Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Učím se teď žít ze dne na den, přiznává Eva Janoušková z Modrého kódu

Seriál   0:02
Herečka Eva Janoušková (43) žije už třetím rokem postavou sestry Mirky v seriálu Modrý kód. Zdravotnickou průpravu, která se jí teď v roli hodí, získala už dřív – jako dobrovolnice pracuje v řádu Maltézských rytířů.

Eva Janoušková | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Jak jste se vlastně dostala k herectví?
Paradoxně přes sport, kterému jsem se věnovala od malička. Ten mě přivedl až k výrazovému tanci, díky němuž jsem pak měla možnost zahrát si v jednom představení čarodějnici. A už to bylo! Někdo mi řekl, ať se pokusím herectví studovat, tak jsem si po studiu sportovního gymnázia podala přihlášku na DAMU, kam mě připravila herečka z pardubického divadla Jana Rubášová. Napoprvé jsem ale přijata nebyla. Tehdy zrovna otevíral ročník pan režisér Kracik a chtěl herce, kteří umějí i zpívat, což je moje absolutní slabina. (smích)

Fotogalerie

Další rok už to ale vyšlo, vaším ročníkovým profesorem byl legendární Boris Rösner.
Jak už to tak bývá, tehdy mi úplně nedocházelo, jaký dar jsem díky němu ve svých začátcích dostala. Už ten jeho zájem o práci druhých byl fantastický. Jak to jen šlo, chodil na představení svých kolegů, nebo třeba i jen na zkoušky. Stejně to měl i s námi, se svými studenty. Jeho zájem nás moc těšil.

Jak to šlo později k sobě, sport a studium DAMU?
Je pravda, že v téhle době jsem hodně přičichla k „damáckému kavárenství“ a sportování šlo hodně stranou. Vracím se k němu vlastně obloukem zase až teď. I třeba se svojí fenečkou Elinkou alias Elisabeth Taylorovou skrze výcvikové agility nebo dogdancing pod vedením Michaely Míčové.

Psí tanec?
Přesně tak. Moje fenka je míšenka jezevčíka a ohaře, a kupodivu má k těmto aktivitám velké předpoklady. Máme trenérku a užijeme si při výcviku spoustu radosti a zábavy. Věnuji se i jízdě na koni, ale z bezpečnostních důvodů ne úplně tak, jak bych si představovala.

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová
Ondřej Rychlý

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš
Filip Tomsa
Martina Preissová

Slovácko sa nesúdí:
Vlasta Peterková
Jana Švandová

Hrajete v zájezdových představeních agentury Harlekýn. Na co byste diváky chtěla pozvat, až se scény opět otevřou?
Tak třeba na představení s názvem Víš přeci, že neslyším, když teče voda, kde hraji s Petrem Nárožným, Naďou Konvalinkovou, Libuškou Švormovou, Vaškem Vydrou a Jirkou Ptáčníkem. Parta je to úžasná a moc si vážím každé chvíle, kterou s nimi na jevišti mohu strávit. Stejně jako s dalšími kolegy ve francouzské konverzačce Příbuzné si nevybíráme, kterými jsou Martin Zahálka, Jan Čenský a opět Václav Vydra.

Kdy se vám naposledy podařilo se na jevišti neplánovaně rozesmát?
Tak tohle je přesně to, s čím často bojuji. Rozesměje mě kde co, a při představení je takových příležitostí nespočet. Na konkrétní případ si teď hned nevzpomenu, ale bylo jich, a jistě ještě bude, hodně. Hodně se zasmějeme i při natáčení Modrého kódu, na place hodně partneřím se Sabinou Laurinovou. I díky ní je tam pohoda a dobrá nálada. Mám ji moc ráda, nejen profesně, ale i lidsky. Skvěle nám spolu navíc jde různé špičkování a utahování si ze sebe navzájem.

Jak jste se v roli sestry Mirky vypořádala se zdravotnickou průpravou?
Tak tu jsem naštěstí měla už před nástupem do Modrého kódu. Jsem zdravotnický dobrovolník u řádu Maltézských rytířů, k čemuž bylo patřičné školení nezbytné. Mým úkolem je doprovázet nemocné lidi do Lurd a poskytovat jim potřebný servis a péči.

Jak jste se k Maltézským rytířům dostala?
Díky parfósním honům na umělou návnadu, kterých jsem se coby divák občas zúčastnila. Seznámila jsem se tam s Johannem Lobkowiczem, který je právě kancléřem českého velkopřevorství tohoto řádu. Došlo mi, že chci být užitečná i jiným lidem, nemyslet stále jen na sebe. Tahle práce je dost náročná a člověk se toho o sobě díky ní i hodně dozví. Další lurdskou výpravu jsem plánovala absolvovat zrovna teď, kvůli koronaviru se ale vše odložilo.

Přivedla jste si z Lurd i vy nějaký osobní zážitek?
Samozřejmě, to místo je neskutečné. Dokonce jsem absolvovala rituální koupel ve vodě, o které se říká, že je zázračná. Zážitek to byl dechberoucí a myslím, že mi má výprava do Lurd i všechny její okolnosti hodně změnily život.

V herecké branži panuje názor, že filmoví režiséři nechtějí obsazovat herce ze seriálů. Jak tenhle fakt vnímáte vy?
Ano, tohle se říká a myslím, že je to možná i pravda. Režisér má ale absolutní právo obsadit si koho chce, i kdyby to udělal desetkrát za sebou. Je to jen škoda pro nás herce nedostat možnost ukázat se i v jiné poloze, než v jaké nás třeba znají diváci seriálů. O tom právě herecká profese je – objevovat různé tváře a odstíny téhož. Zaškatulkovaný herec se pak dostane do bludného kruhu. Dostává stále stejný typ rolí a odmítat je si žádá velkou odvahu, protože hrát chce a potřebuje, a to nejen z existenčních důvodů. Když vidím takovou Nicole Kidmanovou, jak je v každé roli jiná, srdce mi plesá.

Nicol Kidmanová je vaše oblíbená herečka?
Ale ani ne. Líbí se mi herectví spousty mých kolegů. Spíš mě asi zaujaly filmy, ve kterých hrála, včetně těch, které se odehrávají na pozadí fantastické přírody. To by byla moje parketa!

Sledujete obecně práci svých kolegů? Díváte se na televizi?
Celkem ano. Chci mít přehled, tak pokud mi to čas dovolí, sleduji kde co. Ze zahraničních produkcí se mi třeba moc líbily Sedmilhářky a těším se na Korunu, seriál o životě britské královny, který má už několik řad. Teď na jeho sledování budu asi mít docela dost času.

Eva Janoušková

Eva Janoušková

Jak vůbec prožíváte období karantény?
Nebudu předstírat, že nepociťuji strach, snažím se mu ale nepodléhat. Ráda se i zasměji vtipům, které teď všemožně kolují po sociálních sítích. Humor, i ten černý, mi obecně hodně pomáhá vydechnout v těžkých životních situacích. Učím se žít ze dne na den a nemyslet na budoucnost, která je v této době nejistější, než kdy do teď byla. 

Na Facebooku jsem zaregistrovala nářky, jak by teď národ potřeboval všeobecně uznávanou autoritu, která by nás uklidnila. To ale není podle mého názoru tak úplně potřeba. Je to o každém z nás, aby se obrátil do sebe a tam hledal sílu k tomu pokračovat dál. Nemůžeme pořád chtít, aby za nás někdo jiný věci vyřešil. Když zabezpečím sebe, pak můžu navíc i pomáhat druhým. I tohle nás učí v řádu Maltézských rytířů.

Autor:
  • Nejčtenější

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Královnu slovenského Instagramu zadrželi během protidrogové akce a obvinili

Bývalá playmate a influencerka Zuzana Strausz Plačková (30), které přezdívají královna slovenského Instagramu, skončila...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Královnu slovenského Instagramu zadrželi během protidrogové akce a obvinili

Bývalá playmate a influencerka Zuzana Strausz Plačková (30), které přezdívají královna slovenského Instagramu, skončila...

Budeš slavnej, řekl mi po natáčení Pitavalu režisér, vzpomíná Pavel Zedníček

Pavel Zedníček zavzpomínal na své začátky na brněnské JAMU, natáčení legendárního krimiseriálu Malý pitaval z velkého...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Harlem, OSN i očkování. Harry a Meghan si New York užili jako hvězdy

Princ Harry (37) a vévodkyně Meghan (40) na pár dní navštívili New York. Byla to jejich první velká společná akce od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...