Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Smysl pro humor tomuto národu nikdy chybět nebude, míní Barbora Kodetová

Seriál   13:02
Herečka Barbora Kodetová (50) nedávno oslavila kulatiny pěveckým koncertem na vlastní zahradě v Říčanech. Prozradila, že zpěvu se hodlá věnovat i nadále. Momentálně natáčí nový seriál a čas, kdy byla pozastavena činnost divadel, by ráda využila k vlastní tvorbě.

Barbora Kodetová | foto: Lenka Hatašová

Začala jste se věnovat zpěvu zrovna v době, kdy se tato forma uměleckého projevu stává veřejně problematickou.
V první řadě chci říct, že respektuji virus a opatření s ním spojená. Soucítím se všemi profesemi, které jsou opatřeními zasažena, a roušky vnímám jako minimální omezení v rámci ochrany rizikových skupin. Také si myslím, že nedisciplinovanost a podcenění situace nás dostalo tam, kde dnes jsme. 

Nicméně většinu vyhlašovaných opatření pokládám za nekoncepční, s hlubokou neznalostí naší profese a ekonomiky jako takové. Navíc přišla pozdě. Dle mého názoru tato vláda totálně selhala. Mimochodem, když už mluvíme o naší profesi: Kam zmizel ministr kultury? Jak je možné, že na tiskových konferencích, které ohlašují opatření, není přítomen? Kdo za nás mluví? Kde máme vzít pocit, že jsme pro tuto zemi potřební? Prohlášení prezidenta Zemana, že zkrachují jen neschopní, je nestoudné a nebudu ho více komentovat. Kde jsou odbory, herecká asociace atd.? 

Kultura a drobní podnikatelé dělají národ, ne velké korporace a neosobní politika. Dobrá analogie je s rodinou. Když věříte a máte úctu ke svým rodičům, poslechnete přirozeně i příkazy a zákazy. Budete mít důvěru! Budete mít jistotu, že se o vás postarají, že jste důležití, že jim na vás záleží. Když budou vaši rodiče zmatení, chaotičtí, nedůslední, nehospodární, tak jim důvěřovat nebudete a nebudete je poslouchat. Budete zmatené, vystrašené, úzkostné děti, které si nebudou vědět rady. A to se tady děje. 

Chci být optimistická. Dnešní čas je zvláštně dušičkový, pro mnoho lidí ekonomicky likvidační. Ráda bych všem vzkázala, že i tato situace jednou skončí. Jak říkají Monty Python: Always look on the bright side of life – Vždy se dívejte na světlou stránku života. Nepochybuji, že to zvládneme. Smysl pro humor je něco, co tomuhle národu nikdy chybět nebude. A také jeho životaschopnost. Už dávno nejsme malé děti! (smích)

Nedávné životní jubileum jste oslavila koncertem na vaší vlastní zahradě v Říčanech.
„Každý máme své sny, otázka zní, jestli se nám je podaří uskutečnit. Nejdřív si je musíme umět představit, pak jich můžeme dosáhnout. To může trvat dlouho, ale když chceme něco, co jsme nikdy neměli, musíme pro to udělat něco, co jsme nikdy nedělali. Musíme mít trpělivost. Kousek po kousku. Krůček po krůčku. S láskou ve svém srdci. A taky musíme umět chytit příležitost za pačesy.“ To je úryvek jedné písně, který vystihuje mnohé. 

Už od dětství jsem zpívala, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych se zpěvem mohla živit. Intenzivně se mu věnuji rok a půl a narozeninový koncert jsem si vysnila před rokem. A podařilo se ho uskutečnit i v této komplikované době, což byla nádhera. Na sedmdesát kamarádů a celá naše rodina byli u toho, a já měla tu čest zazpívat si s fenomenální českou sopranistkou Janou Šrejmou Kačírkovou, Janem Smigmatorem i se svými dcerami. Doprovázeli mne skvělí muzikant Michal Worek, M. Nostitz Quartet, můj muž i švagr Petr Šporcl, Jakub Tököly, Josef Fečo a také náš rodinný přítel, akordeonista Vojtech Szabó. Mám obrovské štěstí spolupracovat s těmi nejlepšími a ke svému zpěvu se snažím přistupovat zodpovědně a pokorně.

Jaká byla narozeninová překvapení?
Byla dvě. Nejdřív mi vyrazila dech moje maminka, které jsem věnovala píseň paní Hegerové Žila som správně, a ona se ke mně přidala. Prostě vyskočila ze svého křesílka a zazpívala ji se mnou. Něco naprosto nečekaného! Kdyby to viděl táta, nevěřil by vlastním očím. (smích) A pak mi můj muž pustil film, který pro mě dal dohromady spolu s kamarády a kolegy z celého světa, včetně těch, se kterými jsem kdysi natáčela Dunu. Bylo to nečekané a velmi dojemné a vůbec celý večer byl zážitkem, na který se nedá zapomenout.

Veřejnost mohla váš zpěv slyšet už během karantény, kdy jste vystoupila v online streamech vašeho muže Pavla Šporcla.
Tím to vlastně celé začalo. Měli jsme s mužem obrovskou sledovanost a byli jsme oba rádi, že můžeme ostatním přinést v jejich domovech pocit, že jsme s nimi, že nejsou sami. S Pavlem jsme navíc zjistili, že můžeme vystupovat spolu, což by nás ani jednoho ještě před rokem vůbec nenapadlo.

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová
Zdenka Procházková

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová
Šárka Vaculíková

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková
Michaela Badinková
Lucie Pernetová

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová
Jan Čenský
Petr Rychlý

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová
Ondřej Rychlý
Eva Janoušková
Michaela Dittrichová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš
Filip Tomsa
Martina Preissová

Slovácko sa nesúdí:
Vlasta Peterková
Jana Švandová

Vyprávěj:
Alžbeta Stanková

Helena:
Sandra Pogodová

Neviditelní:
Kryštof Hádek

Proč jste se zpěvu začala věnovat až teď?
Jak už jsem říkala, netušila jsem, že můžu zpívat profesionálně. Nebýt Jany Šrejmy Kačírkové, tak si do konce života zpívám jen doma v kuchyni. To ona mě slyšela zanotovat v Pavlově šatně na jejich turné, kde byla jako host, a řekla, že zpívat budu a musím. To ona mi dává občas hodiny a hlídá, zda jdu dobrou cestou. Vše ostatní už si řídím já. 

Našla jsem si skvělé učitelky zpěvu, věnuji se každý den cvičení a hlasové hygieně. Vybírám repertoár, připravuji programy a pracuji několik hodin denně na tom, abych jak jí, tak svému muži i sama sobě neudělala ostudu. Zároveň mi tato práce dala impuls pro mou další divadelní činnost. Díky zpěvu jsem se vrátila sama k sobě a získala znovu poct, že můžu být platná i jako umělkyně, nejen jako partnerka a matka.

Vnímáte zpěv jako rozšíření svého hereckého využití?
Vnímám to jako rozšíření mého osobního vyjádření a samozřejmě i případnou možnost využít zpěv na jevišti. Ale všechno má svůj čas. Uvidíme, kam až na této cestě dojdu. Důležitý je samotný proces.

Jak se díváte na technologie moderní doby, sociální sítě?
Jako na možnost propojení, komunikace, rychlých informací. Zároveň ale jako na zabijáka soukromí, intelektu a omezení svobody.

O tomto tématu je ostatně i představení Naprostí cizinci v Divadle Na Jezerce, ve kterém si postavy zkomplikují životy tím, že si vymění mobilní telefony. Zažila jste něco podobného?
Já naštěstí nikdy nemusela řešit problémy jako naše postavy v inscenaci Naprostí cizinci. V rodině zásadně ctíme soukromí druhého a máme k sobě důvěru. Za celých šestnáct let jsme ji s mým mužem neporušili a věřím, že ani neporušíme. Film Paola Genoveseho Naprostí cizinci a jeho divadelní adaptace je přesná sonda do dnešních vztahů. Je to inscenace zábavná a poučná. Přijďte. Hrajeme ji s velkou chutí. Tedy, až budeme opět smět…

Momentálně natáčíte seriál s pracovním názvem Ombudsman. Jeho režisérkou je Tereza Kopáčová, se kterou jste spolupracovala na několika zajímavých rolích, například ve filmu Vedlejší příznaky v rámci cyklu Nevinné lži.
Za spolupráci s Terezou Kopáčovou jsem nesmírně ráda. Ona mě zná a ví, co jí můžu nabídnout. A já na oplátku vždy dělám, co jí na očích vidím. Takže si už ani nic moc nemusíme říkat. Vedlejší příznaky byl film, na který jsem pyšná. Měla jsem odvahu vyprávět příběh, který se mi zčásti stal. Který ovlivnil kus mého života a který podle mnoha dopisů a komentářů pomohl jiným lidem, a to mělo smysl. Poukázat na nebezpečí špatné diagnózy byl pro mě hnací motor, i když ta doba je už naštěstí dávno za mnou. V Ombudsmanovi hraji sebevědomou novinářku, úplně jiný charakter než doposud. Je to hezká práce a se skvělými kolegy, například s Lukášem Vaculíkem.

Ke zmíněnému filmu jsme byla autorkou námětu, nemáte v šuplíku další zajímavé nápady?
Mám! A jak to tak vypadá, možná teď nastane čas na nich začít pracovat.

V červnu uplynulo patnáct let od úmrtí vašeho otce Jiřího Kodeta. Rozmlouváte s ním v duchu někdy?
Téměř každý den si na něj vzpomenu. Jako kdyby byl součástí mé DNA? (smích) Je to zvláštní pocit, ti, co odcházejí a zaujali v našem životě důležité místo, jako kdyby stále kolovali v naší mysli. Aspoň já to tak mám. Také je to tím, že on je tu stále, v televizi reprízují jeho filmy, kolují historky, holky ho mají dokonce na Tik Toku. 

V posledních letech s ním často rozmlouvám. Jsem ráda, že se nedožil politického úpadku, jak prezidentského úřadu, tak vůdčí politické scény. Myslím, že by mu jedna hůl nestačila. Také by byl jistě velmi smutný z postupné a chaotické likvidace a neúcty k elitám tohoto národa.

Uvědomujete si, v čem jste otci podobná? A co jste zdědila po mamince?
Podobná jsem oběma. Po mamince jsem zdědila její krásu a vnitřní sílu. Po tátovi jsem herečka. Emocionální, vnímavá, temperamentní.

Vaše nejmladší dcery Sophia a Violetta půjdou zřejmě ve stopách svého otce, věnují se hře na hudební nástroje. V čem jsou ony po vás? A co nejstarší Lily a její umělecký talent?
Sophia má silný temperament a herecký talent. Také je velmi muzikální a osobitá. Jsem zvědavá, zda a jak s ním bude v životě pracovat, kterou cestou se nakonec vydá. Violettka nemá ráda pozornost. Je citlivá, krásně zpívá i hraje na housle. Zatím se ale cítí šťastnější v kolektivu. Ráda hraje komorní hudbu, zpívá ve sboru a kapele. Lily je nadaná výtvarně. Zdědila výtvarný gen po sochařské linii Kodetů. Má mnoho talentů, ráda by ještě vystudovala vysokou školu. Konkrétní obor stále hledá. Byla by skvěla restaurátorka, bytová designérka, uvidíme.

4. února 2020

Svého muže často doprovázíte na koncerty i jako divačka. Co z jeho repertoáru ve vás bezpečně vyvolá dojetí? Co vás dojímá obecně?
Mě dojímá vše, co má duši. V tom jsem vlastně taky po tátovi. (smích) Naučil mě vnímat krásu umění, ať už výtvarného, ale i hudby, tance, literatury nebo herectví. Táta byl velmi vzdělaný člověk, i moje máma je. Z Pavlovi tvorby mě vždy dojme jeho autorská skladba Modlitba. Nedávno mi říkal, že když jí psal, chodil za mnou, zda už je to dobré. (smích) Musím říct, že to mě dojalo možná i víc než ta skladba. Být platná je krásný pocit, zvlášť, když to váš partner umí ocenit.

Spousta lidí v dnešní době bojuje se strachem z neznámého, co pomáhá vám? Čeho se nejvíc bojíte vy?
Jako na každého dnes i na mě dolehla doba, ve které žijeme. Nám oběma s Pavlem pomáhá to, že zůstáváme aktivní. Možná naopak jsme oba ještě pracovitější než před koronou. Vymýšlíme projekty, já se učím nové písně, chodím na hodiny, korepetice. Chci být připravená, až toto období skončí. A nechci promarnit ani den svého aktivního života. Nebojím se o materiální věci. Bojím se o duši tohoto národa. O svou duši. Nebojím se té nemoci, ale bojím se bolesti z kterékoli nemoci.

Co pro vás znamená slovo radost?
Radost je pro mě každý nový den, smích s rodinou, úspěch mých dcer, stát na pódiu, přátelé i příroda. Nově i Kryocentrum v Modřanech a plavání v ledové vodě. Radost bude až tato doba skončí a budeme opět volně dýchat.

Autor:
  • Nejčtenější

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Jana Bernášková už není Bernášková. Zrušit změnu příjmení jí úřady nepovolily

Premium Rozhovor s Janou Bernáškovou byl plný smíchu a nesl se v dobré náladě. Člověk by řekl, že herečka a nově také autorka...

Čvančarové vyhrožovali kvůli rasismu, Nova se za ni postavila

Jitka Čvančarová (42) byla po vystoupení v show Tvoje tvář má známý hlas kritizována za to, že v písni použila slovo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexu jsem si za život užila až příliš. Teď už žádný nemám, tvrdí Fondová

Jane Fondová (82) se otevřeně rozpovídala na téma sexu a vztahů. Americká herečka se v online rozhovoru pro pořad Show...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Otec volil Zemana, ale nikdy to neřekl, tvrdí Dominika Gottová

Nejstarší dcera zpěváka Karla Gotta Dominika prohlásila, že její otec v roce 2013 volil za prezidenta Miloše Zemana. I...

Nepotřebuji se obhajovat, říká Rolins o dalším zákroku na plastické klinice

Zpěvačka Dara Rolins (47) se netají tím, že má vylepšené poprsí a v minulosti si také nechala zmenšit nos. Nyní na...

Ztráta rodičů mě naučila absolutní samostatnosti, říká herečka Fialová

Premium Kvůli rodinné tragédii bylo její dospívání velmi krušné. Život ani svoje sny ale nevzdala a díky svému talentu a píli...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...