Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Divadlo nám pomohlo najít cestu z manželské krize, říká Carmen Mayerová

  0:02
Strávili spolu už takřka půl století života, přesto si prý herečka Carmen Mayerová (74) s manželem Petrem Kostkou (80) nelezou na nervy. Ani když spolu čas tráví nejen v soukromí, ale také na jevišti. I o tom herečka promluvila pro týdeník 5plus2.

Petr Kostka a Carmen Mayerová (5. října 2017) | foto: Profimedia.cz

Sarkastická komedie plná černého humoru. Takové je nové představení Oscar  pro Emily, které na jedno pódium opět svedlo herecký pár Carmen Mayerová-Petr Kostka. „Na jevišti je pro mě Petr herec jako každý jiný,“ říká Mayerová, kterou můžete v tomto představení vidět na Malé scéně Divadla Studio DVA v Praze. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Vaše postava ve hře napjatě čeká, zda dostane vysněnou pozlacenou sošku za celoživotní dílo. Snila jste vy sama o hereckých oceněních v době, kdy jste jako mladičká začínala na divadle?
Víte, to už je hodně dávno, co jsem byla mladičká začínající herečka. (smích)  O takových věcech jsem vůbec nesnila, ostatně o tom, že něco takového jako  Oscar vůbec existuje, jsem ani nevěděla. Jediné, s čím jsem k divadlu šla, byly mé ideály a chuť hrát.

Ve hře hrajete v ústřední dvojici se svým mužem Petrem Kostkou. Zdaleka to ale není poprvé, co vedle sebe stojíte na jevišti. Vzpomenete si na vůbec první zkušenost, kdy jste spolu hráli jako pár?
Vzpomínám si na to velmi dobře, protože to byla hra, kterou jsme měli oba velmi rádi, Dostojevského Bílé noci. Byla to nádherná práce s panem režisérem Jaromírem Pleskotem. Máme na to krásné vzpomínky.

V jednom ze starších rozhovorů jste zmínila, že zpočátku vás režiséři obsazovali hlavně do rolí potvor a svůdnic. Máte nějaké své vysvětlení, proč tomu tak bylo? 
U divadla to tak chodí. Měla jsem dlouhé zrzavé vlasy, dlouhé štíhlé nohy… Je to samozřejmě takové trošku povrchní, ale režiséři si herce i podle takových  věci zařazují. Hrála jsem však samozřejmě i spoustu jiných krásných rolí. Konverzační, dramatické, muzikálové. Je ale pravda, že když se v repertoáru  divadla objevila hra, kde byla něžná citlivá dívka, tak ji hrála Dana Syslová, a když tam byla potvora, hrála jsem ji já. (smích)

Stalo se vám, že jste nějakou roli odmítla a dodnes toho litujete?
Některé projekty jsem odmítla, ale to nebylo v divadle, tam jsme si to dovolit nemohli. Jakmile byl člověk v angažmá, tak musel hrát i to, co se mu dvakrát nelíbilo. Jinak to nešlo. Odmítla jsem ale například role v televizi i u filmu, protože se mi buď nelíbilo téma, nebo se mi nelíbili lidé. U filmu mi jedno moje odmítnutí možná ublížilo, protože to přišlo v době, kdy moje filmová kariéra  mohla někam vést. Já se ale nerozhodovala podle toho, zda budu mít do budoucna nějakou výhodu. 

Fotogalerie

Vraťme se ještě ke hře Oscar pro Emily a herecké spolupráci s vaším mužem. Dokážete ho na jevišti vnímat čistě jako kolegu a odstřihnout se například od toho, když se před představením nepohodnete?
Ano, rozhodně. Na jevišti je to pro mě kolega jako každý jiný. V práci jsem nikdy nemusela překonávat osobní problém, protože jako herec se zabýváte jiným příběhem a do něj své osobní pocity vůbec nevkládáte. Náš život měl i svá krizová období a je pravda, že divadlo nám vždy pomohlo najít k sobě cestu.

Jednou ze složitějších situací byla určitě i ta, když jste se po smrti první manželky vašeho muže, s níž měl dvě dcerky, stala ze dne na den trojnásobnou mámou. V té době jste měla ještě dceru z předchozího vztahu.  Jak moc muselo jít tehdy herectví stranou? 
Nejprve jsem se stala trojnásobnou a později čtyřnásobnou mámou, když se  nám narodila ještě dcera Terezka. Herectví nemuselo jít stranou díky tomu, že  jsem postupně našla dvě chůvy. První byla teta mé kolegyně Jarmily Smejkalové a druhá přítelkyně mé kolegyně Květy Fialové. Obě se jmenovaly Mařenky a byly to vzácné ženy. Jsem jim neskonale vděčná a svým kolegyním také. 

Mít chůvu v tehdejší době určitě nebylo vůbec běžné. Nesetkala jste se s tím, že by vás za to někdo z okolí kritizoval?
Možná, že ano, ale to je něco, co mne pramálo zajímalo. Bylo to nezbytné.  Když máte někoho, kdo vám pomáhá, neznamená to, že děti šidíte. Jde hlavně  o všechen čas, který jim věnujete. A my jsme kromě divadla trávili veškerý čas s dětmi. Já i Petr. Myslím, že ta největší devíza, kterou můžete  dětem dát, je váš vzájemný vztah a energie. Ne to, že jim uvaříte, že jim koupíte oblečení a hračky. Důležité je, že s nimi všechno prožíváte. Všechny ty cesty na klavír, na taneční, na sportovní kroužky. Důležité je, že jim nasloucháte.

Carmen Mayerová

■ Narodila se 11. září 1944 v Trutnově.
■ Po své mamince Antonii je španělské národnosti, otcem je trutnovský architekt a akademický malíř německé národnosti Charles Mayer.
■ Jako herečka začínala v Hradci Králové, nejvíce let ale strávila v Městských divadlech pražských.
■ Ve filmech se objevuje jen občas, naposledy v pohádce Strašidla či ve snímku Bastardi 3. V seriálech hrála například v Ohnivém kuřeti, Četnických humoreskách či v Ordinaci v růžové zahradě.
■ Jejím manželem je herec Petr Kostka, s nímž má dceru Terezu, známou herečku a moderátorku.

Vaše maminka pocházela z Mallorky, takže na tomhle španělském ostrově máte své kořeny. Létáte tam často?
Ano, jezdíme tam často a rádi. Když jsem na Mallorce, cítím blízkost své maminky. Ráda poslouchám španělštinu, ráda vnímám místní atmosféru. Petr  umí dost dobře španělsky, tak si někdy i s místními poklábosíme. 

Říkala jste, že vaše maminka žila ve Španělsku. V posledních letech života se ale vrátila za vámi, že?
Nejprve to bylo tak, že se v sedmdesátých letech vystěhovala z Čech zpátky a stala se opět Španělkou. V devadesátých letech ale onemocněla, její sourozenci zemřeli a zůstala ve Španělsku sama. Proto se opět vrátila sem a zůstala u nás. A protože na tom zdravotně nebyla dobře, přerušila jsem na pět let kariéru, abych se o ni mohla starat. 

Jaký byl po těch pěti letech návrat na jeviště?
Velmi složitý. Dokud maminka žila, měla jsem pořád dost práce, život nějak plynul a nepřemýšlela jsem nad tím, jaké to bude se vrátit. Když ale zemřela, bylo to najednou hodně těžké. Byla to dlouhá doba, co jsem nehrála a myslela jsem si, že už mi to prostě nepůjde. 

V čem spočívá ta největší radost, kterou může herec při práci prožít? Lze to nějak definovat?
Ano, je to to spojení s divákem. Ten moment, kdy dojde k propojení myšlenek i emocí. Žádné jiné médium to nedokáže. Představte si, že osamoceně stojíte, strčíte ruku do tmy a z té tmy se vaší ruky najednou někdo dotkne. To je to nejkrásnější.

Autor:
  • Nejčtenější

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....

Tenista Korda a dcera fotbalisty Nedvěda se pochlubili zamilovanou fotkou

Děti českých sportovních legend jsou zamilované až po uši. Sebastian Korda (21) a Ivana Nedvědová (24) se znají od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...

Sexistické a znevažující. Šachová šampionka žaluje Netflix za Dámský gambit

Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindašviliová žaluje společnost Netflix za urážku na cti kvůli zmínce o své osobě v...

Dempsey šikanoval kolegy, mnozí skončili u psychiatra, odhaluje nová kniha

Patrick Dempsey vděčí seriálu Chirurgové za slávu i za to, že z něj učinil jednu z nejlépe placených hvězd. Jenže...

Zápal plic, horečky a nálož kortikoidů, popisuje Ridi nákazu covidem

Emanuele Ridi (48) popsal osobní zkušenost s nákazou covidem-19, po které byl hospitalizován v nemocnici. Podnikatel...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...