Británie zažije opět královskou svatbu

  13:31aktualizováno  13:31
- V sobotu 19. června odpoledne nebude v rodině Windsorů čas na tradiční čaj o páté. Přesně v tu dobu totiž svatební zvony ohlásí poslední svatbu v britské královské rodině v tomto tisíciletí.
Nejmladší ze čtyř dětí královny Alžběty, princ Edward Antony Richard Louis (35), si bude brát svou dlouholetou přítelkyni Sophii Rhys- Jonesovou (34).

Na rozdíl od svých sourozenců se princ Edward, sedmý v pořadí následnictví trůnu, nežení ani ve starobylém Westminsterském opatství jako jeho rodiče, sestra Anne či bratr Andrew, ani ve velkolepé katedrále svatého Pavla. Jeho svatba se koná v daleko komornějším prostředí - v prostorách hradu Windsor nedaleko Londýna, podle něhož přejal vládnoucí britský panovnický rod své jméno.

Obřad
Samotný obřad začne - podle dvorní etikety v poněkud neobvyklé hodině - v pět odpoledne místního času v hradní kapli svatého Jiří. Ženich a jeho starší bratři Charles a Andrew, kteří mu jdou za svědky, mají dorazit čtvrt hodiny před zahájením obřadu. Deset minut před pátou jsou očekáváni královští rodiče - Alžběta II. a princ Philip. Přesně o páté má vkročit do kaple Sophie v doprovodu svého otce. V jaké róbě, to se zatím pečlivě tají. Odborníci však tipují, že by to mohl být nepříliš romantický, jednoduchý model od jejího oblíbeného návrháře Tomasze Starzewského.

Snubní prsteny vytvořil ze dvaadvacetikarátového zlata z velšského Dolu prince Edwarda královský klenotník z dvorního zlatnictví Asprey and Garrard, který zároveň pečuje i o korunovační klenoty a osobní klenoty panovnice a členů královské rodiny.

Po obřadu a nezbytném fotografování usednou novomanželé do otevřeného kočáru a vydají se pozdravit davy přihlížejících zvědavců do ulic Windsoru.

Zatím se spekuluje o tom, zda si nechají po svatbě říkat manželé Windsorovi. Je však také možné, že by mohli od královny získat titul vévody a vévodkyně z Cambridge, podobně jako se po svém sňatku stal princ Andrew vévodou z Yorku.

Hostina
Během projížďky novomanželů Windsorem bude hostům na hradě servírováno lehčí občerstvení. Po tradičním krájení čtyřpatrového svatebního dortu, zdobeného mimo jiné i tenisovými míčky - připomínkou toho, že se novomanželé poznali na tenise, a po přípitcích začne v šest hodin svatební hostina. Bude se odehrávat v reprezentačních sálech hradu, které byly po ničivém požáru nedávno znovu otevřeny v plné slávě a lesku.

Menu sestavil královský šéfkuchař a na přípravě jídel se spolu s královskými kuchaři podílí i jedna londýnská firma. Hostům bude předložena mimo jiné uzená treska zapečená s rýží a houbami v těstě, hovězí stroganoff, velký výběr zeleniny a salátů a jako dezert budou servírovány čerstvé maliny.

O hudbu se postarají hudebníci z orchestrů, jejichž patronem je uměnímilovný princ Edward, a kapela královského námořnictva.

Po svatbě
Edward i Sophie jsou si sice vědomi svých povinností coby členů královské rodiny, ale hned po líbánkách se chtějí oba vrátit ke své práci. Sophie, často pro svůj zjev přirovnávaná k zesnulé princezně Dianě, se nehodlá vzdát své firmy pro public relations a věnovat se podobně jako ona charitativní činnosti.

Novomanželé budou žít na viktoriánském sídle Bagshot Park v hrabství Surrey, obklopeném asi 30 hektary zeleně a stromů. Nejméně dva roky by prý nechtěli mít děti.

"Chceme si zvyknout spolu žít, kromě toho je ještě spousta práce na domě a v zahradě a samozřejmě máme spoustu práce každý ve své firmě. Že bychom chtěli hned rozšířit rodinu - to momentálně nemáme v úmyslu," poznamenala k tomu Sophie.

Edwardovo případné šťastné manželství by znamenalo velké povzbuzení pro monarchii. I přes všechnu kritiku královské rodiny, jejíž členové se díky složitým peripetiím svého života a nezměrnému zájmu médií, má monarchie podporu více než poloviny národa. Podle výzkumů si třiasedmdesát procent Britů myslí, že by jejich země měla zůstat monarchií. A královna i její vláda postupně uskutečňují kroky k její modernizaci, aby aspoň částečně držela krok s dobou.

Sophie Rhys-Jonesová a princ Edward

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Meghan si po svatbě s princem Harrym hraje na Britku, míní fanoušci

Vévodkyně Meghan a princ Harry na návštěvě Muzea přírodní historie (Londýn, 12....

Podle mnoha komentářů na sociálních sítích i některých jazykovědců si Meghan Markle (37) od svatby s princem Harrym...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Agáta Prachařová bude radit matkám. Do vaření zapřáhla babičku i syna

Agáta Prachařová a její babička Olga Žilková

Agáta Prachařová (33) se pochlubila svojí babičkou Olgou Žilkovou (94), kterou si pozvala do nového pořadu Máma nad...

Najdete na iDNES.cz