Královny krásy sázely na Šumavě stromy, dobrovolníků moc nedorazilo

  9:56aktualizováno  9:56
Na nohy holínky s květovaným vzorem, legíny, těsné tričko, přes něj šerpu královny krásy... A vzhůru sázet stromy. Turisté, kteří se v sobotu pohybovali kolem Modravy, mohli vidět zajímavý úkaz. Dvojice krásných dívek se na traktoru vydala do lokality Na Ztraceném a zachraňovala tam zelenou Šumavu.

Česká Miss Earth 2013 Monika Leová a Miss Earth 2012 Tereza Fajksová pózovaly fotografům v šumavských lesích poblíž Modravy, kde pomáhaly sázet stromky. | foto: František Panec, MAFRA

Přítomnost Miss Earth 2012 Terezy Fajksové a české Miss Earth 2013 Moniky Leové kupodivu nepřilákala velký zájem veřejnosti o sázení stromků. Přijelo jen pár jedinců. Skupinka dobrovolníků, kterou zdobily dvě krásky, dostala po příjezdu na kůrovcem vyžranou paseku základní instrukce.

"Sázíme listnaté dřeviny. Není to samo sebou, je to hlavně proto, že právě ty v šumavském lese chybí. Zejména je to buk, který by měl mít zastoupení jednadvacet procent. Dnes je ho méně než sedm procent," vysvětlil ředitel národního parku Jiří Mánek.

Sázení stromků na Šumavě

"Vlivem hospodaření člověka se tu vytvořila smrková monokultura, která vytlačila buky a jedle. Jsou to ideální podmínky pro rozvoj kůrovců. Vysazováním buků je les pak odolnější nejen proti kůrovci, ale také proti větru, protože má větší kořeny," dodal.

Novinářů a fotografů, kteří přijeli kvůli krásným dívkám, bylo mnohonásobně víc než samotných dobrovolníků. Takže nakonec sázeli i oni. Alespoň někteří. Největší díl práce vykonali stejně pracovníci parku, kteří ostatní kontrolovali.

"Když zasadíte dvacet stromků a dvacet jich poroste, bude to skvělé. Ale pokud zasadíte sto stromků, a poroste jich jenom pět, je to k ničemu. Není to závod, jde nám o kvalitu," připomněl vedoucí územního pracoviště Modrava Jan Bečvář. Bodrý chlapík s plnovousem pak pečlivě kontroloval, zda všichni sázejí správně.

"Ještě nikdy jsem stromky nesázela. Jen ředkvičky a mrkve na zahrádce. Sbírám zkušenosti," líčila Miss Earth 2013 Monika Leová. O problémech s kůrovcem si v poslední době prý přečetla dost informací.

"Působí to tady na mě dost smutně, fakt jsem nečekala, že je to zničené až v takové míře," řekla. Šumavu příliš dobře nezná. Chtěla sem prý jet několikrát na kola, ale nikdy se k tomu nedostala. Teď slíbila, že si čas určitě udělá.

"Musím přece zkontrolovat, jak stromky, které jsem vysázela, porostou," usmívala se studentka VŠE.

Tereza Fajksová, která loni vyhrála celosvětový titul Miss Earth, má se sázením už zkušenosti. "Dostala jsem se k tomu až jako Miss Earth. Už jich mám na kontě 80, v Africe a Asii," podotkla Fajksová. V sobotu k nim přidala zhruba dalších 15 kousků.

Zatímco missky a všichni, kteří se točili kolem nich, se vrhli na sázení buků, jeřáby si vzali na starost ostatní dobrovolníci. Ti humbuku kolem nevěnovali pozornost a soustředili se na práci s motykami. Na rozdíl od druhé skupinky si totiž museli díry pro stromky vykopat sami.

Autor:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Nechtěli mě v televizi, tak jsem se stal zpěvákem, říká Leoš Mareš

Leoš Mareš

Léta se snažil dokázat, že není zpívající blázen v kožichu, nýbrž především moderátor. A pak se před třemi lety něco...

Další z rubriky

VIDEA ROKU 2018: Provokativní modely a skandály

Provokativní modely a skandály (koláž iDNES.cz)

Módní přehlídky, volby miss a další společenské akce byly v tomto roce skvělou podívanou. A že se bylo na co dívat....

Nemáme datum expirace, zlobí se Klumová a chce dál předvádět prádlo

Heidi Klumová v kampani na spodní prádlo (2017)

Německá topmodelka Heidi Klumová (44) odmítá kritiku, že je příliš stará na předvádění spodního prádla. Prohlásila, že...

Kila nabraná v těhotenství jsem shazovala rok, říká supermodelka

Anglická herečka a modelka Rosie Huntington-Whiteley na předávání Zlatých glóbů...

Anglická modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteleyová (32) se svěřila, že jí trvalo rok, než se zbavila kil nabraných...

Najdete na iDNES.cz