Bude mít Edward více štěstí než sourozenci?

  14:36aktualizováno  14:36
- Královna Alžběta a princ Philip sice předloni oslavili zlatou svatbu, jejich děti si však zatím z nich příklad nevzaly. Bude mít nejmladší syn, princ Edward, větší štěstí v manželství se Sophií Rhys-Jonesovou?

Následník trůnu Charles, který požádal lady Dianu Spencerovou o ruku po pouhých pěti měsících známosti, se po dlouhých a nechutných tahanicích přetřásaných v tisku rozvedl v roce 1996. Ani mladší Andrew neměl příliš štěstí, jeho manželství se Sarah Fergusonovou trvalo pouze šest let. Princezna Anne se sice také rozvedla, ale v roce 1992 se v tichosti znovu provdala.

Britové doufají, že alespoň poslednímu královnině potomku se manželství vydaří. Tomu nahrává několik podstatných faktů. Edward a Sophie spolu chodili nezvykle dlouho - za více než pět let Sophie mohla poznat nejen svého nastávajícího, ale i ostatní členy rodiny, včetně královny.

Trávila s nimi víkendy, Vánoce i prázdniny, vyzkoušela si, jaké to je pohybovat se v tomto výlučném prostředí, jaké nároky život v první rodině království vyžaduje.
"Byla jsem si plně vědoma toho, do jaké rodiny Edward patří, proto kdybych měla nějaké výhrady vůči možné situaci, v níž bych se mohla ocitnout, "vycouvala" bych už dávno," prohlásila Sophie. Dodala, že má ve svém snoubenci i celé královské rodině velkou oporu. Zjistila, co se od ní čeká, a naopak dala postupně jasně najevo, co očekává ona. S notnou dávkou rozhodnosti prosadila při organizaci svatby některé věci, které strážci dvorní etikety překousli asi jen se skřípajícími zuby.

Naučila se také být neustále ve střehu před blesky všudepřítomných fotografů, což změnilo její život už v tom, že si nedovolí vyjít ven, aniž si je jistá, že vypadá aspoň trochu slušně. Ale ani ona, ani Edward nechtějí být zataženi do "mediálního cirkusu", který se donedávna točil kolem královské rodiny.

"Nechceme, aby nám někdo zasahoval do života takovou měrou, jako se to stávalo dřív," prohlásil Edward. "Nejcennější věc, kterou člověk má, je jeho anonymita. Vůbec nevíte, jak je cenná, dokud ji neztratíte."

Jeho vyvolená má však už velkou výhodu v tom, že dlouho pracuje v oblasti propagace - neustálý styk s lidmi a nutnost spolupracovat s médii jí poskytly neocenitelnou zkušenost, jak vycházet s novináři všeho druhu. Což ostatně dokázala při nedávné aféře se zveřejněním její choulostivé fotografie, ze které "vybruslila" elegantně a s grácií.
Ani Edward není v "bitvě" s novináři žádným nováčkem. V momentě, kdy jej sdělovací prostředky nutily k tomu, aby se už konečně vyjádřil a požádal Sophii o ruku (v době, kdy monarchie dostávala největší rány a šrámy a on měl podle nich všechno zachraňovat), neváhal vzkázat novinářům, aby ho nechali na pokoji a hleděli si svého.

V tom, že Edward požádal svou vyvolenou o ruku až loni před Vánocemi, zřejmě sehrály svou roli i události, které v uplynulých letech potkaly jeho rodinu: v roce 1996 slavila královna 70. narozeniny, v létě 1997 tragicky zahynula princezna Diana a potom zase slavila Alžběta s Philipem zlatou svatbu. A tak ta další, Edwardova, zřejmě musela počkat
Trpělivost však asi přináší nejen růže. Dalším podstatným faktorem pro štěstí se může ukázat i to, že se Sophie nevdává jako mladičká a naivní dívenka, ale je to čtyřiatřicetiletá žena s určitou životní zkušeností a s vlastní pracovní kariérou a pevnými cíli.
Nemalou roli určitě sehraje i její sebejistota a vyrovnanost, kterou čerpá ze své vlastní rodiny. Na rozdíl od obou dalších královských nevěst měla Sophie to štěstí, že se její rodiče nerozvedli, že měla klidné a pevné rodinné zázemí.

Snoubenci Sophie a britský princ Edward, kteří se seznámili v roce 1993

33-letá Sophie se po boku britského prince Edwarda objevuje již pět let.

Prince Edward a Sophie Rhys-Jonesová

Hrad Windsor, místo konání svatby prince Edwarda a Sophie Rhys-Jonesové

Princ Edward a Sophie odpovídají novinářům na zahradě svého budoucího domu

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Je náročné sledovat partnera, jak se pere a zápasí, říká Bagárová

Monika Bagárová s přítelem Makhmudem Muradovem na Česko-Slovenském plese v...

Zpěvačka Monika Bagárová (24) si potrpí na hezké šaty, ke kterým si mnohdy vytvoří takový vztah, že je po zapůjčení...

Na chlapy nemám ani pomyšlení, říká rozvádějící se Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková

Zpěvačka Lucie Vondráčková (38) svým fanouškům oznámila, že nemá nový vztah. Bulvár spekuloval o tom, že si rozvádějící...

Sofie K. Filippi: S každou rolí v sobě rozkrývám další podoby mého já

Sofie K. Filippi

Dcera herečky Gabriely Filippi (48) Sofie K. Filippi (19) našla díky své umělecko-sportovní rodině zálibu jak v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz