ČEŠI ZA VELKOU VODOU

  12:05aktualizováno  12:05
Slavný rodák z Kladna přišel na svět roku 1873. Rok poté s ním odjíždějí rodiče do Ameriky.
Slavný rodák z Kladna přišel na svět roku 1873. Rok poté s ním odjíždějí rodiče do Ameriky. Otec pracoval v dole. Antonín se v Novém světě z nuzných poměrů vyškrábal poměrně rychle. Po krátké epizodě, kdy pracoval jako otec v dolech, začal obchodovat se vším, co se dalo prodat. Později se začal prosazovat v politice. Roku 1931 se mu podařilo dosáhnou křesla starosty Chicaga. Do všeobecného povědomí vstoupil jako oběť kulky určené prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi, kterou v únoru 1933 vypálil atentátník na přehlídce v Miami. Na jeho počest je pojmenována nejdelší chicagská ulice.

Karel Roubíček

Odešel z Čech za druhé světové války. Držel se zásady o ševci a kopytu a rozhodl se věnovat ve Venezuele, své nové vlasti, pivovarnictví. Přišel s geniální myšlenkou, přizpůsobit typ plzeňského piva tropům a ječmenný slad doplnit místními plodinami, rýží a kukuřicí. Vymyslel speciálně tropům na míru vařené pivo a své společnosti Polar zůstal věrný až dosud, kdy je nejstarším pracovníkem firmy "ve službě". Přispěl tak k blahobytu Venezuely i k tomu, že místní obyvatel vypije průměrně 80 litrů piva za rok, což je na jihoamerické poměry rekord.

Otto Jelinek

Narodil se 18. května 1940 v Kanadě. Jako desetiletý začal spolu se svou sestrou Marií krasobruslařskou kariéru. Roku 1960 přivezli do Kanady stříbrné medaile z mistrovství světa a o dva roky později získali i zlatý věnec a titul. Po ukončení kariéry v roce 1968 se Otto Jelinek věnoval politice a byl dvakrát (v letech 1984 a 88) jmenován kanadským ministrem sportu. Dnes zastupuje zájmy soukromé firmy v Čechách.

Jan Hammer

Narodil se v Praze, od dětství hrál na piano. Již ve čtrnácti měl svoje jazzové trio. Po invazi v srpnu 1968 odešel do USA, kde získal stipendium na prestižní Berkley- School of Music. Začal komponovat. Za svá alba získal mnoho zlatých a platinových desek po celém světě. Mimo jiné spolupracoval s takovými celebritami, jako jsou Mick Jagger, Jeff Beck, Al Di Meola.

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa dokázal opravdový zázrak. Vybudoval svůj koncern na tak pevných základech, aby přestál jakoukoli krizi. Plánů prozíravého otce (zahynul r. 1932) se brzy chopil syn Tomáš Jan Baťa, který vybudoval v kanadské provincii Ontario nové centrum firmy, Battawu. Po znárodnění zlínských podniků sem přenesl centrum rodinné firmy a do Zlína přijel až teprve v devadesátých letech, kdy je jeho firma největším světovým prodejcem bot od Nového Zélandu po Guatemalu. Jeho rada na to, jak uspět ve světě? "Podnikatel se musí rozhodnout, zda chce jít do světa. Ale aby pronikl do světa, musí si doma nejprve vytvořit pověst a sebevědomí."

Miloš Forman

Nejznámějšího českého režiséra zřejmě není třeba zvlášť představovat, přesto zde nesmí chybět. Narodil se 18. února 1932 a do Ameriky odešel po invazi. Za oceánem natočil v roce 1971 film Taking Off. Průlom v jeho americké kariéře mu přinesl pěti Oscary ověnčený ověnčený Přelet nad kukaččím hnízdem. Za snímek Amadeus z roku 1984 dokonce obdržel osm sošek Akademie.

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Připadá mi, že pěstujeme kult ošklivosti, říká Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík

V sedmdesáti letech si vyzkoušel novou disciplínu. Přesycen kriminálkami napsal scénář k romantické komedii Léto s...

Další z rubriky

Sledovat partnera, jak se pere a zápasí, je náročné, říká Bagárová

Monika Bagárová s přítelem Makhmudem Muradovem na Česko-Slovenském plese v...

Zpěvačka Monika Bagárová (24) si potrpí na hezké šaty, ke kterým si mnohdy vytvoří takový vztah, že je po zapůjčení...

SOCKY: Propagátoři trendu bosé chůze a nahá chodidla ve výtahu

SOCKY (únor 2019)

Chození naboso, dokonce i v zimě, se těší stále větší oblibě. Moderátor Dominik Vršanský zjistil, kteří čeští umělci...

Móda z plesu: Verešová a Puhajková za hvězdy, Gelemová přestřelila

Česko-Slovenský ples (Obecní dům, Praha, 16. 2. 2019)

Dokonalé róby, sladěné doplňky i make-up, ale také několik přešlapů k zamyšlení. Luxusní modely, ve kterých se slavné...

Najdete na iDNES.cz