Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Zaplať pánbůh za orgasmy, říká o svém vystoupení Ester Kočičková

  0:02
Herečka a moderátorka Ester Kočičková (48) nemá problém mluvit o čemkoli. Takže není překvapením, že její nejúspěšnější téma v stand-up vystoupeních je orgasmus. „U mužů se mi dostává pochvaly v tom smyslu, že nejsem tak protivná, jak se domnívali, což rozhodně povzbudí,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Komička, moderátorka, zpěvačka, herečka, textařka. Co vás nejvíc baví?
Zatím mě pořád nejvíc baví psát písňové texty. Ze všech mých činností je tahle nejsvobodnější, a taky si při ní nemusím hlídat zevnějšek. To mi nakonec vyhovovalo i během práce v rozhlase, na kterou dodnes často a s láskou vzpomínám. Teď mám pořád pocit, že bych si jednu z těch činností měla vybrat a věnovat se jí opravdu pořádně. S disciplínou stand-up laškuju už hodně přes deset let. Kdy jsem začala s Komici s.r.o., to si už nevybavuji, ale hned si vybavím principála Miloše Knora a náš firemní komický přepravník, který do poslední chvíle před dojezdem připomíná velkokapacitní pohřebák.

Fotogalerie

Jste v obležení samých mužů. Jak se vám vlastně spolupracuje s Lukášem Pavláskem, Tomášem Matonohou či Michalem Kavalčíkem?
Výborně! Ono se totiž o spolupráci v pravém smyslu slova nejedná. Stačí nekazit si navzájem reputaci špatnými nebo málo vtipnými výstupy, a pokud možno dodržovat při vystoupeních časový harmonogram, aby se v rámci jednoho večera dostalo na všechny přiměřeně. Ty dlouhé jízdy autem a pobyty v šatnách už se vždycky nějak překlepou. Ale kdybychom takhle s chlapci seděli v kanceláři nějaké nadnárodní korporace... nevím, nevím.

Cítíte se mezi nimi jako jediná žena dobře?
No, dlužno říct, že pod jejich vlivem tvrdnu a hrubnu, jakkoli nejsem povahou žádná jemnohmotná sopranistka. Zase mám ovšem jedinečnou příležitost pozorovat chlapy, což je velmi inspirativní, obzvlášť ve chvílích, kdy na mě zapomenou. A to se děje skoro pořád, protože převlékat se chodím zásadně na toaletu. Ve filmu Komici s.r.o. The Tour, který mapuje zákulisí z našich cest, je vidět, že v několika chvílích nebylo ani patrné, kdo mluví. Já třeba mám díky doutníkům hlas už nízko položený. Samozřejmě na jiných akcích, kde jsem podpořena ženami, tam si tu svou ženskou šatničku vydobudeme. Tady to není možné, protože kdybych si jen zkusila své ženské nároky prezentovat, tak bych dopadla šeredně. To už vím, že nemůžu.

Jak vlastně lidé reagují na tento druh humoru?
Nejčastěji srdečným smíchem, což je jistě v pořádku. Ale tu a tam, alespoň v mém případě, přiletí nějaká ta jedovatá slina nebo urážlivý mail, potřeba poučovat, vysvětlovat vhodnost či nevhodnost toho a toho vtipu. Mívám od diváků v poště i nevyžádané celoživotní příběhy s urputnou obhajobou jejich postojů, ať už se týkají politické orientace, nedostatku financí, výchovy dětí či neschopnosti dosáhnout orgasmu. Inu, kdo seje vítr, sklízí bouři!

Lukáš Pavlásek, Tomáš Matonoha, Richard Nedvěd, Miloš Knor a Michal Kavalčík

Lukáš Pavlásek, Tomáš Matonoha, Richard Nedvěd, Miloš Knor a Michal Kavalčík

Mohla jste do vzniku filmu zasahovat?
Původně jsem chtěla. Chtěla jsem se samozřejmě prezentovat jako trochu hezčí a chytřejší paní. Ale v případě skoro nepřetržitě snímaného dokumentu to prostě nejde. Děj se vůle osudu a zvůle režisérova! Upřímně, moc dobře se mi nehrálo nikde. Víte, já jsem jako bývalá vychovatelka trochu poznamenaná snahou mít přehled o dění ve třídě nebo na appelplacu. Vidět nebo aspoň tušit, kde kdo nedává pozor, slyšet, kde se někdo baví až tak, že se o tom baví. A nejradši bych i diváky v zadních řadách kontrolovala ostřížím zrakem, abych podle jejich výrazu poznala, jestli pochopili. Nic z toho vám v obrovských sálech typu brněnského Boby Centra dopřáno není. Na druhou stranu, když se vašemu vtipu zasměje naráz celá Lucerna, je to hodně příjemný pocit, na který by se asi dalo zvyknout.

Co se vám nejdivočejšího či nejnebezpečnějšího při cestách přihodilo?
Ty cesty samotné byly dostatečně divoké a nebezpečné! To máte: dvorní řidič Zbyněk se svou oblíbenou rozhlasovou stanicí na plné pecky, dva kameramani s rozjetým záznamem a věčně překážejícím dvoumetrovým mikrofonem, uprostřed vozu jen tak naaranžovaná vachrlatá zářivka, aby bylo vůbec co točit, přísný Miloš Knor s vážně míněnými připomínkami k programu, no a pak už jen nás pět. Co kus, to osobnost s vlastním názorem, bohatým vnitřním životem a potřebou komentovat cokoli, nebo aspoň sedět u okýnka. Ještěže Ríša Nedvěd prakticky vůbec nemluví, nemluvil a mluvit nebude.

Jaké jste vy sama měla první pocity z filmu?
Smála jsem se, i nahlas. To jsem nečekala. Tak snad se budou smát i jiní. Vím, že za lístky se taky platí. Ovšem i v případě naprosté nepobavenosti a nespokojenosti můžou naše opusy divákům dobře posloužit, například jako vděčné téma k diskusi nebo jako rozbuška k emoční rozcvičce. A navrch dostanou ještě ten slastný pocit, že jsou přece sami daleko vtipnější než ti takzvaní umělci, kteří se humorem živí. No, jen přijďte a třeba pak změníte zaměstnání!

Ester Kočičková

Ester Kočičková

Měla jste třeba i chvilky, kdy jste se zastyděla?
Mám tam myslím jednu silnou a dlouhou chvilku, kde se stydím, protože filosofuji a ještě se tam dávám do kupy po minulém večeru. Takže to jsem si velmi dobře patrná. To jsou chvíle, kdy bych měla mlčet, ale tady to nebylo možné, protože jsme opravdu měli kameru neustále někde za sebou, před sebou, vedle sebe. Když to nebyl pan režisér nebo jeho kameramani, tak to byli kluci a ono se to tak nějak shrnulo do těch koulí, kde jsme pořád natáčení. Bylo to hodně vyčerpávající. Tady se přesně chytla jedna ta chvíle, kterou jsme si mohli odpustit, ale zase jinak tam tolik nejsem, mohlo to být horší.

Měla jste tam asi nejodvážnější vystoupení, když jste popisovala dámský orgasmus. V několika částech filmu jste o tomhle úseku polemizovala s Milošem Knorem.
Ono je to v podstatě jedno z mých nejúspěšnějších vystoupení, ten orgasmus, tedy respektive jak ho předstírat. Samozřejmě mám daleko hlubokomyslnější výstupy, ale všichni právě říkali, že když už tam budu jako jediná žena, tak by to mělo být takové hodně ženské. A tohle tu roli myslím splnilo. Ne, že bych se styděla, to ne. Jsem bývalá vychovatelka, ráda lidi naučím něco, co má smysl. V jiných výstupech jsou ty myšlenky tak nosné, že vlastně nemáte co vystřihnout. Tam bych musela mít plochu tak 15 až 20 minut a na to nebyl čas. Takže zaplať pánbůh za orgasmy a budu ráda, když to lidi bude zajímat a pak si přijdou na představení, aby si to vychutnali. To je v podstatě hodinová přednáška. Ty orgasmy jsou jen taková třešnička na dortu.

Chodí pak po představení divačky za vámi s dotazy?
Ženy často přichází a skutečně ve filmu Komici s.r.o. The Tour, který je aktuálně v kině, je to tak i uvedeno, sama to tam řeknu. Opravdu mi dívky chodí vyjádřit sympatie, že se jich někdo konečně zastal a je to přece normální, když předstírají. Já teď už každé říkám, že to normální není, že jen nepochopila tu scénku. Že nemůže předstírat, že to není dobře. Jakmile předstírá, musí jít pryč. Měla by se pokusit to s tím partnerem změnit. Prozradit mu to a uviděla by, co se stane.

Ester Kočičková při focení plakátu pro Rádio Ořechovka

Ester Kočičková při focení plakátu pro Rádio Ořechovka

Než jste šla s tématem ženské orgasmy ven, zjistila jste si třeba nějaké studie, kolik českých žen předstírá?
Myslím, že poslední studie mluví o tom, že asi jedna z 20 žen v životě orgasmus nepředstírala. I já jsem předstírala, kolikrát. Na prstech jedné ruky to můžu spočítat, ale ne víc. To je potom možná to, jak si šlapeme po štěstí. Některým ženám třeba stojí za to ta pohoda, klid a holt se vzdají něčeho svého, na co mají nárok. Nebo si to najdou jinde, ale v tom vztahu potom předstírají. Myslím, že to tak odpovídá - se ženami v publiku mluvím jako s těmi, které v tomto mají praxi, ale přitom by vlastně mít nemusely.

V tomhle ohledu jste svým vystoupením zaujala jistě nejen humorem, ale spoustu obecenstva také přiměla k zamyšlení.
Ruda z Ostravy si ve filmu udělal svůj pomníček a já si ho tam holt udělám asi jako sexuoložka. Dost nerada bych, aby se na mě ženy takhle obracely. I když - možná, že to tak bude. Když se tak na tom plátně vidím, bude lepší, když se tomuhle oboru začnu věnovat a vykašlu se na herectví.

Vás však lidé hodně vnímají jako feministku. Svůj humor zaměřujete především na muže. Jak oni na to reagují?
To bych neřekla, že se soustřeďuju na muže. Jen vnímám a víc zdůrazňuju ty samozřejmé, až doslova vrozené rozdíly mezi námi. Kvůli televizním diskusním cyklům S Ester Kočičkovou na vlně feminismu, které jsem kdysi uváděla, jsem stejně pro řadu mužů jednou pro vždy feministka. O to víc jsou pak překvapeni, když jsem při většině vystoupení na jejich straně. Tedy jenom jakoby. Ovšem často to stačí. A většinou se mi dostává pochvaly v tom smyslu, že nejsem tak protivná, jak se domnívali, což rozhodně povzbudí.

  • Nejčtenější

Dcera Blaženy ze Slunce seno chodí s miliardářem starším než její matka

Dcera herečky Veroniky Kánské (54), známé díky roli Blaženy z filmů Slunce seno, Anna-Marie Kánská (26), chodí s...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Každý máme v životě nějaký kříž, ví dobře Marek Eben a Markéta Fišerová

Pro pamětníky je Válečkem z televizních Kamarádů, pro mladší oblíbeným moderátorem taneční soutěže StarDance. Marek...

Na chlapy už kašlu, říká Agáta Hanychová po dalším rozchodu

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (35) na sociálních sítích oznámila další rozchod. „Na chlapy už kašlu,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V době našeho seznámení jsme žili hodně bouřlivě, říkají Cibulka a Jagelka

Dabér Michal Jagelka (43) a moderátor Aleš Cibulka (43) přiznali, že kvůli problému s pamatováním dat se všechno u nich...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Exmanžel utonulé herečky se chce soudit kvůli vybavení pronajaté lodi

Bývalý manžel herečky Nayi Rivery (†33), jejíž tělo bylo letos v červenci nalezeno v jezeře Piru severozápadně od Los...

Z operace jsem měl strach, sepsal jsem dodatek k závěti, říká Petr Janda

Muzikant Petr Janda (78) prodělal v pražském IKEM operaci kvůli srdeční arytmii. Po plánovaném zákroku byl v pátek...

Kočner je špička ledovce, takových jsou na Slovensku desítky, říká Kňažko

Premium Vysoké teploty, zápal plic, jedenáct dnů ve špitále. Milan Kňažko (75) na vlastní tělo poznal, jak náročný je boj s...

Princ William vítá prošetření vzniku rozhovoru princezny Diany pro BBC

Princezna Diana před 25 lety poskytla rozhovor BBC, kde promluvila také o manželově nevěře. Podle jejího bratra...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...