Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Vánočním cukrovím můžete i dekorovat. Pečeme adventní kalendář či stromeček

  0:54
Místo shánění adventních kalendářů s čokoládou, která vlastně nikomu nechutná, letos vsaďte na domácí výrobu. Stejně ‚jedlá‘ je i naše vánoční výzdoba.

Nugátový adventní kalendář

Nugátový adventní kalendář

Příprava: 30 minut + doba na ztuhnutí + 2-2,5 hodiny zdobení

Na 1 kalendář

Na nugátové bonbony:
* 250 g lískových oříšků
* 250 moučkového cukru
* 250 g mléčné čokolády
* 150 g hořké čokoládové polevy

Na ozdobu:
* barevný marcipán
* potravinové barvy v tubách
* bílá cukrářská poleva, hotový výrobek
* barevné cukrové kuličky (zdobení)

1. Lískové oříšky nasucho opražíme v pánvi nebo na plechu v rozpálené troubě a ještě teplé oloupeme a necháme vychladnout. Potom oříšky jemně umeleme a v míse utřeme a promícháme s prosátým jemným moučkovým cukrem. Mléčnou čokoládu nalámeme do misky a ve vodní lázni ji rozpustíme. Cukr s oříšky promícháme s rozpuštěnou čokoládou a směs rovnoměrně vlijeme na tác nebo plech s vyšším okrajem vyložený pečicím papírem, uhladíme a necháme ztuhnout.

2. Tuhý nugát rozkrájíme tenkým ostrým nožem na 49 stejně velkých čtverečků. Čokoládovou polevu rozpustíme ve vodní lázni. Kousky nugátu postupně namáčíme v čokoládové polevě a necháme na mřížce okapat a ztuhnout. Čokoládové bonbony potom tenkým pramínkem z bílé čokoládové polevy očíslujeme od 1 do 23 a zbylé prázdné bonbony ozdobíme podle obrázku barevnou mandlovou hmotou, bílou čokoládovou polevou, cukrovými barvami v tubách a cukrovými kuličkami.

Tip
Marcipán změkčíme a zvláčníme prohnětením v dlaních a potom ho na vále poprášeném moučkovým cukrem vyválíme na tenkou placku a tvořítky nebo ostrým nožem vykrájíme potřebné tvary. Pokud neseženete barevný marcipán, obarvěte bílou mandlovou hmotu pár kapkami potravinové barvy a pořádně prohněťte.

Vánoční stromeček ze sněhového cukroví

Příprava: 45 minut + 75 minut pečení + doba na sušení a vychladnutí + 30 minut dokončení

Na 1 stromek

* 4 bílky
* 220 g pískového cukru
* 1 lžíce citronové šťávy

Na slepení:
* různé druhy ovocných marmelád a zavařenin + moučkový cukr, příp. potravinářská barviva

1. Předehřejeme troubu na 150 stupňů. Bílky nalijeme do suché čisté mísy a vyšleháme na pevnější sníh. Postupně přidáme cukr a nakonec citronovou šťávu a šleháme, dokud není sníh krásně lesklý.

2. Plech vyložíme pečicím papírem a nakreslíme si na něj pět kružnic různých velikostí, od největší v průměru asi 15 cm do nejmenší asi 5 cm. Největší kruh bude tvořit spodní patro stromečku. Sněhem naplníme cukrářský sáček s řezanou trubičkou a postupně nastříkáme po obvodu každé kružnice sněhové paprsky tak, aby se v širší části po obvodu dotýkaly a na koncích se zužovaly do špičky a tvořily tak sněhové hvězdice. Na špičku stromečku vytvoříme navíc jednu malou pusinku.

3. Plech vložíme do předehřáté trouby, zmírníme teplotu na 120 stupňů a pečeme asi 75 minut. Potom troubu vypneme a korpus necháme v troubě dosušit do úplného vychladnutí. Vychladlé sněhové hvězdice sloupneme z papíru.

4. Jednotlivá patra stromečku spojujeme vrstvou marmeládové pasty – tu připravíme hnětením zavařeniny s prosátým moučkovým cukrem. Cukr postupně přisypáváme a mícháme a třeme, dokud nevznikne hustší hladká hmota. Pastou vyplníme střed hvězdice tak, aby byla jednotlivá patra stromečku pár centimetrů od sebe, a na ni položíme další menší hvězdu. Na poslední patro přilepíme malou pusinku.

Tip
Hmotu můžeme obarvit pár kapkami potravinářského barviva. Jednotlivá patra lze spojit různými druhy marmelád.

Skořicovo-pomerančový adventní kalendář

Příprava: 45 minut + 30 minut pečení + doba na sušení a vychladnutí

Na 2-3 plechy

* 2 bílky
* 120 g cukru jemný písek + 1 lžíce do sněhu
* 1 lžíce mleté skořice
* 120 g mletých loupaných mandlí
* pomerančová kůra z 1/2 velkého pomeranče, nejlépe bio
* hladká mouka a cukr moučka na vál
* 2 lžíce krupicového cukru
* bílá cukrářská poleva v tubě – hotový výrobek
* zlaté tenké stužky

1. Z bílků ušleháme tuhý sníh, 4 lžíce si dáme stranou a promícháme je s lžící cukru. Do zbylého sněhu za stálého míchání vsypeme zbylý cukr, mletou skořici a mleté mandle a zpracujeme tužší těsto. Na vále poprášeném hladkou moukou a moučkovým cukrem z těsta vyválíme tenčí plát a tvořítky vypichujeme hvězdičky a srdíčka a přeneseme je na plech vyložený pečicím papírem. V každém kousku cukroví vypíchneme silnějším brčkem dírku na protažení stužky a povrch lehce potřeme zbylým sněhem.

2. Nadpočetné sušenky, které nepotřebujeme na adventní kalendář, navíc posypeme krupicovým cukrem. Pečeme, spíše sušíme, v mírně vyhřáté troubě při 140 stupních asi 30 minut, potom troubu vypneme a necháme v troubě dosušit. Sušenky stáhneme i s papírem z plechu, sušenky bez cukru na povrchu očíslujeme tenkým pramínkem cukrářské polevy, necháme zaschnout a navážeme na zlaté stužky.

Tip
Ostatní sušenky uschováme v suchu, můžeme je později navázat na barevné stužky či zlatou nit a zdobit jimi vánoční stromeček.

Perníkový závěs

Příprava: 30 minut + doba na odpočinutí těsta + 15-20 minut pečení + as 1,5-2 hodiny dokončení

Na 1 plech

* 200 g cukru moučka
* 1 vejce
* 3 lžíce tekutého medu
* 2 lžíce černé kávy nebo vody
* 1 lžíce rumu
* 1 lžička mleté skořice
* špetka tlučeného hřebíčku a nového koření
* 280–300 g hladké mouky
* 1/2 kypřicího prášku do perníku

Na zdobení:
* 1 bílek
* 1 lžíce rumu
* 100-125 g cukru moučka
* 1 lžička citronové šťávy
* potravinářské barvy
* cukrářské zdobení (cukrové kuličky)
* 5 úzkých stužek na zavěšení asi 1,2 m dlouhých

1. V míse utřeme cukr, vejce, tekutý med, kávu nebo vodu, rum a koření. Přidáme prosátou mouku s kypřicím práškem a zaděláme těsto. Na pomoučeném vále důkladně vypracujeme, zabalíme do fólie a necháme do druhého dne odpočinout.

2. Velký plech vyložíme pečicím papírem, těsto rozválíme na plech a pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů dohněda. Potom stáhneme z plechu i s papírem, necháme chvíli zchladnout a ještě vlahý perník ostrým tvořítkem nebo nožem podle šablony vykrájíme. Vykrojíme 1 velkou hvězdu a malé ozdoby s vánočními motivy.

3. Perníčky propíchneme silnější jehlou v místech, kde chceme provléknout mašli, a necháme úplně vychladnout. Potom štětečkem potřeme povrch perníčků řidší bílou i obarvenou polevou a některé tvary posypeme cukrovými kuličkami či jiným cukrářským zdobením a necháme zaschnout.

4. Stužky pomocí silné jehly protáhneme nejdříve všemi cípy velké hvězdy, asi 15-20 cm nad hvězdou konce svážeme a uvážeme mašličku. Pod hvězdou uděláme ve stejné vzdálenosti na každé stužce uzlík, aby hvězda visela v rovině, a na volné konce stužek navážeme ozdobené malé perníčky.

Anýzové sušenky jako ozdoby

Příprava: 45 minut + doba na zaschnutí a odpočinutí těsta + 20 minut pečení + zdobení

Na asi 3-4 plechy

* 3 vejce + 2 žloutky
* 280 g cukru moučka
* 2 lžičky mletého anýzu
* 280 g hladké mouky
* špetka soli

Na zdobení:
* bílé a barevné cukrové polevy v tubách nebo malinová poleva

1. Vejce, žloutky, cukr a anýz šleháme do husté pěny. Potom vmícháme do pěny prosátou mouku a těstem naplníme cukrářský sáček s užší trubičkou. Na plech vyložený pečicím papírem stříkáme srdíčka, kolečka a různé tvary o průměru zhruba 4 cm tak, aby nám zůstal otvor na provlečení šňůrky.

2. Necháme na plechu odpočinout do druhého dne, minimálně 12 hodin, a potom pečeme v troubě předehřáté na 140 stupňů asi 20 minut dorůžova. Upečené ozdoby sloupneme z papíru a necháme vychladnout. Potom zdobíme různými barevnými cukrovými polevami.

Tip
Na malinovou cukrovou polevu utřete 250 g cukru moučky se 3 lžícemi malinové šťávy a 2-3 lžícemi horké vody.

Vánoční závěs z kynutého těsta

Příprava: 45 minut + 1,5-2 hodiny kynutí + asi 20-30 minut pečení

Na 2 menší srdce

* 15 g droždí
* 25 g cukru krupice
* 125 ml mléka
* 250 g polohrubé mouky + trochu mouky na vál
* sůl
* 1 lžička citronové kůry
* 1 lžička pomerančové kůry
* 1 žloutek + 1 na potření
* 50 g hery nebo másla
* hrubý krystalový cukr na obalení
* mašle a větvičky na ozdobu

1. Droždí utřeme s lžičkou cukru na kašičku, vmícháme lžíci mouky, asi 60 ml vlažného mléka, přikryjeme ubrouskem a necháme v teple vzejít kvásek.

2. Do mísy prosejeme mouku se špetkou soli, přidáme zbylý cukr, jemně nastrouhanou kůru z dobře omytých citrusů, vykynutý kvásek, žloutek, rozpuštěný vlahý tuk a podle potřeby přilijeme zbylé vlažné mléko. Zaděláme hladké nelepivé těsto a necháme v teple pod čistou utěrkou vykynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

3. Vykynuté těsto propracujeme na pomoučeném vále, rozdělíme na 4 stejné díly a z každého dílu vyválíme tenčí dlouhé prameny (válečky) jako na pletení vánočky. Konce dvou pramenů stiskneme k sobě a zatočíme je do copu. Ze spleteného copu vytvarujeme srdce a konce spojíme na špičce. Stejně vytvarujeme i druhé srdce.

4. Přeneseme je na plech vyložený pečicím papírem a necháme znovu nakynout. Potom srdce potřeme vejcem a vložíme do trouby předehřáté na 200 stupňů, asi na 10 minut zapečeme, zmírníme teplotu na 160 stupňů a dopečeme dozlatova, případně zkusíme vpíchnutím špejle, jestli se těsto nelepí. Ještě horké obalíme v hrubém cukru a necháme vychladnout na mřížce.

Tip
Před vložením do trouby srdce potřené vejcem posypte na ozdobu sezamovým semínkem, mandlemi apod.

Autoři:
  • Nejčtenější

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Ženě se podařilo radikálně zhubnout, s kily šla dolů i ňadra

Natasha Pehrsonová z USA zveřejnila svou proměnu, která jí trvala šestnáct měsíců. Za tu dobu pomocí zdravé stravy a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebevražedný boj těla. Autoimunitní nemoc má už každý pátý, říká imunolog Hořejší

Premium Někdy se stane, že se naše tělo splete a imunitní systém zaútočí protilátkami na vlastní tkáně. Tak vznikají...

Deset varovných signálů, že máte moc stresu

Bušení srdce, zrychlený dech nebo svíravý pocit kolem žaludku zažívá občas asi každý. Problém nastává, když se tyto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebinární pár šokuje veřejnost, cítí se být mimozemskými bytostmi

Partneři Hannah Rose Daltonová a Steven Raj Bhaskaran žijí v Paříži a pro mnohé jsou extrémem, protože se prezentují...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Na castingu Masterchefa zabodovalo kuře na paprice i ryba od Francouzky

Pohnutky přijít na casting soutěže amatérských kuchařů bývají překvapivé, podobně jako jejich kuchařské umění. Ať v...

O posledním fleku ve finálové šestnáctce Masterchefa rozhodla Besky

„Tahle soutěž není pro starý,“ konstatovala jedna z amatérských kuchařek, když vypadl zkušený adept na postup do...

Zavařujte o sto šest. Základem úspěchu je desatero rad našich babiček

Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, ukažte jí plnou spíž lahodných džemů, marmelád, kompotů, zeleninových...

Vraťte se do prázdnin. Vyzkoušejte na grilu mořské plody s japonskou omáčkou

Seriál K české grilované klasice to má daleko, ale jako připomenutí odcházejícího léta si v dalším dílu Grilovací akademie s...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...