodně lidí. Ani nevědí proč. My jim říkáme, že posouváme hranice humoru až za hranice a možná ještě dál.

Vy víte, proč TELE TELE diváky přitahuje?
Ano, já to vím.

Tak sem s tím
Lidi si sednou, koukají na nás a nemusí nad ničím přemýšlet. Když se jim některý z vtipů nelíbí, protože se všechno nepovede, tak je pobaví aspoň to, že šišláme, nasazujeme si brýle, máme veselé převleky a všelijak se pitvoříme.

Veronika píše a já si odpočinu

Zprvu jste psali scénář jen vy a Michal Suchánek. Teď už ho tvoříte všichni?
Až na Cardu. Ten leccos vymyslí, přijde s nápadem, ale nic nepíše. Nezná totiž všechna písmena. Když začala s psaním Veronika, vnesla do toho jako ženská jiný pohled, než mají chlapi. To je určitě dobře. Píše a já si aspoň trošku odpočinu.

Máte společně stále dost nápadů, nebo se strachujete, co dáte do dalších dílů?
Musím zaklepat, zatím nás netrápí starosti, že bychom neměli co točit.

Jak dlouho vydržíte s dechem?
To nezáleží jenom na nás. Smlouvu máme na Nově do konce roku, uvidíme, zda nás tam budou nadále chtít. My si myslíme, že bychom to ještě jeden rok vydrželi.

Zatímco trojice Žilková, Suchánek a Carda měla s herectvím zkušenosti, vy jste tanečník. Cítil jste to jako handicap?
Vždycky říkám, že Veronika je skutečná herečka a Michal ochotník. Co je Carda, to vám neřeknu, to totiž neví vůbec nikdo. Já herec nejsem, a tak prostě říkám to, co mám v textu předepsáno. Zprvu jsem se přeříkával častěji než ostatní a Suchoš mě za to fackoval. Ale když točíte týden co týden čtyři dny po sobě, musel byste být opravdový kretén, abyste se nenaučil číst zprávy a odříkat tři věty za sebou. Teď už jsem dlouho žádnou facku nedostal.

Do tanečních jsem nechodil

Od třetí třídy jste tančil v souboru Valášek. Smáli se vám spolužáci?
Smáli. Proto jsem začal hrát fotbal. Přál si to i můj otec, který byl fotbalovým funkcionářem a chtěl ze mě mít fotbalistu. Asi by mě byl schopen procpat někam nahoru, ale já jsem se rozhodl jít po škole na konzervatoř studovat lidový tanec. Táta se mnou tři roky nepromluvil.

Snil jste o kariéře krojovaného tanečníka?
Plánoval jsem si, že se stanu členem Státního souboru písní a tanců. Že budu křepčit na pódiu, házet valaškou a že co chvíli pojedeme vystupovat na Západ. Moje představy byly zalité sluncem.

Exceloval jste v tanečních?
Já do nich nechodil. Nesnášel jsem plesy, nažehlené frajery, valčíčky a polčičky. Společenské tance jsem k smrti nenáviděl.

A co diskotéky? Netvrďte mi, že ani tam jste se jako studující tanečník nechodil blýskat.
Jo, tam mě to bavilo. Tam jsem mohl machrovat. Ostatně tehdy se machrovalo snadno, když panák myslivce stál deset korun. Dal jste si dva, do holky jste nalil taky dva, a tancovalo se až do rána.

Proč jste si nesplnil plány a nenastoupil do Státního souboru písní a tanců?
Na vojně jsem tancoval v Armádním uměleckém souboru a pak přišel Ríša Hes z taneční skupiny Uno, že mě viděl a jestli bych nechtěl jít k nim. Tak jsem šel.

Jak vypadala za totality vojenská základní služba tanečníka?
V souboru se dělaly zajímavé věci, ale i angažované kousky. Přiznám se vám, že jsem jednou musel tančit Lenina. To se mi pomstili.

Lenina? Jak jste ho vykreslil?
Úžasně. Měl jsem tu jeho bekovku a ležel jsem na pódiu. Pak jsem vstal, brány se otevřely a já vedl všechny ostatní, celý dav do nového, lepšího světa.

Na balet?
Ani zadarmo.

Na balet? Ani zadarmo

Dnes děláte jinou práci. Jak často se chodíte na balet alespoň dívat? Jak často?Pane, já na baletu nebyl vlastně nikdy!

Žertujete? Máte maturitu z tance, a neviděl jste Labutí jezero?
No, husí rybník jsem viděl. Na škole, protože byl povinný. Ale to je vše.

Kdyby přijel do Prahy například proslulý balet moskevského Velkého divadla, dral byste se o lístky?
Určitě ne. Radši bych zůstal doma a pustil si televizi.

Ani kdyby vás pozvali jako čestného hosta? Do první řady a potom na recepci.
Na recepci? Tam jsou vždycky mraky lidí, kteří se tlačí a žerou chlebíčky. Proto na recepce moc nechodím. Ne, ani zadarmo bych na ten balet nešel. Vím to na sto procent.

Na konci devadesátých let jste se ocitl bez práce. Manželka vydělávala a vy jste byl otcem na mateřské dovolené. Jaký to byl pocit?
Hrozně nepříjemný. Sice se rád válím, ale tohle bylo zvláštní. Najednou jsem nevěděl, co dál. Tancování pro mě skončilo, už jsem ho nechtěl dělat. Uvažoval jsem o tom, zda bych si někde neměl pronajmout hospodu. Fakt jsem tápal. Bylo to hloupé období. Neměl jsem práci ani peníze. Seděl jsem doma, nebylo co dělat, tak jsem chodil na pivo. Od ničeho k ničemu.

Teď je pro vás práce dost, protože TELE TELE se vysílá každý týden. Míváte toho po nějakém natáčecím dnu plné zuby, nebo je to pokaždé fajn zábava?
Občas něco hoří, něco nestíháme a děláme to na poslední chvíli. Někdy jsme unavení, ale že bychom se nějak extra předřeli? To vám tedy upřímně řeknu, že plno lidí ve fabrice se určitě nadře mnohem víc.

RICHARD GENZER
Scenárista a herec pořadu TELE TELE vysílaného na Nově. Narodil se 20. prosince 1966 v Praze. Vystudoval taneční konzervatoř. Vojenskou základní službu prožil v letech 1986-88 v Armádním uměleckém souboru. Poté osm let působil v taneční skupině Uno. Vystupoval v muzikálech Dracula, Krysař aWest Side Story. V minulosti připravoval s Michalem Suchánkem zábavné televizní pořady XXL a Katapult. S manželkou, zpěvačkou Ludmilou Finkovou, mají čtyřletou dceru Viktorii.

Richard Genzer

Protagonisté pořadu TELE TELE přebírají cenu, 25. ledna 2003

Michal Suchánek a Richard Genzer z Tele tele.

Autoři:
  • Nejčtenější

Youtuberka Třešničková poprvé ve společnosti. Ukázala jizvy po popáleninách

Youtuberka a influencerka Kristýna Třešňáková (24), známá na sociálních sítích pod jménem Týnuš Třešničková, se po...

Herečka Tereza Ramba je maminkou. Rýpla si do vévodkyně Kate

Herečka Tereza Ramba (30), za svobodna Voříšková, se na sociálních sítích pochlubila radostnou novinkou. S tanečníkem...

Mám rád všechno extrémní. I ženské vyšperkované plastikami, říká Vémola

Obdivuje zápasníka Gustava Frištenského, herce Arnolda Schwarzeneggera a zpěváka Karla Gotta. Bojovník MMA, rváč, dříč,...

Ross, Rachel, Monica, Chandler, Phoebe a Joey se vrátí. Má to však háček

Fanoušci seriálu Přátelé, který měl premiéru před pětadvaceti lety a skončil v roce 2004, se přece jen dočkají. Jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návrat do Čech navrhl manžel, zkoušíme to na rok, říká Tereza Maxová

Tereza Maxová (48) se s celou rodinou vrátila zpět do Čech. Modelka se svěřila s tím, že za návrat může hlavně její...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Kdybych četla komentáře pod články, tak pláču v koutě, říká Prachařová

Agáta Prachařová (34) se v rozhovoru pro Rádio Impuls svěřila s tím, že chystá v Izraeli vlastní surfařské kurzy. Řekla...

Premium

Zpěvačka, hasič či pilot. Jak se za třicet let proměnila povolání

Od listopadu 1989 uplynulo právě třicet let. Změny se dotkly lidí všech profesí. Zástupci deseti z nich přinesli své...

Princ Andrew se v rozhovoru kaje za „nevhodné“ styky s Epsteinem

Britský princ Andrew lituje toho, že trávil čas s miliardářem Jeffreyem Epsteinem, který před smrtí čelil obvinění z...

V 93 letech zemřel Vojtěch Jasný, autor filmu Všichni dobří rodáci

Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří rodáci. Na...

Najdete na iDNES.cz