Adamovská jde s kůží na trh, poprvé knižně odemyká třinácté komnaty

  16:26aktualizováno  16:26
Herečka a dabérka Zlata Adamovská poprvé za svou dlouholetou kariéru souhlasila s vydáním autobiografie. Díky knize autora Jakuba Hladkého tak veřejnosti nabízí kompletní průřez svým dětstvím, dospíváním i dvěma manželstvími. Publikaci, díky níž odemyká i své třinácté komnaty, navíc doplňují fotografie, o kterých mluví jako o albu pro svá vnoučata.

Jan Kanyza, Zlata Adamovská a Petr Štěpánek - Křest knihy o Zlatě Adamovské | foto: Marek Navrátil iDNES.cz

"Myšlenky na autobiografickou knihu jsem nikdy neměla a v minulosti jsem ji určitě neplánovala. Nakonec jsem ale nabídku Jakuba Hladkého neodmítla, i když nebyla první a dříve mě už několik spisovatelů oslovilo," řekla iDNES.cz Zlata Adamovská, která autorizovanou knihu považuje mimo jiné i za upřesnění reality svým příznivcům.

"Dnes jsem ráda, že kniha vznikla, protože jsem alespoň měla příležitost uvést některé věci na pravou míru a upřesnit to, co se někdy jen v kusých informacích objevilo v médiích. Zároveň nemusím jednou lepit a skládat fotoalbum pro vnoučata, ale obdaruji je svojí knihou, ať vědí o babičce všechno," dodala jednapadesátiletá herečka.

Autor knihy Jakub Hladký a Zlata Adamovská

Autor Jakub Hladký přiznává, že publikace vznikala řadu měsíců, ale výsledek prý stojí za to. "Scházeli jsme se podle jejích časových možností, ale vzhledem k plnému pracovnímu nasazení paní Adamovské to nebylo vůbec jednoduché. Častěji jsme se scházeli přes léto, kdy byly divadelní prázdniny. Nejčastěji u oběda, protože čas na oběd si člověk umí většinou udělat. Spolupracovalo se mi se Zlatou velmi dobře, je skvělá a profesionální," pochvaloval si psaní knihy Jakub Hladký.

V knize se Adamovská zaměřila především na své herecké začátky a zavzpomínala na spolupráci a přátelství s režisérem Jaromilem Jirešem, se kterým v roce 1978 natočila film Mladý muž a bílá velryba. Nechybí ani vzpomínky na natáčení seriálu režiséra Dušana Kleina Hříchy pro pátera Knoxe z roku 1992. Mezi nejnáročnější pasáže ale patří úmrtí v rodině, a také rozvod Adamovské s nynějším ministrem Radkem Johnem, který sedm let dokázal tajit nemanželskou dceru.

"Určitě to bylo období, kdy paní Adamovské zemřel tatínek, který ji přivedl k herectví. U tématu nedávného rozvodu a vztahu s Radkem Johnem jsme se některým historkám i zasmáli. Velmi mile mě překvapilo, když jsem Zlatě Adamovské předal rukopis knihy k autorizaci a ona po jeho přečtení nic nevyškrtala, jen občas lehce něco poupravila a upřesnila," upřesnil publicista, který v minulosti napsal autobiografii i desetibojaře Tomáše Dvořáka.

Fotografka Lenka Hatašová věnovala Zlatě Adamovské jednu z odvážnějších fotografií, které vznikly při společném focení

Slavnostní křest knihy proběhl v pražské restauraci Zlatá Praha, a jeho kmotry se stali herci Petr Štěpánek a Jan Kanyza. Nechyběla ani spolupracovnice Revue iDNES.cz a fotografka Lenka Hatašová, která knihu doplnila o jedinečné fotografie známé herečky.

Ivana Gottová a Zlata Adamovská

Ivana Gottová a Zlata Adamovská

Marta Kubišová a Milan Hein

Marta Kubišová a Milan Hein

Mezi hosty se objevila i Ivana Gottová, moderátorka a manželka Karla Gotta, která spíš preferuje odborné knihy. Tu o Zlatě Adamovské si ale s chutí přečte. "Zajímám se především o duchovní literaturu, ale hodně mě zajímají i knihy věnující se dětské psychologii. Autobiografie tedy nejsou primárně mým nejoblíbenějším žánrem, ale velmi ráda čtu autobiografické knihy svých známých a těším se, až si přečtu i knihu o Zlatě," uvedla Gottová.

Autoři: , pro iDNES.cz

Nejčtenější

Vyčítala jsem si, že jsem své dítě neochránila, říká Helena Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999 má tři děti a je velkou propagátorkou...

Helena Houdová (39) se společně se svými dětmi objevila po dlouhé době v Praze. V aktuálním rozhovoru modelka...

Jágr, Bohdalová, Mareš. Karel Gott oslavil osmdesátiny s přáteli

Karel Gott (oslava 80. narozenin, Divadlo Na Jezerce, Praha, 21. 6. 2019)

Karel Gott (79) slavil v pátek s předstihem významné kulaté životní jubileum. Oslava zpěvákových osmdesátin se konala v...

Vlastní výdaje a cesty po světě jsem si platila sama, brání se Kopřivová

Veronika Kopřivová na otevření music baru a restaurantu PRAH (Praha, 9. 3. 2018)

Bývalá přítelkyně Jaromíra Jágra (47) Veronika Kopřivová (28) se pokusila vyvrátit spekulace, že ji nejbohatší český...

Hvězda Ulice Solaříková se vdala. Ano si s Pagáčem řekli v lese

Patricie Solaříková se snoubencem Tiborem Pagáčem (2018)

Hvězda seriálu Ulice, herečka Patricie Solaříková (30) oznámila na Instagramu šťastnou zprávu. Má za sebou sňatek s...

Změnu příjmení jsem si po svatbě ještě nestihla užít, říká Tatiana Dyková

Tatiana Vilhelmová, Vojtěch Dyk, z veletrhu si nesou audioknihy pro syna,...

Jedna z nejobsazovanějších současných českých hereček Tatiana Vilhelmová (40), nosí již více než měsíc příjmení svého...

Další z rubriky

Johnny Rašilov, Brad Dlouhý, George Kanyza. Jejich hlas má známou tvář

Saša Rašilov, Michal Dlouhý a Jan Kanyza ve fotoprojektu Magazínu DNES

Jak vypadají tváře těch, kteří dabují známé hollywoodské herce? Fotoprojekt čtvrtečního Magazínu DNES se snímky Petra...

Plíšková a Hrdlička: Jsme pořád stejně zamilovaní. Děti teď neplánujeme

Michal Hrdlička a Karolína Plíšková (Beijing, Čína, 30. září 2018)

Tenistka Karolína Plíšková (27) a Michal Hrdlička (30) oslaví 19. července roční výročí jejich svatby v Monaku. Manželé...

Vždycky jsem si na všechno chtěl přijít sám, říká Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček (55) momentálně žije bicími. Hraje na ně hned ve dvou kapelách, z nichž jedna je složena z lidí ve...

Najdete na iDNES.cz