Bártů: Naše rodinná pouta jsou silná

  17:01aktualizováno  17:01
Jitka a Kateřina Bártů, scenáristky našeho nejdelšího seriálu Rodinná pouta, se narodily 12. října 1974 v Jihlavě. Chodily do stejné třídy na gymnáziu, odjely studovat scenáristiku do Los Angeles a na všech scénářích pracují společně. Napsaly komedii Duch modrého pokoje nebo detektivní parodii Vražda při Orient espresu.

Obě jsou svobodné a bezdětné. Před rokem a půl se nastěhovaly do jednoho bytu, aby mohly napsat scénář k Rodinným poutům. Dva díly musí napsat každý týden. Obě jsou si velmi podobné, ale Kateřina je prý "ta systematická".

Jitka Bártů
V čem jsme odlišné
Vlastně v ničem. Ačkoliv... na rozdíl od Káti jsem jeden čas propadla hrám a pořád seděla u playstationu. Jenže ona mi to pak zakázala. Že prý nechce, aby ze mě byl epileptik.

Můj nejoblíbenější seriál
Nemáme moc času, takže starší. Taková normální rodinka a stará Nemocnice na kraji města.

Kdy jsem dostala první honorář
Za scénář? V Americe, ale to jsme dělaly jen posudky na scénáře jiných. Tady jsme poprvé dostaly zaplaceno za inscenaci Duch modrého pokoje.

Kdy začnu psát sama
Určitě by to šlo, ale ve dvou jsme silnější. To máte jako ty pruty - když jsou dva, hůř je zlomíte.

Můj nejoblíbenější pořad v USA
V Americe se přece nebudete válet u televize! I když neděle, ty pro nás byly kultovní - od osmi šli Simpsonovi a hned po nich Akta X.

Co říkají příbuzní na Rodinná pouta
Většinou nemají připomínky a snad se jim i líbí. Náš otec nesnáší seriály, ale Pouta vydrží vždycky. Jen když jsme našim řekly, že zemře seriálový děda, tak nám to rozmlouvali.

Jaké dostávám dopisy
Diváci mají své oblíbence, jejichž osud chtějí ovlivnit. Píšou: "Doufám, že si Adam tu Simonu nevezme" a podobně. Anebo jsme měly epizodku o taxikáři, který naboural pana Rubeše, a to nám napsal opravdový taxikář, že se mu stalo něco podobného. A že když to viděl, vyřešil si své životní trauma.

Jaké v seriálu chystáme změny
Ve druhé řadě bude nová ústřední milenecká dvojice. Nikdo ze staré partičky neodpadne, ale jedni začnou hrát víc a jiní budou mít prostru míň. Současný příběh už natahovat nebudeme.

Jak se těším na poslední díl
Nás to zatím hrozně baví, je to droga. Píšeme už druhou řadu a kdoví kdy skončíme - to je otázka pro našeho producenta.

Co dělám, když je sestra cholerická
Pošlu ji psát. A tak vlastně pořád píše. U počítače se uklidní.

Můj scenáristický sen
Psát. Česky nebo anglicky, všechny žánry. Líbila by se mi hezká komedie, takový ten typ Adéla ještě nevečeřela nebo Pane, vy jste vdova. To máme rády.

Film, který mě dostal
Poslední dobou asi Snowboarďáci. Je to dobře odvedená práce a hlavně mají skvělý soundtrack - Dan Bárta je můj oblíbenec. Vždyť se podívejte, co mám na triku: kapelu JAR.

Kateřina Bártů
Naše nejhorší hádka
Hádáme se pořád, ale vždycky se tomu hned začneme smát. Teď jsme byly v Tatrách a naše dramaturgyně se skoro rozbrečela - měla strach, že se zabijeme. Ale bála se zbytečně. My už dávno víme, jak ta druhá zareaguje, a tak si z těch hádek děláme srandu.

Jak dlouho už píšu scénáře
Začaly jsme v Americe na scenáristické škole. Tu první milostnou story, odehrávající se za války, máme ještě v šuplíku a možná s ní něco uděláme. Ale musí se přepsat. Když si ji dneska přečtu, tak mi vstávají vlasy hrůzou. Taky už to je deset let.

Proč jsme nešly na medicínu
Máma si to přála, ale my jsme hypochondři a při pohledu na krev omdlíváme. Jitce brali před týdnem krev, a tak musela říct, ať ji nejdřív položí. Jinak že omdlí.

Proč jsem se vrátila z Ameriky
Protože jsou naše rodinná pouta skutečně pevná.

Na co jsem se zeptala Stevena Spielberga
Co myslíte? Jak moc mám mávat rukama a řvát, když mám v patách dinosaura? Ne - potřásli jsme si rukou, my jsme se s ním vyfotily a řekly jsme, že jsme jeho obdivovatelky. Takové ty zdvořilostní kecy. Byly jsme v jeho Jurském parku II. jako kompars, ale aby bylo jasno - herecké ambice, ty teda nemáme.

Proč nechci hrát
Do Rodinných pout se napsat můžeme, ale nebudeme brát hercům práci. Oni to dělají mnohem líp. Ve druhé sérii se nanejvýš objevíme za hospodským stolem - nejvíc nám to sluší s cigárem a u kafe.

Kdy jsem měla při psaní krizi
Vlastně nikdy, ta práce nám odsejpá. Zrovna dneska jsme se smály, jak si žijeme svůj diskopříběh. Prostě skvělé období - máme hodně práce, za kterou jsme rády, a zároveň to je pro nás neuvěřitelná škola. A kdyby mi snad přece padalo pero z ruky, tak od toho mám dvojče, aby zasáhlo.

Herec, o kterého jsem stála
Chtěly jsme Jana Kačera, Milenu Steinmasslovou nebo Jiřinu Jiráskovou, a ti v seriálu hráli. Třeba paní Jirásková řekla, že má spoustu jiné práce, ale pak jsme si povídaly, ona po hodině a půl kývla a pak říkala, že už dlouho neměla tak pěknou roli.

Jak často se vídám s herci
Často, buď v ateliérech, nebo jdeme na panáka. Oni jsou zvědaví, jak to bude s jejich postavami, jestli neumřou, ale kamarádíme se, takže mluvíme i o soukromých věcech.

Můj poslední týden volna
V říjnu 2003 jsme se jely poválet v Lázních Bohdaneč. Od té doby nanejvýš čtyři dny, třeba tuhle v Paříži. Jely jsme s našimi producenty a ti říkali: "V Louvru mají do devíti." A tak jsme přišly v šest, koukly na Monu Lisu, potom prosily: "Ještě ten byt Napoleona II., prosím vás," utíkaly jsme přes celou galerii, ale zavírali. Skoro nic jsme neviděly.

Kdo v našem bytě vaří
Podle toho, kdo se u nás vyskytne. My taky uklidíme, uvaříme, když je čas, umíme všechno, ale moc toho času není. Naštěstí je po Praze hodně restaurací, kde vaří dobře a kde nemusíme mýt nádobí.

Co právě čtu
Mám tolik práce, že po třech stránkách usnu. Uklidňuju se jen sonety od Shakespeara, často si před spaním dva přečtu. Ale v poslední době mě nejvíc zajímal druhý díl knihy Rodinná pouta, o němž jsme už myslely, že ho nestihneme dopsat včas. Byla to honička.

Autorkami scénáře jsou dvojčata Kateřina a Jitka Bártů. V seriálu Rodinná pouta se objevují jako lékařky Kačírková (Kateřina) a Drásalová (Jitka).

Kateřina a Jitka Bártů, scenáristky úspěšného televizního seriálu Rodinná pouta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Krajčo věděl o vážném stavu Gotta. Srdce nehasnou musel složit rychle

Naposledy spolupracoval Karel Gott s Richardem Krajčem. Ten pro něj a jeho dceru Charllote Ellu napsal píseň Srdce...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Kdybych jen ležel a koukal do stropu, to by byl konec, říká Jančařík

Moderátor Michal Jančařík (44) se svěřil s tím, co mu v poslední době dělá největší radost a jak ho v životě posunuly...

Disney hvězdička Bella Thorneová obdržela cenu za svůj první pornofilm

Bývalá Disney hvězdička Bella Thorneová (22) natočila sado-maso film pro známý web s pornem. Film Him And Her s BDSM...

Alkohol už si nedám. Všechno je jen v hlavě, říká Václav Noid Bárta

Václava „Noida“ Bártu (38) čeká jeho první soutěž v kulturistice. Herec se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřil s tím, kdy...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kdybych jen ležel a koukal do stropu, to by byl konec, říká Jančařík

Moderátor Michal Jančařík (44) se svěřil s tím, co mu v poslední době dělá největší radost a jak ho v životě posunuly...

Premium

Víc Českých lvů posbíral jen Trojan. Schmitzer se vrací jako válečný veterán

Hrával bigbít, učil se zámečníkem, studoval elektrotechnickou průmyslovku... A stejně je z něj herec. A ne ledajaký....

Alkohol už si nedám. Všechno je jen v hlavě, říká Václav Noid Bárta

Václava „Noida“ Bártu (38) čeká jeho první soutěž v kulturistice. Herec se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřil s tím, kdy...

Premium

Matásek: Básníky jsem moc neměl rád, ten obrovský boom mi byl nepříjemný

David Matásek s nadšením mluví nejen o divadle, ale i o józe, sauně a čtení audioknih. „Věděl jsem, že mi jóga pomůže...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz