Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Ve svém věku už umím říkat ne, přiznává Dana Batulková

Seriál   6:01
Dana Batulková (59) se k herectví dostala díky své lásce k poezii. Ale dodnes prý bojuje s plachostí, i když díky své profesi se jí podařilo hodně změnit. Herečka přiznala, že ze soutěže StarDance, kterou vyhrála, chtěla původně odstoupit.

Dana Batulková | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Je pravda, že jste část dětství strávila v Egyptě?
Šlo jen o necelý půlrok. Tatínek byl strojař a jezdil po světě po montážích. Když mi bylo asi devět let, vzal nás s sebou do Egypta. V Káhiře jsem chodila do české školy, kde jsme se učili normálně v češtině, takže z arabštiny neumím nic. Díky tomu pobytu jsem ale na vlastní kůži měla možnost zažít, co je to válka. V té době vypukla v oblasti takzvaná sedmidenní válka o Golanské výšiny, takže vím, jak vypadá zvuk opravdové střelby. Strašně jsem se bála, přes noc byly všude zábrany z pytlů s pískem a u nich stáli chlapi se samopaly. Ale mám na ten výlet i spoustu krásných vzpomínek a jednu velmi příjemnou. Když jsme do Egypta odlétali, na letišti jsme viděli Karla Gotta, který se zrovna vracel z koncertování v Las Vegas. Už tehdy jsem ho zbožňovala, takže to byl pro mě obrovský zážitek, vidět ho naživo.

Fotogalerie

Tvrdíte o sobě, že jste introvert. Jak to jde dohromady s herectvím?
Na začátku to spolu samozřejmě dohromady moc nešlo. Ale volba herectví nakonec asi terapií na mou plachost byla, časem se to totiž hodně zlepšilo. V dobách studií na gymnáziu mi v tom pomáhala poezie, která se mi ale nakonec stala osudnou. Díky různým recitačním soutěžím jsem se trošku otrkala a přihlásila se na konkurz do studia Viola, kde se recitovalo na úplně jiné úrovni. Poznala jsem tam už tehdy pár svých budoucích kolegů, jako byli třeba Marek Eben, Ljuba Krbová nebo Tomáš Juřička.

Přes to všechno vaše další kroky vedly na DAMU.
Za to může můj pan profesor Čadil, který mi ten nápad vnukl. Nejdřív jsem si to vůbec nedokázala představit, ale jak už to tak bývá, semínko bylo zaseto a později vzklíčilo. Víceméně tajně jsem se připravila na přijímačky, nastudované monology samozřejmě nesměl nikdo předem vidět. Strašně jsem se styděla. Předvedla jsem je až pod tím obrovským tlakem při zkouškách. Byla jsem nepopsaný list, přirozená a spontánní, takže mě vzali hned napoprvé. Možná v tom zahrál svou roli i fakt, že jsem do té doby nikde nehrála, nechodila do žádných kroužků, prostě nebyla zatížená mnohdy špatně vyloženými hereckými technikami. Nicméně, první rok mě totálně semlel. Pro mě to prostředí byl šok, úplně jsem se ztratila sama sobě, bylo to psychické i fyzické ochrnutí. Vůbec mi to nešlo. Tentokrát mi pomohl pan profesor Vymětal, sám těžký introvert, který mi nějak rozuměl a uvěřil mému potenciálu. Převedl mě přes počáteční paralýzu, a pak už to bylo dobré.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Žena za pultem:
Simona Stašová

Třetí patro:
Michal Dlouhý
Ljuba Krbová
Jan Antonín Duchoslav
Jan Potměšil

Tajemství proutěného košíku:
Miriam Chytilová
Jaroslava Obermaierová
Jiří Krampol
Jana Šulcová

Taková normální rodinka:
Jana Štěpánková

Synové a dcery Jakuba skláře:
Světlana Nálepková
Jan Hrušínský
Milena Steinmasslová

Nejmladší z rodu Hamrů:
Jana Paulová
Regina Rázlová

Rozpaky kuchaře Svatopluka:
Josef Dvořák
David Matásek
Kateřina Macháčková

Malé dějiny jedné rodiny:
Pavlína Mourková
Ladislav Trojan
Ladislav Županič
Jakub Wehrenberg

Velké sedlo:
Jitka Smutná
Jana Krausová
Pavel Nový

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Malý pitaval z velkého města:
Dagmar Čárová
Otakar Brousek ml.
Valérie Zawadská

Dlouhá bílá stopa:
Pavel Trávníček
Jitka Asterová
Tomáš Karger

Druhý dech:
Veronika Žilková
Ilona Svobodová
Vladimír Kratina

Okres na severu:
Petr Oliva
Jan Přeučil
Zora Jandová

Panoptikum Města pražského:
Michal Kocourek
Marcel Vašinka
Václav Vydra

Bylo nás šest:
Stanislava Jachnická
Jan Šťastný
Regina Řandová

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

Dobrodružství kriminalistiky:
Zdeněk Hruška
Vendula Křížová
Alexej Pyško

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Pražský písničkář:
Jiří Štrébl
Petr Vacek

Jak vaše herecké počátky poznamenal další profesor z DAMU Miloš Nedbal?
To jsme měli jako ročník obrovské štěstí. Přišel k nám ve druháku.Vypadal přísně a strašidelně. Měli jsme velký respekt. Ale já mám tyhle typy strašně ráda. Díky tomu, že jsem měla podobně laskavého morouse dědečka, jako byl on, nebála jsem se ho. Dodnes ho vidím, jak sedí v Disku v hledišti s cigaretou a jak po nás hází popelníky, když se mu nelíbilo, jak hrajeme. Měl mě rád a hlavně mi věřil, což mi v začátcích obrovsky pomohlo, hlavně se sebevědomím.

Takže introvert se postupně změnil v extroverta?
Vůbec ne. Pracuji na tom celý život a navíc jak stárnu, zase toužím víc a víc po klidu a tichu. Z rozjetého vlaku se ale těžko vystupuje a herectvím se přeci jen živím, a stále ještě ráda. Sleduji ale, jak se jakýmsi obloukem vracím ke své původní podstatě, která je pořád stejná. Možná se mění jen to, že ve svém věku už umím říkat ne, což mi dřív moc nešlo. A také už nemám přebytek energie, kterou bych někde chtěla zbytečně plýtvat. Baví mě být třeba už jen pozorovatelem dění, té krásy i toho špatného kolem, ale nemusím se za každou cenu všeho účastnit.

Po DAMU jste si však moc dlouhých divadelních angažmá neužila.
Byl rok 1981 a zaměstnanecké razítko v občance bylo nutné, já navíc byla zamilovaná a nechtěla opustit Prahu. Naštěstí se objevilo místo v divadle na Kladně, a já tam strávila celé dva roky. Pak jsem ale otěhotněla s Jakubem a když jsem odcházela na mateřskou, věděla jsem, že už se tam nevrátím. Vždycky jsem o sobě tvrdila, že nejsem dělník divadla, každodenní hraní mě nikdy nebavilo. Hrávali jsme až dvaatřicet představení do měsíce, to pro mě byla hrůza. Po mateřské jsem nastoupila do různých alternativnějších projektů, hráli jsme v tehdy velmi populárních prostorách jako byla Řeznická nebo kulturní dům Delta. Divadlo mělo za totality úžasnou funkci takového tichého odporu, v tomhle to byla vlastně úžasná doba. Tohle všechno jakoby ztratilo smysl rokem 1989, už najednou nebylo na co poukazovat. Znovu se to nějak propojilo koncem devadesátých let, když jsme se zase sešli v divadle Komedie. Tam začalo moje druhé angažmá v životě a to v Městských divadlech pražských, které trvá dodnes.

Hrála jste v několika představeních, jejichž předlohou byly světově proslulé filmy. Inspirovala filmová postava tu vaši divadelní?
Hráli jsme například Vše o mé matce od Pedro Almodóvara nebo Prolomit vlny, které natočil Lars von Trier. V tomto případě jsem oba filmy znala, ale jinak si záměrně filmy před nastudováním role nikdy nepouštím, nechci se nechat ovlivňovat nebo nedej bože někoho bezděčně kopírovat.

Litovala jste někdy odmítnuté role?
Ne. Já nemusím hrát a zkoušet moc, mě to pak už nebaví. Několikrát jsem se v divadle pokusila smlouvat, že bych ráda zkoušela jen jednu věc do sezony. Občas mi i vyhověli. Ale jednou se mi to i vymstilo. Vyhověli mi a já přišla o úžasné představení Mirka Hanuše, který zdramatizoval slavnou knihu Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. To mě mrzelo. Do představení Happy end, které se odehrává na onkologii, se mi zase nechtělo kvůli tomu tématu. Nakonec jsem ale za tu roli byla moc ráda, hodně mi dala i do osobního života.

Údajně jste litovala i svého vstupu do televizní soutěže StarDance.
To tedy ano. Vůbec jsem netušila, co taková věc obnáší. A když jsem to zjistila, modlila jsem se, aby se mi něco drobně stalo, a já mohla odstoupit. Bylo to samozřejmě rouhání a jsem ráda, že se mi to nevyplnilo. Jak se blížily přenosy, podlamovala  se mi čím dál víc kolena. Taky jsem si byla jistá, že vypadnu hned někde na začátku, a nebudu se muset tak dlouho trápit. O to větší bylo moje překvapení a nakonec i euforie z vítězství. Výjimečný úsek života.

K tančení se občas vracíte?
Někdy nás zvou na různé akce a plesy, abychom jim s Honzíkem Onderem zatančili, což děláme rádi. Potkáváme se tam i s ostatními soutěžícími, což je moc fajn. Navíc se teď k tanci vracím i díky představení Tančírna, které ke stému výročí založení republiky začínáme zkoušet v divadle ABC.

Co se vám vybaví, když se řekne Květa Fialová?
Moje životní přítelkyně a velký guru. Seznámily jsme se v osmdesátých letech při natáčení filmu Čtvrtá strana trojúhelníku a byla to vlastně láska na první pohled. Od té chvíle jsme spolu vlastně byly pořád. Květa mě vcucla do svého života, vnutila mě své rodině, její manžel Pavel Háša se mnou od té doby musel počítat ve svých divadelních i televizních projektech. Byly to s ní úžasné časy. Květa si prošla v životě nelehkými věcmi, a to ji posílilo natolik, že tu sílu mohla předávat dál. Mě nejednou podepřela v těžkých obdobích, ukázala mi, že je člověk schopný přežít téměř cokoli. Je pro mě nenahraditelná, nikdo mě neznal tak dobře jako ona.

Díky roli Marcelky v televizním sitcomu Comeback jste se stala součástí kultovního seriálu. Pamatujete si z něj nějakou výraznou repliku?
To ani ne. Comeback byl spíš o komických situacích než kultovních hláškách. Nikdo už mi ale asi neodpáře seriálovou přezdívku. Ještě dnes se mi občas stává, že se ke mně hrnou děti pro selfíčko s tím, že se chtějí vyfotit s Mambou.

Ivan Trojan a Dana Batulková v seriálu Vraždy v kruhu (2015)

Vraždy v kruhu (2015)

Martin Dejdar a Dana Batulková v seriálu Comeback (2008)

Comeback (2008)

Viktor Preiss a Dana Batulková v seriálu Pražský písničkář (1997)

Pražský písničkář (1997)

V seriálu Pražský písničkář jste hrála manželku Karla Hašlera v podání Viktora Preisse. Bylo to vaše první setkání?
Hrát partnerku Viktora Preisse znamenalo pro začínající herečku velkou poctu. Janu a Viktora Preissovi jsem vždycky obdivovala. První obrazy jsme točili na Petříně, a já byla k smrti nervozní. Vůbec se mi ten seriál ale moc líbil, nejen pro to, že jsem se mohla potkat s Viktorem, pozorovat ho jak hraje a být toho součástí, ale dozvěděla jsem se i spoustu zajímavého z historie a Hašlerova života.

Do seriálu Ohnivé kuře jste nastoupila později, abyste si zahrála matku vlastního syna Jakuba Prachaře, který v něm hrál hlavní roli. Co na to říkal?
No radši jsem se ho předem zeptala, jestli mu to nebude vadit. Evidentně nevadilo.

Umělecké aktivity vašeho syna Jakuba jsou všeobecně známé. Jak je na tom se zděděnými geny dcera Mariana?
Marjánka zkoušela přijímačky na DAMU, ale po druhém kole, kam se dostala, si to pak už rozmyslela s tím, že herectví asi nebude zrovna její parketa. Je absolventkou humanitních studií na Karlově univerzitě, a svůj umělecký potenciál realizuje zpěvem. Nevím, jestli by se tím chtěla živit, ale baví ji to každopádně.

Autor:
  • Nejčtenější

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Princové William a Harry na pohřbu dědečka nebudou kráčet vedle sebe

Zesnulého britského prince Philipa na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Stěžejním bodem léta je pro mě dovolená s Kubou Prachařem, říká Libor Bouček

Premium Rozhovor se známým moderátorem Liborem Boučkem byl vodopádem slov prošpikovaným osobitým humorem, ale i něhou a láskou,...

Byla jsem vražedkyní, milenkou i prostitutkou, vzpomíná Tereza Bebarová

Premium Dlouhá léta byla pro diváky Ukrajinkou Světlanou ze seriálu Ulice. Pak s ní celá země pekla, a byla tak považována za...

Nabídek na focení v plavkách i bez nich je dost, říká zasnoubená Perkausová

Eva Perkausová, která se nedávno zasnoubila se svým partnerem Ivanem Heckem, promluvila o nabídkách na focení v...

Utéct z této divnodoby najednou není kam, smutní Kateřina Macháčková

Premium Je novou tváří seriálu Sestřičky. Úlohu má ale ze všech nejtěžší. Roli totiž zdědila po kolegyni, která patřila k...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...