Královny krásy sázely na Šumavě stromy, dobrovolníků moc nedorazilo

  9:56aktualizováno  9:56
Na nohy holínky s květovaným vzorem, legíny, těsné tričko, přes něj šerpu královny krásy... A vzhůru sázet stromy. Turisté, kteří se v sobotu pohybovali kolem Modravy, mohli vidět zajímavý úkaz. Dvojice krásných dívek se na traktoru vydala do lokality Na Ztraceném a zachraňovala tam zelenou Šumavu.

Česká Miss Earth 2013 Monika Leová a Miss Earth 2012 Tereza Fajksová pózovaly fotografům v šumavských lesích poblíž Modravy, kde pomáhaly sázet stromky. | foto: František Panec, MAFRA

Přítomnost Miss Earth 2012 Terezy Fajksové a české Miss Earth 2013 Moniky Leové kupodivu nepřilákala velký zájem veřejnosti o sázení stromků. Přijelo jen pár jedinců. Skupinka dobrovolníků, kterou zdobily dvě krásky, dostala po příjezdu na kůrovcem vyžranou paseku základní instrukce.

"Sázíme listnaté dřeviny. Není to samo sebou, je to hlavně proto, že právě ty v šumavském lese chybí. Zejména je to buk, který by měl mít zastoupení jednadvacet procent. Dnes je ho méně než sedm procent," vysvětlil ředitel národního parku Jiří Mánek.

Sázení stromků na Šumavě

"Vlivem hospodaření člověka se tu vytvořila smrková monokultura, která vytlačila buky a jedle. Jsou to ideální podmínky pro rozvoj kůrovců. Vysazováním buků je les pak odolnější nejen proti kůrovci, ale také proti větru, protože má větší kořeny," dodal.

Novinářů a fotografů, kteří přijeli kvůli krásným dívkám, bylo mnohonásobně víc než samotných dobrovolníků. Takže nakonec sázeli i oni. Alespoň někteří. Největší díl práce vykonali stejně pracovníci parku, kteří ostatní kontrolovali.

"Když zasadíte dvacet stromků a dvacet jich poroste, bude to skvělé. Ale pokud zasadíte sto stromků, a poroste jich jenom pět, je to k ničemu. Není to závod, jde nám o kvalitu," připomněl vedoucí územního pracoviště Modrava Jan Bečvář. Bodrý chlapík s plnovousem pak pečlivě kontroloval, zda všichni sázejí správně.

"Ještě nikdy jsem stromky nesázela. Jen ředkvičky a mrkve na zahrádce. Sbírám zkušenosti," líčila Miss Earth 2013 Monika Leová. O problémech s kůrovcem si v poslední době prý přečetla dost informací.

"Působí to tady na mě dost smutně, fakt jsem nečekala, že je to zničené až v takové míře," řekla. Šumavu příliš dobře nezná. Chtěla sem prý jet několikrát na kola, ale nikdy se k tomu nedostala. Teď slíbila, že si čas určitě udělá.

"Musím přece zkontrolovat, jak stromky, které jsem vysázela, porostou," usmívala se studentka VŠE.

Tereza Fajksová, která loni vyhrála celosvětový titul Miss Earth, má se sázením už zkušenosti. "Dostala jsem se k tomu až jako Miss Earth. Už jich mám na kontě 80, v Africe a Asii," podotkla Fajksová. V sobotu k nim přidala zhruba dalších 15 kousků.

Zatímco missky a všichni, kteří se točili kolem nich, se vrhli na sázení buků, jeřáby si vzali na starost ostatní dobrovolníci. Ti humbuku kolem nevěnovali pozornost a soustředili se na práci s motykami. Na rozdíl od druhé skupinky si totiž museli díry pro stromky vykopat sami.

Autor:

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Až mi bude lékař nutit léky, abych přežil, vyhledám jiného, říká Dušek

Herec Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek (57) má svůj svět. Alternativní, pro někoho možná podivínský. „Od roku 1991, kdy jsem poprvé šel přes...

Pravda vyjde najevo a my nebudeme za bestie, říká Šafářová o vztahu

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Tenistka Lucie Šafářová (31) promluvila o vztahu s Tomášem Plekancem (36). Hokejista, který se rozvádí se zpěvačkou...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Další z rubriky

Ve finále Miss Universe jsou poprvé transgender modelky

Miss Španělska Ángela Ponce, Miss Universe 2018

Jednou z favoritek letošní Miss Universe, jejíž finále proběhne už dnes večer v Thajsku, je Španělka Ángela Ponce (27),...

Yasmin Le Bonová: Kvůli menopauze mám vrstvu tuku a horší paměť

Yasmin Le Bonová (Paříž, 27. února 2018)

Modelka Yasmin Le Bonová (53) vypadá, jako by dokázala zastavit čas. V 80. letech patřila k hvězdám modelingu a občas...

Nemáme datum expirace, zlobí se Klumová a chce dál předvádět prádlo

Heidi Klumová v kampani na spodní prádlo (2017)

Německá topmodelka Heidi Klumová (44) odmítá kritiku, že je příliš stará na předvádění spodního prádla. Prohlásila, že...

Najdete na iDNES.cz