Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Robert Paulat: Pro spoustu lidí je abnormální, že jsem sám a mám dítě

Před pár týdny se stal tatínkem a rodičovství si nemůže vynachválit. Robert Paulat (42), který se díky plastickým a kosmetickým úpravám proslavil coby český Ken, sice plánoval využít pomoci chůvy, nakonec si to ovšem rozmyslel. Prozradil také, že narození syna mu změnilo priority.

Že jste tátou, už ví asi každý. Málokdo ale ví, že jste sám zvládl šestinedělí.
Sám se tomu divím, protože můj prvotní nápad byl, že budu mít chůvu od prvního dne. Všechny matky mi říkaly, že se nevyspaly, že miminko trápí prdíky, že se musí vstávat čtyřikrát za noc. Už v porodnici jsem začal malého Andrease od prvního momentu krmit. Po třech hodinách. Vyměňoval jsem plínky. Přijel jsem domů a najednou jsem si řekl, že chůvu nepotřebuju a malého nikomu do ruky nedám. Je to vlastně hrozné, ale i když přijela moje maminka, která porodila dvě děti – a říká se, že babička to s dětmi umí nejlépe –, tak jsem ho ani jí nechtěl půjčit.

Co vám řekla paní doktorka, když jste poprvé přijeli na kontrolu?
První tři dny jsme byli doma a pak jsme šli na kontrolu. Paní doktorka mi říkala, že je neskutečné, že se single táta umí v šestinedělí tak postarat o prcka. Že dítě je velmi klidné, prospívá, nemá žádné opruzeniny a je úplně vymazlené. Od té doby se z nás s paní doktorkou stali přátelé a ona vždycky říká: Tak přijedou Paulatovi, na ně se strašně těším, protože to miminko nebrečí, je klidné. Vidí, že jako samotný táta to dávám a je to i pro mě obrovským překvapením. 

Práce teď šla samozřejmě stranou a za sedm týdnů od Andreaskového narození jsem byl na klinice dvakrát. Řídím to z home officu. Pro mě je v tuhle chvíli tenhle brouček ze všeho nejdůležitější. I můj biorytmus se totálně změnil. Dřív pro mě bylo důležité fitko, zajít si na kliniku, nechat si aplikovat botox a jít si nakoupit nějaké oblečení. Během těch šesti týdnů to nebylo vůbec možné. 

Teď už je malý po šestinedělí, má vyšší imunitu a včera jsme se byli podívat už v jednom obchodním centru. Dokonce přemýšlím nad tím, že ho třeba během dvou, tří týdnů dám do vajíčka, položím ho vedle běhacího pásu a zacvičím si s ním třeba v posilovně. Jak vidíš, on je prostě fakt velmi klidný.

Ono s miminkem nejde nic moc plánovat dopředu. V jakém časovém horizontu jste schopný se nachystat ven a co vám provádí Andreasek, když spěcháte?
Je to nevyzpytatelné. Jsou dny, kdy se vyspím třeba i těch šest hodin, takže mám skvělou náladu. Máme takový rituál. On spí vedle mě, samozřejmě v postýlce, abych ho nezalehl. Má svůj pokojíček, ale do šesti měsíců, do roka ho chci mít minimálně vedle sebe. Probudíme se, já si ho vezmu do postele, tam ho začnu mazlit, pusinkuju ho, on se už začíná smát a pak už je zase krmení a tak. 

Když mám jet za babičkou, na nějaký meeting nebo k paní doktorce, tak většinou se stává, že to dítě trošku vycítí, že jsi ve stresu a pospícháš. Krásně ho oblékneš a on se právě poblinká. Pak ho zase převlékneš a má najednou něco v kalhotách, takže jdeme znovu převlíknout. Je to takový koloběh. 

Dřív jsem byl schopný za dvacet minut zajet za kamarádkou, kamarádem nebo do centra na nějaký meeting a dneska to prostě nejde. Vím, že než sklopím kočár, dám všechno do kufru, než si sbalím do tašky termosku, lahvičky, přebalování, plenky a tak dál, tak z hodiny jsou dvě. Takže se nic nedá vůbec absolutně plánovat a všechno podřizuji tomuhle drobečkovi.

Býváte roztržitý? Explodoval vám třeba mixér s výživou?
Ze začátku to bylo docela těžké. Voda na mléko se například musela zahřívat na třicet sedm stupňů. Dneska jsou ovšem takové přístroje, které už mléko celé namíchají na požadovanou teplotu a ty miminku tu lahvičku jenom podáš. Měli jsme ale období, kdy jsme střídali různé značky příkrmů i umělého mléka. Ale to byla obrovská chyba, protože miminko není zvyklé na ty změny. Takže teď zůstávám u mléka, které jsme dostávali v porodnici.

Byl jste z něčeho za těch sedm týdnů vystrašený?
To bylo právě, když jsme měnili mléko. Od šesti do deseti hodin brečel a připadal mi, že má i teplejší hlavu. Tím pádem jsem mu změřil teplotu. Věděl jsem, že ji nemá. Ale v tu chvíli je to pro tebe těžké, víš, že jsi v domě sám a nemáš žádnou pomoc. Samozřejmě bych případně zavolal záchranku, ale napadají tě různé věci. 

Neustále se učím. Musím říct, že instinkt, který mají matky v šestinedělí… ne že bych měl ženské hormony, to samozřejmě bude něco pro hatery na internetu, ale tělo a mozek ti řeknou, co máš v tu chvíli dělat. Nečtu žádné diskuse ani knížky o tom, jak bys měl vychovávat mimčo. Poradím se s paní doktorkou, ale všechno mi vlastně říká moje srdce.

Lidi vás sledovali kvůli hudební a pak modelingové kariéře. Teď jsou to díky otcovství úplně noví fanoušci. Co vám nejčastěji radí?
Můj Instagram se doopravdy zvýšil o několik tisíc sledujících. Většinou jsou to maminky, které mi píšou svoje rady. Některé přijímám a jsem za ně rád. Často také dávají komentáře k malému, že hezky prospívá, je roztomilý. Musím říct, že mě velmi inspirují, dodávají mi energii, že jsem udělal správnou věc.

Nikdy jsem nezalitoval, protože jsem na tohohle drobečka čekal dvacet let. Už tenkrát jsem dítě plánoval se svojí přítelkyní, která zemřela na rakovinu. Od té doby jsem měl v hlavě, že chci mít dítě. Po dvaceti letech se mi to v mých dvaačtyřiceti povedlo. 

Ať si říká kdokoli cokoli, je to prcek, který dostane strašně moc lásky. Mohu mu dát sociální jistoty, budu pro něj vybírat skvělou školku, kde se bude učit jazyky a tak dále. A co je nejdůležitější, ne nějaké luxusní oblečení, ale opravdovou lásku a péči má ode mě čtyřiadvacet hodin.

Nechcete syna moc nikomu dávat, ale kdo se nejvíc hlásí o hlídání? Babička, někdo další z rodiny, nebo přátelé?
Ze mě se stal trošku takový asociál. Těch šest týdnů jsem nerad někam vycházel, protože Andreasek vzbuzoval pozornost, všichni si ho chtěli pochovat. Vím, že to nebylo právě správné. Samozřejmě že jezdí babička, která je na něm závislá. Teď už jsem ji po těch týdnech nechal syna přebalit. Měla sedmdesátiny, o víkendu tady slavila, tak mi slíbila, že se v noci postará, a já se jednu noc prospal úplně celou. Přebalovala a krmila, takže to byla taková první zkouška.

Kdy hodláte synovi říct o jeho příchodu na svět a co všechno máte za sebou?
Bude to postupně. V tomto tématu musím být hodně citlivý. Vím, že ne všichni budou Andreaskovi přát, ať už ve školce, nebo ve škole. Bude to pro něj samozřejmě těžší než pro ostatní děti, protože nemá maminku. Možná se sejdu s nějakou psycholožkou, která mi poradí, v jakém věku o tom s ním začít komunikovat. 

Budu mu vyprávět, že tady byla maminka, která ho odnosila a se kterou jsem kamarád. Byla s námi i na oslavě a strávila tady celý víkend. Seznámím ho s ní. Není sice biologická matka, protože vajíčka jsme měli darovaná, ale bude ji znát od začátku. Budu mu říkat: Tak z tohohle bříška jsi se narodil a jiná maminka nám dala vajíčka a ty máš taťku, který tě miluje. 

Jak začne pomalinku chápat, tak mu to budu vyprávět třeba v pohádkách, aby si myslel, že to je normální. Pro spoustu lidí je to abnormalita, že jsem sám a mám dítě. Pro tu druhou polovinu lidí je to zase obrovský obdiv, že jsem samotný otec a malému je sedm týdnů a vidíš, že nepláče, je v pohodě a v klidu.

Robert Paulat se stal 14. července 2021 tatínkem.

Robert Paulat se stal 14. července 2021 tatínkem.

Spousta svobodných lidí má miminko. Co byste vzkázal, neříkám že zrovna single gayovi, ale třeba gay páru, který si chce pořídit miminko?
Když se malý narodil, tak devadesát procent nejenom heterosexuálních, ale i gay párů se mě začalo ptát, jak jsem to udělal? Jak sehnat náhradní matku? V České republice to není ilegální ani legální, protože na to nemáme žádný zákon. Takže pokud to není ošetřeno zákonem, tak jsme neudělali nic protizákonného. 

Jak jsem hledal já? U mě to bylo jednodušší, protože jsem řekl jednou v médiích, že bych si to přál, a surrogátní maminky se mi vyloženě samy nabízely. Všem ostatním, kteří by chtěli mít děti, říkám, že jsou na sociálních sítích různé, sice uzavřené skupiny, ale oni vás tam potom přijmou. Facebook nebo třeba webové stránky emimino. Tam ty matky jsou a komunikují s rodiči. Takže všechno jde. 

Pro mě byla dlouhá cesta, vybrat tu správnou. Myslím si, že jsme vybrali dobře, protože, jak jsem říkal, jsme přátelé. Ale je to běh na dlouhou trať. Samozřejmě je tu Amerika, kde jsou na to agentury, Ukrajina, Anglie. Tam je to jednodušší, protože tam přijdeš, vybereš si matku, vybereš si dárkyni vajíček, vidíš fotky a tak dále. V Americe se ceny pohybují do několika milionů korun. Takže to není jako v České republice. U nás jde jenom, jak se říká, o výživné. Tedy to, co té mamince během deseti měsíců dáváš na stravu a tak.

Takovými průkopníky mezi gay celebritami, které využily náhradní matku, jsou třeba Elton John s partnerem.
S nimi jsem se seznámil! Kontaktoval jsem je asi před deseti lety. S mým expartnerem jsme dělali párty v Londýně a Eltonův manžel David Furnish byl kamarád mého kamaráda. Přidal jsem si ho na Facebooku a napsal jsem mu: Ahoj Davide, budu v Londýně. A on: Hele, nám se narodil Zachary, nemůžeme někam na párty, jsme hlídaní, ale přijeď k nám do Windsoru. 

Mají opravdu palác s obrovskou bránou, jako vidíte ve filmech. Takže jsme tam dorazili, měli jsme s ním oběd. Bylo to strašně příjemné. Byli jsme tam asi osm hodin a oni nám tam poprvé ukázali malého Zacharyho. Pamatuji si, že měli českou chůvu. Tam jsem viděl prvně miminko ze surrogátního mateřství. Když jsem pak nyní dával na Facebook, že se mi narodil syn, tak mi tam Elton John a David Furnish oficiálně gratulují.

4. června 2021

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....

Tenista Korda a dcera fotbalisty Nedvěda se pochlubili zamilovanou fotkou

Děti českých sportovních legend jsou zamilované až po uši. Sebastian Korda (21) a Ivana Nedvědová (24) se znají od...

Berenika Kohoutová se pochlubila fotkou z utajené svatby

Herečka Berenika Kohoutová (30) se podruhé vdala. Otce své dcery Loly Kryštofa Kubína si vzala začátkem září. Až nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž chce, abych zas nafotila nahé snímky, říká bývalá playmate Belohorcová

Bývalá playmate a moderátorka pořadu Peříčko Zuzana Belohorcová se s manželem Vlastou Hájkem a dvěma dětmi po jedenácti...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Tereza Maxová: Cestovali jsme, létali balony. Dnes fotka ztratila výjimečnost

Premium Může se to zdát neuvěřitelné, ale Tereza Maxová, jedna z nejúspěšnějších světových modelek, oslavila padesáté...

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let

Závěť prince Philipa, který letos na jaře zemřel ve věku 99 let, bude před veřejností tajná a zapečetěná ještě nejméně...

Nový přírůstek do štafety, okomentoval narození druhé dcery atlet Helcelet

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet (29) a jeho manželka, bývalá atletka Denisa Helceletová (35), mají druhou dceru....

Alkoholismus a pokus o sebevraždu? Ozvláštňující prvky života, míní Hanák

Tomáš Hanák (64) promluvil otevřeně o svých démonech, alkoholismu i s ním spojených myšlenkách na sebevraždu. V...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...