Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Česko už není dabingová velmoc, způsob práce je teď horší, říká Procházka

Jeden z nejvýraznějších dabérů, jehož hlasem mluví Tom Hanks či Kevin Spacey, naskočil do seriálu Ulice. Herec Aleš Procházka, populární také z Ordinace v růžové zahradě, zůstává věrný dabingu a rozhlasu, ač se sám raději dívá na filmy s titulky, prozradil v rozhovoru pro týdeník 5plus2.

Aleš Procházka (2018) | foto: MAFRA / ProfimediaProfimedia.cz

Jeho hlas zpříjemňuje divákům zážitky ze zahraničních filmů už od devadesátých let. Mimo to jej můžete slyšet na Českém rozhlasu či při poslechu audioknih. Herce a dabéra Aleše Procházku nyní čeká nová zkušenost v podobě účinkování v nekonečném seriálu Ulice, kde ztvárňuje postavu fotografa a lektora Šimona.

Vaše postava v seriálu Ulice je fotograf, který toho hodně procestoval. Vy prý v soukromém životě focení moc nedáte. Máte s ní tedy společné alespoň to cestování?
Ano, to mám, cestuji rád. A to, že nejsem vášnivý fotograf, který by měl pořád foťák u sebe a tu fotil památky, tu přírodu, tu moře, skutečně platí. Když jsem třeba v Benátkách, tak si radši sednu na náměstí do kavárničky, dám si kávu a vnímám atmosféru.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Měl jste to tak vždy?
Kdysi jsem byl zvyklý fotit starou flexaretou, na kterou rád a bezvadně fotil můj tatínek. V posledním jeho hereckém angažmá v Kolíně měli temnou komoru, kde fotky vyvolával, a já tam s ním jako kluk někdy chodil. Flexaretou jsem potom začal taky fotit, ale digitální foťáky pro mě nemají kouzlo. To napětí, že nevíte, co ve foťáku je, jestli se vám záměr povedl, očekávání, když jdete do fotolabu vyzvednout fotky… Nyní už fotku vidíte pomalu dřív, než zmáčknete spoušť.

V seriálu vystupujete také jako lektor fotografování a učíte Ljubu Krbovou v roli Aničky. Jak ta práce probíhá, odborné rady máte ve scénáři, nebo se na to speciálně připravujete?
V Ulici je to dané přesně, jak říkáte, ovšem v reálu je to všechno naopak – já tomu zrovna moc nerozumím a Ljuba je vynikající fotografka, která se tomu už řadu let věnuje. Takže já vycházím ze scénáře, a když mi něco není jasné, zeptám se Ljuby a ona mi to vysvětlí. 

Někdy za mnou přijde sama a řekne, že je něco nepřesně a jak to mám říct. Jako učitel musím někdy třeba vyměnit objektiv nebo paměťovou kartu, což mi Ljuba vždy ukáže, vysvětlí a pak klapka, rozjedou se kamery a zase já hraji, že to učím ji. Je to docela komický paradox.

Do projektu dlouhodobého seriálu jste naskočil opět po letech, kdysi jste hrával v Ordinaci v růžové zahradě. Rozmýšlel jste přijetí role?
Nebylo to poprvé, co mi nabídka z Ulice přišla. Tentokrát mě zaujal charakter postavy. Také se mi líbí, že postava Šimona má dlouhodobější vývoj. Navíc s Ljubou se znám hodně dlouho a říkal jsem si, že by to mohla být příjemná práce. A nespletl jsem se.

Jak je to s časovou náročností u takového projektu?
Ono je tam mnoho dějových linek, řeší se různé příběhy a osudy. Mám tedy docela dost času, abych se připravil na další natáčení, práce je poměrně komfortní. Pravdou ale je, že když jsem kdysi hrál v seriálu a fungovala divadla,tak jsem kolikrát natáčel od sedmi ráno, protože od deseti jsem měl zkoušku v divadle, pak odpolední program a večer představení, to bylo náročné. Nicméně Ulice mě zastihla v období, kdy od března 2020 nehraji divadlo, na pódiu jsem stál jen třikrát v září, takže času je o to víc.

Hodně jste se také věnoval dabingu…
...ale teď už jsem víc jak pět let v mnoha studiích na černé listině, takže už se k tomu zase tolik nedostanu. Občas se stane, že zadavatel řekne, že Toma Hankse dabuje Aleš Procházka a to studio mě do té castované role obsadí. Nějaké nabídky chodí průběžně, takže si občas zadabuji. Ale zase nemusím trávit hodiny denně ve studiu namlouváním nějakých nicneříkajících postav. Protože ti herci, které dabuji, málokdy hrají v podprůměrném filmu.

Společenstvo prstenu načetl jako audioknihu herec Aleš Procházka.

Aleš Procházka při načítání audioknihy Společenstvo prstenu

Léta se říkalo, že Česko je velmoc v dabingu. Platí to ještě?
Už dávno ne. Abych se přiznal, sám se radši dívám na filmy v originále s titulky. V 90 procentech případů přijdou teď herci do studia, tam jim řeknou, o čem film přibližně je a koho dabují, na pár sekund se podívají na svou postavu, rozsvítí se červené světlo, oni bez zkoušky začnou a jede se, dokud to nezkazí. Způsob práce se změnil k horšímu.

O hlasivky nijak nepečuji. Dávám jim docela záhul, říká dabér Martin Stránský

Váš hlas mám spojený spíš s pozitivními rolemi, ale před rozhovorem jsem si poslechla jednu rozhlasovou hru, kde hrajete opilce a vraha.
Vidíte, mě ale přitom většinou obsazovali do takových úlisných, zvláštně pokřivených postav. Kolikrát mi známí říkali: „Tys nám zkazil celou detektivku, sotva jsi promluvil, tak jsme věděli, kdo je vrah.“

Jak v rozhlase, tak v dabingu používáte k vyjádření emocí a děje svůj hlas. Jaký je v těch pracích rozdíl z vašeho pohledu?
V rozhlase máte hereckou svobodu, nemusíte se „podřizovat“ ničemu, kromě žánru či připomínek od režiséra. Nebo když načítám audioknihu, jsem ve studiu sám, tudíž i koncentrace je větší a jediným partnerem mi tam jsou imaginární posluchači. To mám radši. Dabing je služba, musíte se přizpůsobit herci, jeho výrazu a temporytmu. Čím více se herci z originálu přiblížíte, tím je dabing lepší. 

Čímž se ještě vrátím k té předchozí debatě – proto je dabing nyní špatný, protože herci svou postavu v akci nevidí dopředu, nevidí, jak se v dané situaci zachová, tak to ani nemůžou dobře nadabovat. Každá herecká disciplína má svá specifika. Nedá se říct, že by něco bylo těžší, nebo snazší. Když jsem například načítal trilogii Pána prstenů, byla to půlroční práce. V románu je velké množství postav a každou z nich musíte odlišit výrazem i barvou hlasu. Ale s citem pro míru. Nesmí to znít jako parodie. Takže i natáčení audioknih je náročná disciplína, pokud ji děláte poctivě.

Jiřina Bohdalová kdysi říkala, že občas mívala právě kvůli polohám hlasu v namlouvání třeba večerníčků s hlasivkami až potíže. Stalo se vám to někdy?
Když například načítám audioknihu, tak frekvence je většinou čtyřhodinová. To už za tři hodiny toho máte plné brýle, dokonce i zvukaři, když mi ukazují graf hlasu na monitoru, tak vidím, jak na začátku byl sytý a měl větší rozpětí a jak je po třech hodinách unavený a slabší.

Aleš Procházka

Aleš Procházka (2020)

■ Narodil se 18. dubna 1963 v Praze. Vystudoval Gymnázium Jana Nerudy a následně Divadelní fakultu Akademie múzických umění.
■ Po absolvování DAMU se stal členem souboru Činoherního studia Ústí nad Labem, účinkoval také v kolínském divadle, pražském Činoherním klubu, v Divadle pod Palmovkou a v dalších.
■ Známý je ze seriálů Ordinace v růžové zahradě, Ohnivý kuře, Bohéma, Ententýky, Bambinot a nyní z Ulice.
■ V oceňovaném historickém snímku Toman si zahrál Klementa Gottwalda.
■ Patří k často obsazovaným dabingovým hercům, jeho hlasem mluví například Tom Hanks, Kevin Spacey, Alan Rickman coby Severus Snape v Harry Potterovi či agent Cooper v seriálu Twin Peaks.
■ Jeho manželkou je herečka Miroslava Pleštilová.

Jak o hlas pečujete?
No třeba plzeňská dvanáctka má na hlasivky, a nejen na ty, pozitivní vliv. Nebo nějaké dobré vínečko. Jako že bych si něco kloktal nebo cucal nějaké speciální pilulky, tak to ne. (smích)

Na čem teď pracujete?
Občas přijde něco z Českého rozhlasu, teď jsem točil Dějiny českého zločinu, čeká mě i další audiokniha. A Ulice se točí průběžně dál. Divadla jsou, bohužel,stále zavřená…

A u čeho si odpočinete?
Rád chodím na procházky, ale když jsem hodně unavený, svalím se na gauč a pustím si hezký film. A pak jsem také rád, což teď nejde, zašel na chvilku do hospůdky a pokecal s kamarády. Do té mojí totiž chodí lidé různých profesí a nikdo z nich není herec, což je skvělý relax. Dělá mi dobře se úplně odpoutat od hereckého světa.

7. září 2018

Autor: Metro.cz
  • Nejčtenější

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Emma Smetana je dvojnásobnou maminkou. Dítě dostalo neobvyklé jméno

Emma Smetana (33) a její partner Jordan Haj (33) přivítali na svět svého druhého potomka. Novinkou se rodiče pochlubili...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Některým závodníkům velí jejich chlapské ego, říkají sestry Kolocovy

Yasmeen a Aliyyah (16) jsou dcerami Martina Koloce, bývalého dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů. Matkou...

Princové William a Harry na pohřbu dědečka nebudou kráčet vedle sebe

Zesnulého britského prince Philipa na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na...

Nabídek na focení v plavkách i bez nich je dost, říká zasnoubená Perkausová

Eva Perkausová, která se nedávno zasnoubila se svým partnerem Ivanem Heckem, promluvila o nabídkách na focení v...

Utéct z této divnodoby najednou není kam, smutní Kateřina Macháčková

Premium Je novou tváří seriálu Sestřičky. Úlohu má ale ze všech nejtěžší. Roli totiž zdědila po kolegyni, která patřila k...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....