Hlávkové zelí
Tato košťálová zelenina na první pohled působí skromně a nenápadně, skrývá v sobě ale nečekané kouzlo. Již dlouhá staletí ji lidé vyhledávají pro její univerzální využití v kuchyni, bohatství na vitamíny a pro zdraví prospěšné látky.
Zdraví a krása
Chcete-li mít pleť, zářivou jako slunce a imunitu jako superhrdina, rozhodně zelí zařaďte do svého jídelníčku. Navíc pokud držíte redukční dietu, zelí má pouhých 33 kalorií v jednom šálku a obsahuje jen minimální množství tuků a velké množství vlákniny.
Je bohaté na betakaroten, vitamín C a obsahuje i významné množství vitamínu B, E a K, který pomáhá udržovat dobré mentální funkce a koncentraci. Slouží také jako prevence poškození nervů a na obranu proti Alzheimerově chorobě a demenci.
Aby si zelí uchovalo co nejvíce prospěšných látek a vitamínů, je nejlepší si ho vychutnávat v jeho syrové podobě. Například čerstvá šťáva z bílého zelí uklidňuje žaludek, působí proti kašli a pomáhá při léčbě žaludečních vředů a dvanácterníku. Naopak teplý obklad ze zelných listů pomáhá při bolestech hlavy.
Zázrak zvaný zelí. Povzbudí imunitu, pomáhá hubnout a navíc skvěle chutná |
Využití v kuchyni
Nejznámější a asi nejoblíbenější zpracování zelí je vařené na sladkokyselo k masu s knedlíky či bramborem. Je nepostradatelnou surovinou v zelňačce, boršči či segedínu, avšak skvěle chutná i pečené. Neobejde se bez něj ani asijská kuchyně.