Doporučujeme

Čtyři důvody, proč vařit aspoň měsíc jinak, zdravěji a z lokálních zdrojů

  • 13
Chcete udělat něco pro své zdraví, kondici, duševní pohodu, rodinu, ale také své sousedy a planetu, na které žijeme? To všechno můžete překvapivě zvládnout na nákupu a ve své kuchyni. Jestli máte pocit, že je čas na změnu jídelníčku, máme pro vás čtyři pádné argumenty.
Ilustrační snímek

Pomáhat lidem i planetě

Už výprava do obchodu nebo sepisování nákupního seznamu může být cestou k pozitivní změně, byť třeba pro začátek a na zkoušku jen na měsíc. Přemýšlíte při nakupování potravin a sestavování jídelníčku o tom, jaké mají vaše zvyklosti dopady? Podpořit lokální producenty je nejen projevem patriotismu, ale vaše volba může mít také vliv na životní prostředí. 

Domácí a čerstvé

Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2020, který se zabýval nákupními zvyklostmi Čechů, zohledňuje při výběru potravin čerstvost a kvalitu naprostá většina, tedy 90 % dotázaných

Velmi dobrou pověst mají u nakupujících české potraviny. Podle průzkumu je považuje za kvalitnější 75 % dotázaných

Zdroj: Akademie kvality

Převážení potravin z jednoho konce planety na druhý je sice na první pohled výhodné (třeba ty symbolické jahody v zimě vám domácí produkce zkrátka nenabídne), ale nákladní doprava i skladování nadměrně zvyšují ekologickou zátěž. Například česnek z Číny musí překonat vzdálenost přes
20 000 km, hovězí z Argentiny urazí téměř 12 500 km, vepřové maso z Chile necelých 15 000 km, rajčata z Maroka přes 3 000 km a jablka z Itálie více než
1 300 km. 

A je tu také riziko přítomnosti nepovolených pesticidů či veterinárních léčiv, těžkých kovů a podobně. Zemědělské produkty na export se navíc sklízí už před dosažením zralosti, aby se cestou a při skladování nezkazily, což jim na chuti a výživové hodnotě nepřidá. A co si budeme povídat, chuti a vůni českých jablek, hrušek, ale třeba i rajčat či okurek se nic nevyrovná.

Tip: Zaměřte se na regionální potraviny, kterými podpoříte nejen „medaře“ ze sousedství, lisovnu olejů z vedlejší vesnice nebo pěstitele z vašeho okresu, ale také objevíte stovky nových chutí a najdete skvělou inspiraci pro domácí kulinární experimenty. Vodítkem vám mohou být i symboly jako Regionální potravina, Klasa a další informace na obalech.

Pohankový salát s červenou řepou a kapustou

Vyzkoušet si půst

Můžete také, ač jste třeba ateista, následovat křesťanskou tradici čtyřicetidenního předvelikonočního půstu, kterou se dnes už řídí málokdo, a je to možná škoda. Období, které následuje po Masopustu začíná Popeleční středou (její datum je klouzavé, letos to bylo 17. února) a končí Zeleným čtvrtkem (letos 1. dubna). 

Nechtěl být jako barokní andělíček. Během půstu zhubl farář o osm kilo

Půst má nejen náboženskou symboliku a význam, ale může se stát i inspirací pro jarní odlehčení jídelníčku, které povede jak ke zlepšení zdravotní kondice, tak k poklesu hmotnosti. 

Během půstu by se nemělo jíst maso, tedy kromě neděle. Do jídelníčku byste měli zařadit především obiloviny, luštěniny, pučálku, zeleninu, zelí a čerstvé bylinky. Naopak oželet je třeba kromě masa i uzeniny, tučná jídla, sladkosti či alkohol.

Ilustrační snímek

Shodit kila z locdownu

Během karantény přibrala až několik kilogramů významná část české dospělé i dětské populace, už loni o tomto nešvaru v našem Rozstřelu na iDNES.cz mluvila odbornice na hubnutí Iva Málková. Kombinace nedostatku pohybu a emočního pojídání udělala své, ale léto se blíží a nikdy není pozdě říci si, že je třeba s tím něco udělat.

Kromě dostatečné pohybové aktivity a kvalitního spánku je jednou z nejosvědčenějších metod úprava jídelníčku. Nikoli však radikální, ale racionální, uvážená a taková, kterou jsme schopni a ochotni co nejdéle dodržovat. 

Kromě tradičního omezení tučných jídel, pečiva a sladkého včetně nápojů můžete vyzkoušet také měsíční zkušební vegetariánskou nebo veganskou „kúru“. Nebojte se zařadit do jídelníčku potraviny, o kterých jste dosud jen četli či slyšeli, jako je bulgur, tofu nebo topinambury. Experimentujte s neznámými druhy zeleniny, exotickým kořením a přísadami, jež jste dříve považovali za výstřední nebo „příliš zdravé“. 

Tip: Inspiraci můžete najít třeba v naší rubrice Recepty, kde jsou návody na stovky zajímavých pokrmů včetně jejich nutričních hodnot, využít můžete i praktické možnosti vytvořit si nákupní seznam. 

Ilustrační snímek

Zažít změnu

Čas na nová rozhodnutí nemusí přijít vždy jen s novým rokem a silvestrovskými předsevzetími. Proč neudělat zásadní krok třeba letos v březnu? Každý z nás má určitě spoustu stravovacích hříchů, které si pěstujeme když ne celé roky, tak minimálně posledních dvanáct měsíců, kdy se naše životy obrátily naruby.

Nečekejte, až někdo na sociálních sítích vyhlásí „výzvu“. Udělejte si vlastní. Třeba takovou, že aspoň na měsíc vyřadíte ze svého jídelníčku průmyslově vyráběné potraviny, že zařadíte více ovoce a zeleniny, že se zkusíte stravovat zdravěji, bez masa nebo úplně bez živočišných produktů. Proč? Prostě jen tak!

Tip: Pokud máte děti, myslete na to, že nejvíce táhnou příklady. Nenuťte je k radikálním změnám, zkoušejte a hrajte si. Čas strávený společně při vaření bude všechny bavit.


  • Vybrali jsme pro Vás